Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Erdal Demirhan
e-posta: YAZARIN TÜM YAZILARI

5 YILDA 5 BAŞKAN DEĞİŞİKLİĞİ

Merkez Bankası başkanlarının görev süreleri ve görevden alınması ile kurallar Merkez Bankası bağımsızlığını etkiler. Merkez bankası başkanlarının görev süreleri bitmeden değiştirilmesi merkez bankası kredibilitesine zarar verir ve para politikasının etkinliğini azaltır. Bunun nedeni Merkez Bankası Bağımsızlığının zayıflamasıdır.

 

Politikalarda U dönüşü

 

Türkiye’de son yıllarda Merkez Bankası başkanı değiştirme konusunda adeta rekora koşuyor. Cuma akşamı Merkez Bankası başkanının istifa haberini aldık ve hemen ardından yeni Merkez Bankası başkanı atandı.

 

Yeni atama ile birlikte 2019 yılından beri beş kez Merkez Bankası başkanı değişmiş oldu. Son 5 yılda Merkez Bankası neredeyse her yıl farklı bir başkan tarafından yönetildi. Özellikle 2021 Mart ayında yapılan başkan değişikliği ile para politikasında U dönüşü yapıldı.

 

Bu U dönüşü ile birlikte Türkiye’de günümüzde özellikle dar ve sabit gelirlilerin yaşamını zorlaştıran yüksek enflasyonun temel sebebi olan politikalara imza atıldı ve bu süreç 2023 yılının ortasına kadar devam etti.

 

2023 yılı Haziran ayı başında göreve başlayan Merkez Bankası başkanı ile birlikte politika faizi yükseltildi ve daha önceki dönemde uygulanan politikaların aksi yönünde politikalar uygulanmaya başlandı.

 

Ancak 2023 ortasında gelen Merkez Bankası başkanı da sadece 8 ay görevde kalabildi.

 

Piyasalara etkisi ne olacak?

 

Cuma günkü Merkez Bankası başkanı değişikliğinin önceki başkan değişikliklerinden farkı para politikasında bir model değişikliğine gidildiğine işaret etmemesi.  Zira daha önceki başkan değişiklikleri sadece isim değil aynı zamanda politika yaklaşımında bir değişikliği ifade etmekteydi.

 

Cuma günkü başkan değişikliği ise para politikasında bir paradigma değişikliğini göstermiyor. Bu bakımdan piyasalarda başkan değişikliği kaynaklı olumsuz bir hareketin olmayacağını öngörüyoruz. Hatta yeni başkanın söylemlerine bağlı olarak olumlu bir piyasa tepkisiyle bile karşılaşabiliriz.

 

Yeni başkan ile birlikte parasal sıkılaştırma ve dezenflasyon programı devam ettirilecek gibi görünüyor. 8 Şubat’taki yılın ilk enflasyon raporu bu anlamda piyasalar tarafından dikkatle izlenecek.

 

Başkan değişikliğindeki sıklığın yabancı sermayenin hassas olduğu bir hususta endişeleri artırdığını söyleyebiliriz. Buna yönelik olarak Merkez Bankası başkanı görev süreleri ve görevden alınma koşulları ile ilgili kurumsal bağımsızlığı artıracak bir yasa değişikliği yapılmasında fayda var.

 

Bir diğer nokta da mevcut programın daha etkin ve kararlı biçimde yürütülmesi gerekliliği ile ilgili. Buna yönelik olarak TCMB’nin enflasyonla mücadelede daha aktif olması gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü politika faizlerindeki artışlara rağmen mevduat faiz oranları nispeten düşük seyretmekte. Bu ise enflasyon oranının istenilen hızda düşmesini engelliyor.

 

Yeni Merkez Bankası başkanının bu hususlara odaklanması ve Merkez Bankası’nın öncelikli amacı olan fiyat istikrarını sağlayıcı adımları etkin biçimde atması gerekiyor. Çünkü yüksek enflasyonun ekonominin geniş kesimlerinde yarattığı tahribat her geçen gün artmaya devam ediyor.

YAZARLAR

TÜMÜ

SON HABERLER