Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Erdal Demirhan
e-posta: YAZARIN TÜM YAZILARI

TATLI SEVENLERE ACI HABER!

Günümüzde küresel ekonomide hareketli günler yaşıyoruz. Piyasalar bir taraftan ABD merkez bankası FED faizi ne zaman indirecek diye merakla beklerken, diğer taraftan savaşlar ve jeopolitik riskler ile birlikte hop oturup hop kalkıyor.

**

Küresel ekonomideki gelişmelerden biri de tarım  ürünlerinin üretimindeki dalgalanmalardan ibaret. Üretimdeki dalgalanmalar tarım ürünlerinin fiyatları ve dolayısıyla gıda fiyatlarını etkiliyor.

**

Tarımsal üretimdeki dalgalanmalarının temel nedeni iklim koşullarındaki değişiklikler olarak göze çarpıyor. Özellikle aşırı yağışlar ve kuraklığın tarımsal emtialar üzerinde negatif etkileri oluyor. Bu etkilerin görüldüğü tarım ürünlerinden biri de kakao.

**

Dünya kakao üretiminin yarısından fazlası Batı Afrika’da gerçekleştiriliyor. Özellikle Fildişi Sahili ve Gana kakao üretiminde öne çıkan ülkelerden.

**

Ne yazık ki, El nino hava olayının sonucunda ortaya çıkan yoğun yağışlar ve kuraklık bu bölgedeki kakao ürününe zarar verdi ve bu da kakao üretiminde düşüşlere yol açtı.

**

Diğer taraftan kakao birçok ürünün üretiminde kullanılıyor; en bilineni ise çikolata. Ancak, kakao ürünü içecek, eczacılık, kimya gibi bir çok alanda da kullanılıyor. Kullanım alanının fazla olması bu ürüne talep artışını da beraberinde getiriyor. Diğer yandan kakaodaki arz azalışı nedeniyle bu talebi karşılamak zorlaşıyor. Bunun sonucunda ise kakao fiyatları yükseliyor.

**

Türkiye’de 2022 yılından itibaren raf fiyatlarındaki yüksek artışlardan çikolata fiyatları da nasibini almıştı. Hatta bazı çikolataların gramajı düşürülmüş ve bazılarında ise kakao oranı azaltılmıştı.

**

Bu gelişmeler önümüzdeki günlerde başta çikolata olmak üzere kakaonun kullanıldığı ürünlerde fiyat artışlarının devam edeceğini gösteriyor.

**

Son günlerde ekonomik sıkıntıları iyice hisseden bireylerin çikolata almaları daha da zorlaşacak gibi görünüyor.

YAZARLAR

TÜMÜ

SON HABERLER

Reklamı Geç
Sayın Gayrimenkul