Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Şule Batbaylı
e-posta: YAZARIN TÜM YAZILARI

YENİLENEBİLİR ENERJİ SEKTÖRÜ NEDEN ÖNEMLİ?

Enerji kaynakları geleneksel enerji kaynakları ve yenilenebilir enerji kaynakları olarak ayrılmaktadır. Geleneksel enerji kaynakları dediğimiz yenilenemeyen enerji kaynaklarıdır. Bu ürünlerin başında kömür, petrol, doğalgaz gelmektedir. Yenilenebilir enerji kaynakları ise güneş, rüzgar, dalga, gel-git, akarsu, hidrolik, biyokütle, biyogaz, jeotermal, arıtma gazı, çöp, depolanamaz gaz, depolanmış su enerjisi, akıntı enerjisi gibi tükenmeyen enerji kaynaklarından elde edilen ürünlerdir. Bunlar, çevresel etkileri açısından zararlı olmayıp, doğaya emisyon yayılımı yapmayan enerji kaynaklarıdır. Yenilenebilir enerji kaynakları, son zamanlarda arzı artan bir alan olarak karşımıza çıkmaktadır. Çünkü yenilenebilir enerji sektörüne yatırımlar artmaktadır. Bu yatırımların artmasının temel sebepleri arasında, öncelikle çevresel sorunlar yer almaktadır. Nihayetinde geleneksel enerji kaynaklarının çevreye zarar verdiği, iklim değişikliğine yol açtığı ve küresel ısınmaya zemin hazırladığı bilinmektedir.

***

Günlük hayatımızın birçok alanında petrol ürünlerinin kullanıldığı bir gerçektir. Bu örnekten hareketle, enerji ürünlerinin, yaşamımız da ne kadar etkin bir rol aldığını anlayabiliriz. Taşımacılıkta kullanılan yakıtlar, imalat sanayinde kullanılan ürünler ilk akla gelen enerji kullanımı alanlarıdır. Diğer yandan çoğu ülkede enerji kaynakları arzı bulunmamaktadır. Ülkeler bu ürünü ithalat yolu ile karşılamaktadır. Bu da enerji ithal eden ülkeleri, enerjide dışa bağımlı hale getirmektedir. Dolayısıyla yüksek bir enerji maliyeti oluşmaktadır.

Bununla birlikte enerji kaynakları ithalatı cari açığın artmasına sebep olmaktadır. Cari denge enerji ithalatı ile bağlantılıdır. Dünyada pek çok ülke enerjide dışa bağımlıdır ve yüksek enerji ithalatı gideri nedeniyle, söz konusu ülkeler cari açık vermektedir. Dolayısıyla yenilenebilir enerji kaynaklarına yapılan yatırımlar, cari açık bakımından, avantaj olabilecektir.

Ülkenin uluslararası anlamda dengesini belirten ve ödemeler bilançosunun bir kalemi olan cari dengenin açık vermemesi beklenen bir durumdur. Turizm gelirleri, diğer hizmet gelirler ve bunun dışındaki dış ticaret döviz gelirleri cari açığın finansmanı bakımından önemlidir. Öte yandan eğer yenilenebilir enerji yatırımlarında artış olursa, bunun olumlu yansımaları olacağı aşikardır. Enerji ithalat gideri azalacak, ödemeler bilançosu dengelenecek, enerji kaynaklı risk beklentisi azalacak, enerjiden kaynaklı çevresel sorunlar en aza inecek, yenilenebilir enerji sektörü bakımından istihdam artacak ve yeni iş kolları oluşacaktır. Elbette burada verilen yansımalar arttırılabilir. Bunun bilincinde olan gelişmiş ülkeler yenilenebilir enerjiye yatırım yapmakta ve politika geliştirmektedir. Bu bağlamda şunu söyleyebiliriz; hızla küreselleşen dünyada, ileriye yönelik olumlu adımların atılması tüm ülkelerin sosyo-ekonomik yararına olacaktır.

YAZARLAR

TÜMÜ

SON HABERLER