Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Kemal Baykara
e-posta: YAZARIN TÜM YAZILARI

Koçak penaltıyı neden kullanmadı?

Rapor programında bu hafta da trafik konusunu işledik.

Özet olarak Afyonkarahisar’da ilk olarak otopark sorunu, araçların ana yol üzerlerine park etmesi ve kamyon garajı konusu.

İkinci olarak Otogar Kavşağı ve Organize Kavşağı’na alt ve üst geçitlerin yapılması görüşü var. Ayrıca toplu ulaşım hizmetlerinin de yeniden düzenlenmesi talep ediliyor.

Otopark konusunda tüm belediye başkan adayları mutabık. Öncelikle yıkılan ikinci Belediye Çarşısına hak sahiplerini de mağdur etmeyecek şekilde eksi üç artı üç yüksekliğinde otopark projesi konuşuluyor. Ambaryolu Pancar Kooperatifi’nin olduğu yer çok katlı otopark olarak düşünülüyordu. Nasıl olduysa orası ticari alana dönüştü. Yapılanma başlamadan o bölge kamulaştırılarak otopark yapılabilir. Şimdilik bu iki otopark sorunların büyük bir kısmını çözer.

Kamyon garajı konusunda da Konya Yolunda Belediye tarafından çok güzel bir proje başlatıldı. Şu an hafriyat işleri belediye tarafından yürütülüyor. Kot yolla eşitlendiğinde ihalesi yapılacak. Bu da şehir içine mahalle aralarına park eden Kamyon ve Tırları bu bölgeye çeker.  Otogar Kavşağı ve Organize Kavşağı’na alt ve üst geçitlerin yapılması ise Karayolları bölgesine giriyor. Bu konuda çalışmaların sürdüğü bilgisini aldık.

Toplu taşıma hizmetlerinde de 5393 Sayılı Kanunun Yürürlüğe girdiği 13.07.2005 tarihinden itibaren Belediye sınırları içerisinde İl Trafik Komisyonunun toplu taşıma yetkisi kaldırılmıştır. Bu kanuna şoför esnafından yoğun itirazlar olması sebebi ile şimdilik uygulanamıyor. Yeniden düzenleme yapılması için söz verilmiş. Bu sebepler radikal bir değişikliğe gitmek zor görünüyor. Yeni seçilecek Belediye Başkanını da bu sorunun çözümü bekliyor.

 

***

RAPOR Programında Afyonkarahisar’ın gündemindeki konuları işlemeye devam edeceğiz. Belediye Başkan Adaylarının seçildiğinde kendilerine sunulmuş bir rapor olacak inşallah.

Önümüzdeki hafta Pazartesi Kanal 3 ekranları RAPOR Programında Büyükşehir konusunu işleyeceğiz.

Afyonkarahisar’ın nüfusu Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre 751 bin 344 oldu. Büyükşehir için olması için gerekli olan 750 bin nüfus şartı aşılmış oldu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne kanun teklifi de verildi. Peki, Afyonkarahisar Büyükşehir olmaya hazır mı? Büyükşehir olmanın artıları eksileri neler? Tüm bu konuları Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sefa Çetin ve Kocatepe Üniversitesi Öğretim Üyesi TOBB Afyonkarahisar İli Akademik Danışmanı Prof. Dr. Cantürk Kayahan ile konuşacağız.

Bu konuda toplumda da bir bilgi kirliliği var bunları değerlendirmek için aşağıdaki konu başlıklarını ele alacağız.

Büyükşehir olmak yerel demokrasisinin güçlenmesini sağlar mı?

Temsil problemi olur mu?

Kırsal alanda hizmet kalitesi düşer mi?

Düzenli bir kentleşmeyi sağlar mı?

Ticari olarak, daha fazla yatırımcıyı çeker mi?

Vergi miktarları ne oranda artar?

Toplumun hangi kesimlerini etkiler?

Toplumsal yapıda uyum problemi oluşturur mu?

Konunun uzmanları Akademisyenlerle birlikte konuşacağız.

***

Geçen haftanın bir önemli konusu da Mahmut Koçak’ın aday olmaması ve Hüseyin Ceylan Uluçay’ı desteklemesiydi.

Ankara kulislerinin en önemli gazetecilerinden Türktime Genel Yayın Yönetmeni Talat Atilla ile RAPOR Programında Mahmut Koçak’ı konuştuk. Afyonkarahisar siyaseti ve Koçak’ı da en iyi bilen ulusal gazetecinin yorumları dikkat çekiciydi.

Mahmut Koçak’ın aday olmaması için “AK Parti Genel Merkezi veya Sayın Cumhurbaşkanı ricacı olmuş olabilir” dedi.” Seni şurada değerlendireceğiz yapma bölme demiş olabilirler” yorumunu yaptı.

Mahmut Koçak’ın aday olacak gibi Afyonkarahisar’da adeta gövde gösterisi gibi toplantı yapması, seçmenlerinden aday olması yönünde destek almasından sonra aday olmaktan vazgeçmesi anlaşılabilir değil. Eşyanın tabiatına aykırı. Olağanüstü bir durum olarak görünüyor.

Talat Atilla’nın değimi ile topu penaltı noktasına koyduktan sonra vazgeçmesi anlaşılır bir durum değil. Tabii en doğru açıklamayı da Mahmut Koçak kendisi yapacak.

Şimdilik hoşçakalın…

 

 

 

 

 

YAZARLAR

TÜMÜ

SON HABERLER