Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

“Fiziksel ve zihinsel sağlığı olumsuz yönde etkileyebilir”

“Fiziksel ve zihinsel sağlığı olumsuz yönde etkileyebilir”

Kaygı ve stres hakkında açıklamalarda bulunan Özel Fuar Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Nadide Demiral, “Hayatımızdaki stres ve kaygının artmasıyla birlikte, bu savunma mekanizması bazen kontrol dışı hale gelebilir. Sürekli stres altında olmak, fiziksel ve zihinsel sağlığı olumsuz yönde etkileyebilir” dedi.

 

Uzman Klinik Psikolog Nadide Demiral, “Belirli bir tehlike olmasa bile yaşanan huzursuzluk ve tedirginlik durumlarını ifade eder. Aslında, bu duygular doğal bir savunma mekanizması olan kaygının bir yansımasıdır. Tehlike anında “savaş ya da kaç” tepkisi olarak bilinen kaygı, insanları potansiyel tehlikelere karşı hazırlıklı hale getirir. Ancak, hayatımızdaki stres ve kaygının artmasıyla birlikte, bu savunma mekanizması bazen kontrol dışı hale gelebilir. Sürekli stres altında olmak, fiziksel ve zihinsel sağlığı olumsuz yönde etkileyebilir” dedi.

 

“PROFESYONEL YARDIM ALMAK GEREKİYOR”

Demirel,  bu nedenle, Demiral, sürekli kaygı ve stres yaşayanların bu duygularıyla başa çıkmak için profesyonel yardım almaları gerektiğini vurguladı. Demiral, günlük yaşamın getirdiği belirsizliklerle baş etmek için bazı önerilerde bulunarak, “Düzenli egzersiz yapmak, derin nefes alma tekniklerini uygulamak, sağlıklı beslenmek ve sosyal destek sistemlerinden faydalanmak, kaygı ve stresle başa çıkmak için etkili yöntemler olabilir. Sonuç olarak, kaygı ve stres günlük yaşamın kaçınılmaz parçaları olabilir, ancak bu duyguların yönetilmesi ve kontrol altında tutulması mümkündür. Uzmanların önerilerini dikkate alarak, sağlıklı bir zihinsel ve duygusal dengeye ulaşmak herkesin hakkıdır” ifadelerine yer verdi.