Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Akdeniz Üniversitesi Hastanesine Meme Ünitesi açılıyor

Akdeniz Üniversitesi Hastanesine Meme Ünitesi açılıyor

Akdeniz Üniversitesi’nde Dünya Kanser Günü dolayısıyla düzenlenen toplantıda konuşan Rektör Prof. Dr. Özlenen Özkan, yakın zamanda Meme Sağlığı Ünitesi’nin açılacağının müjdesini verdi. Rektör Özkan aynı zamanda kanserle güçlü mücadele sağlayan Onko Genetik Merkezi ile Türkiye’de ilkler arasında yer aldıklarını ifade etti.

Dünya Kanser Günü dolayısıyla Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan başkanlığında basın toplantısı düzenlendi. Rektörlük Senato Salonunda düzenlenen toplantıda Türkiye’de ve bölgede ilk olan uygulamalar ve yeni gelişmeler paylaşıldı. Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan’ın yanısıra toplantıya Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Gülbin Arıcı,  Başhekim Prof. Dr. Yıldıray Çete, Başhekim Yardımcıları Prof. Dr. Banu Nur, Doç. Dr. Muhittin Yaprak, Doç. Dr. Murat Uçar, Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Gökhan Ertosun ve farklı ana bilim dallarından öğretim üyeleri katıldı.

MEME SAĞLIĞI ÜNİTESİ MÜJDESİ

Akdeniz Üniversitesi’ndeki kanser çalışmalarını ve güncel gelişmeleri paylaşan Rektör Özkan, yakın zamanda Meme Sağlığı Ünitesinin açılışını yapacaklarının müjdesini verdi. Merkezin Türkiye’de ilk olacağını belirten Rektör Özkan, “Merkezin amacı meme kanserini tanımak ve tedavisini hep birlikte planlamak. Meme merkezinin diğerlerinden farkı bütüncül yaklaşıyor olması. Sadece medikal tedavi değil, cerrahi tedavi, estetik tedavisi, sonraki süreçlerinin takipleri bunların tek bir merkezde olması hasta açısından da bizim açımızdan da çok kıymetli.” dedi.

ONKOLOJİ ALANINDA İDDİALI

Akdeniz Üniversitesi’nin onkolojide de transplantasyonda olduğu gibi iddialı olduğunu ifade eden Rektör Özkan “Kanser için iki şey önemli. bir insan kaynağı. Çok iyi hocalarımız var burada gördüğünüz gibi. İkincisi de altyapı ve bizim tanı tedavi için kullandığımız sahip olduğumuz cihazlarımız. Bunlardan önemlilerinden bir tanesi Gen Merkezi. Akdeniz Bölgesinde tek. Bu merkezle akıllı ilaçları kimler kullanabilir bunlara bakıyoruz. Bazı ilaçları kimin alıp alamayacağını hızlı bir şekilde tespit etmek çok önemli. Bazı hastalar meme kanserine yatkın mı bu bilgileri tedavileri şekillendirmek çok kıymetli. Bizim cihazlarımızın Akdeniz Bölgesinde başka yerde olmadığını iddia edebilirim. Hastaların Akdeniz Bölgesinde özellikle onkoloji alanında başka hastane aramalarına gerek olmadığını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

KANSERLE MÜCADELEDE ÖNCÜ ÇALIŞMALAR

Akdeniz Üniversitesi’nde kanserle mücadelede öncü çalışmalar yürütüldüğünden bahseden Rektör Özkan, “Bunlardan bir tanesi de Onko Genetik Merkezimiz. Yine ülkemizde bu kapsamda bir ilk olan merkezimiz kanserde genetik yatkınlıkların tespitinin yanı sıra tedavi sürecinde de çok önemli bir rol üstlenecek. Halk arasında akıllı ilaç olarak adlandırılan kişiye özgü ilaçlar kullanılarak tedavinin başarı şansını artıracak” diye konuştu.

Rektör Özkan Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde özellikle son dönemlerde kolon tümörlerinde özellikle erken teşhisle bölgede yapılmayan bir ameliyatın yapıldığını, 2023’te ilk defa gerçekleştirilen intrakranial bypass operasyonu yapıldığını sözlerine ekledi.

 

KANSER YENİLEBİLİR BİR HASTALIK

Dünya Kanser Gününde bir farkındalık oluşturup insanlarda kanserin yenilebilir bir hastalık olduğunu göstermek gerektiğini söyleyen Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Murat Tatlı, “Meme kanserinde yıllık Türkiye’de 25 bine yakın görülüyor. Bunun yıllık ölüm oranı 7 binlerde. Hangi kanseri nerede önleyeceğimizi bilmemiz gerekiyor. Bunun için erken tarama çok önemli” şeklinde konuştu.