Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

“Mutlaka grip aşısı olalım”

“Mutlaka grip aşısı olalım”

Gün FM’e konuk olan AFSÜ Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı’ndan Dr. Öğr. Üyesi Petek Şarlak Konya konuk oldu. Konya programda gribal enfeksiyonlar konusunda konuştu.

Programda nezle ile grip arasındaki farka değinen Konya, “Nezle ile grip arasındaki en büyük fark gripte burun akıntısı ve hapşırma olmamasıdır. Ayrıca gripte yüksek ateş olağan bir bulgu ilken nezlede nadir olur. Baş ağrısı eklem ve kas ağrıları gripte olabilir nezlede beklenmez. Nezle gribe göre daha hafif atlatılan bir hastalıktır” diye konuştu.

Eylül-Ekim aylarında mutlaka grip aşısı yaptırılması tavsiyesinde bulunan Konya, “Grip olan kişinin mutlaka maske takması gerekir. Ayrıca el hijyenimize dikkat edelim. Her grip vakasında kafamıza göre antibiyotik kullanmayalım. Hekime müracaat edildiğinde gerek görülürse antibiyotik tedavisi uygulanır” dedi.

 

GRİBİN BULAŞ YOLLARI ANLATILDI

Gribin, temel olarak, hasta bireylerin öksürme, hapşırma ve konuşma esnasında yaydıkları damlacıkların, sağlıklı bireyler tarafından solunmasıyla bulaştığına dikkat çeken Dr. Konya şöyle konuştu: “Hasta kişinin öksürmesi ya da hapşırması sonucu etrafa grip virüsü içeren milyonlarca damlacık dağılır. Az da olsa bu damlacıkların bulaştığı yüzey ve nesnelere temas edildikten sonra ellerin ağza, buruna veya göze sürülmesi ile bulaşabilmektedir. Tokalaşma, öpüşme, bir metreden fazla yaklaşarak konuşma da önemli bulaşma yollarıdır. Kapı kolu, masa, bardak gibi yüzeylerde virüs 2-8 saat canlı kalmaktadır. Hasta kişiler belirtilerin ortaya çıkmasından 1 gün öncesinden başlayarak hastalığın yedinci gününe kadar bulaştırıcıdır.”

Konya programın son bölümünde dinleyicilerden gelen soruları da cevaplandırdı.