Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kazada öldüğü sanılan engelli güreşçi, spor ile yeniden hataya bağlandı

Kazada öldüğü sanılan engelli güreşçi, spor ile yeniden hataya bağlandı

Geçirdiği trafik kazasında öldüğü sanılan işitme engelli milli güreşçi Oğuz Dönder, tedavisinin ardından dünya ve olimpiyat şampiyonluğuyla mindere damga vurdu.

Türkiye İşitme Engelliler Spor Federasyonunun sahip çıkmasıyla hayata tutunan ay-yıldızlı güreşçi Oğuz Dönder, spora 2000 yılında Tarsus Belediyesi’nde başladığını belirterek, “Normal sporcularla güreş yapıyordum, normal sporcular arasında bir çok dereceler de kazandım. 2008 yılında Tarsus’ta yayladan kendi aracımla gelirken tansiyonumun düşmesi sonucu kamyonun altına girmişim, hatırlamıyorum, üzerimi ‘öldü’ diye örtmüşler. Vücudumun her tarafı kıpkırmızı, kafatasım da kırılmış, gözümden kanlar geliyormuş. Ambulansa taşıyıp, cihaza bağladıklarında yine ‘eks’ demişler ve bir iğne yapıyorlar sanıyorum. Adrenalin iğnesiyle tekrardan hareketleniyorum. Sonra ameliyat sırasında yine kalbim durmuş ve şok cihazıyla tekrar kalbim çalışmış. Bir ay komada yattım. Doktorumun bana dediği şey ‘sporcu olmasaydın hiç bir şekilde kurtulamazdın, vücudun kaldırmazdı. Bundan sonra spor yok, koşabilirsen bile mucize’ demişti” ifadelerini kullandı. Güreşi çok sevdiğini bu zorlu tedavi sürecinde devamlı antrenman salonlarına gittiğini anlatan Oğuz, “Allah’a şükür, bundan sonra ‘hiç yapamaz’ dedikleri güreşi, 4,5 yıl sonra mindere adım atarak ve 5. yılımda olimpiyat ikincisi olarak taçlandırdım. Ölmüş dedikleri kişi, 2022’de olimpiyat şampiyonu olarak yeniden doğdu, çok farklı bir duygu, anlatırken tüylerim diken diken oluyor” diye konuştu.

“BU KAZA HAYATIMIN

DÖNÜM NOKTASI OLDU”

Kazadan dolayı mindere uzun bir süre ara verdiğini, 2012 yılında üniversite hocalarının sayesinde İşitme Engelliler Federasyonu ile buluştuğunu dile getiren Oğuz, şöyle devam etti: “2012 yılında testlere girdikten sonra yeniden Mesut Zehir hocamla güreşe başladım, o günden beri güreşiyorum. Şu anda sizleri kullandığım cihazlarla duyuyorum, mindere çıktığımızda cihazlar yasak. Bu kaza hayatımın dönüm noktası oldu, işitme engelliler camiasıyla tanıştım, onlarla şampiyonluklar elde ettim. Başlangıçta işaret dili de bilmediğim için çok zorlandım. Kendimi kötü hissettim, ilk başlarda kabullenemedim. Daha sonra camianın güzelliğiyle, arkadaşların yardımlarıyla ve işaret dilini de öğrenmekle devam ettim. 2013 yılında Bulgaristan’da ilk kez katıldığım İşitme Engelliler Olimpiyatları’nda büyükler 74 kilogramda olimpiyat ikincisi oldum. Ardından dünya ve Avrupa şampiyonlukları, ikincilikleriyle devam ettik.” (AA)