Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

ABD’li Blinken, Ayyıldız içerisinde Mescid-i Aksa’nın yer aldığı biblonun yanına oturtuldu

ABD’li Blinken, Ayyıldız içerisinde Mescid-i Aksa’nın yer aldığı biblonun yanına oturtuldu

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Ankara’da Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile 2.5 saat süren bir zirve gerçekleştirirken, görüşme sırasında çekilen bir fotoğraftaki detay büyük ses getirdi. Blinken’ın toplantı sırasında Ayyıldız içerisinde Mescid-i Aksa’nın yer aldığı biblonun yanına oturtulduğu görüldü.

Hamas’ın 7 Ekim sabahı başlattığı Aksa Tufanı operasyonuna karşılık veren katil İsrail, Gazze’de 9 binden fazla Filistinliyi öldürürken, “kan” kardeşi ABD’ye yönelik tepkiler de İsrail’den pek farklı değil.

Gece yarısı Ankara’ya inişinde hiçbir üst düzey yetkilinin karşılamadığı ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken bugün Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile 2.5 saat süren bir görüşme gerçekleştirdi.

 
 

Görüşme sırasında bakanlık önünde de çeşitli protestolar gerçekleşirken, zirve sonrası açıklama yapan Blinken “Gazze ile ilgili derin endişeleri biliyoruz, kalıcı barışı görüştük” ifadelerini kullandı. Toplantıyla ilgili değerlendirmede bulunan diplomatik kaynaklar ise Türkiye ile ABD’nin Gazze’de yardım koridoru ve 2 devletli çözümde mutabık kaldığını aktardı.

Hakan Fidan ile Antony Blinken arasındaki görüşmede yer alan bir detay ise dikkatlerden kaçmadı. Toplantı öncesinde ABD’li bakanın sarılma girişimlerine olumsuz yanıt veren ve mesafeli bir tavır sergileyen Fidan’ın bir başka hamlesi ise büyük ses getirdi. Blinken’ın toplantı sırasında Ayyıldız içerisinde Mescid-i Aksa’nın yer aldığı biblonun yanına oturtulduğu görüldü.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Türkiye’ye gelmeden önce Orta Doğu turu çerçevesinde önce İsrail’in başkenti Tel Aviv’i ziyaret etmişti. Blinken ardından Ürdün’ün başkenti Amman’da, Ürdün, Mısır, Suudi Arabistan, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) dışişleri bakanlarıyla İsrail’in Gazze’ye saldırıları konusunda görüşmüştü.