Öne Çıkan

15

1

Image

Uçaklara yedek parça üretilecek
Afyonkarahisar Ekonomi Basını Buluşması programında konuşan Vali Mustafa Tutulmaz, Airbus firmasına Afyonkarahisar’da yedek parça üretimi yapılacağını..

2

Image

Kaynağı 55 Milyar TL’ye yükselttik
AK Parti Sosyal Politikalar Başkanlığı Ege Bölge Toplantısı'nda konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Fatma Betül Sayan Kaya, sosyal yardım ve hizm..

3

Image

Ayten Pancar için mevlid okutuldu
İkbal Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı A.Salim Pancar’ın geçtiğimiz hafta vefat eden annesi Ayten Pancar için mevlid okutuldu. ..

4

Image

ATSO Basın ile buluştu
ATSO tarafından düzenlenen 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kutlaması ve Yıllık Değerlendirme toplantısında konuşan ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü ..

5

Image

Gün birlik ve beraberlik günü
Meksa Yatırım Afyon Belediyespor’a 68 bin 750 TL’lik ceza verilmesinin ardından Afyok’tan TBF’ye tepki geldi. Afyon Tribün Lideri Hüseyin Arıcan, tüm ..

6

Image

Başımız sağolsun
Çay Belediye Başkanı Hüseyin Atlı Barış Harekâtı bölgesinde bombalı araçlı saldırıda şehit olan askerlerimize Allah'tan rahmet diledi..

7

Image

TÜRKİYE ÇAĞ ATLADI
Orman Su İşleri eski Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde Türkiye’nin çok güçlü bir ülke haline geldiğin..

8

Image

Desteğimiz devam edecek
Sandıklı ilçesinde faaliyet gösteren Sandıklı Süs Tavukları Derneği heyeti, Belediye Başkanı Mustafa Çöl’ü ziyaret etti. Başkan Çöl, ilçenin tanıtımın..

9

Image

Vatandaşlarla istişare
Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, bu haftaki cuma namazını Çakır Mahallesi’nde kılarak, vatandaşlarla istişare etti. ..

10

Image

Katı atık sorununu çözüme kavuşturacak ilk adım atıldı
Çevre Hizmetleri Birliği Meclis Toplantısı’nda alınan kararla Dinar, Dazkırı, Başmakçı, Evciler, Tatarlı, Kızılören ve Haydarlı Belediye Başkanlıkları..

11

Image

Tatili verimli geçirin
Emirdağ ilçesinde bulunan Mithatpaşa Ortaokulu’nda yarıyıl karne dağıtım törenine katılan Vali Mustafa Tutulmaz, öğrencilere tatili verimli geçirmeler..

12

Image

Hain saldırı: 3 şehit
Barış Pınarı Harekâtı Bölgesi'nde gerçekleştirilen bombalı araç saldırısında 3 asker şehit düştü..

13

Image

Acımız büyük
Dinar Belediye Başkanı Nihat Sarı Barış Pınarı Harekâtı Bölgesi’nde gerçekleştirilen bombalı araç saldırısında şehit olan 3 askerimiz için bir başsağl..

14

Image

MERMER ARTIKLARI yollarda kullanılacak
İscehisar Belediye Başkanı Ahmet Şahin, ilçedeki mermer ocaklarının artıklarının ilçe yolların yapımında kullanılacağını söyledi. ..

15

Image

Afyonkarahisar’da İstek Okulları
‘Var gücümüzle çalışacağız’
İstek Afyonkarahisar Okulu’nun tanıtım programında konuşan İstek Okulları Genel Müdürü Ferhat Özyazgan, Afyonkarahisar..

16

Image

Metruk binalar yıkılıyor
Çay ilçesinde metruk binalar, belediye ekipleri tarafından yıkılıyor. ..

17

Image

Çocuklara özel tiyatro
Emirdağ Belediyesi tarafından düzenlenen “Sevimli Dostlar” adlı Tiyatro ve Müzikal Gösteri, öğrenciler tarafından beğeni ile izlendi. ..

ORMANTİK KOMEDİ | Veli Cengiz | Gazete3.com.tr
Image

ORMANTİK KOMEDİ

Veli Cengiz
08.11.2019

Geçtiğimiz hafta Perşembe günü Risus Sanat Yönetmeni Sn. Seyhun Sertan’ dan bir telefon geldi: “Ormantik Komedi tiyatro oyunumuza davetlimizsiniz, bekliyoruz.”

Afyon’a gelen her tiyatroya gitmeye çalışmışımdır her zaman. Seyhun’da bu konuda çok çalışan, tiyatroyu Afyon halkına sevdiren yiğit bir delikanlıdır. Dürüsttür, çalışkandır, sanatı halk için yapan nadir kişilerden biridir. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı hazırlıkları telaşı, beni habersiz kılmış bu oyundan. Seyhun’un sanatçı kişiliğine her zaman saygım vardır. bu daveti karşılıksız bırakmak “ Vicdanen “ beni çok rahatsız ederdi. Onun için aynı gün saat 19.30 da Ahmet Karahisarı Kültür merkezi salonundaydım.

Sahnede kamp çadırı, ağaçlardan dökülmüş bolca yaprak, kampta kullanılan sandalye, sehpa, ama her birinden ikişer adet. Bunlardan ikişer adet olunca, iki aile, dört kişi oyunun kahramanları olarak sahnedeydiler. Nuri ve Yasemin arkadaşları Ercan ve Kamuran’ı barıştırmak için bu kampı düşünmüşler, onları da alarak, doğanın bu güzel yerini seçmişler.

Aileler, çadırlara eşyalarını yerleştirmek için ayrılmaları gerektiği an, Kamuran “ Ercan’la ben aynı çadırda kalamam. O beni aldattı!” diyerek kestirip attı. Çare olarak Bayanlar bir çadırda, erkekler diğer çadırda kalmaları uygun bulunur. Kamuran’ın, Ercan’a kızma, küsme nedeni; kendisini bir kadınla sosyal medya aracılığıyla “ Aldatması” olarak suçlar. Ercan, sosyal medya aracılığıyla bir kadınla mesajlaşır, bir kafede buluşurlar. Ercan’a arkadaşlık teklif eden sarışın kadının kendi eşi Kamuran olduğunu öğrenince didişmeler başlar, huzursuzluk bir yuvanın yıkılması noktasına gelir. Ercan ve Kamuran akıllarına ne gelirse eğleşmeden birbirine söylerler. Sözlerini hiç sakınmazlar birbirinden.
Erkekler kamp alanını dolaşmaya gittiklerinde, bayanlar erkeklerin çadırından yiyeceklerin hepsini çalarlar. Çevreden topladıkları mantarlarla kamp yerine geldiklerinde “ Yiyeceklerin” hepsinin çalınmış olduğunu görürler. Çocuklar gibi birbirlerine laf atarlar, negatif davranış ne varsa ortadadır. Kadınlar çevreye çıktıklarında Ercan, eşini kızdırmak için makyaj çantasını çalar. Kamuran kampta bile makyajsız dolaşamayacağı için ağlar, sızlanır… Ercan ve Kamuran birbirlerini sıkça görür ve konuşurlar… Kafamızı, elimizi sürekli meşgul eden telefonlar çalışmamaktadır! Ercan kampa gelirken kullandıkları asma köprünün kalın urganlarını keserek, karısının kamptan ayrılmasına engel olur. Kamuran’da Ercan’ın sarj deposunu alarak iletişim kurmasına engel olur. Niçin? Haydi bilin bakalım…

Nuri, arkadaşlarını anlaştırmak için kampa getirmiştir, ama kendi düşüncesini Yasemin öğrenince onlar arasında didişme, ayrılık, kopma çanları çalmaya başlar!... Eşler daha çok birbirlerini görür, daha çok sataşarak da olsa birbirleriyle konuşur… Birbirlerine karşı “Gizli kıvılcımlar” çakmaya başlar. Onları seyrederken Can Yücel’in bir şiirindeki unuttuğumu sandığım dizeler aklıma düşüverdi:
“ Kıvılcım uyandıra bilen
sevgi ile öfke arasında
sevgimi öfke vurdu
öfkemi sevgi kaçırdı”
Sevginin olduğu yerde ; öfke. Öfkenin olduğu yerde; sevgi varmış . Nuri ok atmakta usta olduğunu söyler. Ercan ve Nuri avlanmak için ormana giderler, avlanır Nuri. Kimi avlayacak , Ercan’ı poposundan. Ercan çok acı çeker. Kamuran üzülür… Eşine karşı hislerinde yumuşama başlar. Dayanamaz onun çektiği açıya. didişme yerine sevgi dili konuşmaya başlar; Kamuran Hanım ( Nihal Hanım) Gözleri, sesi, vücut dili sevginin en güzel ezgilerini dile getirir sanki. sanatçıların her biri çocuk gibi olmuşlardır; içlerindeki çocuk sahnededir artık. İçimizdeki çocuk yaşamımıza yön veren güçlü bir varlıktır. Çocuk anı yaşamasını bilen eğlence ve oyun bağımlısıdır.

Eğlenceli ve komik çocuk didişmeleri kendileriyle yüzleşip, daha çok konuştukça, hatalarını ve isteklerini keşfedip , sonunda anlaşabiliyorlar. Ortamında yardımıyla, sosyal medyanın yıpratıcı etkisinden her iki ailede kurtulabildi.
Ercan ve Kamuran, Nuri ve Yasemin birbirleriyle konuşunca, çeldiricilerden uzak kalınca, Yaşamak için birlikteliği eşleriyle sağlayınca, sorunda bitti. Mutlu olarak yuvalarına döndüler.

Sanatçılara binlerce teşekkür: konuşmanın, dokunmanın Lokman Hekim ilacı olduğunu bizlere gösterdiler… Bir teşekkürde Sn. Seyhun Sertan’a: Telefonla beni arayıp , bu oyunu izlettiği için. Teknolojik aletleri verimli kullanırsak , insanları mutlu edebiliriz benim gibi…

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
YAZARIN DIGER MAKALELERI
18.01.2020
18.01.2020
18.01.2020
OZEL HABERLER