Öne Çıkan

15

1

Image

'Öncelik halkımızın sağlığı'
AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya küresel pandemi koronavirüs ile ilgili açıklama yaptı. Türkiye’de önceliğin halkın sağlığı olduğunu sö..

2

Image

ÖRNEK DAVRANIŞ
Afyonkarahisar Tıbbi Mümessilleri yaptıkları açıklama ile sağlık çalışanlarına teşekkür ettiler..

3

Image

'Avukatlarda kapsama alındı'
Afyonkarahisar Baro Başkanı Turgay Şahin, koronavirüsle mücadele kapsamında avukatların ekonomik etkilerden mücbir sebep kapsamında etkilenecek sektör..

4

Image

'Ateş düşürücü mü verildi?
Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı Katip Üyesi Av. Burcu Köksal, koronavirüs salgını..

5

Image

Tekstil fabrikasında maske üretiliyor
Şuhut ilçesinde geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı Irak Özel Temsilcisi, Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu'nun katılımıyla açılışı yapılan teksti..

6

Image

'SORUNLARI ÇÖZÜYORUZ'
Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, ATSO koronavirüs salgınının ekonomiye etkisi dolayısıyla Meslek Komitele..

7

Image

'Basın mensupları dikkat etmeli'
İletişim Başkanlığı medya mensuplarının görevleri sırasında Kovid-19’a karşı dikkat etmesi gereken hususları içeren bir rehber hazırladı ..

8

Image

Jandarma yaşlılara yardım ediyor
Sandıklı ilçesinde jandarma ekipleri, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında evden çıkmaları kısıtlanan 65 yaş ve üstü ile kronik hasta..

9

Image

'Milletin işi ve aşıyla ilgili tedbir alınmalı'
..

10

Image

'HEP BERABER AŞACAĞIZ'
Vali Tutulmaz, koronavirüs konusunda gereken tedbirlerin alındığını en önemli tedbirin ise vatandaşların dışarıya çıkmayarak evlerinde kalmaları olduğ..

11

Image

'Tedbirleri elden bırakmayalım'
Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, yaptığı açıklama ile koronavirüsle mücadele kapsamında alınan tedbirlere uyulması konusunda vatandaşlara yaptığı uyarı..

12

Image

‘İki hafta sonra belli olacak’
AK Parti İl Başkanı Hüseyin Sezen tarafından Saraydüzü köyüne ait meranın durumu hakkında Tarım ve Orman Bakanlığı’na aktarılan konunun akıbeti 2 haft..

13

Image

Yaşlılara alış veriş hizmeti
Başmakçı Belediyesi, Kovid-19 tedbirleri kapsamında evinden dışarı çıkamayan yaşlı, engelli ve kronik hastalara yönelik alışveriş hizmeti sunuyor..

14

Image

Camiler dezenfekte ediliyor
Şuhut ilçesinde Şuhut Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekipleri Korona virüsü (Kovid-19) önlemleri kapsamında ilçe genelindeki camilerde i..

15

Image

Sefer saatleri güncellendi
İscehisar Belediyesi’ne ait taşımacılık yapan otobüslerin sefer saatlerinde güncelleme yapıldı..

16

Image

Ligler ertelendi sporcular evlerine gitti
Afyonkarahisar’ın ING Basketbol Ligi’ndeki temsilcisi Meksa Yatırım Afyon Belediyespor, TFF 2. Lig Beyaz Grup’taki temsilcisi Afjet Afyonspor, Voleybo..

17

Image

Üst Geçit Projesi
Dinar Belediye Başkanı Nihat Sarı Devlet Demir Yolları Afyonkarahisar 7. Bölge Müdürü Adem Sivri ile birlikte Millet Bahçesi Projesi’nin içerisinde ye..

ORMANTİK KOMEDİ | Veli Cengiz | Gazete3.com.tr
Image

ORMANTİK KOMEDİ

Veli Cengiz
08.11.2019

Geçtiğimiz hafta Perşembe günü Risus Sanat Yönetmeni Sn. Seyhun Sertan’ dan bir telefon geldi: “Ormantik Komedi tiyatro oyunumuza davetlimizsiniz, bekliyoruz.”

Afyon’a gelen her tiyatroya gitmeye çalışmışımdır her zaman. Seyhun’da bu konuda çok çalışan, tiyatroyu Afyon halkına sevdiren yiğit bir delikanlıdır. Dürüsttür, çalışkandır, sanatı halk için yapan nadir kişilerden biridir. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı hazırlıkları telaşı, beni habersiz kılmış bu oyundan. Seyhun’un sanatçı kişiliğine her zaman saygım vardır. bu daveti karşılıksız bırakmak “ Vicdanen “ beni çok rahatsız ederdi. Onun için aynı gün saat 19.30 da Ahmet Karahisarı Kültür merkezi salonundaydım.

Sahnede kamp çadırı, ağaçlardan dökülmüş bolca yaprak, kampta kullanılan sandalye, sehpa, ama her birinden ikişer adet. Bunlardan ikişer adet olunca, iki aile, dört kişi oyunun kahramanları olarak sahnedeydiler. Nuri ve Yasemin arkadaşları Ercan ve Kamuran’ı barıştırmak için bu kampı düşünmüşler, onları da alarak, doğanın bu güzel yerini seçmişler.

Aileler, çadırlara eşyalarını yerleştirmek için ayrılmaları gerektiği an, Kamuran “ Ercan’la ben aynı çadırda kalamam. O beni aldattı!” diyerek kestirip attı. Çare olarak Bayanlar bir çadırda, erkekler diğer çadırda kalmaları uygun bulunur. Kamuran’ın, Ercan’a kızma, küsme nedeni; kendisini bir kadınla sosyal medya aracılığıyla “ Aldatması” olarak suçlar. Ercan, sosyal medya aracılığıyla bir kadınla mesajlaşır, bir kafede buluşurlar. Ercan’a arkadaşlık teklif eden sarışın kadının kendi eşi Kamuran olduğunu öğrenince didişmeler başlar, huzursuzluk bir yuvanın yıkılması noktasına gelir. Ercan ve Kamuran akıllarına ne gelirse eğleşmeden birbirine söylerler. Sözlerini hiç sakınmazlar birbirinden.
Erkekler kamp alanını dolaşmaya gittiklerinde, bayanlar erkeklerin çadırından yiyeceklerin hepsini çalarlar. Çevreden topladıkları mantarlarla kamp yerine geldiklerinde “ Yiyeceklerin” hepsinin çalınmış olduğunu görürler. Çocuklar gibi birbirlerine laf atarlar, negatif davranış ne varsa ortadadır. Kadınlar çevreye çıktıklarında Ercan, eşini kızdırmak için makyaj çantasını çalar. Kamuran kampta bile makyajsız dolaşamayacağı için ağlar, sızlanır… Ercan ve Kamuran birbirlerini sıkça görür ve konuşurlar… Kafamızı, elimizi sürekli meşgul eden telefonlar çalışmamaktadır! Ercan kampa gelirken kullandıkları asma köprünün kalın urganlarını keserek, karısının kamptan ayrılmasına engel olur. Kamuran’da Ercan’ın sarj deposunu alarak iletişim kurmasına engel olur. Niçin? Haydi bilin bakalım…

Nuri, arkadaşlarını anlaştırmak için kampa getirmiştir, ama kendi düşüncesini Yasemin öğrenince onlar arasında didişme, ayrılık, kopma çanları çalmaya başlar!... Eşler daha çok birbirlerini görür, daha çok sataşarak da olsa birbirleriyle konuşur… Birbirlerine karşı “Gizli kıvılcımlar” çakmaya başlar. Onları seyrederken Can Yücel’in bir şiirindeki unuttuğumu sandığım dizeler aklıma düşüverdi:
“ Kıvılcım uyandıra bilen
sevgi ile öfke arasında
sevgimi öfke vurdu
öfkemi sevgi kaçırdı”
Sevginin olduğu yerde ; öfke. Öfkenin olduğu yerde; sevgi varmış . Nuri ok atmakta usta olduğunu söyler. Ercan ve Nuri avlanmak için ormana giderler, avlanır Nuri. Kimi avlayacak , Ercan’ı poposundan. Ercan çok acı çeker. Kamuran üzülür… Eşine karşı hislerinde yumuşama başlar. Dayanamaz onun çektiği açıya. didişme yerine sevgi dili konuşmaya başlar; Kamuran Hanım ( Nihal Hanım) Gözleri, sesi, vücut dili sevginin en güzel ezgilerini dile getirir sanki. sanatçıların her biri çocuk gibi olmuşlardır; içlerindeki çocuk sahnededir artık. İçimizdeki çocuk yaşamımıza yön veren güçlü bir varlıktır. Çocuk anı yaşamasını bilen eğlence ve oyun bağımlısıdır.

Eğlenceli ve komik çocuk didişmeleri kendileriyle yüzleşip, daha çok konuştukça, hatalarını ve isteklerini keşfedip , sonunda anlaşabiliyorlar. Ortamında yardımıyla, sosyal medyanın yıpratıcı etkisinden her iki ailede kurtulabildi.
Ercan ve Kamuran, Nuri ve Yasemin birbirleriyle konuşunca, çeldiricilerden uzak kalınca, Yaşamak için birlikteliği eşleriyle sağlayınca, sorunda bitti. Mutlu olarak yuvalarına döndüler.

Sanatçılara binlerce teşekkür: konuşmanın, dokunmanın Lokman Hekim ilacı olduğunu bizlere gösterdiler… Bir teşekkürde Sn. Seyhun Sertan’a: Telefonla beni arayıp , bu oyunu izlettiği için. Teknolojik aletleri verimli kullanırsak , insanları mutlu edebiliriz benim gibi…

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
YAZARIN DIGER MAKALELERI
31.03.2020
31.03.2020
31.03.2020
OZEL HABERLER