Öne Çıkan

15

1

Image

Yeni düğün salonları hazır
Sandıklı ilçesinde düğün sezonunda yaşanan yoğunluktan dolayı, vatandaşların mağdur olmamaları için Başkan Mustafa Çöl’ün talimatları doğrultusunda ha..

2

Image

Ali Kaleli Tesisleri yenilendi
Çay Belediyesi Fen İşleri ekipleri tarafından Ali Kaleli Piknik alanında başlatılan bakım onarım ve çevre düzenleme çalışmalar tamamlandı..

3

Image

Vali Çiçek’e hayırlı olsun ziyaretleri
Afyonkarahisar protokolü Vali Gökmen Çiçek’e hayırlı olsun ziyaretlerinde bulundu ..

4

Image

Su abone bağlantıları yapılıyor
İscehisar ilçesi genelinde yapılacak olan sıcak asfalt yol çalışmaları öncesinde tüm arsaların parsel bazlı pis su, temiz su abone bağlantıları yapılı..

5

Image

SAYI YÜKSELDİ
Afyonkarahisar’da koronavirüs vakalarında son günlerde ciddi oranda artışlar yaşandı. En fazla artış İl Merkezi ile Sinanpaşa ilçesinde yaşanırken, va..

6

Image

Emniyet kuş uçurmadı
Afyonkarahisar Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, İl Emniyet Müdürü Ali Temiz önderliğinde yaptıkları uygulamalarla suçlulara göz açtırmadı. Hıdırlık..

7

Image

Taşoluk karantinaya alındı
Afyonkarahisar’da koronavirüs vakalarında artış devam ediyor. Bununla birlikte de karantina uygulamaları da ardı ardına geliyor. Susuz beldesinde uygu..

8

Image

‘Yaz Kuran Kursu’ndan istifade edin’
İl Müftüsü Sinan Kazancı, bu yıl virüs salgını nedeniyle camiiler yerine Diyanet TV aracılığıyla düzenlenen Yaz Kur’an Kursu eğitiminden fırsatı olan ..

9

Image

Esra Albayrak’a hakarete gözaltı
Mersin Cumhuriyet Başsavcılığınca, sosyal medyada Bakan Berat Albayrak ile eşi Esra Albayrak’ı hedef alan hakaret içerikli yorumun ardından, şüpheli E..

10

Image

‘Bize mutluluk kaynağı oluyor’
Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt çarşı merkezinde yeni hizmete giren iş yerinin açılışını gerçekleştirdi. Başkan Bozkurt, “İlçemizin yeni bir işle..

11

Image

‘Milletin sırtından kaynak oluşturmayın’
İktidar partisini eleştiren Yeniden Refah Partisi İl Başkanı İbrahim Derviş Suna, “Esas olan milletin sırtından değil, millete yük yüklemeden kaynak ü..

12

Image

Vali Çiçek’e ziyaret
Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt ve Kaymakam Nurullah Kaya, Afyonkarahisar Valiliği'ne atanan Gökmen Çiçek'i makamında ziyaret etti ..

13

Image

Federasyon ‘oynanmayacak’ dedi
Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu’nun önceki gün akşam saatlerinde TFF 2. Lig ve TFF 3. Lig ile Spor Toto Bölgesel Amatör Lig maçlarının oynan..

14

Image

Anadolu Efes’te ayrılık
Anadolu Efes Basketbol Takımı'nda ABD'li oyuncu Alec Peters ile yolların ayrıldığı bildirildi...

15

Image

ING Basketbol Süper Ligi’ne 3 takım -1 puanla başlayacak
Türkiye Basketbol Federasyonu, mali kriterlere uymadıkları gerekçesiyle Galatasaray, Beşiktaş ve Pınar Karşıyaka'nın yeni sezona -1 puanla başlayacağı..

16

Image

‘Hukuku tekeline almaya çalışıyorlar’
Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Meclis başkanlığına sunulan “çoklu baro düzenlemesi” hakkında açıklamada bulundu. Uysal, açıklamasında “T..

17

Image

İstişare ettiler
Afyon Kocatepe Üniversitesi(AKÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, Afyonkarahisar Basın Mensupları Dayanışma Derneği Başkanı Mustafa Dağhan ile birlik..

ORMANTİK KOMEDİ | Veli Cengiz | Gazete3.com.tr
Image

ORMANTİK KOMEDİ

Veli Cengiz
08.11.2019

Geçtiğimiz hafta Perşembe günü Risus Sanat Yönetmeni Sn. Seyhun Sertan’ dan bir telefon geldi: “Ormantik Komedi tiyatro oyunumuza davetlimizsiniz, bekliyoruz.”

Afyon’a gelen her tiyatroya gitmeye çalışmışımdır her zaman. Seyhun’da bu konuda çok çalışan, tiyatroyu Afyon halkına sevdiren yiğit bir delikanlıdır. Dürüsttür, çalışkandır, sanatı halk için yapan nadir kişilerden biridir. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı hazırlıkları telaşı, beni habersiz kılmış bu oyundan. Seyhun’un sanatçı kişiliğine her zaman saygım vardır. bu daveti karşılıksız bırakmak “ Vicdanen “ beni çok rahatsız ederdi. Onun için aynı gün saat 19.30 da Ahmet Karahisarı Kültür merkezi salonundaydım.

Sahnede kamp çadırı, ağaçlardan dökülmüş bolca yaprak, kampta kullanılan sandalye, sehpa, ama her birinden ikişer adet. Bunlardan ikişer adet olunca, iki aile, dört kişi oyunun kahramanları olarak sahnedeydiler. Nuri ve Yasemin arkadaşları Ercan ve Kamuran’ı barıştırmak için bu kampı düşünmüşler, onları da alarak, doğanın bu güzel yerini seçmişler.

Aileler, çadırlara eşyalarını yerleştirmek için ayrılmaları gerektiği an, Kamuran “ Ercan’la ben aynı çadırda kalamam. O beni aldattı!” diyerek kestirip attı. Çare olarak Bayanlar bir çadırda, erkekler diğer çadırda kalmaları uygun bulunur. Kamuran’ın, Ercan’a kızma, küsme nedeni; kendisini bir kadınla sosyal medya aracılığıyla “ Aldatması” olarak suçlar. Ercan, sosyal medya aracılığıyla bir kadınla mesajlaşır, bir kafede buluşurlar. Ercan’a arkadaşlık teklif eden sarışın kadının kendi eşi Kamuran olduğunu öğrenince didişmeler başlar, huzursuzluk bir yuvanın yıkılması noktasına gelir. Ercan ve Kamuran akıllarına ne gelirse eğleşmeden birbirine söylerler. Sözlerini hiç sakınmazlar birbirinden.
Erkekler kamp alanını dolaşmaya gittiklerinde, bayanlar erkeklerin çadırından yiyeceklerin hepsini çalarlar. Çevreden topladıkları mantarlarla kamp yerine geldiklerinde “ Yiyeceklerin” hepsinin çalınmış olduğunu görürler. Çocuklar gibi birbirlerine laf atarlar, negatif davranış ne varsa ortadadır. Kadınlar çevreye çıktıklarında Ercan, eşini kızdırmak için makyaj çantasını çalar. Kamuran kampta bile makyajsız dolaşamayacağı için ağlar, sızlanır… Ercan ve Kamuran birbirlerini sıkça görür ve konuşurlar… Kafamızı, elimizi sürekli meşgul eden telefonlar çalışmamaktadır! Ercan kampa gelirken kullandıkları asma köprünün kalın urganlarını keserek, karısının kamptan ayrılmasına engel olur. Kamuran’da Ercan’ın sarj deposunu alarak iletişim kurmasına engel olur. Niçin? Haydi bilin bakalım…

Nuri, arkadaşlarını anlaştırmak için kampa getirmiştir, ama kendi düşüncesini Yasemin öğrenince onlar arasında didişme, ayrılık, kopma çanları çalmaya başlar!... Eşler daha çok birbirlerini görür, daha çok sataşarak da olsa birbirleriyle konuşur… Birbirlerine karşı “Gizli kıvılcımlar” çakmaya başlar. Onları seyrederken Can Yücel’in bir şiirindeki unuttuğumu sandığım dizeler aklıma düşüverdi:
“ Kıvılcım uyandıra bilen
sevgi ile öfke arasında
sevgimi öfke vurdu
öfkemi sevgi kaçırdı”
Sevginin olduğu yerde ; öfke. Öfkenin olduğu yerde; sevgi varmış . Nuri ok atmakta usta olduğunu söyler. Ercan ve Nuri avlanmak için ormana giderler, avlanır Nuri. Kimi avlayacak , Ercan’ı poposundan. Ercan çok acı çeker. Kamuran üzülür… Eşine karşı hislerinde yumuşama başlar. Dayanamaz onun çektiği açıya. didişme yerine sevgi dili konuşmaya başlar; Kamuran Hanım ( Nihal Hanım) Gözleri, sesi, vücut dili sevginin en güzel ezgilerini dile getirir sanki. sanatçıların her biri çocuk gibi olmuşlardır; içlerindeki çocuk sahnededir artık. İçimizdeki çocuk yaşamımıza yön veren güçlü bir varlıktır. Çocuk anı yaşamasını bilen eğlence ve oyun bağımlısıdır.

Eğlenceli ve komik çocuk didişmeleri kendileriyle yüzleşip, daha çok konuştukça, hatalarını ve isteklerini keşfedip , sonunda anlaşabiliyorlar. Ortamında yardımıyla, sosyal medyanın yıpratıcı etkisinden her iki ailede kurtulabildi.
Ercan ve Kamuran, Nuri ve Yasemin birbirleriyle konuşunca, çeldiricilerden uzak kalınca, Yaşamak için birlikteliği eşleriyle sağlayınca, sorunda bitti. Mutlu olarak yuvalarına döndüler.

Sanatçılara binlerce teşekkür: konuşmanın, dokunmanın Lokman Hekim ilacı olduğunu bizlere gösterdiler… Bir teşekkürde Sn. Seyhun Sertan’a: Telefonla beni arayıp , bu oyunu izlettiği için. Teknolojik aletleri verimli kullanırsak , insanları mutlu edebiliriz benim gibi…

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
YAZARIN DIGER MAKALELERI
03.07.2020
03.07.2020
03.07.2020
OZEL HABERLER