Öne Çıkan

15

1

Image

Yapılacak çalışmaları istişare ettiler
Isparta DSİ 18.Bölge Müdürü Rahmi Şahin, Bölge Müdür Yardımcısı Osman Erkan, Barajlar Şube Müdürü Halil Akar ve Proje İnşaat Şube Müdürü Ömer Açıkgöz,..

2

Image

‘Her zaman yanınızdayız’
Şehit yakınları ve gazileri kabul eden Dinar Belediye Başkanı Nihat Sarı, şehitlerin yakınlarının emanet olduğunu ifade ederek, “Onların her zaman yan..

3

Image

Lider Fenerbahçe, Yüntaş’ın konuğu olacak
AXA Sigorta Efeler Voleybol Ligi’ndeki temsilcimiz Afyon Belediye Yüntaş, yarın kendi evinde lider Fenerbahçe HDI Sigorta’ya ev sahipliği yapacak...

4

Image

‘Bölgenin parlayan yıldızı olacak’

Şuhut Organize Sanayi Bölgesi Toplantısı’nda konuşan Belediye Başkanı Recep Bozkurt, Şuhut OSB’nin bölgenin parlayan yıldızı olacağını söyledi ..

5

Image

Potada rakibimiz Türk Telekom
ING Basketbol Süper Ligi’nin 5.haftasında HDI Sigorta Afyon Belediyespor bugün Prof. Dr. Veysel Eroğlu Spor Salonu’nda ligin güçlü takımlarından Türk ..

6

Image

‘Şehit aileleri ve gaziler siyaset üstüdür’
MHP Merkez İlçe Başkanı Fahri Fevzi Kartal, Şehit ailelerinin ve gazilerin hiçbir siyasi partinin yan kuruluşu olmadığını ve olmayacağını söyledi..

7

Image

HES kodu alamayanlara yardım ediliyor
İçişleri Bakanlığı tarafından kamu kurum ve kuruluşlarından hizmet alırken vatandaşlarımızın alması gereken HES (Hayat Eve Sığar) kodunun zorunlu tutu..

8

Image

Şuhutlular kan bağışladı
Afyonkarahisar Valiliği ve Türkiye Afyonkarahisarlılar Platformu tarafından düzenlenen ‘Kan Ver Afyon’ kampanyasına Şuhutlu vatandaşlar yoğun ilgi gös..

9

Image

Yazar ve şairlerden ziyaret
Dinarlı yazar ve şairlerden Ayhan Kalkan, Yaşar Sağlam ve Abdurrahman Ertürk Belediye Başkanımız Nihat Sarı’ya teşekkür ziyaretinde bulundular. Başkan..

10

Image

‘İşletmelerimizi uygun hale getirelim’
ATSO Meclis Başkanı Merdivenci, iş adamlarını uyararak, “Lütfen maske, mesafe ve temizlik kuralına en üst düzeyde uyalım, çalışanlarımızı da bu doğrul..

11

Image

Fahriye Akagündüz ebediyete uğurlandı
Afyonkarahisar Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı, ATSO Meclis Üyesi Ali İhsan Çiloğlu’nun kayınvalidesi Fahriye Akagündüz vefat etti. ..

12

Image

İş yaşamında verimlilik eğitimi
ATSO KOBİ Akademisi etkinlik takvimi çerçevesinde İş Yaşamında Verimlilik ve Takım Ruhu Eğitimi, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası’nın Youtube sa..

13

Image

Şehitler anıldı
Hakkari'de 2007 yılında şehit olan Piyade Uzman Çavuş Selçuk Gürdal ile Piyade Er Yavuz Öztürk şehadetlerinin 13'üncü yılında Dinar'daki kabirleri baş..

14

Image

Damızlık koç dağıtıldı
Afyonkarahisar'ın Dinar ilçesinde 40 kişiye, 80 damızlık koç dağıtıldı...

15

Image

OSB’de imzalar atıldı
Sandıklı Organize Sanayi Bölgesi’nde yatırımları tamamlanan Aktürk Makine ve Kaya Elektrik, Elektronik Bilgisayar Cihazları’na ait şirketlerin tapu de..

16

Image

‘İstek Okulları Afyon için bir kazanım’
İstek Okulları Afyon heyetinin ziyaretinde konuşan Megabirlik Medya Temsilcisi Mehmet Emin Güzbey, İstek Okulları’nın Afyon için bir kazanım olduğunu ..

17

Image

‘Gururumuz oldunuz’
TÜBİTAK tarafından nisan ayında Konya'da yapılması gereken Bölge Finali Covid 19 pandemisi nedeniyle 13-15 Ekim 2020 tarihleri arasında online olarak..

MASKELİ BİRLER | Veli Cengiz | Gazete3.com.tr
Image

MASKELİ BİRLER

Veli Cengiz
24.09.2020


21 Eylül günü ilkokulların birinci sınıfları ve Anasınıfları açılacaktı. Bir gün önce Pazar günü kırtasiyeleri dolaştım… Eski yoğunluk olmasa da, doluydu kırtasiyelerin içleri. Demek ki vatandaş devletine güveniyor, “Açıyorum okulları” diyor devlet, vatandaşta “Ben de kıymetlimi okula gönderiyorum” diyor. Güvenme, inanma, itaatte en küçük arıza olmadığını gösteriyor.

21 Eylül pazartesi günü erkenden uyanıyorum. Ne umutlar doğmuş içime, gökyüzüne bakıyorum; masmavi, güneş daha doğmamış, ama içimdeki güneş çoktan doğmuş. Geleceğin ışığı olacak küçük çocukların okul yollarına düşmüş olmalarını istiyorum, öyle de oluyor; okul yollarında az da olsa, onları görmek gönlümde tomurcuk olan çiçekleri , açmış duruma getiriveriyor…

İlkokula yeni başlayan birinci sınıflar için “Büyümenin kutlandığı gündür!..” başlama haftasının ilk günü. Bayraklarla her taraf süslenmiş, istiklal Marşı için sıra oluş, şanlı bayrağımız, İstiklal Marşımızla gönlere çekilmesi, beraber olmanın, hür olmanın, özgür olmanın küçücük zihinler işlendiği gündür, o gün. Bu yıl ilk gün, son günü de oldu haftanın. Beşinci dersten sonra okul paydos oldu onlar için!.. Okul bahçesinde koşamadan, sınıflarda doya doya şakalaşmadan, öğretmeninin gözünün içine bakamadan, ayrıldılar güzel okullarından!...

Her anne baba eve gelen çocuğuna, kendi zamanlarındaki şu şarkıyı günde bir kere okusalar, okullu olmanın farklılığını öğretmiş olurlar onlara:

“Şimdi okullu olduk
Sınıfları doldurduk
Sevinçliyiz hepimiz
Yaşasın okulumuz
Okul yurt güneşidir
Bize bilgiler açar
Annemizin eşidir
Severek kucak açar
Okul insanlık yolu
Her yanı şeref dolu
Sevinçliyiz hepimiz
Yaşasın okulumuz…”

Koronavirüs, ülkemizde de görülünce, bir hastamızı kaybedince Sağlık Bakanı’mız kameraların karşısında konuşurken sesi titriyor, kan çanağı olmuş gözleri önündeki notları okuyamaz olmuştu. Bu duyarlılık ve hassasiyet ilk üç aydan sonra azalmış, okulların hazırlanışı tam olarak yapılamadı gibi geliyor bana…

Okullarda öğretmen ve hizmetlilerin testleri yaptırılıp, pozitif olanlar, titizlikle karantina altına alındılar mı?

Yaz tatili, okulların bakım ve onarımın yapıldığı, badana, boyalarla sınıfların, koridorların tertemiz olduğu günlerdir. Bu temizlik sonrası gerekli dezenfektan yapılmış, öğrencilerin gidebileceği her yere ulaşmıştır inşallah.. Burada Albert Camus’un sözü geliyor aklıma: “ Kötülüklerden arınmış olmadıkça hastalık seni bulacaktır.”
Okulların dezenfektan ihtiyaçları giderildi mi? Her sınıfın kapısının önüne dezenfektan koyabildik mi?

Uzun süre aynı maske kullandığında koruyuculuğu kalmıyor diyorlar. Dünyanın her bir yöresine maske gönderdik. Kendi insanlarımıza aynı hassasiyet ile yardımcı olabildik mi?
Okul tuvaletlerine kendi kendini temizleyen aparatlar yerleştirilebildi mi?
Okulların açık olduğu saatlerde, anne ve babalar dahil hiç kimsenin girmemesi gerekli.
Aileler, okulların açılmasından tedirgin! Canlarının Can’ını okulda bırakıp evlerine dönüyorlar, ama O can, okulda:

Sosyalleşmeyi, disiplinli yaşamayı, kurallı ortamda, kurallara uyarak yaşamayı, dayanışma içinde olmayı, kadere teslim olmadan mücadele ederek yaşamayı öğrenecektir.
Cemil Meriç diyor ki: “ Ulu çınarlar fırtınalı ortamlarda yetişir.” İngiliz başbakan Churchill “ iyi bir krizi asla ziyan etmeyiniz!” diyor.

Bizler bu hastalıktan güçlenerek çıkacağız. Bir anne, bilim insanlarına sesleniyor: “Aşıyı bulacaksanız çabuk bulun yoksa bir anne aşıyı bulacaktır!” bir anne böyle konuşuyorsa, bilim insanları dikkatli olmalıdır…

Sevgili Anasınıfı öğrencileri sizler okula gelerek örnek oldunuz… Sizler hiç korkmayınız, maskeli birler sizlerin abileri. Sizleri korur onlar, ama maskenizi de sizlerde takınız…

Mutlu kalınız…

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
YAZARIN DIGER MAKALELERI
24.10.2020
24.10.2020
24.10.2020
OZEL HABERLER