Öne Çıkan

15

1

Image

ÖZEL HABER - Bağışıklık için adres aktarlar oldu
..

2

Image

“Basınımızla tanışıklığımızı artıralım”
..

3

Image

Afjet Afyonspor, Etimesgut’u bekliyor
Mor beyazlı takım bugün Zafer Stadı’nda, kendisi ile aynı puana sahip takımlardan Etimesgut Belediyespor’a ev sahipliği yapacak
..

4

Image

Kütahya’da çalındı, Afyon’da bulundu
..

5

Image

ÖZEL HABER - Bu öğrencileri kimse görmüyor mu?
..

6

Image

‘MİT ve polise mi hesap soracaksınız?’
..

7

Image

‘Adalet, emek ve aidiyet’
..

8

Image

Sümeyra Çiçek, Sandıklı’yı gezdi
..

9

Image

Herşey öğrenciler için
..

10

Image

Millet Kütüphanesi’nin yapımı başlıyor
..

11

Image

Sandıklı’da e-devlet erişim kolaylığı
..

12

Image

Hisarcıklıoğlu’nun gözdesi yine Afyonkarahisar
..

13

Image

‘Gazetecilik önemli bir meslektir’
..

14

Image

Kaymakam Çolak, köy ziyaretlerinde
..

15

Image

‘Gazetecilerimiz takdiri hak etmektedir’
..

16

Image

‘Huzur Sohbetleri’ etkinliği yapıldı
..

17

Image

Başsavcı Karabacak’dan AEV’e iadei ziyaret
..

KEDİ- KÖPEK | Veli Cengiz | Gazete3.com.tr
Image

KEDİ- KÖPEK

Veli Cengiz
05.11.2020

Kedi ve köpek, insanoğlunun iki arkadaşı gibidir. İkisi de insanları çok severler ama kendileri hiç anlaşamazlar. Nerede birbirini görseler, köpek hırlar, kedi sırtını kamburlaştırarak kendini haşmetli bir yaratık gibi gösterir. Köpek bu olaylara alışık ise hiç inanmaz, kediye, havlayarak üzerine koşar, kedi çareyi kaçmada bulur, kaçar ve öyle kurtulur köpekten.
Türk aileleri, kediyi daha yakın bulur kendilerine. Ben çocukken bir öykü anlatırdı büyüklerimiz. Kedi ve köpek aynı evin vazgeçilmez iki hayvanıymış. Köpek, sahibine çok sadık olduğu için, daha çok sevilirmiş o günlerde. Kedi, çok kıskanç olduğundan sahibine yalanlar söyleyerek, köpeği kötülermiş… Sahibi biriyle tartışırken onu korumayı düşünmüş köpek. Koşarak onlara yaklaşmış, tartıştığı kişi yana çekiliverince, dişlerini sahibine geçirmiş! Çok üzülmüş ama nafile! Kedi, başlamış yalanlarına “Seni, sevmiyor, bana inanmıyordun, gördün mü seni ısırdı! Anla artık, senin dostun olmadığına. Sahibi “ Bundan sonra evde kalmayacaksın, sokak kapısını önü senin yerin olacak. Köpek, çaresiz kabul etmiş yeni durumu. Kediye “ Ben, sana sorarım” demiş. Her karşılaşmalarında geçmişteki olay hatırına gelir, peşinden koşar, kedi de kaçar kurtulur.
Buse’nin dişiyle sorunu vardır. Zaman zaman ağrıyarak, güç zamanlar geçirtir ona. 30 Ekim 2020 günü Buse dişçiye gelir, dişçi koltuğuna oturur, bir iki dakika sonra bir uğultu kaplar her tarafı! Konuşmamıştır daha dişçiyle. Eşyalar sallanır, koltuktan düşer, kalkmak ister kalkamaz! Yanında anne ve babası da vardır, konuşamaz onlarla… Etraf kapkaranlık olmuştur! Başının üstündeki tonlarca ağırlıktaki beton plakaları hisseder. Diş ağrısı geçmiştir ama başka ağrılar çok rahatsız eder Buse’yi… Sesler duyar yukarılardan! Şaşırır! Telefonu düşer aklına. O anda telefonu çalar, gürültülü sesler arasından köpek seslerini de duyar! Arayan Orman ve Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli’dir. Ondan, köpekleri salınız, ben, kedi sesi çıkaracağım!..
Bakan: “Aferin Buse, iyi düşündün, köpekleri salacağız. Sen, miyavlamaya başla…”

Buse, “Miyav.. miyav… miyav “miyavlarken:

“Köpeği gördüm, yanıma geliyor, hiç hırlamıyor, kuyruk sallayıp, ellerimi, yüzümü yalıyor…”
Buse’nin yeri tespit ediliyor. Ekipler çalışmaya başlıyor… Olayın bir yönü böyle, diğer yönü ayrı bir roman veya hikâye… Kahramanı Özlem Baran Tezel. Manisa Kurtarma insani Yardım Müdürlüğüne bir ay önce atanmış. Manisa’yı güvenlik altına aldıktan sonra, amirinden izin alarak İzmir’e kurtarmaya katılır. Annesi, babası ve çocuğu İzmir’de dir. Özlem, Manisa’dan İzmir’e gelmiş ama yollar kapalıdır. Araçlar birbiri ardına ulanmış, hareket edemeden öyle duruyorlar. Özlem, sağa sola bakıyor; her yer aynı. Birden bir kuryenin motor sesini duyuyor, el işaretiyle durduruyor onu. “Ablam, ilk yardım ekibindenim, beni deprem yerine ulaştır.” Kurye delikanlısı “Atla arkama abla.” Yollar onlarındır artık, açın yolları… Işık hızıyla ulaşırlar deprem bölgesine.
Özlem, bir kadının hem ağlayıp hem de telefonda konuşmaya çalıştığını görür! Kadının elinden telefonu alır, başlar konuşmaya… Telefonu elinden aldığı kadın, Buse’nin yengesiymiş!.
Özlem, yengesinden, telefonun ucundaki Buse’yle ilgili bilgileri alıyor: “ Alerjisi var mı, kronik rahatsızlığı var mı?” bilgileri aldıktan sonra Buse’ye sesleniyor:
“Korkma ablacığım. Ben seni kurtaracağım…”
Dehlizler açılıyor, tüneller kazılıyor, can kuyuları oluşturuluyor…
“Nasıl hissediyorsun kendini?”
“Gözlerim görmüyor, kulaklarım duymuyor!”
“Hiç önemli değil!..15 dakikada bir bağır, sert bir cisimle bir yerlere vurmaya çalış, cep telefonunun şarjını idareli kullan.”
“Köpek yanımda, ona ulaşmaya çalışın, ben dediklerinizi aynen yaparım.”
Özlem, Buse’ye ulaşıyor, koluna damar yolu açıp, iğnesini tonlarca betonun altında yapıyor… Bunu yapan bizim insanımız; hiç sorgusuz sualsiz…
Özlem ve Buse birbirine bir nefes, bir soluk olup, can oluyorlar…
Bu olayın kahramanları:
Buse Hasyılmaz, Özlem Baran Tezel.
Başka?
“Nerede beni kurtaran köpek?
“Nerede olacak , başka bir canı kurtarmaya gitti köpek!”
“Ne adına?”
“İnsanlık adına can kurtarmaya gitmiş! İnsanlık utanır mı bilmem!”
İnsanlar,
Lütfen kaçılmayacak binalar, evler yapın da insanlık sizde kalsın.

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
YAZARIN DIGER MAKALELERI
12.03.2021
12.03.2021
12.03.2021
OZEL HABERLER