Öne Çıkan

15

1

Image

TEHLİKE KAPIMIZDA
Afyonkarahisar'da koronavirüsten ilk ölüm gerçekleşti. Kentte Covid-19 tedavisi gören 70 yaşındaki erkek hasta hayatını kaybetti..

2

Image

'Kanserde erken teşhis önemli'
Kanser Haftası dolayısıyla bir açıklama yapan İl Sağlık Müdürü Serhat Korkmaz, kanserde erken teşhisin mücadele de büyük önem taşıdığını ifade etti ..

3

Image

'O suçlara indirim yok'
AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya, İnfaz Kanunu değişiklik tasarısında cinsel istismar, terör ve uyuşturucu ticareti suçlarında herhangi..

4

Image

Tüm tedbirler değerlendirildi
Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında il genelinde bugüne dek yapılan çalışmalar ve alınan tedbirler Vali Mustafa Tutulmaz başkanlığındaki toplan..

5

Image

'Üretime devam ediyoruz'
Avşar Emaye Genel Müdürü Murat Tabak, koronavirüs salgını ve ekonomik olarak olumsuz etkilerinin olmasına rağmen, firma olarak üretime devam ettikleri..

6

Image

'Koruyucu maske üreteceğiz'
Koronavirüse karşı aldığı önlemler kapsamında toplu yaşam alanlarının temizliğinde hassasiyet gösteren, 65 yaş ve üstü, kronik rahatsızlığı bulunan va..

7

Image

AFYON İÇİN VEFA VAKTİ
İş adamları, odalar, sivil toplum kuruluşları, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı öncülüğünde düzenlenecek “Afyon İçin Vefa Vakti” kampanyasının t..

8

Image

'Kampanyalar iktidarı rahatsız etti'
CHP İl Başkanı Yalçın Görgöz, CHP'li koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında başlattığı yardım kampanyalarının iktidarı rahatsız ettiğini bu yüzden..

9

Image

3 bin 152 aileye nakdi yardım
Afyonkarahisar Valiliği, Sosyal Yardımlaşma Vakfı aracılığıyla sosyal yardım veya aylık alan dezavantajlı 3 bin 512 aileye hane başına bin TL olmak üz..

10

Image

'Tedbirlere uyalım'
Afyonkarahisar Bakkallar Esnaf Odası Başkanı Cengiz Üstün, Afyonkarahisar'daki bakkal esnaflarının koronavirüsle mücadele kapsamında alınan tedbirler..

11

Image

'Geçmişteki borçlar nedeniyle makineyi sattık'
Sandıklı Ziraat Odası Başkanı Fatma Toptaş, oda tarafından satışı yapılan patates sökme makinesinin odaya kayıtlı bir makine olduğunu ve usulsüz bir ..

12

Image

'Faturaların ertelenmesini istiyoruz'
AK Parti İl Başkanı Hüseyin Sezen, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile video konferansta görüştü. Sezen, pandemi hakkında..

13

Image

Badem ağaçları çiçek açtı
Baharın gelmesiyle birlikte Afyonkarahisar’ın Hıdırlık Tepesi’nin yamaçlarında bulunan yüzlerce badem ağacı çiçek açtı. Fotoğraf Sanatçısı Çağrı Selek..

14

Image

'Milletin işi ve aşıyla ilgili tedbir alınmalı'
..

15

Image

'Avukatlarda kapsama alındı'
Afyonkarahisar Baro Başkanı Turgay Şahin, koronavirüsle mücadele kapsamında avukatların ekonomik etkilerden mücbir sebep kapsamında etkilenecek sektör..

16

Image

'Ateş düşürücü mü verildi?
Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı Katip Üyesi Av. Burcu Köksal, koronavirüs salgını..

17

Image

'SORUNLARI ÇÖZÜYORUZ'
Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, ATSO koronavirüs salgınının ekonomiye etkisi dolayısıyla Meslek Komitele..

KAMERANIN YÜZYILI | Veli Cengiz | Gazete3.com.tr
Image

KAMERANIN YÜZYILI

Veli Cengiz
14.02.2020
Kameranın keşfi 1895 yılında Fransız Lumiere kardeşlerin çekimlerini 33 kişiye gösterimi sırasında kendilerine doğru gelen trenleri görünce, herkes korkudan salonu terk etmiş. Daha sonra çok filmler çekilmiş, gelinmiş 1919 yılının 8 Eylül gününe….

İnsanlar vardır; sessiz ve sakin… Gök kubbede hoş bir seda bırakırlar. Böyle insanların ilimizdeki örneklerinden biri de Hasan Özpınar’dır. Kameranın Afyon’da ki yüzyılını ( 1919-2019) araştırmış; görüntülere ulaşmış, bunları kitap haline getirmiş, kalıcı olmuş eseri. Şehrin hafızasını tekrar canlandırmış. Bazı olaylar mazide kaldı derken , 7 Şubat 2019 günü RAM Salonu’nda Kitabın tanıtım gecesinde beyaz perdede yeniden canlandı…o gece salon tıklım tıklım doluydu demeyi çok isterdim, ama değildi! Gelemeyenler zamanla neyi kaçırdıklarını anlayacaklar: “ Ben ne yapmışım !” diyerek hayıflanacaklardır.

Afyon’da çekilen birinci film 8Eylül 1919 güne rastlar. ABD nin Türkiye’de “Manda”nın uygulanabilirliği konusunda araştırma yapmak için 46 kişilik bir ekip Afyon’a da gelmiş ve 49 saniyelik bir film çekmişler. Görüntülerde kale, İmaret Camii, Sarıkız kayalığı var. İkinci film 13 Temmuz 1921 tarihinde Yunan işgalinin Hıdırlık’tan şehrin ve kalenin panoramik görüntüsünü içermektedir. 13 Temmuz 1921-27 Ağustos 1922 karanlıktan aydınlığa doğru yol alışımızı gösterir çekilen film.

Cumhuriyet’in 10. Yıl kutlamaları için Rus yönetmen Yutkeviç tarafından çekilen film 1934 yılında çekilmiştir.( Afyon-Dumlupınar) görüntüleri vardır. Atatürk’ün 20 Kasım 1937 de yaptığı Afyon ziyaretlerinde Zafer Anıtı, Afyon Lisesi, Orduevi, Halk evi ziyaretlerinin heyecanlı, coşku dolu görüntüleri var.

9 Temmuz 1952’da Muhsin Ertuğrul uçakla Afyon’a gelir “Halıcı Kız” filmini Dazkırı’nda çekmek ister, her nedense daha sonra Isparta’da çeker. Türkiye’nin ilk renkli filmidir Halıcı Kız’ı. Daha sonra ki yıllarda Öfke Dağları Sardı filmi Şuhut Karaadilli Kasabası’nda, Çatallı Köy Emirdağ ilçesinde, Kuyu Dinar İlçesi’nde, Tarkan Seydiler Kasabası’nda çekilir. Çekilen film köylerin sosyal yapısını, folklorunu, yaşanmış öyküleri gözlerimizin önüne bir kez daha geldi o gece.

Afyon’un doğal yapısı yabancıların dikkatini çekmiş İtalyan yönetmen Ferdinando çektiği “Aşk ve Afyon” filminin bazı sahneleri Afyon’da çekilmiş, güzelliklerimiz Avrupalıların gözlerinin önüne Aşkla sunulmuştur.

Aslen Kayserili olan Elia Kazan 5 Kasım 1978 de Başbakan Bülent Ecevit’in davetlisi olarak gelir. Dumlupınar’ı “Nerede bulacağım böyle yeri” demesine rağmen filmi çekmez her nedense!...

Kurtuluş Dizisi, Cumhuriyet Dizisi, Küçük Ağa Dizisinin bazı bölümleri TRT adına Afyon’da çekilmiştir. Son Olarak İstasyon filmi yine Afyon’da çekilmiş, Belediye Tiyatro ekibi önemli rollerde görev almıştır.

Afyon’da ki sinema tarihine baktığımızda “Kadınlar Matinesi” haftada iki gün Şafak Sineması’nda uygulanmış, bir gencin çarşaf giyerek kız arkadaşıyla film seyretmesi ve yakalanmasıyla bu tür gösterimler kaldırılmıştır.

Geçerken Uğradım filmi Sn. Valimiz Mustafa Tutulmaz’ın hem maddi, hem de fikri desteği ile çekilmiş, 28 Şubatta tüm Türkiye’de gösterime başlayacaktır. Filmden elde edilen gelir Afyon Eğitim vakfı öğrencilerin eğitimine katkı için toplanıp verilecektir. Valimizin “ Marka Şehir” etme konuşunda gayret ve çabalarını takdir etmek, Afyonlular için bir görev olarak düşünüyorum.

Hasan Özpınar’ı kutlamamak elde değil… Rahmetli babam derdi ki: “ Unutulmak istemiyorsan evlatlarına ya bir hanay, ya da bir kitap bırak” İnsanlar öldükten sonrada sesleri, görüntüleriyle daha uzun süre yaşayacak…

Tarihimiz, kültürümüz, coğrafik konumumuz; Kapadokya, Mardin, Gaziantep gibi Marka şehri olmamız için büyük avantaj, yararlanabilirsek.

Ram’dan çıkınca dışarı boz gibiydi! Yüreğimiz öyle ısınmış ki arkadaşlar yürüyerek Güven evler, örnek evler semtine gitmeyi önerdi, hemen yola düştü arkadaşlar. Belgeselin yönetmenliğini yapan sn. Hakan Yılmaz’ı da kutlarım. Huzur içindeyim…
Mutlu kalınız…

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
YAZARIN DIGER MAKALELERI
02.04.2020
02.04.2020
02.04.2020
OZEL HABERLER