Öne Çıkan

15

1

Image

VALİDEN ATSO'YA AÇIK ÇEK
Vali Gökmen Çiçek, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası’na ziyarette bulundu. ATSO Meclis Başkanı Mehmet Sıtkı Merdivenci, Yönetim Kurulu Başkanı Hü..

2

Image

VER DAİRELERİ AL LOJMANLARI
İl Genel Meclisi’nin dünkü oturumunda Afyon Belediyesi’ne ait AFDORA Sitesi’ndeki evlerin, İl Özel İdaresi’ne ait lojmanlarla takas edilmesi konusu gö..

3

Image

Vali Çiçek Şuhut’u fethetti
Vali Gökmen Çiçek ilçe ziyaretleri kapsamında dün Şuhut ilçesinde bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulundu..

4

Image

Sultandağı kirazına ilgi arttı
Sultandağı ilçesinde hasadına başlanan Napolyon kirazı, Avrupa ve Uzak Doğu ülkelerinden büyük ilgi görüyor. Bahçelerde tarım işçileri tarafından özel..

5

Image

‘Afyon’a katkı sağlıyorsunuz’
Ahmet İpek Sucukları sahibi Alpay İpek ve Korel Termal Yönetim Kurulu Başkanı Ali Korkmaz, Vali Gökmen Çiçek'i ziyaret etti. ..

6

Image

‘Afyon’u daha ileri noktaya taşıyacağız’
Vali Gökmen Çiçek, birlik ve beraberlik içinde çalışarak Afyonkarahisar’ı daha ileri noktalara taşıyacaklarını söyledi ..

7

Image

Yeniden ihale edilecek
AK Parti Afyonkarahisar Milletvekilleri Veysel Eroğlu, Ali Özkaya, İbrahim Yurdunuseven, AK Parti İl Başkanı Hüseyin Sezen, Cumhurbaşkanlığı Strateji..

8

Image

Başkan Zeybek otobüs kullandı
Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, direksiyon başına geçerek, ANS-Çarşı güzergahında kullandığı otobüsle pandemi kurallarına yönelik vatandaşlara uyarıla..

9

Image

TOKİ kuraları çekildi
İscehisar ilçesinde TOKİ konutlarının kuraları çekildi ..

10

Image

“Gençlerimiz bizim en büyük umudumuz”
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, gençlerin en büyük umutları ve varlıkları olduğunu belirterek, "Yapacağımız yatırımlar bu ülkenin ve..

11

Image

‘Tarım konusunda başarısızlar’
İYİ Parti İl Başkanı Mehmet İnkaya, hükümetin tarım konusunda başarısız politikalar yürüttüğünü söyledi ..

12

Image

15 Temmuz Türkiye Kata Karate Şampiyonası Bursa’da yapılacak

Türkiye Karate Federasyonu’ndan yapılan açıklamada 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında gerçekleştirilecek Türkiye Kata Şampiyonas..

13

Image

Atletizm takvimi bu ay başlıyor
Türkiye Atletizm Federasyonu, Covid-19 salgını nedeniyle geciken sezonu 15 Temmuz’da özel yarışmalarla başlatıyor. İlk pist yarışı ise 18-19 Temmuz’da..

14

Image

Koronavirüs denetimi yapılacak
İçişleri Bakanlığı’nın genelgesiyle bugün 81 ilde koronavirüs tedbirlerinin denetimleri yapılacak ..

15

Image

Kızılay dayanışmayı online platforma taşıdı
Türk Kızılay, COVID-19’la mücadele döneminde dayanışma ruhunun büyümesi hedefiyle çalışmalarına devam ediyor..

16

Image

Yeniden ihale edilecek
AK Parti Afyonkarahisar Milletvekilleri Veysel Eroğlu, Ali Özkaya, İbrahim Yurdunuseven, AK Parti İl Başkanı Hüseyin Sezen, Cumhurbaşkanlığı Strateji..

17

Image

‘Güzelliklere güzellik katıyoruz’
Taşpınar Mahallesi’ni gezen Belediye Başkanı Zeybek, Afyonkarahisar’ın güzelliğine güzellik kattıklarını söyledi ..

KAMERANIN YÜZYILI | Veli Cengiz | Gazete3.com.tr
Image

KAMERANIN YÜZYILI

Veli Cengiz
14.02.2020
Kameranın keşfi 1895 yılında Fransız Lumiere kardeşlerin çekimlerini 33 kişiye gösterimi sırasında kendilerine doğru gelen trenleri görünce, herkes korkudan salonu terk etmiş. Daha sonra çok filmler çekilmiş, gelinmiş 1919 yılının 8 Eylül gününe….

İnsanlar vardır; sessiz ve sakin… Gök kubbede hoş bir seda bırakırlar. Böyle insanların ilimizdeki örneklerinden biri de Hasan Özpınar’dır. Kameranın Afyon’da ki yüzyılını ( 1919-2019) araştırmış; görüntülere ulaşmış, bunları kitap haline getirmiş, kalıcı olmuş eseri. Şehrin hafızasını tekrar canlandırmış. Bazı olaylar mazide kaldı derken , 7 Şubat 2019 günü RAM Salonu’nda Kitabın tanıtım gecesinde beyaz perdede yeniden canlandı…o gece salon tıklım tıklım doluydu demeyi çok isterdim, ama değildi! Gelemeyenler zamanla neyi kaçırdıklarını anlayacaklar: “ Ben ne yapmışım !” diyerek hayıflanacaklardır.

Afyon’da çekilen birinci film 8Eylül 1919 güne rastlar. ABD nin Türkiye’de “Manda”nın uygulanabilirliği konusunda araştırma yapmak için 46 kişilik bir ekip Afyon’a da gelmiş ve 49 saniyelik bir film çekmişler. Görüntülerde kale, İmaret Camii, Sarıkız kayalığı var. İkinci film 13 Temmuz 1921 tarihinde Yunan işgalinin Hıdırlık’tan şehrin ve kalenin panoramik görüntüsünü içermektedir. 13 Temmuz 1921-27 Ağustos 1922 karanlıktan aydınlığa doğru yol alışımızı gösterir çekilen film.

Cumhuriyet’in 10. Yıl kutlamaları için Rus yönetmen Yutkeviç tarafından çekilen film 1934 yılında çekilmiştir.( Afyon-Dumlupınar) görüntüleri vardır. Atatürk’ün 20 Kasım 1937 de yaptığı Afyon ziyaretlerinde Zafer Anıtı, Afyon Lisesi, Orduevi, Halk evi ziyaretlerinin heyecanlı, coşku dolu görüntüleri var.

9 Temmuz 1952’da Muhsin Ertuğrul uçakla Afyon’a gelir “Halıcı Kız” filmini Dazkırı’nda çekmek ister, her nedense daha sonra Isparta’da çeker. Türkiye’nin ilk renkli filmidir Halıcı Kız’ı. Daha sonra ki yıllarda Öfke Dağları Sardı filmi Şuhut Karaadilli Kasabası’nda, Çatallı Köy Emirdağ ilçesinde, Kuyu Dinar İlçesi’nde, Tarkan Seydiler Kasabası’nda çekilir. Çekilen film köylerin sosyal yapısını, folklorunu, yaşanmış öyküleri gözlerimizin önüne bir kez daha geldi o gece.

Afyon’un doğal yapısı yabancıların dikkatini çekmiş İtalyan yönetmen Ferdinando çektiği “Aşk ve Afyon” filminin bazı sahneleri Afyon’da çekilmiş, güzelliklerimiz Avrupalıların gözlerinin önüne Aşkla sunulmuştur.

Aslen Kayserili olan Elia Kazan 5 Kasım 1978 de Başbakan Bülent Ecevit’in davetlisi olarak gelir. Dumlupınar’ı “Nerede bulacağım böyle yeri” demesine rağmen filmi çekmez her nedense!...

Kurtuluş Dizisi, Cumhuriyet Dizisi, Küçük Ağa Dizisinin bazı bölümleri TRT adına Afyon’da çekilmiştir. Son Olarak İstasyon filmi yine Afyon’da çekilmiş, Belediye Tiyatro ekibi önemli rollerde görev almıştır.

Afyon’da ki sinema tarihine baktığımızda “Kadınlar Matinesi” haftada iki gün Şafak Sineması’nda uygulanmış, bir gencin çarşaf giyerek kız arkadaşıyla film seyretmesi ve yakalanmasıyla bu tür gösterimler kaldırılmıştır.

Geçerken Uğradım filmi Sn. Valimiz Mustafa Tutulmaz’ın hem maddi, hem de fikri desteği ile çekilmiş, 28 Şubatta tüm Türkiye’de gösterime başlayacaktır. Filmden elde edilen gelir Afyon Eğitim vakfı öğrencilerin eğitimine katkı için toplanıp verilecektir. Valimizin “ Marka Şehir” etme konuşunda gayret ve çabalarını takdir etmek, Afyonlular için bir görev olarak düşünüyorum.

Hasan Özpınar’ı kutlamamak elde değil… Rahmetli babam derdi ki: “ Unutulmak istemiyorsan evlatlarına ya bir hanay, ya da bir kitap bırak” İnsanlar öldükten sonrada sesleri, görüntüleriyle daha uzun süre yaşayacak…

Tarihimiz, kültürümüz, coğrafik konumumuz; Kapadokya, Mardin, Gaziantep gibi Marka şehri olmamız için büyük avantaj, yararlanabilirsek.

Ram’dan çıkınca dışarı boz gibiydi! Yüreğimiz öyle ısınmış ki arkadaşlar yürüyerek Güven evler, örnek evler semtine gitmeyi önerdi, hemen yola düştü arkadaşlar. Belgeselin yönetmenliğini yapan sn. Hakan Yılmaz’ı da kutlarım. Huzur içindeyim…
Mutlu kalınız…

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
YAZARIN DIGER MAKALELERI
09.07.2020
09.07.2020
09.07.2020
OZEL HABERLER