Öne Çıkan

15

1

Image

AK Parti Şuhut ilçe yönetimi toplandı
AK Parti Şuhut İlçe Başkanlığı Başkan Ali Diren başkanlığında Haftalık Olağan İlçe Yürütme ve Yönetim Kurulu Toplantısını sosyal mesafe kurallarına uy..

2

Image

Avşar Maden Suları'na büyük ödül
Şehrimizin öncü markası ve ülkemizin yükselen değeri Avşar Doğal Maden Suyu ile Avşar Karadut & Frenk Üzümü aromalı içeceği Brüksel’de International T..

3

Image

'Maske ve sosyal mesafe çok önemli'
Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Başhekimi Mehmet Duran, koronavirüsten korunma noktasında maske kullanımı ve sosyal mesafenin çok önemli olduğunu beli..

4

Image

Türkiye dünya şampiyonu
Dünya İnternet Klavye Şampiyonasında Türkiye 8 madalya kazanarak takım halinde dünya şampiyonu oldu..

5

Image

'Her zaman yanınızdayız'
Şuhut Devlet Hastanesi heyetini ağırlayan Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt, belediye olarak sağlık çalışanlarının her zaman yanında olduklarını sö..

6

Image

5 ayda 122 milyon dolarlık ihracat
Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, 2020’nin Mayıs ayında 18 milyon 456 bin dolarlık, 2020’nin ilk 5 ayında ..

7

Image

'Çiftçilere destek verilmeli'
Don olayı nedeniyle tarlalarındaki ekili ürünleri zarar gören çiftçilerle bir araya gelen CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, "Çiftçilerimiz..

8

Image

15 milyon 500 bin TL nakdi yardım
Afyonkarahisar'da koronavirüsle mücadele kapsamında Vefa Sosyal Destek Grubu tarafından vatandaşlara 15 milyon 500 bin TL nakdi yardım ulaştırıldı ..

9

Image

'SÜRÜMDEN KAZANIN'
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu, yeni açıklanan kredi paketlerinin önemli olduğunu söyleyerek firmalara fiyat artışı..

10

Image

'Yönetmelik iptal edilmeli'
Afyonkarahisar Sigorta Acenteleri Derneği Başkanı Bekir Özerdem, sigorta pazarını büyütmek adına Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın çıkardığı yönetmeliğin..

11

Image

'Çalışmaya ve üretmeye devam edeceğiz'
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, 365 oda ve borsa başkanının katılımıyla vi..

12

Image

Tutulmaz'dan teşekkür belgesi
Vali Mustafa Tutulmaz, Biz Bize Yeteriz Türkiyem kampanyasına bağış yaparak destek veren Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı..

13

Image

Vatandaşlar çorbacılara akın etti
Afyonkarahisar’da Covid-19 nedeniyle kapalı olan lokantaların açılmasıyla birlikte kentte vatandaşlar sabahın ilk saatlerinden itibaren soluğu çorbacı..

14

Image

ATSO kurucu ortak olacak
Afyonkarahisar Valiliği, Afyonkarahisar Belediyesi, İl Özel İdaresi'nin kurumsal katkılarının yanı sıra Orman ve Su İşleri Eski Bakanı, Cumhurbaşkanlı..

15

Image

Hırsız yakayı ele verdi
Afyonkarahisar'da 84 yaşındaki bir kadını darp ederek parasını çalan şahıs emniyet ekipleri tarafından yakalandı ..

16

Image

# POLİS KARŞILADI
Seyahat yasağının kalkmasıyla birlikte fuhuş şebekelerinin sosyal medya paylaşımları da arttı. Bunun üzerine harekete geçen Afyon Emniyet Müdürlüğü Ek..

17

Image

'Şehitlikler sular altında kalmayacak'
Afyonkarahisar'ın Sinanpaşa İlçesi'nde yer alan Büyük Taarruzun yaşandığı bölgede, DSİ tarafından yapılması planlanan gölet projesi CHP Afyonkarahisar..

EL | Veli Cengiz | Gazete3.com.tr
Image

EL

Veli Cengiz
30.01.2020
6.8 büyüklüğündeki Elazığ Depremi yine can aldı, yine binalar çöktü, ama can kaybı geçmiş yıllara göre az oldu. Yığınların, yıkıntıların üstünde kimse “ Sesimi duyan var mı?” diye seslenmedi! Organize olan ekipler telefonlarla ,çökmüş binaların altında kalanlara ulaştı; saat saat, saniye saniye..

Adıyaman UMKE ekibinden, sağlıkçı bir bayan çıktı adı : Emine Kuştepe. Giysileri beyaz değildi ama, o bir melekti! Babasından, annesinden “ Helallik” alıp Elazığ’a gelmiş. Çocuklarını da Adıyaman’da bırakmıştı. Elinde cep telefonu hiç hurmadan.

“Azize, bak canım, sürekli konuş…
Abin yanımda, telefonunu sık kullanma.Fatma’nın annesini çıkardık,Fatmayı da kurtaracağız.Herkesi konuştur, seslen canım, herkesin annesi sensin! Doğum anındaki gibi nefes al: burnundan al ,ağzından ver nefesini. Teyze Türkçe bilmiyorsa “Korfi!” de ona , dayan canım.Emine Hanım, konuştukça, Azize Hanım cevap verdikçe Can Yücel’in bir şiiri zihnimden geçiveriyor:
“ Ölüm bir an…
Gelme olasılığı her an…
Tam da bu yüzden
Şimdi söyle
Şimdi sev
Şimdi dök
Şimdi yap
Şimdi yaşa…
Her şeyin sonu
Her an gelebilecekken!...
Yarına güvenme.”

Emine Hanım, hiçbir şeyi yarına bırakmadı, konuştukça , Azize’nin sesini duydukça yüreği kan ağladı, ama konuştu…
Kurtarma ekipleri organize olmuş demiştim. Emine Hanım dan görevi Ankara AFAD dan: Ömer İpek, Mersin AFAD' dan :Aydın Ünsal alıyor. Göcüklerin, kat plakalarının altında bir el görüyor Ömer İpek.
“Ablam kurtaracağız seni, elini çıkar.
Gördüm seni, yardım edeceğim, bekle beni…”
Azize bekledi, Ömer ve Aydın adım adım, milim milim kazdılar toprağı, kaldırdılar plakaları ,… ve Azize’yi çekip çıkardılar toprağın altından. Önce insan diyoruz ya , onlar gösterdiler “ önce insanılığı”. Onlar çekip çıkarırken Ahmet Arif’in bir şiirinin bir bölümünü onlara armağan etmiştim bile…
“ Nerede bir can ölse,
Oralı olur yüreğim,olmalı zaten
Olmazsa “İnsan” olmaz yüreğim!...”

Azize Hanım, 8 kişinin hayatını kurtarmak için yol, kol ve göz oldu. Azize Hanımın bilinci, panik olmaması “ Mucizeyı” gerçekleştirdi.

1999 da Adapazar’ı olunca sanatçılar yardım etmişti. Ayna grubu da “Konser vermek istemişti!” Büyük tepki almıştı… O’da kendini savunmuştu “Bankada ki de benim param, konser parası da benim param. “diye. Olmamıştı. Halk hiç affetmedi “ Ayna Grubunu” konserlerine gitmedi, silindi bitti. Elazığ Depreminde Haluk Levent’in Bursa’da konseri varmış, hemen iptal ediyor. AHBAB derneğiyle hemen yanı başında uluyor Elazığlıların.

Emine Hanım’ın başı örtüktü, Azize’nin yanındaki teyze Kürt’tü, Ömer ve Aydın Yörük’tü. Biz, olmuştuk, ayrı gayrımız yoktu, önce insandık ,acı günümüzde. Zor günümüzde tek yumruk olduk yine, acı kayıplarımızın ardından “Ağıt” yakarken. Meral Demir’in bir şiiri takıldı aklıma:
“ Bazen insanın
Birden bire yıkılır dünyası
Kendine geldiğinde
Sevdikleri artık rüyadır
En acısı..

Sonu acı da olsa giden gelmese de “ Biz olduk ya. “İnsan olduk” ya. İnsan olunca , acısı hafiflermiş. Atalarımız ne demiş: “ İnsan insanın ağusunu alır”. Yaşamaya devam…
Sağlıkla kalınız…

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
YAZARIN DIGER MAKALELERI
28.05.2020
28.05.2020
28.05.2020
OZEL HABERLER