Öne Çıkan

15

1

Image

AK Parti Şuhut ilçe yönetimi toplandı
AK Parti Şuhut İlçe Başkanlığı Başkan Ali Diren başkanlığında Haftalık Olağan İlçe Yürütme ve Yönetim Kurulu Toplantısını sosyal mesafe kurallarına uy..

2

Image

Avşar Maden Suları'na büyük ödül
Şehrimizin öncü markası ve ülkemizin yükselen değeri Avşar Doğal Maden Suyu ile Avşar Karadut & Frenk Üzümü aromalı içeceği Brüksel’de International T..

3

Image

'Maske ve sosyal mesafe çok önemli'
Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Başhekimi Mehmet Duran, koronavirüsten korunma noktasında maske kullanımı ve sosyal mesafenin çok önemli olduğunu beli..

4

Image

Türkiye dünya şampiyonu
Dünya İnternet Klavye Şampiyonasında Türkiye 8 madalya kazanarak takım halinde dünya şampiyonu oldu..

5

Image

'Her zaman yanınızdayız'
Şuhut Devlet Hastanesi heyetini ağırlayan Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt, belediye olarak sağlık çalışanlarının her zaman yanında olduklarını sö..

6

Image

5 ayda 122 milyon dolarlık ihracat
Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, 2020’nin Mayıs ayında 18 milyon 456 bin dolarlık, 2020’nin ilk 5 ayında ..

7

Image

'Çiftçilere destek verilmeli'
Don olayı nedeniyle tarlalarındaki ekili ürünleri zarar gören çiftçilerle bir araya gelen CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, "Çiftçilerimiz..

8

Image

15 milyon 500 bin TL nakdi yardım
Afyonkarahisar'da koronavirüsle mücadele kapsamında Vefa Sosyal Destek Grubu tarafından vatandaşlara 15 milyon 500 bin TL nakdi yardım ulaştırıldı ..

9

Image

'SÜRÜMDEN KAZANIN'
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu, yeni açıklanan kredi paketlerinin önemli olduğunu söyleyerek firmalara fiyat artışı..

10

Image

'Yönetmelik iptal edilmeli'
Afyonkarahisar Sigorta Acenteleri Derneği Başkanı Bekir Özerdem, sigorta pazarını büyütmek adına Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın çıkardığı yönetmeliğin..

11

Image

'Çalışmaya ve üretmeye devam edeceğiz'
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, 365 oda ve borsa başkanının katılımıyla vi..

12

Image

Tutulmaz'dan teşekkür belgesi
Vali Mustafa Tutulmaz, Biz Bize Yeteriz Türkiyem kampanyasına bağış yaparak destek veren Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı..

13

Image

Vatandaşlar çorbacılara akın etti
Afyonkarahisar’da Covid-19 nedeniyle kapalı olan lokantaların açılmasıyla birlikte kentte vatandaşlar sabahın ilk saatlerinden itibaren soluğu çorbacı..

14

Image

ATSO kurucu ortak olacak
Afyonkarahisar Valiliği, Afyonkarahisar Belediyesi, İl Özel İdaresi'nin kurumsal katkılarının yanı sıra Orman ve Su İşleri Eski Bakanı, Cumhurbaşkanlı..

15

Image

Hırsız yakayı ele verdi
Afyonkarahisar'da 84 yaşındaki bir kadını darp ederek parasını çalan şahıs emniyet ekipleri tarafından yakalandı ..

16

Image

# POLİS KARŞILADI
Seyahat yasağının kalkmasıyla birlikte fuhuş şebekelerinin sosyal medya paylaşımları da arttı. Bunun üzerine harekete geçen Afyon Emniyet Müdürlüğü Ek..

17

Image

'Şehitlikler sular altında kalmayacak'
Afyonkarahisar'ın Sinanpaşa İlçesi'nde yer alan Büyük Taarruzun yaşandığı bölgede, DSİ tarafından yapılması planlanan gölet projesi CHP Afyonkarahisar..

BUGÜN GİT YARIN GEL | Veli Cengiz | Gazete3.com.tr
Image

BUGÜN GİT YARIN GEL

Veli Cengiz
12.03.2020
Afyonkarahisar Belediyesi’nin bu sezon için sahneye konan ilk oyununun galasına katıldım.

Salon tıklım tıklım doluydu. Salona göz atıyorum; her katmandan halkla göz göze geliyorum. Ev kadını, bakkalı, manavı, memuru, amiri tekmili oradaydı! Toplama kalabalık değildi; az da olsa bir para verip, salonda yerlerini almış tiyatro severlerdi.

Oyunun adı “Bugün git yarın gel” Devlet dairelerinde iş görmek için değil, iş görmemek için programlanmış devlet memurlarının kullandığı dildi. Yani ipe un sermenin, başka versiyonu!...Böyle isimle sahneye konması, ilgi ve merakı arttırıyordu…

Perde açıldığında muhteşem bir dekorla yüz yüze geliyorsunuz! Bu kadar emek harcanmış bir dekorun, oyununun fevkalade olacağı ilk anda beynimde oluşan izlenim. Sahne trafiği o kadar hızlı ki takipte zorlanıyor insan. Bir sanatçı daha sahneyi terk ederken diğeri giriyor, sahnede kalanlar, çok rahat uyumu ve geçişi sağlayabiliyordu.

Sakin, sessiz bir ortamda dinlenmek için bir otel seçenler, tam kargaşanın, kimin kiminle olduğu, kim kiminle uğraştığı, olayların birbirine eklendiği, ara sıra “ Nükte” katılıp seyri insanları rahatlatan, gülümseten, işinden, evinden kopup iki saat huzur bulduğu bir ortama taşıyıveriyordu insanları…

Yönetmen sn. Hasan Elmas, oyunun karakterlerine uygun oyuncuları öyle paylaştırmış ki; hayran olmamak imkansız!...Tabi ki uzun süredir ekip olarak çalışmaları, kimin hangi davranışı yapacağını, oyuna ne zaman “Ek sözcük” ilave edeceğini, oyuna renk katacağını en iyi bilen kişi; o zaman, o kişi oyunun gerçek yönetmeni oluyor.

Oyunu izledim, eve dönünce facebook hesabımda paylaştım. “Oyuncular bizim, oyun metni bizim, salonu ağzına kadar dolduran halk bizim; mutluyum!” diye yazmıştım. Sanatçı arkadaşlar, Afyon dilini ve ağzını o kadar rahat kullanıyorlardı ki; şaşmamak elde değildi. Bolvadin ağzını çok güzel kullanan bayan sanatçıya hayran olmamak elde değil. Hemen ertesi gün uyarı geldi: Oyun yazarı Afyonlu değil: Rus yazar Valentine R.Katayev. Hemen yönetmen sn. Hasan Elmas’ı aradım, sordum. “Doğru hocam” dedi. Ben de facebook hesabımdaki metni düzelttim.

Türk Tiyatrosunun duayen ismi Muhsin Ertuğrul derki: bir şehrin yola ihtiyacı vardır; önemlidir. Bir şehrin hastaneye ihtiyacı vardır; önemlidir. Bir şehrin suya ihtiyacı vardır; önemlidir. Daha birçok önemli ihtiyaçları sıralar… Sonunda der ki ;” Hepsinden de önemli olan tiyatrodur. O yaşamın aynasıdır.”

Birbirimize nasıl davranacağımızı, sözün ne kadar güçlü ve yol gösterici olduğunu, farkında olmadığımız şeylerin farkına erdirildiği bir okul olduğu, tiyatroya gittikçe öğreniyor insan.
İlimizde resmi ve özel tiyatrolar oyunlarını sergileyerek, hem kültürümüze katkı sağlıyorlar hem de ruhumuza huzur getiriyorlar… Risus Tiyatrosu’nun 18 Martta Çanakkale’yle ilgili bir oyunu sunacaklarını merakla bekliyorum..

Sevgili okurlarım, yaşama olumlu bakarım. Bugüne kadar bu bakışım hep mutluluk getirdi bana… Oyunun ismini size yazmıştım. İsmiyle hiç bağdaşmadığını söyleyen dostlarım oldu. Bu yönetmenin takdiridir, ilgi çekmenin bir yoludur bel ki de… Size demiştim ki ; trafiği çok hızlı bir oyun. Herkes birbirinden şüpheleniyor, birbirinin peşine düşüyor… Oyunun sonunda herkes mutlu, sevdiği ile beraber oluyor. Oyunu izledikten sonra, bende şöyle düşündüm: “Her ne olursa olsun sevdiğine git, bırakma. Yarın sevdiğinle beraber gel; el ele!” Hayatta öyle değil mi ki elveda dediklerimizle, beraber yaşıyoruz, dünyamızı renklendiriyoruz…
Oyunun yönetmeni sn. Hasan Elmas Beyi, oyunda rol her bir sanatçıyı, Belediye Kültür Şube Müdürü sn. İhsan Akar’ı ve onlara her türlü imkânı sağlayan Belediye Başkanı Sn. Mehmet Zeybek Beyi kutluyorum.

MUTLU KALINIZ.

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
YAZARIN DIGER MAKALELERI
28.05.2020
28.05.2020
28.05.2020
OZEL HABERLER