Öne Çıkan

15

1

Image

AK Parti Şuhut ilçe yönetimi toplandı
AK Parti Şuhut İlçe Başkanlığı Başkan Ali Diren başkanlığında Haftalık Olağan İlçe Yürütme ve Yönetim Kurulu Toplantısını sosyal mesafe kurallarına uy..

2

Image

Avşar Maden Suları'na büyük ödül
Şehrimizin öncü markası ve ülkemizin yükselen değeri Avşar Doğal Maden Suyu ile Avşar Karadut & Frenk Üzümü aromalı içeceği Brüksel’de International T..

3

Image

'Maske ve sosyal mesafe çok önemli'
Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Başhekimi Mehmet Duran, koronavirüsten korunma noktasında maske kullanımı ve sosyal mesafenin çok önemli olduğunu beli..

4

Image

Türkiye dünya şampiyonu
Dünya İnternet Klavye Şampiyonasında Türkiye 8 madalya kazanarak takım halinde dünya şampiyonu oldu..

5

Image

'Her zaman yanınızdayız'
Şuhut Devlet Hastanesi heyetini ağırlayan Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt, belediye olarak sağlık çalışanlarının her zaman yanında olduklarını sö..

6

Image

5 ayda 122 milyon dolarlık ihracat
Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, 2020’nin Mayıs ayında 18 milyon 456 bin dolarlık, 2020’nin ilk 5 ayında ..

7

Image

'Çiftçilere destek verilmeli'
Don olayı nedeniyle tarlalarındaki ekili ürünleri zarar gören çiftçilerle bir araya gelen CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, "Çiftçilerimiz..

8

Image

'SÜRÜMDEN KAZANIN'
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu, yeni açıklanan kredi paketlerinin önemli olduğunu söyleyerek firmalara fiyat artışı..

9

Image

15 milyon 500 bin TL nakdi yardım
Afyonkarahisar'da koronavirüsle mücadele kapsamında Vefa Sosyal Destek Grubu tarafından vatandaşlara 15 milyon 500 bin TL nakdi yardım ulaştırıldı ..

10

Image

'Yönetmelik iptal edilmeli'
Afyonkarahisar Sigorta Acenteleri Derneği Başkanı Bekir Özerdem, sigorta pazarını büyütmek adına Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın çıkardığı yönetmeliğin..

11

Image

'Çalışmaya ve üretmeye devam edeceğiz'
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, 365 oda ve borsa başkanının katılımıyla vi..

12

Image

Tutulmaz'dan teşekkür belgesi
Vali Mustafa Tutulmaz, Biz Bize Yeteriz Türkiyem kampanyasına bağış yaparak destek veren Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı..

13

Image

Vatandaşlar çorbacılara akın etti
Afyonkarahisar’da Covid-19 nedeniyle kapalı olan lokantaların açılmasıyla birlikte kentte vatandaşlar sabahın ilk saatlerinden itibaren soluğu çorbacı..

14

Image

ATSO kurucu ortak olacak
Afyonkarahisar Valiliği, Afyonkarahisar Belediyesi, İl Özel İdaresi'nin kurumsal katkılarının yanı sıra Orman ve Su İşleri Eski Bakanı, Cumhurbaşkanlı..

15

Image

Hırsız yakayı ele verdi
Afyonkarahisar'da 84 yaşındaki bir kadını darp ederek parasını çalan şahıs emniyet ekipleri tarafından yakalandı ..

16

Image

# POLİS KARŞILADI
Seyahat yasağının kalkmasıyla birlikte fuhuş şebekelerinin sosyal medya paylaşımları da arttı. Bunun üzerine harekete geçen Afyon Emniyet Müdürlüğü Ek..

17

Image

'Şehitlikler sular altında kalmayacak'
Afyonkarahisar'ın Sinanpaşa İlçesi'nde yer alan Büyük Taarruzun yaşandığı bölgede, DSİ tarafından yapılması planlanan gölet projesi CHP Afyonkarahisar..

BAŞKALE | Veli Cengiz | Gazete3.com.tr
Image

BAŞKALE

Veli Cengiz
05.03.2020
Doğuda sonbahardan sonra kış hiç beklemeden geliverir… En sevdiği bölge de Van Bahçesaray ilçesidir. Kar yağdıktan sonra kalkmak, gitmek bilmez! Yağanların üstüne yağar ha yağar… Bazen evlerinin boyunu aşar! Sekiz ayda gitmek bilmez. Oranın halkı da ona göre hazırlanırlar…
Gariptir halkı ama devletini güvenir, sitem dahi etmezler devlete, yaratana… Doğanın gücünü bilirler, yaşamlarını koşullara hemen uyduruverirler. Bazen de saza söze döker, bir birlerin söylerler… Bunların en meşhuru Aşık Mahsuni’nin değişi ve türküsüdür:
“ İnce ince bir kar yağar
Gariplerin üstüne
Neden felek inanmıyor
Fukaranın sözüne
Adam mı ölür yol yapılınca
Okul olunca, hayat bulunca
N’olur N’olur N’olur…”
Doğunun insanı zor şartlarda bile hayatın güzelliklerini bulmayı bilir… Üniversite öğrenimim Erzurum’da geçti. Kar bir yağdı mı kalkmak bilmezdi! Yurt odalarında pencereden bakar, kararan içimiz karın beyazlığı ile ak eder, rahatlardık. Bir de Erzurum Radyosu sanatçılarından Raci Alkır’ın söylediği türküyle “Hoş olma” yı becerirdik. Onun bir bölümünü sizlere aktarayım izninizle:
“Dün gece yar hanesinde
Yastığım bir taş idi
Altım çamur üstüm yağmur
Yine gönlüm hoş idi
Ben yandım seni bilmem
Aman aman aman aman…”
Bu sene Bahçesaray’dan sonra Başkale’ye hem karakış hem de depremle uğradı. Köylülerin kerpiç ve taşlarla yaptığı evlerini yerle bir etti!.. 9 vatandaşımız canlarından oldu. Televizyonda görüntüleri izliyorum… Karların üstüne bir yatağı atıvermişler, içine de 4-5 yaşlarında bir oğlan çocuğu. Yorganını başına çekip, açıp gülümsüyor kameralara. İşte o zaman “ Altım Çamur, üstüm yağmur” türküsü aklıma geliveriyor…
Depremin en şiddetlisi Japonya’da oluyor, hiçbir ev yıkılmıyor, çocuklar sokaklarda yatmıyor. Aklımda kaldığı kadarıyla 2014 yılında bir belediye başkanı 5 saat şehrine su veremiyor, “bunu ben düşünmedim, halkımı susuz koydum!” diye görevinden istifa etmişti. Atatürk : “ Hayatta hakkiki mürşit ilimdir , fendir “ derken, sonraları biz ayrıldık mı ne bu yoldan!...
Yaşanmış bir olayı aktarmak istiyorum sizlere : “Haziran 1503 yılı. Kristof Kolomb, Gemilerinin zorunlu tamiri için Jamaika’ya uğrar. Oradaki yerliler tamirata yardımcı olur, gemi tayfasına yiyecek içecek verir. Ancak aylar geçmesine rağmen tamirat bitmez. Üstelik gemi tayfası, yerlilerin yiyeceklerini yağmalamaya başlamıştır…
Bu duruma kızan yerliler, yardımı yiyeceği keser. Çaresiz durumdaki Kolomb , o dönemlerde gemide bulunan ve yıldız pozisyonlarını içeren takvimi karıştırırken , ertesi gün ay tutulması olacağını öğrenir. Aklına parlak bir fikir gelir ve yerlilerin şefine gider ve şefe ve şefe ve şefe ve şefe : “Tanrı ile haberleştiğini ve tanrının yardımın kesilmesine çok kızdığını, bu kızgınlığını da Ay’ı kan kırmızıya çevirerek göstereceğini söyler.
Ertesi gün akşam Ay tutulması başlar ve Ay’ın rengi tutulmadan dolayı kızıla döner. Kolomb’un oğlu günlüğüne şöyle yazmış:” İnleme ve feryatlarla birlikte her yerden gemilere doğru geldiler, yiyecek ve içecek getirdiler, Tanrı’ya onları affetmesini söylemesini, yalvararak istediler. Kolomb, kum saatine bakar, 48 dakika süren tutulma bitmek üzeredir. Onlara Tanrı’nın onları affettiğini ve Ay’ın birazdan normal rengine döneceğini söyler. Tutulam biter, Tanrı tarafından affedilen yerliler mutludur, evrenin işleyişini bilen kolomb da. “Cehalet her zaman köleliği getirir “ diye yazar seyir defterine.
Teröre 250 milyar dolar harcamışız! Mahzuni’nin şiirinde dediği gibi “ Adam mı ölür yol yapılınca, okul açılınca, hayat bulunca, n’olur n’olur…
Mutlu kalınız…

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
YAZARIN DIGER MAKALELERI
28.05.2020
28.05.2020
28.05.2020
OZEL HABERLER