Öne Çıkan

15

1

Image

AK Parti Şuhut ilçe yönetimi toplandı
AK Parti Şuhut İlçe Başkanlığı Başkan Ali Diren başkanlığında Haftalık Olağan İlçe Yürütme ve Yönetim Kurulu Toplantısını sosyal mesafe kurallarına uy..

2

Image

Türkiye dünya şampiyonu
Dünya İnternet Klavye Şampiyonasında Türkiye 8 madalya kazanarak takım halinde dünya şampiyonu oldu..

3

Image

Avşar Maden Suları'na büyük ödül
Şehrimizin öncü markası ve ülkemizin yükselen değeri Avşar Doğal Maden Suyu ile Avşar Karadut & Frenk Üzümü aromalı içeceği Brüksel’de International T..

4

Image

'Her zaman yanınızdayız'
Şuhut Devlet Hastanesi heyetini ağırlayan Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt, belediye olarak sağlık çalışanlarının her zaman yanında olduklarını sö..

5

Image

'Çiftçilere destek verilmeli'
Don olayı nedeniyle tarlalarındaki ekili ürünleri zarar gören çiftçilerle bir araya gelen CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, "Çiftçilerimiz..

6

Image

'Çalışmaya ve üretmeye devam edeceğiz'
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, 365 oda ve borsa başkanının katılımıyla vi..

7

Image

'Maske ve sosyal mesafe çok önemli'
Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Başhekimi Mehmet Duran, koronavirüsten korunma noktasında maske kullanımı ve sosyal mesafenin çok önemli olduğunu beli..

8

Image

'Yönetmelik iptal edilmeli'
Afyonkarahisar Sigorta Acenteleri Derneği Başkanı Bekir Özerdem, sigorta pazarını büyütmek adına Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın çıkardığı yönetmeliğin..

9

Image

15 milyon 500 bin TL nakdi yardım
Afyonkarahisar'da koronavirüsle mücadele kapsamında Vefa Sosyal Destek Grubu tarafından vatandaşlara 15 milyon 500 bin TL nakdi yardım ulaştırıldı ..

10

Image

5 ayda 122 milyon dolarlık ihracat
Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, 2020’nin Mayıs ayında 18 milyon 456 bin dolarlık, 2020’nin ilk 5 ayında ..

11

Image

'SÜRÜMDEN KAZANIN'
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu, yeni açıklanan kredi paketlerinin önemli olduğunu söyleyerek firmalara fiyat artışı..

12

Image

Tutulmaz'dan teşekkür belgesi
Vali Mustafa Tutulmaz, Biz Bize Yeteriz Türkiyem kampanyasına bağış yaparak destek veren Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı..

13

Image

Vatandaşlar çorbacılara akın etti
Afyonkarahisar’da Covid-19 nedeniyle kapalı olan lokantaların açılmasıyla birlikte kentte vatandaşlar sabahın ilk saatlerinden itibaren soluğu çorbacı..

14

Image

Hırsız yakayı ele verdi
Afyonkarahisar'da 84 yaşındaki bir kadını darp ederek parasını çalan şahıs emniyet ekipleri tarafından yakalandı ..

15

Image

Bir Yıldız Doğuyor da sona yaklaşıldı
İş insanı ve “Bir Yıldız Doğuyor” çalışmasının koordinatörü Hüseyin Özharputlu’nun girişimiyle başlatılan, Afyonkarahisar Valiliği, Afyonkarahisar Bel..

16

Image

# POLİS KARŞILADI
Seyahat yasağının kalkmasıyla birlikte fuhuş şebekelerinin sosyal medya paylaşımları da arttı. Bunun üzerine harekete geçen Afyon Emniyet Müdürlüğü Ek..

17

Image

'Şehitlikler sular altında kalmayacak'
Afyonkarahisar'ın Sinanpaşa İlçesi'nde yer alan Büyük Taarruzun yaşandığı bölgede, DSİ tarafından yapılması planlanan gölet projesi CHP Afyonkarahisar..

YORGUNLUK YORGUNLUĞUNA SON | Tamer Saylam | Gazete3.com.tr
Image

YORGUNLUK YORGUNLUĞUNA SON

Tamer Saylam
14.09.2019


Aşırı hırslı insanlar adrenalin hücumunu, risklere atılmayı ve meydan okumayı çok sevme eğilimi gösterirler. Ne yazık ki insanlar hayatta yol aldıkça giderek daha başarılı olmakla birlikte, emekleri karşılığında kazandıkları ödüllerin tatlarını çıkarmaktan geri kalmaya başlarlar. Her şeyiniz vardır, ama siz kendinizi keyif alamayacak kadar yorgun ya da yoğun hissetmektesinizdir.
Yaşam tarzı seçiminin sağlıklı yaşam için yansımalarını incelerken stres hormonlarından yola çıkarak neler olduğunu göreceğiz. Birçok hastalığın temeli strestir. Sağlıklı yaşam bunun azaltılması ile başlar.
Stresle başa çıkmak için vücutta iki temel hormon salınır; adrenalin ve kortizon. Adrenalin vücudu fiziksel ve duygusal streslere hazırlamak için, böbrek üstü bezinden salınır. Vücutta stresin, sorunun yoğunluğuna göre adrenalin salınma miktarı değişir. Bunu belirleyen beyin tarafından algılanan tehlikenin derecesidir.Savaş ya da kaç tepkisini yaratarak hayatınızı koruyan budur.Bilinç dışı da adrenalin salınır şuuru kapalı trafik kazası geçiren birinde de adrenalin salınır vücut, bütünlüğünü korumaya çalışır.Hayatta kalmanızı sağlar.
Adrenalin; karaciğer ve kaslarda depolanan şekerden enerji üretimi yapar. İyilik hissi veren dopamin salınımını yapar. Endorfinler denen ve vücutta üretilen morfin türevi maddelerin salınımını uyarır. Bu sayede kendinizi enerjik, dipdiri ve öforik hissedersiniz. Adrenalin tepkisi insanlığın varlığından bu yana vardır.
Son yüz yıllarda hızla ilerleyen teknoloji ve yenidünya düzeni adrenalin üretim ve doğru kullanımında uyumsuzluk yaratmaktadır. Binlerce yıl önce bu süreç hayat kurtarıcı idi, vahşi bir hayvan sizi midesine indirmeyi düşündüğünde bol bol adrenalin salınırdı. Modern dünyanın gereği gibi algılanan, yarışmacı aceleci ve stresli yaşam bize adrenalin tüketimini fazla fazla yaptırmaktadır. Kişiliğinizde buna biraz meyilli ise bol adrenalin deşarjları ile hızlı bir hayatınız olur. Adrenal bezler yoğun ve sık kullanıldığında rezervlerini tüketmeye başlarlar, yorulurlar. Uyarılar karşısında gerektiği zamanlarda yeterli adrenalin üretemez hale gelirler ve sağlığınız için çok önemli olan cevapları vücut veremez hale gelir.
Adrenal bitkinlik; şu anda muhtemelen bir dereceye kadar sizin de çekmekte olduğunuz rahatsızlık aşırı yaygın bir sorundur. Bu yetmezliğe girenler her şeyi daha daha fazla yapmaya başlarlar. Heyecan bulmak gün geçtikçe zorlaşıyor. Nasıl oldu da bu kadar bitkinleştim? Durmadan hastalanıyorum. Hiç enerjim kalmadı. Bitmek bilmeyen bir şeker ve kafein ihtiyacı içinde kıvranıyorum. Hiç bir şey anlayamıyorum. Bu duygular yoğun ve stresle yaşayan çoğumuzda oluşmakta.
Stres hormonlarından diğeri kortizondur. Fazla kortizon; adet düzensizliği, ciltte ve bağ dokuda incelme, cinsel dürtü kaybı, depresyon, gastrit, diyabet ve hipertansiyona eğilim, kas tahribatı, kemik kaybı (osteoporoz), tekrarlayan enfeksiyonlar, vücutta su tutulması (ödem), yaraların iyileşmesinde gecikme gibi istenmeyen etkileri yapar.
Stresle başa çıkma, sağlığımızı korumak için ilk yapılması gereken şeydir.
Olayların önemini abartmayın, her duruma çok önemli gibi yaklaşmayın hakettiği kadar önemseyin. Stres unsurlarını azaltmak için yollar seçin; trafikteki davranışlarınızı, yöneticiler veya çalışanlarınızla ilişkilerde yöntemler geliştirin.Yorgunluk yorgunluğuna son. Kendiniz için bir şeyler yapın.
Zaman çok hızlı geçer, dönen bu hayat çarkında durun ve geriye bir bakın;ne yapıyorum? Ne için yaşıyorum? Amacım ne? İleride ne olacak? İstediğim ve sevdiğim şeylere zaman ayırıyor muyum? Yaparken eğlendiğim hobilerim vardı, şimdi neredeler?
Beyin hafıza deposunu üst üste yazar, süper bir sıkıştırma yeteneği vardır. Birbirine benzeyen günler, kayda değer konular olaylar fotoğraflar anılar olmazsa birbirin aynısı gibi üst üste yazılır ve sıkıştırılır. Hafızada bir yılınız bir gün gibi yer tutar. Zaman zaman hatırlarsınız; üniversite birinci sınıf ne güzeldi bir sürü hatıralar ile dolu yapılan bir sürü aktivite hatıra anı. O yıl hafızada dolu dolu. Geçtiğimiz yıl nasıl geçti anlamadım dün gibi. Bu his hepimizde olur. Her anımızı dolu dolu yaşamalıyız. Kayıp zaman, kayıp hayattır.

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
YAZARIN DIGER MAKALELERI
28.05.2020
28.05.2020
28.05.2020
OZEL HABERLER