Öne Çıkan

15

1

Image

Husumet kanlı bitti

Afyonkarahisar’ın İhsaniye İlçesine bağlı Hacıbeyli köyünde, aralarında husumet olduğu ileri sürülen İdris Coşgun ile Ali Keskin’in tartışmasında..

2

Image

Süper Amatör Lig’de lider değişmedi
Geçtiğimiz haftaya lider giren Dinar Belediyespor, kendi sahasında Susuz Belediyespor’a yenilmesine rağmen zirvedeki yerini korudu.

..

3

Image

THY’DEN TURİZM AYARI

Türk Hava Yolları’nın İstanbul-Zafer Havalimanı seferi yapan uçaklarına turizm saati ayarı yapıldı...

4

Image

Zirvedekiler kazandı

Afyonkarahisar 1.Amatör Lig’de geçtiğimiz hafta oynanan karşılaşmalar sonunda A Grubu’nda Çağlayan Belediyespor ile B Grubu’nda Nuribey Belediyes..

5

Image

Güvenlik ve Asayiş toplantısı

İscehisar ilçesinde yapılan Güvenlik ve Asayiş Koordinasyon Toplantısında, ilçe merkezi ve köylerde vatandaşların can ile mal güvenliklerini tehd..

6

Image

Afyon Belediyesi tek yürek
Afyonkarahisar Belediye Meclisi, Fırat'ın doğusunda terör örgütlerinin varlığını sonlandırmak, hudutlarımızın ve halkımızın güvenliğini sağlamak, bir ..

7

Image

Millet Bahçesi’nde çalışmalar sürüyor

Afyonkarahisar Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından şehrimizin muhtelif bölgelerinde park yapım çalışmaları tam gaz devam ediyor. 30 ..

8

Image

Belediyeler Birliği’nden 2 hibe araç

Türkiye Belediyeler Birliği tarafından Dinar Belediyesi’ne 2019 yatırımları kapsamında 1 adet itfaiye aracı, 2020 yatırımında da 1 adet damperli ..

9

Image

Müftü Yaşar’ın tayini çıktı

Dinar İlçe Müftüsü Şahin Yaşar’ın, Ankara’nın Ayaş ilçesine tayini çıktı...

10

Image

Voleybol’da Altekma lider


İlimizi Afyon Belediye Yüntaş’ın temsil ettiği Voleybol Erkekler 1.Ligi’nde TFL Altekma 2.haftayı lider olarak kapattı...

11

Image

‘Destek vermeye hazırız’

Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl, Afyonkarahisar Kültür ve Dayanışma Derneği yönetimini makamında ağırladı. Başkan Çöl, derneğin yapacağı ç..

12

Image

Ortak çalışmalar yapılacak

TOBB Afyonkarahisar Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Berna Tokman ve Başkan Yardımcısı Müjgan Gölçük Yağcı, İŞKUR ve İl Milli Eğit..

13

Image

‘En iyi hizmeti yapmak için gayret ediyoruz’

Düzağaç Belediye Başkanı Muammer Işıklı, Sinanpaşa ve bağlı beldelerin belediye başkanlarıyla bulunduğumuz yere en iyi hizmetleri yapmak için sık..

14

Image

‘Suriye’nin geleceğinde terör örgütlerine yer yok’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya ziyareti öncesi yaptığı açıklamada, Barış Pınarı Harekâtı’nın, Türkiye’nin güvenliği yanında Suriye’nin toprak bütün..

15

Image

‘Türk’ün Türk’ten başka dostu yoktur’

İYİ Parti İl Başkanı Mehmet İnkaya, İYİ parti’nin başından beri Türk’ün Türk’ten başka dostunun olmadığını söylediğini belirterek, “İktidar son B..

16

Image

‘Kare kodu senette de kullanmak istiyoruz’

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Kare kodlu çek, müşterinin bütün öz geçmişini görebilmenize fırsat sağlı..

17

Image

Başkan Sarı’ya teşekkür ziyareti

Dinar ilçesindeki kasaplar, geçtiğimiz günlerde hizmete açılan mezbahane için Belediye Başkanı Nihat Sarı’ya teşekkür ziyaretinde bulundu...

YORGUNLUK YORGUNLUĞUNA SON | Tamer Saylam | Gazete3.com.tr
Image

YORGUNLUK YORGUNLUĞUNA SON

Tamer Saylam
14.09.2019


Aşırı hırslı insanlar adrenalin hücumunu, risklere atılmayı ve meydan okumayı çok sevme eğilimi gösterirler. Ne yazık ki insanlar hayatta yol aldıkça giderek daha başarılı olmakla birlikte, emekleri karşılığında kazandıkları ödüllerin tatlarını çıkarmaktan geri kalmaya başlarlar. Her şeyiniz vardır, ama siz kendinizi keyif alamayacak kadar yorgun ya da yoğun hissetmektesinizdir.
Yaşam tarzı seçiminin sağlıklı yaşam için yansımalarını incelerken stres hormonlarından yola çıkarak neler olduğunu göreceğiz. Birçok hastalığın temeli strestir. Sağlıklı yaşam bunun azaltılması ile başlar.
Stresle başa çıkmak için vücutta iki temel hormon salınır; adrenalin ve kortizon. Adrenalin vücudu fiziksel ve duygusal streslere hazırlamak için, böbrek üstü bezinden salınır. Vücutta stresin, sorunun yoğunluğuna göre adrenalin salınma miktarı değişir. Bunu belirleyen beyin tarafından algılanan tehlikenin derecesidir.Savaş ya da kaç tepkisini yaratarak hayatınızı koruyan budur.Bilinç dışı da adrenalin salınır şuuru kapalı trafik kazası geçiren birinde de adrenalin salınır vücut, bütünlüğünü korumaya çalışır.Hayatta kalmanızı sağlar.
Adrenalin; karaciğer ve kaslarda depolanan şekerden enerji üretimi yapar. İyilik hissi veren dopamin salınımını yapar. Endorfinler denen ve vücutta üretilen morfin türevi maddelerin salınımını uyarır. Bu sayede kendinizi enerjik, dipdiri ve öforik hissedersiniz. Adrenalin tepkisi insanlığın varlığından bu yana vardır.
Son yüz yıllarda hızla ilerleyen teknoloji ve yenidünya düzeni adrenalin üretim ve doğru kullanımında uyumsuzluk yaratmaktadır. Binlerce yıl önce bu süreç hayat kurtarıcı idi, vahşi bir hayvan sizi midesine indirmeyi düşündüğünde bol bol adrenalin salınırdı. Modern dünyanın gereği gibi algılanan, yarışmacı aceleci ve stresli yaşam bize adrenalin tüketimini fazla fazla yaptırmaktadır. Kişiliğinizde buna biraz meyilli ise bol adrenalin deşarjları ile hızlı bir hayatınız olur. Adrenal bezler yoğun ve sık kullanıldığında rezervlerini tüketmeye başlarlar, yorulurlar. Uyarılar karşısında gerektiği zamanlarda yeterli adrenalin üretemez hale gelirler ve sağlığınız için çok önemli olan cevapları vücut veremez hale gelir.
Adrenal bitkinlik; şu anda muhtemelen bir dereceye kadar sizin de çekmekte olduğunuz rahatsızlık aşırı yaygın bir sorundur. Bu yetmezliğe girenler her şeyi daha daha fazla yapmaya başlarlar. Heyecan bulmak gün geçtikçe zorlaşıyor. Nasıl oldu da bu kadar bitkinleştim? Durmadan hastalanıyorum. Hiç enerjim kalmadı. Bitmek bilmeyen bir şeker ve kafein ihtiyacı içinde kıvranıyorum. Hiç bir şey anlayamıyorum. Bu duygular yoğun ve stresle yaşayan çoğumuzda oluşmakta.
Stres hormonlarından diğeri kortizondur. Fazla kortizon; adet düzensizliği, ciltte ve bağ dokuda incelme, cinsel dürtü kaybı, depresyon, gastrit, diyabet ve hipertansiyona eğilim, kas tahribatı, kemik kaybı (osteoporoz), tekrarlayan enfeksiyonlar, vücutta su tutulması (ödem), yaraların iyileşmesinde gecikme gibi istenmeyen etkileri yapar.
Stresle başa çıkma, sağlığımızı korumak için ilk yapılması gereken şeydir.
Olayların önemini abartmayın, her duruma çok önemli gibi yaklaşmayın hakettiği kadar önemseyin. Stres unsurlarını azaltmak için yollar seçin; trafikteki davranışlarınızı, yöneticiler veya çalışanlarınızla ilişkilerde yöntemler geliştirin.Yorgunluk yorgunluğuna son. Kendiniz için bir şeyler yapın.
Zaman çok hızlı geçer, dönen bu hayat çarkında durun ve geriye bir bakın;ne yapıyorum? Ne için yaşıyorum? Amacım ne? İleride ne olacak? İstediğim ve sevdiğim şeylere zaman ayırıyor muyum? Yaparken eğlendiğim hobilerim vardı, şimdi neredeler?
Beyin hafıza deposunu üst üste yazar, süper bir sıkıştırma yeteneği vardır. Birbirine benzeyen günler, kayda değer konular olaylar fotoğraflar anılar olmazsa birbirin aynısı gibi üst üste yazılır ve sıkıştırılır. Hafızada bir yılınız bir gün gibi yer tutar. Zaman zaman hatırlarsınız; üniversite birinci sınıf ne güzeldi bir sürü hatıralar ile dolu yapılan bir sürü aktivite hatıra anı. O yıl hafızada dolu dolu. Geçtiğimiz yıl nasıl geçti anlamadım dün gibi. Bu his hepimizde olur. Her anımızı dolu dolu yaşamalıyız. Kayıp zaman, kayıp hayattır.

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
YAZARIN DIGER MAKALELERI
23.10.2019
23.10.2019
23.10.2019
OZEL HABERLER