Öne Çıkan

15

1

Image

Taşoluk karantinaya alındı
Afyonkarahisar’da koronavirüs vakalarında artış devam ediyor. Bununla birlikte de karantina uygulamaları da ardı ardına geliyor. Susuz beldesinde uygu..

2

Image

Belediye Meclisi toplandı
Afyonkarahisar Belediye Meclisi Belediye Başkanı Mehmet Zeybek Başkanlığı’nda toplandı. Toplantıya koronavirüs tedbirleri kapsamında misafir kabul edi..

3

Image

Ali Kaleli Tesisleri yenilendi
Çay Belediyesi Fen İşleri ekipleri tarafından Ali Kaleli Piknik alanında başlatılan bakım onarım ve çevre düzenleme çalışmalar tamamlandı..

4

Image

Yeni düğün salonları hazır
Sandıklı ilçesinde düğün sezonunda yaşanan yoğunluktan dolayı, vatandaşların mağdur olmamaları için Başkan Mustafa Çöl’ün talimatları doğrultusunda ha..

5

Image

Vali Çiçek’e hayırlı olsun ziyaretleri
Afyonkarahisar protokolü Vali Gökmen Çiçek’e hayırlı olsun ziyaretlerinde bulundu ..

6

Image

Su abone bağlantıları yapılıyor
İscehisar ilçesi genelinde yapılacak olan sıcak asfalt yol çalışmaları öncesinde tüm arsaların parsel bazlı pis su, temiz su abone bağlantıları yapılı..

7

Image

Kabir satışları yapılacak
Afyonkarahisar Belediyesi Bayraktepe Mezarlığında oluşturduğu kabirleri belirlenen bedelleri karşılığında tahsise sunacak. ..

8

Image

SAYI YÜKSELDİ
Afyonkarahisar’da koronavirüs vakalarında son günlerde ciddi oranda artışlar yaşandı. En fazla artış İl Merkezi ile Sinanpaşa ilçesinde yaşanırken, va..

9

Image

‘Bize mutluluk kaynağı oluyor’
Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt çarşı merkezinde yeni hizmete giren iş yerinin açılışını gerçekleştirdi. Başkan Bozkurt, “İlçemizin yeni bir işle..

10

Image

Vali Çiçek’e ziyaret
Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt ve Kaymakam Nurullah Kaya, Afyonkarahisar Valiliği'ne atanan Gökmen Çiçek'i makamında ziyaret etti ..

11

Image

ING Basketbol Süper Ligi’ne 3 takım -1 puanla başlayacak
Türkiye Basketbol Federasyonu, mali kriterlere uymadıkları gerekçesiyle Galatasaray, Beşiktaş ve Pınar Karşıyaka'nın yeni sezona -1 puanla başlayacağı..

12

Image

‘Yaz Kuran Kursu’ndan istifade edin’
İl Müftüsü Sinan Kazancı, bu yıl virüs salgını nedeniyle camiiler yerine Diyanet TV aracılığıyla düzenlenen Yaz Kur’an Kursu eğitiminden fırsatı olan ..

13

Image

Esra Albayrak’a hakarete gözaltı
Mersin Cumhuriyet Başsavcılığınca, sosyal medyada Bakan Berat Albayrak ile eşi Esra Albayrak’ı hedef alan hakaret içerikli yorumun ardından, şüpheli E..

14

Image

Federasyon ‘oynanmayacak’ dedi
Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu’nun önceki gün akşam saatlerinde TFF 2. Lig ve TFF 3. Lig ile Spor Toto Bölgesel Amatör Lig maçlarının oynan..

15

Image

‘Milletin sırtından kaynak oluşturmayın’
İktidar partisini eleştiren Yeniden Refah Partisi İl Başkanı İbrahim Derviş Suna, “Esas olan milletin sırtından değil, millete yük yüklemeden kaynak ü..

16

Image

Emniyet kuş uçurmadı
Afyonkarahisar Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, İl Emniyet Müdürü Ali Temiz önderliğinde yaptıkları uygulamalarla suçlulara göz açtırmadı. Hıdırlık..

17

Image

Anadolu Efes’te ayrılık
Anadolu Efes Basketbol Takımı'nda ABD'li oyuncu Alec Peters ile yolların ayrıldığı bildirildi...

YORGUNLUK YORGUNLUĞUNA SON | Tamer Saylam | Gazete3.com.tr
Image

YORGUNLUK YORGUNLUĞUNA SON

Tamer Saylam
29.07.2019


Aşırı hırslı insanlar adrenalin hücumunu, risklere atılmayı ve meydan okumayı çok sevme eğilimi gösterirler. Ne yazık ki insanlar hayatta yol aldıkça giderek daha başarılı olmakla birlikte, emekleri karşılığında kazandıkları ödüllerin tatlarını çıkarmaktan geri kalmaya başlarlar. Her şeyiniz vardır, ama siz kendinizi keyif alamayacak kadar yorgun ya da yoğun hissetmektesinizdir.
Yaşam tarzı seçiminin sağlıklı yaşam için yansımalarını incelerken stres hormonlarından yola çıkarak neler olduğunu göreceğiz. Birçok hastalığın temeli strestir. Sağlıklı yaşam bunun azaltılması ile başlar.
Stresle başa çıkmak için vücutta iki temel hormon salınır; adrenalin ve kortizon. Adrenalin vücudu fiziksel ve duygusal streslere hazırlamak için, böbrek üstü bezinden salınır. Vücutta stresin, sorunun yoğunluğuna göre adrenalin salınma miktarı değişir. Bunu belirleyen beyin tarafından algılanan tehlikenin derecesidir.Savaş ya da kaç tepkisini yaratarak hayatınızı koruyan budur.Bilinç dışı da adrenalin salınır şuuru kapalı trafik kazası geçiren birinde de adrenalin salınır vücut, bütünlüğünü korumaya çalışır.Hayatta kalmanızı sağlar.
Adrenalin; karaciğer ve kaslarda depolanan şekerden enerji üretimi yapar. İyilik hissi veren dopamin salınımını yapar. Endorfinler denen ve vücutta üretilen morfin türevi maddelerin salınımını uyarır. Bu sayede kendinizi enerjik, dipdiri ve öforik hissedersiniz. Adrenalin tepkisi insanlığın varlığından bu yana vardır.
Son yüz yıllarda hızla ilerleyen teknoloji ve yenidünya düzeni adrenalin üretim ve doğru kullanımında uyumsuzluk yaratmaktadır. Binlerce yıl önce bu süreç hayat kurtarıcı idi, vahşi bir hayvan sizi midesine indirmeyi düşündüğünde bol bol adrenalin salınırdı. Modern dünyanın gereği gibi algılanan, yarışmacı aceleci ve stresli yaşam bize adrenalin tüketimini fazla fazla yaptırmaktadır. Kişiliğinizde buna biraz meyilli ise bol adrenalin deşarjları ile hızlı bir hayatınız olur. Adrenal bezler yoğun ve sık kullanıldığında rezervlerini tüketmeye başlarlar, yorulurlar. Uyarılar karşısında gerektiği zamanlarda yeterli adrenalin üretemez hale gelirler ve sağlığınız için çok önemli olan cevapları vücut veremez hale gelir.
Adrenal bitkinlik; şu anda muhtemelen bir dereceye kadar sizin de çekmekte olduğunuz rahatsızlık aşırı yaygın bir sorundur. Bu yetmezliğe girenler her şeyi daha daha fazla yapmaya başlarlar. Heyecan bulmak gün geçtikçe zorlaşıyor. Nasıl oldu da bu kadar bitkinleştim? Durmadan hastalanıyorum. Hiç enerjim kalmadı. Bitmek bilmeyen bir şeker ve kafein ihtiyacı içinde kıvranıyorum. Hiç bir şey anlayamıyorum. Bu duygular yoğun ve stresle yaşayan çoğumuzda oluşmakta.
Stres hormonlarından diğeri kortizondur. Fazla kortizon; adet düzensizliği, ciltte ve bağ dokuda incelme, cinsel dürtü kaybı, depresyon, gastrit, diyabet ve hipertansiyona eğilim, kas tahribatı, kemik kaybı (osteoporoz), tekrarlayan enfeksiyonlar, vücutta su tutulması (ödem), yaraların iyileşmesinde gecikme gibi istenmeyen etkileri yapar.
Stresle başa çıkma, sağlığımızı korumak için ilk yapılması gereken şeydir.
Olayların önemini abartmayın, her duruma çok önemli gibi yaklaşmayın hakettiği kadar önemseyin. Stres unsurlarını azaltmak için yollar seçin; trafikteki davranışlarınızı, yöneticiler veya çalışanlarınızla ilişkilerde yöntemler geliştirin.Yorgunluk yorgunluğuna son. Kendiniz için bir şeyler yapın.
Zaman çok hızlı geçer, dönen bu hayat çarkında durun ve geriye bir bakın;ne yapıyorum? Ne için yaşıyorum? Amacım ne? İleride ne olacak? İstediğim ve sevdiğim şeylere zaman ayırıyor muyum? Yaparken eğlendiğim hobilerim vardı, şimdi neredeler?
Beyin hafıza deposunu üst üste yazar, süper bir sıkıştırma yeteneği vardır. Birbirine benzeyen günler, kayda değer konular olaylar fotoğraflar anılar olmazsa birbirin aynısı gibi üst üste yazılır ve sıkıştırılır. Hafızada bir yılınız bir gün gibi yer tutar. Zaman zaman hatırlarsınız; üniversite birinci sınıf ne güzeldi bir sürü hatıralar ile dolu yapılan bir sürü aktivite hatıra anı. O yıl hafızada dolu dolu. Geçtiğimiz yıl nasıl geçti anlamadım dün gibi. Bu his hepimizde olur. Her anımızı dolu dolu yaşamalıyız. Kayıp zaman, kayıp hayattır.

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
YAZARIN DIGER MAKALELERI
03.07.2020
03.07.2020
03.07.2020
OZEL HABERLER