Öne Çıkan

15

1

Image

Sandıklı’yı konuştular
Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl, Sandıklı ile ilgili konuları görüşmek için İzmir Sandıklılılar Kültür ve Dayanışma Derneği yönetimini kabul ett..

2

Image

Alev Türe güven tazeledi
Afyonkarahisar Tabip Odası’nın olağan seçimli genel kurul toplantısı hafta sonu Oda’da yapıldı. Oda’nın mevcut Başkanı Dr. Alev Türe tekrar göreve seç..

3

Image

Kızılören’de lavantalar yaygınlaşıyor
Türkiye'de, son yıllarda üretim sahası genişleyen, rengi ve kokusuyla alternatif tarımın gözdesi olan lavanta bahçeleri Kızılören ilçesinde de yayılma..

4

Image

Kabirlerin tahsisleri yapıldı
Afyonkarahisar Belediyesi, Bayraktepe Mezarlığında oluşturduğu kabirler kura ile hak sahiplerine tahsis edilmeye başladı. ..

5

Image

INF Basketbol Süper Ligi’ne katılım başvurusu 13 Temmuz’da sona eriyor
Türkiye Basketbol Federasyonu tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada ING Basketbol Süper Ligi’nde yer alan kulüplerin 13 Temmuz 2020 tarihi..

6

Image

Başkan Zeybek açılışa katıldı
Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Afyonkarahisar’da hizmete açılan Uysal Yapı Market’in açılış törenine katıldı ..

7

Image

İGM toplantıları başladı
İl Genel Meclisi’nin temmuz ayı ilk oturumunda gündem maddeleri görüşülerek karara bağlandı ..

8

Image

Akıllı parklar kuruluyor
Emirdağ Belediye Başkanı Serkan Koyuncu’nun talimatıyla Emirdağ ilçesinde akıllı parklar kuruluyor
..

9

Image

Başkan Zeybek’e ziyaretler
AK Parti Emirdağ İlçe Başkanı İsmail Dişiçürük ve İnci Pastanesi sahibi Osman Çavdar, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’i ziyaret etti..

10

Image

Yardım birimine teşekkür belgesi
Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, tüm dünyayı etkisi altına alan COVİD-19 salgınıyla mücadelede görev alan Yardım Hizmetleri Birimi personelini unutmaya..

11

Image

Afyon Belediyespor’dan Türk Telekom’a transfer

Türk Telekom, geçtiğimiz sezon Afyon Belediyespor formasını terleten şutör gard Erdi Gülaslan’ı kadrosuna kattı.
..

12

Image

‘İktidar Baroların sesini kısmak istiyor’
Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, “Çok Baro Teklifine” karşı TBMM Adalet Komisyonu’nda yaptığı konuşmada AKP’nin k..

13

Image

‘Karalama kampanyasının hedefi olduk’
MÜSİAD’tan yapılan ortak açıklamada, havai fişek fabrikasında yaşanan patlaması sonrası yaşanan olaylarla ilgili karalama kampanyasının hedefi oldukla..

14

Image

Akdağ dezenfekte ediliyor
Sandıklı Akdağ Tabiat Parkı’nda vatandaşların yaşanan süreçten etkilenmemeleri için, dezenfekte çalışmaları belirli aralıklarla devam ediyor..

15

Image

‘İGM LOKOMOTİF OLACAK’
İl Genel Meclisi temmuz ayı ilk oturumuna katılan Vali Çiçek, Afyon’un büyümesinde İGM’nin lokomotif olacağını söyledi ..

16

Image

‘AFYON LİG ATLADI’
Vali Gökmen Çiçek İl Genel Meclisi temmuz ayı oturumuna katıldı. Toplantıda Meclis üyelerine hitaben konuşan Vali Gökmen Çiçek, Afyonkarahisar’ın lig ..

17

Image

Sebze hali yenilendi
Çay ilçesi Kocayol mevkiinde bulunan sebze ve meyve halinde başlatılan çevre düzenleme çalışmaları tamamlandı..

İYİ BİR HAYAT | Tamer Saylam | Gazete3.com.tr
Image

İYİ BİR HAYAT

Tamer Saylam
05.08.2019
Modern yaşam ile hayatlarımız değişti. Endüstri devrimi ile beraber gıdalarımızın yetiştirilmesi, gıdaların türleri, bedenimize katılanlar ve yaşam tarzımız değişti. Bu değişimler bizim sağlıklı olmamız için gereken besinlerden bizi mahrum bıraktı. Toksinlere karşı savunmasız kaldık. Yaşam tarzımız çok önemli.
Dünyanın farklı ülkelerinde uzun yaşayan sağlıklı toplumları incelediğimizde. Besin değeri kötü gıdalar ile beslenerek, çevresel toksinlere maruz kalarak, hareketsiz yaşayarak, sigara ve uyarıcı maddeleri kullanarak, kronik strese maruz kalarak, pozitif duygular ve iyi insani ilişkilerden uzak kalarak, sağlığımızı ve hayatımızı zora sokuyoruz.
Günümüzde sebze ve meyveler daha çok verim alabilmek için suni gübreler ile desteklenmekte. Bu uygulamalar topraktaki minerallerin azalmasına fazla tüketilmesine ve yetişen gıdanın besin değerinin düşük kalmasına neden olmaktadır.
Meyve ve sebzeler dalından taze tüketilmemesi, nakliye ve satış sürecinde çürümemesi için olgunlaşmadan hasat edilmesi. Tam besin olgunluğuna erişmeden toplanması anlamına da gelmekte. Bu gıdalar depolama ve sevkiyat işlemleri için işlemlerden geçirilir ve besin değerlerini buda azaltır. İşlenmiş gıdalarda da durum benzerdir. Un makarna, ekmek, şeker, konserve, paketli gıdalar. Pişmiş gıdalarda çiğ olanlara göre besleyicilikleri azalır.
Modern tarım ile büyük alanlarda tek ürün çeşidini yetiştirmek yeni ve ciddi böcek istilalarına neden olur. Böcek ilaçları da daha sık kullanılır. İnsektisit, herbisit ve fungusitler hep beraber toksik birikimleri arttırırlar.
Modern işlenmiş gıda endüstrisi gıdalara koruyucu maddeleri, aroma arttırıcıları, renklendiricileri ve diğer toksik kimyasalları gıdalarımıza katar.
Kömür, gaz ve petrol türevi fosil yakıtların kullanımı çevresel toksinleri arttırmakta. Günlük gazetelerin basımı, evlerin boyaları, arabalar, bilgisayarlar ve elektro manyetik dalgaların çokluğu ve hayatımıza fazla girmesi bu yönde de kirliliğe maruziyetimizi arttırır.
Son yüz yıl içinde olan bu hızlı değişimler dramatik şekilde bizleri etkilemekte ve sağlığımız için istenmeyen sonuçlar oluşturmaktadır. Genel olarak modern bir süpermarketten alınan gıdaların tümü atalarımızın kullandığı gıdalardan farklıdır. Yetersiz ve zararlıdır. Saf temiz su ve havada az bulunur haldedir. Ama her şeyi kaybetmedik. Bunların farkında olalım, uzun ve sağlıklı yaşamak için gerekenler de bir sonraki yazımızda.
Sağlıkla kalın

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
YAZARIN DIGER MAKALELERI
07.07.2020
07.07.2020
07.07.2020
OZEL HABERLER