Öne Çıkan

15

1

Image

ANFAŞ’da AKÜ damgası
Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencileri ile Afyon Meslek Yüksekokulu (MYO) Aşçılık Progra..

2

Image

Var gücümüzle çalışacağız
Belediye bünyesinde çalışan personelleri ziyaret eden Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Afyonkarahisar’daki vatandaşlara hizmet etme noktasında var güçl..

3

Image

MÜSİAD yönetimi toplandı
MÜSİAD Afyonkarahisar Şubesi Yönetim Kurulu Toplantısı düzenlendi. ..

4

Image

İş-Kur hizmet noktası açılacak
Emirdağ Belediye Başkanı Serkan Koyuncu’nun seçim çalışmalarındaki projelerinden biri olan “Kariyer İstihdam Merkezi” projesinin ilk adımı atıldı. Emi..

5

Image

Entegre tesis çalışmaları devam ediyor
Çevre Hizmetleri Birliği tarafından ihalesi yapılan, 17 Ocak 2019 tarihinde sözleşmesi imzalanan Entegre Katı Atık Tesisi için çalışmalar devam ediyor..

6

Image

Döğer ilçe olmak istiyor
Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı Kâtip Üyesi Av. Burcu Köksal, ilçe, belde ve köyl..

7

Image

ATSO ile Vakıf Pazarlama arasında indirim protokolü imzalandı.
Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası ile Vakıf Pazarlama Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi arasında indirim protokolü imzalandı...

8

Image

2019 yılını verimli geçirdik
Halk Günü Toplantısı’nda konuşan Tutulmaz, 2019 yılı boyunca Hak Günü toplantılarında çok sayıda vatandaşların problemini çözüme kavuşturduklarını söy..

9

Image

Sularımız temiz
Çay Belediye Başkanı Hüseyin Atlı, ilçedeki içme suyu analizlerinin yapıldığını ve suların kullanıma uygun çıktığını belirtti. ..

10

Image

Bu çocukların hakkını veremeyiz
İYİ Parti İl Başkanı Mehmet İnkaya, “Milli Eğitim sistemimizde yıllardır kanayan iki yara var. Birincisi normal okullarda (örgün eğitim) okuyamayıp sa..

11

Image

Karlar temizleniyor
Sandıklı Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü tarafından ilçedeki kar yağışından vatandaşların olumsuz etkilememesi için ana arter ve yollarda tuzlama çalı..

12

Image

Garnizon Komutanı Tuğgeneral Osman Alp’e ziyaret
Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetimi, İkmal ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Osman Alp’i ziyaret etti. ..

13

Image

Jeotermal tesis açıldı
İscehisar Belediyesi’ne ait Jeotermal Kaplıca Tesisindeki tadilat çalışmalarının sona ermesinin ardından tesis hizmete açıldı. ..

14

Image

Başkan Şahin’e plaket
İşsizler Derneği Afyonkarahisar Şube Başkanı Hasan Kaya, İscehisar Belediye Başkanı Ahmet Şahin’e derneğe verdiği desteklerden dolayı teşekkür plaket..

15

Image

Kitap okuma yarışması düzenlenecek
Dinar Belediyesi, Dinar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Eğitim Bir-Sen Dinar Temsilciliği arasında Bir Bilenle Bilge Nesil projesi kapsamında Kitap oku..

16

Image

Sandıklı’da toplu sözleşme sevinci
Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl, belediyede çalışan işçilere haklarını vermek için üstün gayret sarf ettiklerini belirterek, yapılan sözleşmenin..

17

Image

‘Emir Kır’ın yanındayız’
Afyonkarahisar Genç Atılımcılar Derneği (AGAD) Yönetim Kurulu Başkanı İlyas Kaan Taytak, Belçika Brüksel Saint Josse Belediye Başkanı ve Federal Mille..

İYİ BİR HAYAT | Tamer Saylam | Gazete3.com.tr
Image

İYİ BİR HAYAT

Tamer Saylam
05.08.2019
Modern yaşam ile hayatlarımız değişti. Endüstri devrimi ile beraber gıdalarımızın yetiştirilmesi, gıdaların türleri, bedenimize katılanlar ve yaşam tarzımız değişti. Bu değişimler bizim sağlıklı olmamız için gereken besinlerden bizi mahrum bıraktı. Toksinlere karşı savunmasız kaldık. Yaşam tarzımız çok önemli.
Dünyanın farklı ülkelerinde uzun yaşayan sağlıklı toplumları incelediğimizde. Besin değeri kötü gıdalar ile beslenerek, çevresel toksinlere maruz kalarak, hareketsiz yaşayarak, sigara ve uyarıcı maddeleri kullanarak, kronik strese maruz kalarak, pozitif duygular ve iyi insani ilişkilerden uzak kalarak, sağlığımızı ve hayatımızı zora sokuyoruz.
Günümüzde sebze ve meyveler daha çok verim alabilmek için suni gübreler ile desteklenmekte. Bu uygulamalar topraktaki minerallerin azalmasına fazla tüketilmesine ve yetişen gıdanın besin değerinin düşük kalmasına neden olmaktadır.
Meyve ve sebzeler dalından taze tüketilmemesi, nakliye ve satış sürecinde çürümemesi için olgunlaşmadan hasat edilmesi. Tam besin olgunluğuna erişmeden toplanması anlamına da gelmekte. Bu gıdalar depolama ve sevkiyat işlemleri için işlemlerden geçirilir ve besin değerlerini buda azaltır. İşlenmiş gıdalarda da durum benzerdir. Un makarna, ekmek, şeker, konserve, paketli gıdalar. Pişmiş gıdalarda çiğ olanlara göre besleyicilikleri azalır.
Modern tarım ile büyük alanlarda tek ürün çeşidini yetiştirmek yeni ve ciddi böcek istilalarına neden olur. Böcek ilaçları da daha sık kullanılır. İnsektisit, herbisit ve fungusitler hep beraber toksik birikimleri arttırırlar.
Modern işlenmiş gıda endüstrisi gıdalara koruyucu maddeleri, aroma arttırıcıları, renklendiricileri ve diğer toksik kimyasalları gıdalarımıza katar.
Kömür, gaz ve petrol türevi fosil yakıtların kullanımı çevresel toksinleri arttırmakta. Günlük gazetelerin basımı, evlerin boyaları, arabalar, bilgisayarlar ve elektro manyetik dalgaların çokluğu ve hayatımıza fazla girmesi bu yönde de kirliliğe maruziyetimizi arttırır.
Son yüz yıl içinde olan bu hızlı değişimler dramatik şekilde bizleri etkilemekte ve sağlığımız için istenmeyen sonuçlar oluşturmaktadır. Genel olarak modern bir süpermarketten alınan gıdaların tümü atalarımızın kullandığı gıdalardan farklıdır. Yetersiz ve zararlıdır. Saf temiz su ve havada az bulunur haldedir. Ama her şeyi kaybetmedik. Bunların farkında olalım, uzun ve sağlıklı yaşamak için gerekenler de bir sonraki yazımızda.
Sağlıkla kalın

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
YAZARIN DIGER MAKALELERI
22.01.2020
22.01.2020
22.01.2020
OZEL HABERLER