Öne Çıkan

15

1

Image

HEYBELİ VE GAZLIGÖL Turizm Merkezleri iptal

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, Afyonkarahisar İhsaniye Gazlıgöl ve Bolvadin Heybeli Term..

2

Image

Mezbahanede çalışmalar tamamlandı

Dinar Belediye Başkanı Nihat Sarı’nın göreve geldiği ilk günden itibaren başlattığı mezbahane revizyon çalışmaları tamamlandı...

3

Image

Otopark paralı oldu boş kaldı

Afyonkarahisar Belediyesi tarafından 9 Eylül pazartesi gününden bu yana ücretli olarak hizmet vermeye başlayan kapalı otopark, ücret nedeniyle bo..

4

Image

‘Yapılan yanlıştan dönülmelidir’


Gazlıgöl Havzası Termal Yatırımcılar ve İşletmeleri Dayanışma Derneği Başkanı Mustafa Başaran, Gazlıgöl Turizm Bölgesi’nin turizm sahasından..

5

Image

Afyonspor, Şanlıurfa’yı bekliyor
Ligin ilk iki haftasını 4 puanla kapatan Afjet Afyonspor, yarın saat 19.00’da son sıradaki Şanlıurfaspor’a ev sahipliği yapacak.

..

6

Image

İlçelere kaymakam bulunamıyor

Afyonkarahisar’ın ilçelerinden 9 tanesi kaymakam vekilleriyle yönetiliyor. Bu vekillerden üç tanesi ise iki görev yürütüyor. Birisi vali yardı..

7

Image

Arazi tartışması kanlı bitti

Afyonkarahisar'ın Bayat ilçesinde, arazi anlaşmazlığı yüzünden çıktığı iddia edilen tartışmada av tüfeğiyle yaralanan kişi kaldırıldığı hastanede..

8

Image

Başkanlar taleplerini iletti

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) MYK Üyesi ve Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak öncülüğünde MHP’li belediye başkanları Ankara’da bir dizi..

9

Image

‘Özel sektör dijitalleşmeli’

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Facebook ve Habitat Derneği’nin işbirliği ile hayata geçirilen Facebook İstasyonu’nun açılışında konuş..

10

Image

ATSO Spor Oyunları’nda Voleybol heyecanı başladı


Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen 14. ATSO Spor Oyunları’nın Voleybol müsabakaları Kocatepe Spor Kompleksi Çiğilt..

11

Image

Devlet Hastanesi’nde müzik dinletisi
Afyonkarahisar Devlet Hastanesinde palyatif servisinde uzun süredir yatmakta olan hastaların refakatçilerine müzik dinletisi gerçekleştirilerek moral ..

12

Image

Kart kopyalama düzeneği ele geçirildi

İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan operasyonda banka kartı kopyalama düzeneği ve beraberindeki teçhizatlar ele geçirildi. Olayla il..

13

Image

Çalınan hayvanlar bulundu


Çay ilçesine bağlı Kadıköy köyünde bir çiftlikten çalınan hayvanlar emniyet ekiplerinin çalışmaları sonucu kısa sürede bulunarak sahibine te..

14

Image

Motokros Yarışları Dünya basınındaCumhurbaşkanlığı himayelerinde bu sene ikinci kez Afyonkarahisar’da düzenlenen Dünya Motokros Şampiyonası dünya medyasında da geniş yer..

15

Image

Yaz Şenlikleri devam ediyor

İscehisar Belediyesi Yaz Şenliklerinin 4. Gününde Osman Öztekin sahne aldı...

16

Image

Teknoloji farkındalığı konuşuldu

75. Yıl İlkokulu tarafından hazırlanan Sandıklı Belediyesi ve Sandıklı Kaymakamlığı tarafından desteklenen “Teknoloji Farkındalık Projesi” kapsam..

17

Image

87 yıldır leblebili helva yapıyorlar

Sandıklı ilçesinde 87 yıl önce açılan iş yerinde leblebili helva yapan Ayhopa ailesi, tatlı sevenleri bir asırdır aynı lezzetle buluşturuyor...

İYİ BİR HAYAT | Tamer Saylam | Gazete3.com.tr
Image

İYİ BİR HAYAT

Tamer Saylam
05.08.2019
Modern yaşam ile hayatlarımız değişti. Endüstri devrimi ile beraber gıdalarımızın yetiştirilmesi, gıdaların türleri, bedenimize katılanlar ve yaşam tarzımız değişti. Bu değişimler bizim sağlıklı olmamız için gereken besinlerden bizi mahrum bıraktı. Toksinlere karşı savunmasız kaldık. Yaşam tarzımız çok önemli.
Dünyanın farklı ülkelerinde uzun yaşayan sağlıklı toplumları incelediğimizde. Besin değeri kötü gıdalar ile beslenerek, çevresel toksinlere maruz kalarak, hareketsiz yaşayarak, sigara ve uyarıcı maddeleri kullanarak, kronik strese maruz kalarak, pozitif duygular ve iyi insani ilişkilerden uzak kalarak, sağlığımızı ve hayatımızı zora sokuyoruz.
Günümüzde sebze ve meyveler daha çok verim alabilmek için suni gübreler ile desteklenmekte. Bu uygulamalar topraktaki minerallerin azalmasına fazla tüketilmesine ve yetişen gıdanın besin değerinin düşük kalmasına neden olmaktadır.
Meyve ve sebzeler dalından taze tüketilmemesi, nakliye ve satış sürecinde çürümemesi için olgunlaşmadan hasat edilmesi. Tam besin olgunluğuna erişmeden toplanması anlamına da gelmekte. Bu gıdalar depolama ve sevkiyat işlemleri için işlemlerden geçirilir ve besin değerlerini buda azaltır. İşlenmiş gıdalarda da durum benzerdir. Un makarna, ekmek, şeker, konserve, paketli gıdalar. Pişmiş gıdalarda çiğ olanlara göre besleyicilikleri azalır.
Modern tarım ile büyük alanlarda tek ürün çeşidini yetiştirmek yeni ve ciddi böcek istilalarına neden olur. Böcek ilaçları da daha sık kullanılır. İnsektisit, herbisit ve fungusitler hep beraber toksik birikimleri arttırırlar.
Modern işlenmiş gıda endüstrisi gıdalara koruyucu maddeleri, aroma arttırıcıları, renklendiricileri ve diğer toksik kimyasalları gıdalarımıza katar.
Kömür, gaz ve petrol türevi fosil yakıtların kullanımı çevresel toksinleri arttırmakta. Günlük gazetelerin basımı, evlerin boyaları, arabalar, bilgisayarlar ve elektro manyetik dalgaların çokluğu ve hayatımıza fazla girmesi bu yönde de kirliliğe maruziyetimizi arttırır.
Son yüz yıl içinde olan bu hızlı değişimler dramatik şekilde bizleri etkilemekte ve sağlığımız için istenmeyen sonuçlar oluşturmaktadır. Genel olarak modern bir süpermarketten alınan gıdaların tümü atalarımızın kullandığı gıdalardan farklıdır. Yetersiz ve zararlıdır. Saf temiz su ve havada az bulunur haldedir. Ama her şeyi kaybetmedik. Bunların farkında olalım, uzun ve sağlıklı yaşamak için gerekenler de bir sonraki yazımızda.
Sağlıkla kalın

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
14.09.2019
14.09.2019
14.09.2019
OZEL HABERLER