Öne Çıkan

15

1

Image

“Gençlerimiz bizim en büyük umudumuz”
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, gençlerin en büyük umutları ve varlıkları olduğunu belirterek, "Yapacağımız yatırımlar bu ülkenin ve..

2

Image

Vali Çiçek Şuhut’u fethetti
Vali Gökmen Çiçek ilçe ziyaretleri kapsamında dün Şuhut ilçesinde bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulundu..

3

Image

VER DAİRELERİ AL LOJMANLARI
İl Genel Meclisi’nin dünkü oturumunda Afyon Belediyesi’ne ait AFDORA Sitesi’ndeki evlerin, İl Özel İdaresi’ne ait lojmanlarla takas edilmesi konusu gö..

4

Image

Yeniden ihale edilecek
AK Parti Afyonkarahisar Milletvekilleri Veysel Eroğlu, Ali Özkaya, İbrahim Yurdunuseven, AK Parti İl Başkanı Hüseyin Sezen, Cumhurbaşkanlığı Strateji..

5

Image

Başkan Zeybek otobüs kullandı
Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, direksiyon başına geçerek, ANS-Çarşı güzergahında kullandığı otobüsle pandemi kurallarına yönelik vatandaşlara uyarıla..

6

Image

‘Afyon’u daha ileri noktaya taşıyacağız’
Vali Gökmen Çiçek, birlik ve beraberlik içinde çalışarak Afyonkarahisar’ı daha ileri noktalara taşıyacaklarını söyledi ..

7

Image

Ufuk Çiftçi’nin büyük azmi
Protez ayağı ile 890 kilometre pedal çevirerek festivaline katıldı..

8

Image

15 Temmuz Türkiye Kata Karate Şampiyonası Bursa’da yapılacak

Türkiye Karate Federasyonu’ndan yapılan açıklamada 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında gerçekleştirilecek Türkiye Kata Şampiyonas..

9

Image

‘Müzakere edilmeli’
Saadet Partisi Afyonkarahisar Merkez İlçe Başkanı Orhan Arslan, Başkan Yardımcıları Erhan Akpınar ve Hüseyin Ayva ile birlikte Afyonkarahisar Baro baş..

10

Image

‘Afyon’a katkı sağlıyorsunuz’
Ahmet İpek Sucukları sahibi Alpay İpek ve Korel Termal Yönetim Kurulu Başkanı Ali Korkmaz, Vali Gökmen Çiçek'i ziyaret etti. ..

11

Image

‘Tarım konusunda başarısızlar’
İYİ Parti İl Başkanı Mehmet İnkaya, hükümetin tarım konusunda başarısız politikalar yürüttüğünü söyledi ..

12

Image

Sanayide kapasite yükseldi
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından Haziran 2020’de onaylanan kapasite raporu sayısı Haziran 2019’a (2.600 adet) göre %36,6 (952 adet..

13

Image

Zeybek’ten AFSİAD’a ziyaret
Başkan Zeybek, AFSİAD Başkanı Kadir Sayın’ı ziyaret ederek, Afyon için Vefa Vakti bağış kampanyasına yaptığı destekten dolayı teşekkür etti ..

14

Image

Koyuncu gurbetçileri davet etti
Normalleşme süreciyle birlikte uçuşların ve sınırların açılmasıyla gurbetçiler Türkiye’ye gelmeye başladı. Emirdağ Belediye Başkanı Koyuncu, gurbetçil..

15

Image

Yerli malı belgesi sayısı yüzde 52 arttı
4734 Sayılı Kamu İhale Kanununun 63’üncü maddesi uyarınca Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca hazırlanan ve 13 Eylül 2014 tarihli ve 29118 sayılı Resmi ..

16

Image

Atletizm takvimi bu ay başlıyor
Türkiye Atletizm Federasyonu, Covid-19 salgını nedeniyle geciken sezonu 15 Temmuz’da özel yarışmalarla başlatıyor. İlk pist yarışı ise 18-19 Temmuz’da..

17

Image

Yeniden ihale edilecek
AK Parti Afyonkarahisar Milletvekilleri Veysel Eroğlu, Ali Özkaya, İbrahim Yurdunuseven, AK Parti İl Başkanı Hüseyin Sezen, Cumhurbaşkanlığı Strateji..

Sağlıklı kalın... | Nurbanu Tanrıkulu | Gazete3.com.tr
Image

Sağlıklı kalın...

Nurbanu Tanrıkulu
22.01.2019

Sağlık sadece yediğimiz yiyecekler, içtiğimiz içecekler, soluduğumuz hava değildir.
Size çoğumuzun bilmediği bir sorundan bahsetmek istiyorum.
Giyinirken sağlığınızı riske atmayın.
Giysilerimizin içersinde o yazıları bile okumakta zorlandığımız etiketler bulunmakta. Ürünün hangi (değersiz) değerlerden yapıldığı yazmakta. Hiç farkettiniz mi bilmem ama sağlığımız öyle korkunç bir tehlike altında ki 7/24 temas ettiğimiz kumaşlar bizi göz göre göre tehdit ediyor.
Sadece giysilerimiz değil, yataklarımızdaki nevresim ve örtülere kadar; mobilya veya araba koltuklarındaki kumaşlara varıncaya kadar bizimle birlikteler.
Gelin bu bilinçsizliğe bir dur diyelim!
Çokta uzak olmayan bir zamana kadar insanlar doğal lifler dışında bir malzemeye sahip kumaşları keşfetmemişlerdi. Doğanın bize sunduğu; yün, kaşmir, pamuk, ipek, keten ve kenevir liflerinden yapılmaktaydı. Fakat günümüzde etiketlere bir göz atarsanız en iyi markalar bile; rayon, polyester, akrilik, asetat ve naylon gibi yapay malzemelerle dokunup önümüze sunuluyor! Bir de ütü istemeyen kumaş diyerek cazip hale getirilenler de var! Halbuki kimyasal işlemler sonucu ütü istemiyor, şık sunulan kumaşlar!
Toksin kaynağı sentetik kumaşlar, kimyasallarla işlenip bizi tahmin edemeyeceğimiz hastalıklara elleriyle itiyor.
Öğrenin ve öğretin ve kaçabileceğiniz kadar kaçın!
- Polyamid/poliamit, petrolden yapılır ve halk arasında naylon adıyla bilinir. Bu yapay lif çoğu zaman zararlı olabilecek kalıcı kimyasal işlemlerden geçer.
- Polyester, satın alabileceğiniz en kötü kumaş türlerinden biridir. Sentetik polimerlerden yapılır.
- Akrilik kumaşlar, akriliğin hammaddesi petroldür ve uzun süre deri ile temasından kaçınmak gerekir.
- Viskoz kumaşlar, düzenli yıkama ve kullanımda özelliklerini koruması için kostik soda, amonyak, aseton ve sülfürik asit gibi kimyasallarla muamele edilmiş, geri dönüştürülmüş odun hamurudur.
- Asetat ve Triasetat, odun hamuru selülozundan yapılır ve ürünü son haline getirmek için kapsamlı kimyasal işleme tabi tutulur.
- Kimyasal işlem gören kumaşlar, herhangi bir kumaş ya da elbise, leke tutmayan, su geçirmez, kırışmama apreli veya güve ve böcek kovucu ise o kumaşlar çeşitli kimyasal işlemlerden geçirilmiştir. Lekelere karşı dayanıklı ve buruşmayan kumaşların birçoğu Teflon gibi perflorlu kimyasallar (PFC'ler) ile işlenir.
Eski insanlar sadece yediği içtiği şeylerle sağlıklı kalmamış. Doğal yaşamla hastane yüzü görmeden diğer dünyaya göç eden ne de çok insan var. Yeni yeni türeyen hastalıklar daha küçücük çocukların bedeninde can buluyor. Yaşam kalitemizi en aşağıya çekiyor.

Yün, keten, pamuk, kenevir, kaşmir, ipek.. Yani doğanın bize sunduğu kumaşlar kullanmaya özen gösterin.


Sağlıklı kalın...

Yorum Birakabilirsiniz.


Enver SAĞLAM
22.01.2019 12:15:31
Öncelikle Nurbanu kardeşimizi çıktığı bu yazarlık yolunda tebrik ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun. Değindiği konu çok mühim . Başta yeyip içtiğimiz; sonrasında giyim kuşamımız olmak üzere o kadar çok sağlıksız bir ortamla çevrelendik ki... Korkarım yakında gözümüz ensemizde, bacağımız sırtımızda olarak doğan insanlar görmeye başlayacağız.
YAZARIN DIGER MAKALELERI
08.07.2020
08.07.2020
08.07.2020
OZEL HABERLER