Öne Çıkan

15

1

Image

Vizyon proje hayata geçiyor
Sinanpaşa İlçesine bağlı Ahmetpaşa Belediyesi’nin vizyon projelerinden olan Güneş Enerji Santrali’nde çalışmalar başladı. Belediye Başkanı Eyüp Yakan,..

2

Image

Temizlik çalışmaları devam ediyor
İscehisar Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekipleri tarafından ilçe genelinde kanalizasyon ana arter temizleme çalışmaları kapsamında kanalizasyon ba..

3

Image

1994 yılı İstanbul için milat
İstanbul’un su problemini çözüme kavuşturduklarını söyleyen Orman ve Su İşleri eski Bakanı, Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “1994 yılından önce..

4

Image

Trafikte yüzde 18 iyileşme
Afyonkarahisar Belediyesi Trafik Kontrol Merkezi tarafından 14 kavşakta uygulanan akıllı kavşak kontrol sistemi ve 7 kavşakta bulunan yeşil dalga uygu..

5

Image

300 kadına eğitim verildi
Afyonkarahisar’da İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yürütülen proje kapsamında Kadın Sağlığı konusunda 300 kadına eğitim verildi. ..

6

Image

Başkan Sarı boş durmuyor
Dinar Belediye Başkanı Nihat Sarı, Ankara’da temaslarda bulundu. Başkan Sarı, Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Birol Ekici’yi ziyaret edere..

7

Image

Şehit ailesine ziyaret
Dinar Kaymakamı Selami Kapankaya, Dinar'a bağlı Yelalan Köyü'nde ikamet eden şehit asker Bülent Aksoy'un baba evini ziyaret etti. ..

8

Image

Yatırım ortamı iyileştirildi
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Gaziantep’in Yıldızları Ödül Töreni’nde yaptığı açıklamada, hükümetle birl..

9

Image

Uyuşturucu ile Mücadele Toplantısı gerçekleştirildi.
‘Topyekün mücadele edilmeli’
İscehisar ilçesinde Uyuşturucu İle Mücadele Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda ilçedeki herkesin uyuşturucu ile ..

10

Image

Matematik bilimsel düşüncenin temelidir
Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Eğitim Fakültesi Matematik Topluluğu ile Aritmetiksel Araştırmalar Kulübü tarafından Matematik Eğitimine Dair Söyleş..

11

Image

Sınav koordinasyon toplantısı
Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi (AÖF) tarafından 14-15 Aralık 2019 tarihlerinde yapılacak olan 2019-2020 Açıköğretim Programları Güz Dönemi..

12

Image

Sandıklı ilçesinde Kuran-ı Kerim’i güzel okuma yarışması düzenlendi.
Sandıklı ilçesinde Genç Seda Kuran-ı Kerimi Güzel Okuma yarışması düzenlendi. İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın, Kuran-ı Kerim’i güzel okumanın yanı..

13

Image

Kupayı kazanan Küçükhüyük oldu
Sinanpaşa Belediyespor Kulübü tarafından organize edilen Kaymakamlık Halı Saha Turnuvası’nda kupayı kazanan Küçükhüyük Belediyespor oldu..

14

Image

Okullar arası maçlar başladı
Dinar ilçesinde 2019-2020 eğitim ve öğretim yılı okul spor maçlarının başladığı bildirildi...

15

Image

Her zaman yanınızdayız
İscehisar ilçesindeki şehit aileleri ve gazileri ziyaret eden Kaymakam Uğur Kapar, şehit ailelerinin ve gazilerin her zaman yanlarında olduklarını söy..

16

Image

Yerli malları ekonomimiz için önemli
Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası dolayısıyla bir açıklama yapan Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, tü..

17

Image

Ergonomi anlatıldı
Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü tarafından “Ofis Alanları ve Ergonomi” konulu konfer..

Sağlıklı kalın... | Nurbanu Tanrıkulu | Gazete3.com.tr
Image

Sağlıklı kalın...

Nurbanu Tanrıkulu
22.01.2019

Sağlık sadece yediğimiz yiyecekler, içtiğimiz içecekler, soluduğumuz hava değildir.
Size çoğumuzun bilmediği bir sorundan bahsetmek istiyorum.
Giyinirken sağlığınızı riske atmayın.
Giysilerimizin içersinde o yazıları bile okumakta zorlandığımız etiketler bulunmakta. Ürünün hangi (değersiz) değerlerden yapıldığı yazmakta. Hiç farkettiniz mi bilmem ama sağlığımız öyle korkunç bir tehlike altında ki 7/24 temas ettiğimiz kumaşlar bizi göz göre göre tehdit ediyor.
Sadece giysilerimiz değil, yataklarımızdaki nevresim ve örtülere kadar; mobilya veya araba koltuklarındaki kumaşlara varıncaya kadar bizimle birlikteler.
Gelin bu bilinçsizliğe bir dur diyelim!
Çokta uzak olmayan bir zamana kadar insanlar doğal lifler dışında bir malzemeye sahip kumaşları keşfetmemişlerdi. Doğanın bize sunduğu; yün, kaşmir, pamuk, ipek, keten ve kenevir liflerinden yapılmaktaydı. Fakat günümüzde etiketlere bir göz atarsanız en iyi markalar bile; rayon, polyester, akrilik, asetat ve naylon gibi yapay malzemelerle dokunup önümüze sunuluyor! Bir de ütü istemeyen kumaş diyerek cazip hale getirilenler de var! Halbuki kimyasal işlemler sonucu ütü istemiyor, şık sunulan kumaşlar!
Toksin kaynağı sentetik kumaşlar, kimyasallarla işlenip bizi tahmin edemeyeceğimiz hastalıklara elleriyle itiyor.
Öğrenin ve öğretin ve kaçabileceğiniz kadar kaçın!
- Polyamid/poliamit, petrolden yapılır ve halk arasında naylon adıyla bilinir. Bu yapay lif çoğu zaman zararlı olabilecek kalıcı kimyasal işlemlerden geçer.
- Polyester, satın alabileceğiniz en kötü kumaş türlerinden biridir. Sentetik polimerlerden yapılır.
- Akrilik kumaşlar, akriliğin hammaddesi petroldür ve uzun süre deri ile temasından kaçınmak gerekir.
- Viskoz kumaşlar, düzenli yıkama ve kullanımda özelliklerini koruması için kostik soda, amonyak, aseton ve sülfürik asit gibi kimyasallarla muamele edilmiş, geri dönüştürülmüş odun hamurudur.
- Asetat ve Triasetat, odun hamuru selülozundan yapılır ve ürünü son haline getirmek için kapsamlı kimyasal işleme tabi tutulur.
- Kimyasal işlem gören kumaşlar, herhangi bir kumaş ya da elbise, leke tutmayan, su geçirmez, kırışmama apreli veya güve ve böcek kovucu ise o kumaşlar çeşitli kimyasal işlemlerden geçirilmiştir. Lekelere karşı dayanıklı ve buruşmayan kumaşların birçoğu Teflon gibi perflorlu kimyasallar (PFC'ler) ile işlenir.
Eski insanlar sadece yediği içtiği şeylerle sağlıklı kalmamış. Doğal yaşamla hastane yüzü görmeden diğer dünyaya göç eden ne de çok insan var. Yeni yeni türeyen hastalıklar daha küçücük çocukların bedeninde can buluyor. Yaşam kalitemizi en aşağıya çekiyor.

Yün, keten, pamuk, kenevir, kaşmir, ipek.. Yani doğanın bize sunduğu kumaşlar kullanmaya özen gösterin.


Sağlıklı kalın...

Yorum Birakabilirsiniz.


Enver SAĞLAM
22.01.2019 12:15:31
Öncelikle Nurbanu kardeşimizi çıktığı bu yazarlık yolunda tebrik ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun. Değindiği konu çok mühim . Başta yeyip içtiğimiz; sonrasında giyim kuşamımız olmak üzere o kadar çok sağlıksız bir ortamla çevrelendik ki... Korkarım yakında gözümüz ensemizde, bacağımız sırtımızda olarak doğan insanlar görmeye başlayacağız.
YAZARIN DIGER MAKALELERI
13.12.2019
13.12.2019
13.12.2019
OZEL HABERLER