Öne Çıkan

15

1

Image

İhracatın yıldızları ödüllerini aldı
Ege Maden İhracatçıları Birliği Maden İhracatı’nın yıldızlarını ödüllendirdi. Afyonkarahisar’da düzenlenen törende, 1 milyon Dolar’ın üzerinde maden i..

2

Image

‘Herkes Çetinkaya’yı örnek almalı’
Afyonkarahisar’da düzenlenen Ali Çetinkaya’yı Anma töreninde konuşan CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, herkesin Ali Çetinkaya’yı örnek alm..

3

Image

Metruk binalar yıkılıyor
Sinanpaşa Belediye Başkanı Erdal Karaman, esnafları ziyaret ederek, esnafların talepleri doğrultusunda ilçedeki metruk binaların yıkılması konusunda t..

4

Image

Eroğlu’ndan jet çözüm
AK Parti İl Başkanı Hüseyin Sezen, milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu ile birlikte şehrimizin ekonomik değerlerinden olan OGAŞ Şekerleme Yönetim Kur..

5

Image

Yazar Keskin söyleşi yaptı
Şuhut ilçesinde açılan 3.kitap Fuarı’na katılan yazar Nursefa Keskin, öğrencilerle söyleşi yaptı..

6

Image

Basketbol Süper Ligi’nde 20.hafta maçları çarşamba günü başlayacak
Solgar Vitamin Türkiye Kupası karşılaşmaları nedeniyle ara verilen ING Basketbol Süper Ligi’ne 26 Şubat çarşamba günü başlayacak olan 20.hafta maçları..

7

Image

Başkanlar istişare etti
İscehisar Belediye Başkanı Ahmet Şahin, Dazkırı Belediye Başkanı İsmail Taylan’ı makamında ağırladı ..

8

Image

Proje uygulanmaya başladı
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığınca başlatılan "2019'da Ülkem İçin Bir Fikrim Var" projesi kapsamında sunulan fikirler, ilgili bakanlıklar ve kuru..

9

Image

‘Başkanlar büyük işler başardı’
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) MYK Üyesi ve Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak, il yöneticilerini ve MHP’li belediye başkanlarını Ankara’da m..

10

Image

Borsa ile Kolej protokol imzaladı
Afyonkarahisar Ticaret Borsası ve Özel Afyon Girne Koleji arasında protokol imzalandı
2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılında Afyonkarahisar’da eğitim ve..

11

Image

Play-off’u garantileyen Yüntaş, bu hafta Alanya deplasmanında
Voleybol Erkekler 1.Ligi’nin A Grubu’nda ilk dört takım arasına girmeyi garantileyerek Play-off oynamaya hak kazanan Afyon Belediye Yüntaş, son deplas..

12

Image

Milliler yurda döndü
Avrupa ve dünya çapında elde ettikleri başarılarla ülkemizi gururlandıran Gaziosmanpaşalı milli karatecileri makamında ağırlayan Gaziosmanpaşa Belediy..

13

Image

‘Sizlere büyük görev düşüyor’
ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser’i ziyaret eden Cumhurbaşkanlığı Irak Özel Temsilcisi Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar’ın kalkınmasın..

14

Image

Başkan Çöl destek sözü aldı
Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl, ilçe ile ilgili talepleri, milletvekillerine ileterek, destek sözü aldı

..

15

Image

Öğrencilere su tasarrufu anlatıldı
İçme Suyu Arıtma Tesisi’ni ziyaret eden Anıtkaya Ortaokulu ve Anıtkaya İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri, su tasarrufunun önemini öğrendi..

16

Image

‘Rehberlik mesleği önemli”
Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Turizm Fakültesi tarafından düzenlenen etkinlikte 21 Şubat Dünya Rehberler Günü kutlandı. Programda konuşan AKÜ Rekt..

17

Image

‘Hep beraber hareket edeceğiz’
Dinar ilçesinde Sevgi Yılı Projesi kapsamında düzenlenen toplantı da konuşan Kaymakam Selami Kapankaya, Dinar ilçesinin menfaatlerinin söz konusu oldu..

Dünyanın en eski inanç merkezi Göbeklitepe | Nurbanu Tanrıkulu | Gazete3.com.tr
Image

Dünyanın en eski inanç merkezi Göbeklitepe

Nurbanu Tanrıkulu
12.03.2019

Bu hafta sizlerle yazımda gizemli tarihin izini sürüyoruz.Dünyanın en eski inanç merkezi Göbeklitepe’de kimler buluştu? Nasıl ayin yaptı? Tapınak alanındaki semboller ne anlama geliyor? 12 bin yıllık geçmişi ile Göbeklitepe hangi sırları barındırıyor?
Göbeklitepe keşfiyle beraber dünya tarihini, insanlık tarihini değiştirdi. Arkeolojik olarak bulunan ve insan oğlunun bildiği hemen her şeyle ilgili aslında ezberleri bozdu. 2019 senesinde sayın Cumhurbaşkanımız tarafından da Göbeklitepe yılı ilan edildi.Unesco'da dünya miras listesine aldı.
Halen daha kazıları devam eden Göbeklitepe'ye dair bir çok fikir yürüten bilim insanı ve arkeolog olduğu bilinmekte. Peki, Göbeklitepe'nin dünya tarihini değiştirecek kadar önemlinin ne olduğunu biliyor muyuz?
19.yy'da dünya tarihleri yazılmaya başlandı. Neolitik devrim Avusturyalı arkeolog Vere Gordon Childe’la başlayan bir teori; neolitikle insanlar tarım toplumuyla beraber yerleşik düzene geçti. Yerleşik düzenle dinler daha sofistike olduğu ve geliştiği iddia edildi. Pozitivist bir yaklaşımla bu tür görüşler ortaya çıktı. Ama ellerinde Çatalhöyük gibi kısıtlı buluntu vardı. Göbekli tepe'yle her şey değişti. Çünkü göbekli tepe neolitiğin ilk evresinde yani çanaksız çömleksiz neolitik dediğimiz dönemde belki daha eskisine uzanan bir dönemi vardı.
12bin yıl öncesine gidildiğinde daha Avrupa'nın bir çok kısmı buzullarla kaplı ve yaşam yokken Göbeklitepe'de Anadolu toplumlarının buluştuğu bir merkez olduğu bilinmekte. Şu anki buluntuların gösterdiğine göre bir şehir planı yok. Belki bir ticarethane dendi ama 2016'larda bu görüş çürütüldü. Göbekli tepe'yi kazan ve 20 sene buraya emek veren Alman arkeolog Klaus Schmidt'in görüşüne göre burası ölümle alakalı bir yer; ölüm kültünün var olduğu bir yer. Genel olarak bakınca da bir inanç merkezi olduğu ayin ritüel yapılan alan olduğu düşünülmektedir. İlginç olan kısma gelirsek civardaki bir çok toplum; civarın en yüksek tepesini seçmişler ve burada ayin yapma gereği duymuşlar. 2000'li yıllarda kafa tasları da bulunmaya başlanmıştır.
12 bin yıl öncesinde hiç bir uygarlık yokken yaklaşık 10-15 tonluk taşları insanlar bir motivasyonla yontmuşlar ''T'' şeklini aldırıp üstüne mesajlar bırakmışlar. ''T'' şekli stilize insan şekli olduğu da düşünülmektedir. Bu taşlar İngiltere sınırlarında bulunan Stonehenge'lerden kat ve kat daha özel olduğunu düşünmekteyim. Bir dip not vermek gerekirse Stonehenge Avrupa'da bir uygarlığın varlığını gösteren ilk buluntular olduğu bilinmektedir. Bu taşların üzerindeki kabartmaların bize burada ayin yapıldığını düşündürmektedir. Sepet figürü dünyaya ait bolluk bereket sembolize edilmek istendiği bilinmektedir. Akbaba ise Anadolu'da ölüm kültüyle alakalıdır (Örnekleri Çatalhöyük ve Mısır Piramitlerinde bolca olduğu bilinmekte). Akrep yerin altını temsil etmektedir. Bu 3 sembol en üstte sepet yani dünyanın bolluk ve bereketi, bir altında akbaba yani ölüm ve en alt kısımda akrep öldükten sonra yer altına gideceğidir. Bir taşta ise tilki'nin avlanırken ki görüntüsü resmedildiği gözlemlenmiştir. Bu durum da belki de avcılık üzerine de bir ritüel yapıldığını düşündürmüştür.
Tarihin neden kırılma noktası olduğunu düşünüyorsanız da inancın ne kadar önemli olduğunu ve insan fıtratında olduğunu kanıtladı. Aslında batılı bakış acısının şimdiye kadar dünya tarihinde söylendiği sözler üzerinde biz hep şöyle düşünmüştük ; insanoğlu en temel ihtiyaçlarını karşılıyor, medeniyete yolculuk daha sonra kent yaşamına geçiyor daha, toplu yaşamaya başlıyor. Toplu yaşamla inanca yönelim ve dini arandığını düşünüyordu. Ama Göbeklitepe daha neolitik çağdaki kalıntılarda din arayışı olduğunu gösteriyor. Kompleks bir inanç sistemini tabi savunmuyorum ama yaşam ölüm ve ölümden sonrasını anlatıyorlar bu insanlar. Bu bölge sadece arkeolojinin alanı değil dinler tarihi,insanlık tarihi, sosyoloji hepsi beraber karar vermeli bu bölgeyle en kökene iniliyor.
En önemlisi de; bizlere hep Anadolu'ya kültür Mezopotamya’dan geldi dendi. Aslında başlangıç Urfa yani Anadolu olabilir. Belki de bütün kültürün doğuşu!
Bizim toprağımızda nasıl bir potansiyel var bunu her geçen gün daha iyi anlıyoruz. Türkiye'nin kendi akademik diliyle kendi tarihini yazmasına vesile olmalıdır. Sanat hep stilize başlamış ve hem sanata hem tarihe bu topraklar ev sahibi olmuştur. Bizler de topraklarımız hakkında araştırmalar yapmalı bilgi sahibi olmalıyız. Taşıdığımız değer çok muhteşemdir..

Yorum Birakabilirsiniz.


Mehmet Soysal
15.04.2019 15:01:30
Bu toprakların zenginlikleri sayılamayacak kadar çok.
YAZARIN DIGER MAKALELERI
22.02.2020
22.02.2020
22.02.2020
OZEL HABERLER