Öne Çıkan

15

1

Image

Başkanlardan Ankara çıkarması
Sinanpaşa ilçesine bağlı belediye başkanları, Ankara’da bir dizi ziyaretlerde bulundular. Başkanlar, AK Parti Afyonkarahisar milletvekillerinden Veyse..

2

Image

Kadın Gişrişimciler Bir Araya Geldi
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) İl Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanları ve TOBB Kadın Girişimciler Kurul Üyeleri, TOBB Başkanı..

3

Image

Atatürk Evi’ni ziyaret ettiler
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kayınbiraderi Hasan Gülbaran ve ailesi Afyonkarahisar’ın Şuhut ilçesinde bulunan Büyük Taarruz Karargâh Evi Atat..

4

Image

Başkan Zeybek İmam Hatip Anadolu Lisesi’ni ziyaret etti
‘Desteklerimiz sürecek’
Lise eğitimini aldığı Afyonkarahisar İmam Hatip Anadolu Lisesi’ni ziyaret eden Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, belediye ol..

5

Image

Yılkı atları büyüledi
Tarihi, termali ve lezzetleriyle ünlü Afyonkarahisar, doğası ile de dikkat çekiyor. Şuhut’un Kumalar Dağı’nda bir anda ortaya çıkan yüzlerce yılkı atı..

6

Image

İnternet Medya Birliği Ziyareti
‘Ortak çalışmalar yapabiliriz’
İnternet Medya Birliği’ni ağırlayan Megabirlik Medya Temsilcisi Mehmet Emin Güzbey; basın, yayın konusunda ortak ça..

7

Image

BAŞKAN ÇÖL’DEN DİNAR BELEDİYESİ’NE ZİYARET
‘İş birliklerimiz sürüyor’
Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl, Dinar Belediye Başkanı Nihat Sarı’yı makamında ziyaret etti. Başkan Çöl, Dinar B..

8

Image

MEYBEM sınavı
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A. Ş. (MEYBEM) ile Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğin..

9

Image

HADLERİ BİLDİRİLMELİ
MHP Milletvekili Mehmet Taytak, HDP’nin Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yerinin olmadığını söyleyerek: “Terörün siyasal temsilcilerine, meclis kürsü..

10

Image

Kontrol Uygulama Noktasına Ziyaret
‘Olumlu dönüşler geliyor’
Sandıklı ilçe girişinde oluşturulan kontrol uygulama noktasını ziyaret eden Sandıklı Kaymakamı Eflatun Can Tortop, asayi..

11

Image

Şirinevler’de işlem tamam
Çay Belediyesi Fen İşleri ekipleri tarafından Şirinevler Mahallesi Kirazlı Sokak’ta başlatılan çevre düzenlemeleri kapsamında bordür taşı, dolgu ve te..

12

Image

Afyonkarahisar'da “AFAD Gönüllüleri Buluşması” programı düzenlendi.
‘Daha dirençli
hale getireceğiz’
AFAD İl Müdürü Mehmet Buldan, “AFAD Gönüllüleri afet öncesinde, afet esnasında ve afet sonrasında ihtiyaç duy..

13

Image

Celal Oruç Öğretmenleriyle buluştu
1980 Yılında Sanat Okulu’ndan Mezun Olan Afyonkarahisar’ın Tanınmış İş adamı Celal Oruç, emekli olan öğretmenleriyle bir araya geldi.
Düzenlenen ..

14

Image

Öğrencilere Dinar depremi anlatıldı
Evciler Nedim Turan İlkokulu ve Şehit Hüdayi Çınar Ortaokulu öğrencileri sınıf öğretmenleri Selin Sarıca ve İncilay Uğurlu Belkıs eşliğinde Dinar Bele..

15

Image

ERDOĞAN’DAN TEŞEKKÜR
AK Parti 133’üncü Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşen AK Parti İl Başka..

16

Image

Aslan dünya evinde girdi
Türkiye Voleybol Federasyonu Afyonkarahisar İl Temsilcisi Savaş Aslan, geçtiğimiz gün yapılan düğün töreni ile Elçin Kurtoğlu ile hayatını birleştirdi..

17

Image

YOL SÜPÜRME ARACI BÜYÜK KOLAYLIK SAĞLIYOR
Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt, Şuhut Belediyesi envanterine 2019 yılında kazandırdığı yol süpürme aracı çalışmalarına devam ediyor...

Dünyanın en eski inanç merkezi Göbeklitepe | Nurbanu Tanrıkulu | Gazete3.com.tr
Image

Dünyanın en eski inanç merkezi Göbeklitepe

Nurbanu Tanrıkulu
12.03.2019

Bu hafta sizlerle yazımda gizemli tarihin izini sürüyoruz.Dünyanın en eski inanç merkezi Göbeklitepe’de kimler buluştu? Nasıl ayin yaptı? Tapınak alanındaki semboller ne anlama geliyor? 12 bin yıllık geçmişi ile Göbeklitepe hangi sırları barındırıyor?
Göbeklitepe keşfiyle beraber dünya tarihini, insanlık tarihini değiştirdi. Arkeolojik olarak bulunan ve insan oğlunun bildiği hemen her şeyle ilgili aslında ezberleri bozdu. 2019 senesinde sayın Cumhurbaşkanımız tarafından da Göbeklitepe yılı ilan edildi.Unesco'da dünya miras listesine aldı.
Halen daha kazıları devam eden Göbeklitepe'ye dair bir çok fikir yürüten bilim insanı ve arkeolog olduğu bilinmekte. Peki, Göbeklitepe'nin dünya tarihini değiştirecek kadar önemlinin ne olduğunu biliyor muyuz?
19.yy'da dünya tarihleri yazılmaya başlandı. Neolitik devrim Avusturyalı arkeolog Vere Gordon Childe’la başlayan bir teori; neolitikle insanlar tarım toplumuyla beraber yerleşik düzene geçti. Yerleşik düzenle dinler daha sofistike olduğu ve geliştiği iddia edildi. Pozitivist bir yaklaşımla bu tür görüşler ortaya çıktı. Ama ellerinde Çatalhöyük gibi kısıtlı buluntu vardı. Göbekli tepe'yle her şey değişti. Çünkü göbekli tepe neolitiğin ilk evresinde yani çanaksız çömleksiz neolitik dediğimiz dönemde belki daha eskisine uzanan bir dönemi vardı.
12bin yıl öncesine gidildiğinde daha Avrupa'nın bir çok kısmı buzullarla kaplı ve yaşam yokken Göbeklitepe'de Anadolu toplumlarının buluştuğu bir merkez olduğu bilinmekte. Şu anki buluntuların gösterdiğine göre bir şehir planı yok. Belki bir ticarethane dendi ama 2016'larda bu görüş çürütüldü. Göbekli tepe'yi kazan ve 20 sene buraya emek veren Alman arkeolog Klaus Schmidt'in görüşüne göre burası ölümle alakalı bir yer; ölüm kültünün var olduğu bir yer. Genel olarak bakınca da bir inanç merkezi olduğu ayin ritüel yapılan alan olduğu düşünülmektedir. İlginç olan kısma gelirsek civardaki bir çok toplum; civarın en yüksek tepesini seçmişler ve burada ayin yapma gereği duymuşlar. 2000'li yıllarda kafa tasları da bulunmaya başlanmıştır.
12 bin yıl öncesinde hiç bir uygarlık yokken yaklaşık 10-15 tonluk taşları insanlar bir motivasyonla yontmuşlar ''T'' şeklini aldırıp üstüne mesajlar bırakmışlar. ''T'' şekli stilize insan şekli olduğu da düşünülmektedir. Bu taşlar İngiltere sınırlarında bulunan Stonehenge'lerden kat ve kat daha özel olduğunu düşünmekteyim. Bir dip not vermek gerekirse Stonehenge Avrupa'da bir uygarlığın varlığını gösteren ilk buluntular olduğu bilinmektedir. Bu taşların üzerindeki kabartmaların bize burada ayin yapıldığını düşündürmektedir. Sepet figürü dünyaya ait bolluk bereket sembolize edilmek istendiği bilinmektedir. Akbaba ise Anadolu'da ölüm kültüyle alakalıdır (Örnekleri Çatalhöyük ve Mısır Piramitlerinde bolca olduğu bilinmekte). Akrep yerin altını temsil etmektedir. Bu 3 sembol en üstte sepet yani dünyanın bolluk ve bereketi, bir altında akbaba yani ölüm ve en alt kısımda akrep öldükten sonra yer altına gideceğidir. Bir taşta ise tilki'nin avlanırken ki görüntüsü resmedildiği gözlemlenmiştir. Bu durum da belki de avcılık üzerine de bir ritüel yapıldığını düşündürmüştür.
Tarihin neden kırılma noktası olduğunu düşünüyorsanız da inancın ne kadar önemli olduğunu ve insan fıtratında olduğunu kanıtladı. Aslında batılı bakış acısının şimdiye kadar dünya tarihinde söylendiği sözler üzerinde biz hep şöyle düşünmüştük ; insanoğlu en temel ihtiyaçlarını karşılıyor, medeniyete yolculuk daha sonra kent yaşamına geçiyor daha, toplu yaşamaya başlıyor. Toplu yaşamla inanca yönelim ve dini arandığını düşünüyordu. Ama Göbeklitepe daha neolitik çağdaki kalıntılarda din arayışı olduğunu gösteriyor. Kompleks bir inanç sistemini tabi savunmuyorum ama yaşam ölüm ve ölümden sonrasını anlatıyorlar bu insanlar. Bu bölge sadece arkeolojinin alanı değil dinler tarihi,insanlık tarihi, sosyoloji hepsi beraber karar vermeli bu bölgeyle en kökene iniliyor.
En önemlisi de; bizlere hep Anadolu'ya kültür Mezopotamya’dan geldi dendi. Aslında başlangıç Urfa yani Anadolu olabilir. Belki de bütün kültürün doğuşu!
Bizim toprağımızda nasıl bir potansiyel var bunu her geçen gün daha iyi anlıyoruz. Türkiye'nin kendi akademik diliyle kendi tarihini yazmasına vesile olmalıdır. Sanat hep stilize başlamış ve hem sanata hem tarihe bu topraklar ev sahibi olmuştur. Bizler de topraklarımız hakkında araştırmalar yapmalı bilgi sahibi olmalıyız. Taşıdığımız değer çok muhteşemdir..

Yorum Birakabilirsiniz.


Mehmet Soysal
15.04.2019 15:01:30
Bu toprakların zenginlikleri sayılamayacak kadar çok.
YAZARIN DIGER MAKALELERI
22.11.2019
22.11.2019
22.11.2019
OZEL HABERLER