Öne Çıkan

15

1

Image

Vizyon proje hayata geçiyor
Sinanpaşa İlçesine bağlı Ahmetpaşa Belediyesi’nin vizyon projelerinden olan Güneş Enerji Santrali’nde çalışmalar başladı. Belediye Başkanı Eyüp Yakan,..

2

Image

Temizlik çalışmaları devam ediyor
İscehisar Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekipleri tarafından ilçe genelinde kanalizasyon ana arter temizleme çalışmaları kapsamında kanalizasyon ba..

3

Image

1994 yılı İstanbul için milat
İstanbul’un su problemini çözüme kavuşturduklarını söyleyen Orman ve Su İşleri eski Bakanı, Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “1994 yılından önce..

4

Image

Trafikte yüzde 18 iyileşme
Afyonkarahisar Belediyesi Trafik Kontrol Merkezi tarafından 14 kavşakta uygulanan akıllı kavşak kontrol sistemi ve 7 kavşakta bulunan yeşil dalga uygu..

5

Image

300 kadına eğitim verildi
Afyonkarahisar’da İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yürütülen proje kapsamında Kadın Sağlığı konusunda 300 kadına eğitim verildi. ..

6

Image

Başkan Sarı boş durmuyor
Dinar Belediye Başkanı Nihat Sarı, Ankara’da temaslarda bulundu. Başkan Sarı, Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Birol Ekici’yi ziyaret edere..

7

Image

Şehit ailesine ziyaret
Dinar Kaymakamı Selami Kapankaya, Dinar'a bağlı Yelalan Köyü'nde ikamet eden şehit asker Bülent Aksoy'un baba evini ziyaret etti. ..

8

Image

Yatırım ortamı iyileştirildi
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Gaziantep’in Yıldızları Ödül Töreni’nde yaptığı açıklamada, hükümetle birl..

9

Image

Uyuşturucu ile Mücadele Toplantısı gerçekleştirildi.
‘Topyekün mücadele edilmeli’
İscehisar ilçesinde Uyuşturucu İle Mücadele Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda ilçedeki herkesin uyuşturucu ile ..

10

Image

Matematik bilimsel düşüncenin temelidir
Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Eğitim Fakültesi Matematik Topluluğu ile Aritmetiksel Araştırmalar Kulübü tarafından Matematik Eğitimine Dair Söyleş..

11

Image

Sınav koordinasyon toplantısı
Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi (AÖF) tarafından 14-15 Aralık 2019 tarihlerinde yapılacak olan 2019-2020 Açıköğretim Programları Güz Dönemi..

12

Image

Sandıklı ilçesinde Kuran-ı Kerim’i güzel okuma yarışması düzenlendi.
Sandıklı ilçesinde Genç Seda Kuran-ı Kerimi Güzel Okuma yarışması düzenlendi. İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın, Kuran-ı Kerim’i güzel okumanın yanı..

13

Image

Kupayı kazanan Küçükhüyük oldu
Sinanpaşa Belediyespor Kulübü tarafından organize edilen Kaymakamlık Halı Saha Turnuvası’nda kupayı kazanan Küçükhüyük Belediyespor oldu..

14

Image

Okullar arası maçlar başladı
Dinar ilçesinde 2019-2020 eğitim ve öğretim yılı okul spor maçlarının başladığı bildirildi...

15

Image

Her zaman yanınızdayız
İscehisar ilçesindeki şehit aileleri ve gazileri ziyaret eden Kaymakam Uğur Kapar, şehit ailelerinin ve gazilerin her zaman yanlarında olduklarını söy..

16

Image

Yerli malları ekonomimiz için önemli
Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası dolayısıyla bir açıklama yapan Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, tü..

17

Image

Ergonomi anlatıldı
Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü tarafından “Ofis Alanları ve Ergonomi” konulu konfer..

Alzheimer’ı ağız sağlığı da tetikliyor olabilir mi?! | Nurbanu Tanrıkulu | Gazete3.com.tr
Image

Alzheimer’ı ağız sağlığı da tetikliyor olabilir mi?!

Nurbanu Tanrıkulu
05.02.2019
Günümüzde sayısı bir hayli artmış olan Alzheimer bunama zihin işlevlerinde kaybı niteleyen bir kelimedir. Alzheimer hastalığı sadece bir hastalık değil, aynı zamanda da bir enfeksiyon.
Araştırmacılar bu enfeksiyonun kesin işleyişlerini halen ayrıştırmaya çalışıyor olsa da, Alzheimer’ın bu ölümcül yayılışı bizim düşündüğümüzden çok daha öteye uzanıyor.
Bilim insanları, Alzheimer’ın ardında bulunan bakteriyel kaynağın oldukça beklenmedik bir yerden geldiğini söylüyorlar: Diş eti hastalığından.
Halen daha hipotez üzerinde olsa da dikkat etmemiz gereken üzerine araştırma yapılan önemli bir konu. Gelin şimdi de bu araştırmaları ele alalım.
Araştırmacılar ölen Alzheimer hastalarının beyinlerinde Porphyromonas Gingivalis bakterisinin keşfedildiğini bildiriyorlar. Söz konusu patojen, kronik periyodontitisin (diğer adıyla diş eti hastalığının) ardında yer alıyor.
Daha öncede bu iki öğe birbiriyle bağlantılanmış bu fakat araştırmacılar bu sefer daha ileri gitmişler.Fareler ile yapılan ayrı bir deneyde; ağızdan bulaşan bu patojen, bakterinin beyinde yerleşerek çoğalmasına ve aynı zamanda amiloid beta oluşumunun artmasına yol açmış.
Gingipain diye adlandırılan zehirli enzimler alzheimer hastalarının beyinlerinde belirlenmiştir. Durumu ilginç kılan kısımsa hiç Alzheimer teşhisi koyulmamış ölü insanların beyinlerinde de bu zehirli enzimler bulunmuş. Bu durum, eğer daha uzun yaşamış olsalardı, bu kişilerin Alzheimer olabileceklerini akla getiriyor.
Araştırmacıların tezlerinde belirttiğine göre: “Alzheimerlı bireylerin ve Alzheimer patolojisi olan fakat demans teşhisi konmamış bireylerin beyinlerinde gingipain antijenlerini belirlemiş olmamız, P. Gingivalis içeren beyin enfeksiyonunun, demans başlangıcını takip eden yetersiz ağız bakımının veya son evredeki hastalığın bir sonucu olmadığını; fakat orta yaşlı bireylerdeki algısal zayıflama öncesinde bulunan bu patolojiyi açıklayabilecek erken bir olay olduğunu gösteriyor.”

Araştırmaların ilerleyen süreçlerde, bu bağlantıya ve COR388’in muhtemel faydalarına dair neleri açığa çıkaracağını bekleyip göreceğiz.


Alzheimer Araştırması kurumunda baş bilim insanı David Reynolds şu ifade de bulunuyor: “Bakterinin zehirli proteinlerini hedef alan ilaçlar, şimdiye kadar sadece farelerde fayda sağladı. 15 yıldan bu yana hiçbir yeni demans tedavisinin olmadığını düşündüğümüzde, Alzheimer gibi hastalıklarla uğraşırken mümkün olduğu kadar fazla yaklaşımı test etmemiz önem taşıyor”
Bu hipotezlerin gelecekte daha güçlü çalışmalarla desteklenebileceği korkunç bir gerçek. Ağız sağlığımıza dikkat etmemiz hepimiz için önemli. Es geçmemeli gelecekteki hastalıklara davetiye çıkarmamalıyız.
Sağlıklı kalın...


Kaynakça; Science Advances Bülteni

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
YAZARIN DIGER MAKALELERI
13.12.2019
13.12.2019
13.12.2019
OZEL HABERLER