Öne Çıkan

15

1

Image

“Gençlerimiz bizim en büyük umudumuz”
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, gençlerin en büyük umutları ve varlıkları olduğunu belirterek, "Yapacağımız yatırımlar bu ülkenin ve..

2

Image

Vali Çiçek Şuhut’u fethetti
Vali Gökmen Çiçek ilçe ziyaretleri kapsamında dün Şuhut ilçesinde bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulundu..

3

Image

VER DAİRELERİ AL LOJMANLARI
İl Genel Meclisi’nin dünkü oturumunda Afyon Belediyesi’ne ait AFDORA Sitesi’ndeki evlerin, İl Özel İdaresi’ne ait lojmanlarla takas edilmesi konusu gö..

4

Image

Yeniden ihale edilecek
AK Parti Afyonkarahisar Milletvekilleri Veysel Eroğlu, Ali Özkaya, İbrahim Yurdunuseven, AK Parti İl Başkanı Hüseyin Sezen, Cumhurbaşkanlığı Strateji..

5

Image

Başkan Zeybek otobüs kullandı
Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, direksiyon başına geçerek, ANS-Çarşı güzergahında kullandığı otobüsle pandemi kurallarına yönelik vatandaşlara uyarıla..

6

Image

‘Afyon’u daha ileri noktaya taşıyacağız’
Vali Gökmen Çiçek, birlik ve beraberlik içinde çalışarak Afyonkarahisar’ı daha ileri noktalara taşıyacaklarını söyledi ..

7

Image

‘Afyon’a katkı sağlıyorsunuz’
Ahmet İpek Sucukları sahibi Alpay İpek ve Korel Termal Yönetim Kurulu Başkanı Ali Korkmaz, Vali Gökmen Çiçek'i ziyaret etti. ..

8

Image

Ufuk Çiftçi’nin büyük azmi
Protez ayağı ile 890 kilometre pedal çevirerek festivaline katıldı..

9

Image

15 Temmuz Türkiye Kata Karate Şampiyonası Bursa’da yapılacak

Türkiye Karate Federasyonu’ndan yapılan açıklamada 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında gerçekleştirilecek Türkiye Kata Şampiyonas..

10

Image

‘Müzakere edilmeli’
Saadet Partisi Afyonkarahisar Merkez İlçe Başkanı Orhan Arslan, Başkan Yardımcıları Erhan Akpınar ve Hüseyin Ayva ile birlikte Afyonkarahisar Baro baş..

11

Image

‘Tarım konusunda başarısızlar’
İYİ Parti İl Başkanı Mehmet İnkaya, hükümetin tarım konusunda başarısız politikalar yürüttüğünü söyledi ..

12

Image

Sanayide kapasite yükseldi
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından Haziran 2020’de onaylanan kapasite raporu sayısı Haziran 2019’a (2.600 adet) göre %36,6 (952 adet..

13

Image

Ağbal’dan destek sözü
MHP Afyon Milletvekili Taytak, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal’ı ziyaret ederek, ilimizdeki Yeni Müze inşaatı için destek istedi..

14

Image

Zeybek’ten AFSİAD’a ziyaret
Başkan Zeybek, AFSİAD Başkanı Kadir Sayın’ı ziyaret ederek, Afyon için Vefa Vakti bağış kampanyasına yaptığı destekten dolayı teşekkür etti ..

15

Image

Koyuncu gurbetçileri davet etti
Normalleşme süreciyle birlikte uçuşların ve sınırların açılmasıyla gurbetçiler Türkiye’ye gelmeye başladı. Emirdağ Belediye Başkanı Koyuncu, gurbetçil..

16

Image

Yerli malı belgesi sayısı yüzde 52 arttı
4734 Sayılı Kamu İhale Kanununun 63’üncü maddesi uyarınca Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca hazırlanan ve 13 Eylül 2014 tarihli ve 29118 sayılı Resmi ..

17

Image

Atletizm takvimi bu ay başlıyor
Türkiye Atletizm Federasyonu, Covid-19 salgını nedeniyle geciken sezonu 15 Temmuz’da özel yarışmalarla başlatıyor. İlk pist yarışı ise 18-19 Temmuz’da..

Alzheimer’ı ağız sağlığı da tetikliyor olabilir mi?! | Nurbanu Tanrıkulu | Gazete3.com.tr
Image

Alzheimer’ı ağız sağlığı da tetikliyor olabilir mi?!

Nurbanu Tanrıkulu
05.02.2019
Günümüzde sayısı bir hayli artmış olan Alzheimer bunama zihin işlevlerinde kaybı niteleyen bir kelimedir. Alzheimer hastalığı sadece bir hastalık değil, aynı zamanda da bir enfeksiyon.
Araştırmacılar bu enfeksiyonun kesin işleyişlerini halen ayrıştırmaya çalışıyor olsa da, Alzheimer’ın bu ölümcül yayılışı bizim düşündüğümüzden çok daha öteye uzanıyor.
Bilim insanları, Alzheimer’ın ardında bulunan bakteriyel kaynağın oldukça beklenmedik bir yerden geldiğini söylüyorlar: Diş eti hastalığından.
Halen daha hipotez üzerinde olsa da dikkat etmemiz gereken üzerine araştırma yapılan önemli bir konu. Gelin şimdi de bu araştırmaları ele alalım.
Araştırmacılar ölen Alzheimer hastalarının beyinlerinde Porphyromonas Gingivalis bakterisinin keşfedildiğini bildiriyorlar. Söz konusu patojen, kronik periyodontitisin (diğer adıyla diş eti hastalığının) ardında yer alıyor.
Daha öncede bu iki öğe birbiriyle bağlantılanmış bu fakat araştırmacılar bu sefer daha ileri gitmişler.Fareler ile yapılan ayrı bir deneyde; ağızdan bulaşan bu patojen, bakterinin beyinde yerleşerek çoğalmasına ve aynı zamanda amiloid beta oluşumunun artmasına yol açmış.
Gingipain diye adlandırılan zehirli enzimler alzheimer hastalarının beyinlerinde belirlenmiştir. Durumu ilginç kılan kısımsa hiç Alzheimer teşhisi koyulmamış ölü insanların beyinlerinde de bu zehirli enzimler bulunmuş. Bu durum, eğer daha uzun yaşamış olsalardı, bu kişilerin Alzheimer olabileceklerini akla getiriyor.
Araştırmacıların tezlerinde belirttiğine göre: “Alzheimerlı bireylerin ve Alzheimer patolojisi olan fakat demans teşhisi konmamış bireylerin beyinlerinde gingipain antijenlerini belirlemiş olmamız, P. Gingivalis içeren beyin enfeksiyonunun, demans başlangıcını takip eden yetersiz ağız bakımının veya son evredeki hastalığın bir sonucu olmadığını; fakat orta yaşlı bireylerdeki algısal zayıflama öncesinde bulunan bu patolojiyi açıklayabilecek erken bir olay olduğunu gösteriyor.”

Araştırmaların ilerleyen süreçlerde, bu bağlantıya ve COR388’in muhtemel faydalarına dair neleri açığa çıkaracağını bekleyip göreceğiz.


Alzheimer Araştırması kurumunda baş bilim insanı David Reynolds şu ifade de bulunuyor: “Bakterinin zehirli proteinlerini hedef alan ilaçlar, şimdiye kadar sadece farelerde fayda sağladı. 15 yıldan bu yana hiçbir yeni demans tedavisinin olmadığını düşündüğümüzde, Alzheimer gibi hastalıklarla uğraşırken mümkün olduğu kadar fazla yaklaşımı test etmemiz önem taşıyor”
Bu hipotezlerin gelecekte daha güçlü çalışmalarla desteklenebileceği korkunç bir gerçek. Ağız sağlığımıza dikkat etmemiz hepimiz için önemli. Es geçmemeli gelecekteki hastalıklara davetiye çıkarmamalıyız.
Sağlıklı kalın...


Kaynakça; Science Advances Bülteni

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
YAZARIN DIGER MAKALELERI
08.07.2020
08.07.2020
08.07.2020
OZEL HABERLER