Öne Çıkan

15

1

Image

Vaka sayısı 23 oldu
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından paylaşılan bilgilere göre Afyonkarahisar'da koronavirüslü vaka sayısı 23'e yükseldi ..

2

Image

Belediye başkanından örnek davranış
Afyonkarahisar'da Bayat Belediye Başkanı İbrahim Bodur, koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirleri artırırken Vefa Sosyal Destek Grubu'na uzattığı ..

3

Image

Afyon'un değerleri Atlas Dergisi'nde
Coğrafya Turizm ve Keşif Dergisi olan Atlas Dergisi’nin nisan sayısına ek olarak çıkardığı “Türkiye’nin Coğrafi İşaretleri” ekinde Afyonkarahisar’a ai..

4

Image

'Devlet milletinden para istedi'
Saadet Partisi Merkez İlçe Başkan Yardımcısı Erhan Akpınar, yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan dayanışma kamp..

5

Image

AKÜ'den maske ve siperlik üretimi
Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Mühendislik Fakültesi Biyomedikal Mühendisliği öğretim elemanları tarafından Covid-19 pandemisinin yayılmasını önlem..

6

Image

'KİRALARI ERTELEYİN ESNAFA DESTEK OLUN'
Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Afyonkarahisar'daki dükkan sahiplerine kira bedellerini erteleyerek esnaflara destek olmaları çağrısında bulundu..

7

Image

'Hep beraber mücadele edeceğiz'
Türkiye'nin önde gelen meslek örgütü, sendika konfederasyonları ve sivil toplum örgütleri, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de etkili olan yeni tip ..

8

Image

'Ücretsiz maske dağıtıyoruz'
Emirdağ Belediyesi, Belediye Başkanı Serkan Koyuncu’nun talimatıyla yeni tip koronavirüsle (COVID-19) mücadele kapsamında vatandaşlara ve esnafa 10 bi..

9

Image

'Dışarıya çıkmayın bizleri arayın'
İscehisar ilçesi halk pazarında koronavirüs salgınına karşı tüm tedbirler alındı. Başkan Şahin, 65 yaş ve üzeri, kronik hastalığı olanların dışarı çı..

10

Image

Yardımlar ikametlerde teslim edilecek
Afyonkarahisar Valiliği'nden yapılan açıklamada, yardıma muhtaç ailelere yapılan yardımların günleri düzenlendi. Yardımlar ikametlere bizzat götürüler..

11

Image

İhtiyaçlar gideriliyor
Dinar Kaymakamı Selami Kapankaya, personellerin ve gönüllülerin gayretleriyle ihtiyaç sahibi vatandaşların ihtiyaçlarının giderildiğini kaydetti ..

12

Image

'Sağlık sistemimizle öne çıktık'
AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili İbrahim Yurdunuseven, koronavirüs nedeniyle dünyanın pek çok ülkesinin zor durumda olduğunu ve kendi derdine düşt..

13

Image

İhtiyaçlar gideriliyor
Dinar Kaymakamı Selami Kapankaya, personellerin ve gönüllülerin gayretleriyle ihtiyaç sahibi vatandaşların ihtiyaçlarının giderildiğini kaydetti ..

14

Image

'Teşekkür ediyoruz'
AFSÜ Hastanesi (Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi) Başhekimi Doç. Dr. Ahmet Ali Tuncer, Afyonkarahisar Eczacı Odası Kazım Melih Köken’i makamında k..

15

Image

'Süreci ciddiyetle takip edin'
Kaymakamlarla online canlı bağlantı yöntemiyle görüşen Vali Mustafa Tutulmaz, ilçelerdeki sağlık, ulaşım ve asayiş gibi bir çok konuda istişarelerde ..

16

Image

TEHLİKE KAPIMIZDA
Afyonkarahisar'da koronavirüsten ilk ölüm gerçekleşti. Kentte Covid-19 tedavisi gören 70 yaşındaki erkek hasta hayatını kaybetti..

17

Image

'Kanserde erken teşhis önemli'
Kanser Haftası dolayısıyla bir açıklama yapan İl Sağlık Müdürü Serhat Korkmaz, kanserde erken teşhisin mücadele de büyük önem taşıdığını ifade etti ..

KORONA | Mustafa Bayer | Gazete3.com.tr
Image

KORONA

Mustafa Bayer
16.03.2020
Dünya koronavirüs salgını ve tehdidiyle savaşırken, köşe yazısını başka bir konuyla ilgili yazmak anlamsız olurdu sanırım.
Evet dünya Çin’de başlayan ve giderek dünyayı saran Koronavirüs (Covid-19) salgını ile sarsıldı. 2019 yılının son ayının ortalarında görülmeye başlanan hastalık ve ölümler, büyük bir endişeye ve korku yarattı.
Türkiye virüsün en son görülmeye başlandığı ülkelerden birisi. Sağlık Bakanlığı yaptığı açıklamalarla virüsün Türkiye’de de olduğunu anlattı, korunma yollarını açıkladı ve radikal kararlar alındı.
Okulların tatil edilmesi önemli ve beklenen bir karar olarak herkesimden takdir gördü. Virüsten korunma için öngörülen yolların açıklanması ile fırsatçılar da ortaya çıkmadı değil. Ama vatandaşın ve resmi kurumların tepkisi sert ve geç olmadan yapıldı. Ama yinede başta maske olmak üzere çok sayıda dezenfektan malzemesi teminin de sıkıntılar yaşanmıyor değil.
Okulların sosyal içerikli programlar da iptal oldu. Ekonomi nasıl etkilenecek bilmiyoruz ama, olan geliri Afyon Eğitim Vakfı’na bağışlanan Geçerken Uğradım filmi de bu virüsün gazabına uğradı. Ama ben biliyorum ki, hayırsever işadamları filmden elde edilecek gelirken daha fazlasını eğitim vakfına bağışlayacaktır. Umarım bu süreç kısa zamanda biter ve normale döneriz.
Ekonomi nasıl etkilenecek bilinmezliğini koruyor. Daha doğrusu insanlar ve kamuoyu şuanda can sağlığını düşünmekten ekonomik kaygılarını bir kenara bırakmış durumda. Geçtiğimiz hafta ATSO’da düzenlenen panele gelen ve konuşan Ekonomist Emre Alkin, virüsün etkisinin nisandan sonraya da devam etmesinin ekonomik sonuçlarının ağır olacağı yönündeydi.
Dünya büyümesinin 1-1.5 puan düşmesinin Türkiye ekonomisine de 1 puan kadar yansımasının olması en iyimser bir beklenti olacaktır.
Yaşanan virüs tehlikesi yaz turizmini nasıl etkileyecek bilinmezliğini korurken, turizm camiası da diken üstünde duruyor. Birçok ülke seyahat kısıtlaması getirdi. Yaşanan kısıtlamalar nasıl bir etki yaracak bekleniyor.
Tüm uzmanların birleştiği bir konu var ki koronavirüs ile ilgili, oda temizlik konusu. Lütfen hijyen kurallarına en üst düzeyde uyalım. Özellikle Afyonkarahisar’da yaygın olan yere tükürme huyundan vazgeçelim. Toplu yaşam alanlarını mümkün olduğunca fazla kullanmayalım. Ellerimizi yıkayalım, tokalaşmaktan uzak duralım.

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
YAZARIN DIGER MAKALELERI
07.04.2020
07.04.2020
07.04.2020
OZEL HABERLER