Öne Çıkan

15

1

Image

AK Parti Şuhut ilçe yönetimi toplandı
AK Parti Şuhut İlçe Başkanlığı Başkan Ali Diren başkanlığında Haftalık Olağan İlçe Yürütme ve Yönetim Kurulu Toplantısını sosyal mesafe kurallarına uy..

2

Image

Avşar Maden Suları'na büyük ödül
Şehrimizin öncü markası ve ülkemizin yükselen değeri Avşar Doğal Maden Suyu ile Avşar Karadut & Frenk Üzümü aromalı içeceği Brüksel’de International T..

3

Image

'Maske ve sosyal mesafe çok önemli'
Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Başhekimi Mehmet Duran, koronavirüsten korunma noktasında maske kullanımı ve sosyal mesafenin çok önemli olduğunu beli..

4

Image

Türkiye dünya şampiyonu
Dünya İnternet Klavye Şampiyonasında Türkiye 8 madalya kazanarak takım halinde dünya şampiyonu oldu..

5

Image

'Her zaman yanınızdayız'
Şuhut Devlet Hastanesi heyetini ağırlayan Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt, belediye olarak sağlık çalışanlarının her zaman yanında olduklarını sö..

6

Image

5 ayda 122 milyon dolarlık ihracat
Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, 2020’nin Mayıs ayında 18 milyon 456 bin dolarlık, 2020’nin ilk 5 ayında ..

7

Image

'Çiftçilere destek verilmeli'
Don olayı nedeniyle tarlalarındaki ekili ürünleri zarar gören çiftçilerle bir araya gelen CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, "Çiftçilerimiz..

8

Image

15 milyon 500 bin TL nakdi yardım
Afyonkarahisar'da koronavirüsle mücadele kapsamında Vefa Sosyal Destek Grubu tarafından vatandaşlara 15 milyon 500 bin TL nakdi yardım ulaştırıldı ..

9

Image

'SÜRÜMDEN KAZANIN'
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu, yeni açıklanan kredi paketlerinin önemli olduğunu söyleyerek firmalara fiyat artışı..

10

Image

'Yönetmelik iptal edilmeli'
Afyonkarahisar Sigorta Acenteleri Derneği Başkanı Bekir Özerdem, sigorta pazarını büyütmek adına Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın çıkardığı yönetmeliğin..

11

Image

'Çalışmaya ve üretmeye devam edeceğiz'
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, 365 oda ve borsa başkanının katılımıyla vi..

12

Image

Tutulmaz'dan teşekkür belgesi
Vali Mustafa Tutulmaz, Biz Bize Yeteriz Türkiyem kampanyasına bağış yaparak destek veren Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı..

13

Image

Vatandaşlar çorbacılara akın etti
Afyonkarahisar’da Covid-19 nedeniyle kapalı olan lokantaların açılmasıyla birlikte kentte vatandaşlar sabahın ilk saatlerinden itibaren soluğu çorbacı..

14

Image

ATSO kurucu ortak olacak
Afyonkarahisar Valiliği, Afyonkarahisar Belediyesi, İl Özel İdaresi'nin kurumsal katkılarının yanı sıra Orman ve Su İşleri Eski Bakanı, Cumhurbaşkanlı..

15

Image

Hırsız yakayı ele verdi
Afyonkarahisar'da 84 yaşındaki bir kadını darp ederek parasını çalan şahıs emniyet ekipleri tarafından yakalandı ..

16

Image

# POLİS KARŞILADI
Seyahat yasağının kalkmasıyla birlikte fuhuş şebekelerinin sosyal medya paylaşımları da arttı. Bunun üzerine harekete geçen Afyon Emniyet Müdürlüğü Ek..

17

Image

'Şehitlikler sular altında kalmayacak'
Afyonkarahisar'ın Sinanpaşa İlçesi'nde yer alan Büyük Taarruzun yaşandığı bölgede, DSİ tarafından yapılması planlanan gölet projesi CHP Afyonkarahisar..

Eli kulağında... | Mehmet Emin Güzbey | Gazete3.com.tr
Image

Eli kulağında...

Mehmet Emin Güzbey
17.02.2020
Adalet Bakanı Afyon’a gelirde...
‘Af ’ konusu gündeme gelmez mi?
Elbette konu değişik noktalarda konuşulmakta.
Ama ‘Af ’ olarak konuşulmasına hem AK Partililer, hem yargı camiası sıcak bakmıyor.
Olacak olan ‘İnfaz düzenlemesi’ deniliyor.
Bazı suçlar haricinde ciddi bir infaz düzenlemesinin eli kulağında olduğu anlaşılıyor.
Şu anda bazı suçlar haricindeki cezalarda cezanın 4’te 3’ünün infaz edilmesi şeklinin, belki %50 oranına çekilebileceği, oran konusunda son sözü Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin söyleyeceği ifade ediliyor.
Kısa bir süre önce Cumhurbaşkanımız’a son bir sunumun yapıldığı, o sunum sırasında bazı talimatların Cumhurbaşkanımızca verildiği, buna göre önümüzdeki günlerde düzenlemeye son şeklinin verileceği aldığım bilgiler arasında.

Yargılamada yeni uygulamalar...
Bunun yanı sıra...
Yargılama ile ilgili yapılmış olan düzenlemelerin sınırlarının genişletilebileceğine yönelik işaretler de var.
En son 7188 sayılı kanun ile önemli müesseselerinin getirildiğine dikkat çeken Adalet konularında önde gelen isimlerinden birisi dedi ki...
- Kamu davasının ertelenmesi ile ilgili düzenleme pek çok sıkıntıyı sona erdirecek.
Eğer sanık, mağdurun zararlarını karşılar ise, geçmişte bir suç işlememiş ise, 3 yıla kadar hapis gerektiren suçlarda 5 yıl davayı erteleyebiliyoruz. Cumhuriyet Savcılığı 5 yıl süre veriyor. Bu 5 yıl içerisinde suç işlememiş iseniz soruşturma düşüyor.
- Yine seri muhakeme denilen usul ile yargılamaların yükünü indirecek bir yol getirildi. 13 suç tipine, 3 yıl üst sınırı olanlar da ve belirli davalarda, hızlı bir şekilde tek celsede karar verilmesi imkanı getirildi. Cumhuriyet Savcısıyla sanık anlaşıyor. Sanık cezanın %50’sini kabul ederse, savcı mahkemeye götürüyor dosyayı ve mahkeme o gün onaylıyor ve işlem bitiyor.
- Ayrıca 2 yıla kadar olan suçlarda da basit yargılama getirildi. Yazılı olarak ifade alınıyor. Mahkeme, suçu kabul etmek kaydıyla sanığın savunmasını yeterli görür ise gel git demeye gerek kalmadan ¼ oranında indirim yaparak aynı gün karar veriyor.
- Bunlar yeni müesseseler. Uygulamada sonuçlarını, işleyişlerini görerek geliştirmeyi düşünüyoruz.
- Bunun yanı sıra hakim yardımcılığı ile ilgili hızlandırma yapacağız. Okulu bitirip, stajını tamamlayan direkt olarak kürsüye çıkmayacak. Hakim yardımcısı olarak bir süre görev yapacak. Böylelikle de üst mahkemelerin yükünün azaltılacağını düşünüyoruz.

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
YAZARIN DIGER MAKALELERI
28.05.2020
28.05.2020
28.05.2020
OZEL HABERLER