Öne Çıkan

15

1

Image

'Emanetlerine sahip çıkacağız'
Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş, Şehit Nurullah Oymak'ın babası Sabri Oymak'ı kabul etti. Rektör Okumuş..

2

Image

'Mücadelenizde yanınızdayız'
AK Parti Afyonkarahisar Kadın Kolları Başkanlığı Anneler Günü dolayısıyla Diyarbakır Anneleri için birer mektup hazırladı. Mektup öncesi bir basın açı..

3

Image

'Yardım değil bizim görevimiz'
Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl, 7 yıldır 400 aileye düzenli olarak sıcak yemek dağıtımları yaptıklarını söyleyerek, "Belediye olarak sıcak yeme..

4

Image

Ramazan'da yardıma koştular
Yarım Elma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Erol Öztürk, ramazan ayı dolayısıyla kentteki ihtiyaç sahibi ailelere 2 bin gıda kolisi yardımında bulundu..

5

Image

Zafer Meydanı'nda bayram namazı
Afyonkarahisar'da Zafer Meydanı'nda bayram namazı kılınacak. ‘Seccadeni Al da Gel’ teması ile 13 Mayıs Perşembe günü sabah saat 06:20’de başlayacak ba..

6

Image

'Alt yapıyı kusursuz yapmak istiyoruz'
Dinar Belediyesi ekipleri altyapı çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Başkan Nihat Sarı, amaçlarının alt yapıyı kusursuz hale getirmek olduğunu b..

7

Image

Okçuluk Merkezi'ne destek
Afyon Şehir İstasyonu sahası içinde ata sporu okçuluğun yaşatılacağı binanın restorasyonu için Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan 2 milyon liralık ödenek ..

8

Image

Ramazan ayının son cuma namazı kılındı
Ramazan-ı Şerif’in son cuma namazı, koronavirüs tedbirleri kapsamında devam eden tam kapanmanın gölgesinde Afyonkarahisar’da da eda edildi..

9

Image

'Afyon'da yeni bir dönemi başlatıyoruz'
Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Afyonkarahisar’ın spor alanında hedef kentlerden birisi olacağını kaydederek, "Havuzlarıyla, sal..

10

Image

'Hastane çevresini güzelleştiriyoruz'
Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, belediye tarafından Afyonkarahisar Devlet Hastanesi arkasında yapılan peyzaj çalışmalarını inceledi. Zeybek, hastaneni..

11

Image

'Emirdağ sporun merkezi oluyor'
Emirdağ Belediye Başkanı Serkan Koyuncu, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu'nun Afyonkarahisar programları kapsamında gerçekleşen il değerlendirm..

12

Image

'Heybemiz dolu döndük'
Dinar Belediye Başkanı Nihat Sarı, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun yanından heybesi dolu olarak Dinar'a döndüklerini söyledi
..

13

Image

'Türkiye'nin çözülemeyecek problem yok'
Saadet Partisi Merkez İlçe Başkanı Orhan Arslan, Türkiye'nin çözülemeyecek probleminin olmadığını belirterek, "Kaynakları üretime dönük yatırımlara ak..

14

Image

'Bölgeyi spor turizmiyle güçlendireceğiz'
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 5 bin yıllık geçmişe sahip tarihi Frig Vadisi’nin Afyonkarahisar sınırları içerisinde kalan kısmı il..

15

Image

Görev şehidi memur ebediyete uğurlandı
Afyonkarahisar'da görev başındayken üzerine 3 tonluk kapının düşmesi sonucu hayatını kaybeden görev şehidi İnfaz ve Koruma Memuru Soner Hayta (52) me..

16

Image

'Desteklerimiz devam edecek'
Belediye Başkanı Mehmet Zeybek'i ziyaret eden Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, "Afyonkarahisar Belediyesi ve ilçelerimizle iş birliği..

17

Image

Serteser talepleri aktardı
Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu idare..

Tek Kollu Karateci ve İzin | İbrahim Demirkan | Gazete3.com.tr
Image

Tek Kollu Karateci ve İzin

İbrahim Demirkan
05.09.2019


Değerli okuyucu,
Tercüman köşesinde ilk yazıma şu ifadelerle başlamıştım;
“Bu günden itibaren, perşembe günleri bu köşede sizlerle birlikte olacağım. Bilimsel verilere dayanarak eğitim-öğretim, tarım-hayvancılık, kültür, sanat, spor, toplum, temel hak ve özgürlükler alanlarında ve lüzum halinde hassas konularda kantarın topuzunu kaçırmadan yorum, analiz ve değerlendirmeler yapacağım. Bölgemizde ve yeryüzünde cereyan eden ve her kesimi ilgilendiren hususlara temas edeceğim. Monolog olmaması için sizlerden gelecek bilgi ve desteklerle diyalog yapmak arzusundayım. Her zaman ilk yazılar heyecan yüklü olur. Yanlış bir ifade okuyucuda ön yargı oluşturabilir. Şimdiden adımlarımı atarken karıncayı incitmemeye azami özeni göstereceğim. Sizin kadirşinas ve anlayışperverliğiniz benim en büyük dayanağım olacak. Gündeme dair konulara iyi bir tercüman olmaya gayret edeceğim. Bu ilk yazımda sizlere azim ve çalışmanın ne kadar önemli olduğunu anlatan küçük bir hikaye sunmak istiyorum.
*
Hikayeye göre;
Japon bir çocuğun tek hayali ünlü bir karateci olmakmış.
Ancak ailesi oğullarının okuyup adam olmasını istemiş.
Asla karateci olmasını istememişler.
Bir gün feci bir trafik kazası sonucu çocuk sol kolunu tamamen kaybetmiş. Moralinin çok bozuk olduğunu gören ailesi, tek hedefi karateci olmak isteyen çocuklarına bir karate hocası tutmuşlar.
İlk derste hocası, rakibini sağ kolu ile tutup üzerinden savurmayı göstermiş.
Takip eden derslerde de hep aynı hareketi tekrar etmişler.
Çocuk bu durumdan sıkılmış ve hocasına başka numaralar öğrenmek istediğini vurgulamış.
Ancak hoca dünyada bu hareketi en hızlı yapan kişi olmadığı sürece çalışmayı bitirmeyeceğini söylemiş.
Bunun üzerine çocuk tüm enerjisini ve dikkatini hareketi en hızlı yapacak şekilde çalışmalarına yoğunlaşmış.
Zamanla o kadar hızlanmış ki hocasını bile tek koluyla bir anda yere serebilir duruma gelmiş.
Bir gün hocası karate şampiyonasına katılabileceğini gösteren bir yazı ile çıka gelmiş.
Müsabaka günü ilk rakibinin karşına çıkmak üzere iken hocasına bu iş nasıl olur ben rakibimi nasıl yenerim ben tek kolluyum ve tek hareket biliyorum demiş. Hocası sadece öğrettiği hareketi yapmasını istemiş.
Mücadele başlar başlamaz tek hareketle rakibini elemiş.
Ardından ikinci tur, üçüncü tur derken finale kadar çok rahat gelmiş.
Finalde ise karşısına daha önce defalarca karate şampiyonu olmuş dişil ve güçlü bir rakip çıkmış.
Bu rakibinden çok çekinmiş ama yine bildiği tek hareketi yapmış ve göz açıp kapayıncaya kadar rakibini yenmiş ve karate şampiyonu olmuş.
Çılgınlar gibi sevinmiş ve hemen hocasına koşmuş.
Hocasına tek kollu ve tek hareket bilen birinin nasıl şampiyon olduğunu sormuş. Hocası çocuğa yaptığı hareketin karatedeki en zor hareketlerden biri olduğunu ve bu harekete karşı bir tek savunmanın olduğunu onunda rakibin sol kolunu tutmak olduğunu söylemiş...
Bu ilk yazıyı bir Kızılderili atasözü ile bitirelim.
“Her şeyi bilmek müsaade edilmemiştir”.”
*
Evet uzun zamandır yazdığım Tercüman köşesi yazılarıma bir süre ara vereceğim.
İzninizle bir süreliğine izne ayrılmak istiyorum.
Dönüşte görüşmek üzere,
Sayılı günler çabuk geçer,
Neler neler geçmedi ki!!!
*
Güzel günler dilerim.

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
YAZARIN DIGER MAKALELERI
12.03.2021
12.03.2021
12.03.2021
OZEL HABERLER