Öne Çıkan

15

1

Image

SERTESER'DEN ŞUHUT'A ZİYARET
..

2

Image

AFAD’ta kışa hazırlık toplantısı
..

3

Image

Yeni yılda hediyeler Özdilek’te
..

4

Image

TED Koleji’nden Miraç ve Muzaffer için çağrı
..

5

Image

Başkan Zeybek, personeliyle yemek yedi
..

6

Image

Fenerbahçe galibiyetle başladı
..

7

Image

Yeni yönetimle ilk buluşma
..

8

Image

Kadın Kültür Evleri’nde son durum
..

9

Image

“Şehit ailelerimizin emrindeyiz”
..

10

Image

FETÖ soruşturmasında 10 gözaltı
..

11

Image

Öğrencilere Büyük Taarruz’u anlatıyor
..

12

Image

Üniversiteliler Sandıklı'da
..

13

Image

AKÜ Öğrenci Konseyi seçimleri yapıldı
..

14

Image

Güvenlik ile müşterilerin kavgası
..

15

Image

Hastane personeline öfke kontrol eğitimi
..

16

Image

İGM toplantıları başlıyor
..

17

Image

“SEKA gibi fabrikalar yeniden kurulmalı”
..

ANA OĞUL AĞLIYORLARDI | Ferhat Yüksel | Gazete3.com.tr
Image

ANA OĞUL AĞLIYORLARDI

Ferhat Yüksel
08.10.2021

Gönül dostlarıma bin selam olsun…
Geçtiğimiz hafta kaleme almak istemiştim ama fırsat olmamıştı yoğunluktan… Uzun süredir düşünüyordum. Malum son yıllarda Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e yapılan saldırılar, lanet okumalar, büstlerini tahrip etmeler vs. gibi bizim milletimize yakışmayacak birçok olayla karşı karşıya kaldık ve halen bu tür olaylar yaşanmaya devam ediyor. Peki nedir bu Atatürk düşmanlığı? Kimler ne çıkar sağlıyor ülkenin en önemli ismine hakaret edilmesiyle? Bunları zamanla aşar mıyız bilmiyorum ama bizler var oldukça Gazi Mustafa Kemal Paşamıza sahip çıkmaya devam edeceğiz. Ve bundan sonraki köşe yazılarımda hafta da bir gün Gazi Paşamıza yer vermeye çalışacağım. Benimle birlikte Gazi Paşamızın anılarını paylaşmak isteyen olursa da beklerim… Bundan da çok mutlu olurum.
YAŞLI KADIN VE ATATÜRK
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü görmek isteyen yaşlı bir kadın köyünden Ankara’ya gider. Gezerken Atatürk’e rastlar. Gazi Paşamız kendisiyle sohbete başlar:
- “Merhaba nine”
- “Merhaba”
-“Nereden gelip nereye gidiyorsun?”
-“Neden sordun ki?” dedi. “Buraların sahabisi misin? Yoksa bekçisi mi?”
-“Ne sahibiyim ne de bekçisiyim nine. Bu topraklar Türk milletinin malıdır. Buranın bekçisi de Türk milletinin kendisidir. Şimdi sen nereden gelip nereye gittiğini söyleyecek misin?”
-“Tabii söyleyecem beyim, ben Sincan’ın köylerindenim bey, otun güç bittiği, atın geç yetişdiği kavruk köylerinden birindenim. Bizim mıhtar bana bilet aldı trene bindirdi, kodum Angara’ ya geldim.
- “Muhtar niçin Ankara’ya gönderdi seni?”
- “Gazi Paşamızı görmem için. Başını pek ağrıttım da.... Benim iki oğlum gavur harbinde şehit düştü. Memleketi gavurdan kurtaran kişiyi bir kez görmeden ölmeyeyim diye hep dua ettim durdum. Rüyalarıma girdi Gazi Paşa. Ben de gün demeyip mıhtara anlatınca, o da bana bilet alıverip saldı Angara’ya, giceleyin geldimdi. Yolu neyi de bilemediğimden işte agşamdan belli böyle kendimi ordan oraya vurup duruyom bey.”
- “Senin Gazi Paşa’dan başka bir isteğin var mı?”
Kadının birden yüzü sertleşti.
- “Tövbe de bey tövbe de! Daha ne isteyebilirim ki... O, bizim vatanımızı kurtardı. Bizi düşmanın elinden kurtardı. Şehitlerimizin mezarlarını onlara çiğnetmedi daha ne isteyebilirim ondan? Onun sayesinde şimdi istediğimiz gibi yaşıyoruz. Buralara bir defa yüzünü görmek, ona sağ ol paşam! Demek için düştüm. Onu görmeden ölürsem gözlerim açık gidecek. Sen efendi bir adama benziyon, bana bir yardım edive de Gazi Paşayı bulacağım yeri deyive.”
Atatürk’ün gözleri dolu dolu olmuştu, çok duygulandığı her halinden belliydi. Ve Sabiha Gökçen’e “Görüyorsun ya Gökçen, işte bu bizim insanımızdır... Benim köylüm, benim vefalı Türk anamdır bu” dedi. Gökçen de yaşlı kadına dönüp, “Anacığım” dedim, “sen gökte aradığını yerde buldun, rüyalarını süsleyen, seni buralara kadar koşturan Gazi Paşa yani Atatürk iste karşında duruyor.”
Köylü kadın bu sözleri duyunca şaşkına döndü. Elindeki değneği yere fırlatıp, Atatürk’ün ellerine sarıldı. Görülecek bir manzaraydı bu. İkisi de ağlıyordu. İki Türk insanı biri kurtarıcı, biri kurtarılan, ana oğul gibi sarmaş dolaş ağlıyorlardı. Yaşlı kadın belki on defa öptü Ata’nın ellerini. Ata da onun ellerini öptü. Sonra heybesinden küçük bir paket çıkarttı. Daha doğrusu beze sarılmış bir köy peyniri. Bunu Atatürk’e uzattı; -“Tek ineğimin sütünden kendi ellerimle yaptım Gazi Paşa, bunu sana hediye getirdim. Seversen gene yapıp getiririm.” Paşa hemen orada bezi açıp peyniri yedi. Çok beğendiğini söyledi.
Sevgiyle kalın… Umutla kalın…

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
YAZARIN DIGER MAKALELERI
12.03.2021
12.03.2021
12.03.2021
OZEL HABERLER