Afyonkarahisar’ın Bolvadin İlçesinde Toprak ve su kaynaklı yeni nesil enerji üretimi sistemi üzerine üretim yapacak ALEN’ECO Yenilenebilir Enerji Şirketinin Yetkisi Zeki Yıldız ile Türkiye Distribütörü Orhan Ağbaba, 2 yıl içerisinde gelinen noktayı Gazetemize anlattı.

Gözden kaçırmayın

Bir Anadolu Güzellemesi Üzerine Hasbihal Bir Anadolu Güzellemesi Üzerine Hasbihal


Tasarruflu ve çevre dostu olması özelliği ile Avrupa ve ABD gibi dünya ülkelerinde sıkça tercih edilen ısı pompaları üzerine faaliyet gösteren ALEN’ECO Enerji Şirketi, jeotermal ısı pompası, ısıtma ve soğutma tesisatı imalatı üzerine Bolvadin ilçesinde üretimlerini sürdürüyor.

20 YILLIK TECRÜBE BOLVADİN’DE

20 yıllık Fransa tecrübesini memleketi Bolvadin ilçesine yatırım olarak aktaran firma yetkilisi Zeki Yıldız, istihdama da katkı sağlamayı hedefliyor. 2 yıl önce Afyonkarahisar’ın Bolvadin İlçesine yatırım amaçlı geldiklerini ifade eden Yıldız, “Yenilebilir enerji üzerine toprak ve su kaynaklı ısınma pompalı üretimlerine başladık. Türkiye’de ihtiyacı olan bir yatırımı Bolvadin’e yapmaktan çok memnunuz ve mutluyuz” dedi

ÇALIŞMALARDA YOL KAT ETTİK

ALEN’ECO Yenilenebilir Enerji Şirketinin Türkiye Distribütörü Orhan Ağbaba, yatırım noktasında firma olarak tarımsal, evsel, kamu kurum ve kuruluşlardaki ihtiyaçları analiz yaptıklarını belirterek, “Yapılan analizlerin yıl içerisindeki enerjiyi harcadıkları değerleri analiz yaptık. Bunun üzerine kendi demolarımız ve ortak çalışmalarda yol kat ettik. Bunların örnekleri seralarda, üreticinin yaz ortamında tarlada alabileceği mahsulü kışın ürünün pahalı olduğu dönemde üreticiye yansıması için uygulamamız oldu” diye konuştu.

SAVUNMA SANAYİDE KULLANILACAK

Uygulama sonucunda kırsal kesimdeki insanların harcadıkları emeğin daha azını harcayarak verimliliklerinin arttığını ve ürünlerini almaya başladıklarını söyleyen Ağbaba, “Ürün alımlarında yaz ortamına veya diğer sera koşullarına göre kıyasladığımızda ısıyı sabit tuttuğum için verimlilikte de ciddi artışların olduğunu gördük. Bunların dışında sektörümüzde örneğin doğa yapısı olarak kendimizin şuanki aşamasında Savunma Sanayide veya diğer sektörlerde kullanmak üzere karakollara kömür ve ihtiyaç çıkmıyor. Bunları uygulamaları ön plana çıkardık” ifadelerini kullandı.

MEHMETÇİĞİMİZ RAHAT ISINACAK

Hedefleri hakkında da bilgiler veren Ağbaba, “Mehmetçiğimiz dağın tepesinde 2 bin metre, 3 bin metrede ısınması için kömür ve oduna hiç ihtiyaç duymadan askerimizin yaşanabilir şekilde ortam hazırlamak. Evsel uygulamalarda örnekleri aldığımız zaman doğalgazla kıyaslanan yapılan ev uygulamalarımızda yüzde 80’e varan bir tasarruf gördük. Kömürde kıyasladığımız zaman bunun daha üzerine çıktık. Bunların ülkemize yenilebilir enerjileri kazandırdığımız zaman çevreyi koruyacağız, duman atık olmayacak. Patlama riski yok ve bunların hepsini göz önüne aldığımız zaman yatırım Türkiye içerisinde ve zaman içerisinde çok ciddi yol kat edeceği aşikar” dedi.

4 YILDA KENDİNİ AMORTİ EDİYOR

Yenilebilir cihazların ömürlerinin uzunluğu ve geri dönüşümün en önemli olduğuna dikkat çeken Ağbaba sözlerine şöyle devam etti: “4 yıl gibi kısa sürede kendini amorti eden sistem. Bu sistemle sanayiye döndüğü zaman en büyük sektörümüzün gideri sanayi sektörüdür. Eğer biz bu giderleri minimuma indirirsek insanların bu elde ettikleri gelirle ya sektörlerini geliştirme yada personellerinin şatlarını iyileştirmeye kullanacaklar” şeklinde konuştu.