Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

‘Dünyayı doyuran dünyanın lideri olur’
İSEDAK (İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi) 35. Toplantısı’nda konuşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ba..

2

Image

‘KOSGEB güzel işlere imza atıyor’
KOSGEB İl Müdürü Şakir Özen’i ağırlayan ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, KOSGEB’in güzel işlere imza attığını söyledi. ..

3

Image

LAVANTA ÜRÜNLERİ İÇİN SATIŞ MAĞAZASI
Dinar'da lavanta ve yöresel ürünlerin yer alacağı satış mağazası kuruluyor...

4

Image

‘Yumurta meselesini tekrar dile getireceğim’

Irak’ın Türkiye’den yumurta alımını durdurması sonrası Afyonkarahisar’lı yumurtacıların zor duruma düşmesini Orman ve Su İşleri eski Bakanı, AK P..

5

Image

‘OSB’lerin her zaman yanındayız’

İscehisar Mermer İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyet Toplantısı’nda konuşan Vali Tutulmaz, ilçelerin kalkınması için OSB’lerin büyük..

6

Image

KAYMAKAM TOPALOĞLU İŞ YERİ AÇTI
İscehisar Kaymakamı Mehmet Miraç Topaloğlu, ilçedeki Cumhuriyet Meydanı’ndaki “Sarı Dede Fırın Kebap Salonu’nun açılışına katıldı. ..

7

Image

AFYON'DA 415 KONUT SATILDI
Türkiye genelinde konut satışları azaldı. Haziran ayında 61 bin 355 konut satılırken, Afyonkarahisar’da konut satış sayısının 415 olduğu belirtildi. ..

8

Image

FAHRİ TRAFİK MÜFETTİŞLİĞİ BAŞVURULARI BAŞLADI
Afyonkarahisar Emniyet Müdürlüğü Tarafından Fahri Trafik Müfettişi olmak isteyen vatandaşlar için başvurular başladı...

9

Image

KAPANAN ŞİRKET SAYISI AZALDI
Haziran ayında kapanan şirketlerin sayısı bir önceki aya göre %18,34 oranında azaldı...

10

Image

Prof. Dr. Öz-Alp’ten nezaket ziyareti

1997-2003 yılları arasında Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörlüğü yapan Prof.Dr. Şan Öz-Alp Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu..

11

Image

ZEKA Afyonkarahisar’da toplandı

Afyonkarahisar, Manisa, Uşak ve Kütahya’nın içinde bulunduğu Zafer Kalkınma Ajansı (ZEKA) Yönetim Kurulu toplantı Afyonkarahisar’da yapıldı...

12

Image

Çocuklarımızın bayramı kutlu olsun

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla kutlama mesa..

13

Image

Kiraz Güney Kore pazarına açılıyor


Türkiye-Çin İş Geliştirme ve Destekleme Derneği Başkanı İhsan Beşer, Çin'e yaklaşık 5 yıldır sürdürdükleri kiraz ihracatı çalışmalarının mey..

14

Image

‘Aile şirketlerinde kurumsallaşma arttı’

ATSO KOBİ Akademisi tarafından düzenlenen Aile Şirketlerinde Kurumsallaşma, Görev Dağılımı ve Yapılanma Eğitimi’nde konuşan ATSO Yönetim Kurulu S..

15

Image

Özdilek Afyon 23 YAŞINDA
Özdilek Afyonkarahisar Alışveriş Merkezi, 23. yılını etkinlikler ve kampanyalarla kutluyor. 20–21 ve 27-28 Nisan tarihlerinde Aslan Etkinliği ve kaçır..

16

Image

‘Teşvik bölgesi değişmeli’

Afyonkarahisar OSB’de faaliyet gösteren ve kentin en büyük istihdam merkezlerinden biri olan Tempo Çağrı Merkezi’nde istihdamı arttırmaya yönelik..

17

Image

Kitap okuma kampanyası

TOBB Afyonkarahisar Kadın Girişimciler Kurulu, Çıkrık beldesinde ‘Annemle Babam Kitap Okuyor’ kampanyası başlattı...

Afyonkarahisar’da konut satışları düştü | Gazete3.com.tr
Image

Afyonkarahisar’da konut satışları düştü


Afyonkarahisar Müteahhitler Derneği Başkanı Mevlüt Suna, dolardaki dalgalanma ve ekonomik sorunlarla birlikte banka faizlerinin yükselmesi yüzünden konut satışlarında büyük düşüş olduğunu bildirdi.
  İŞ DÜNYASI    24.12.2018 12:00:51

Suna, inşaat sektörünün ekonominin lokomotifi olduğunu belirterek, son bir yıldır sektörde daralma olduğunu aktardı. Afyonkarahisar’da sektörün zor günler geçirdiğini dile getiren Suna, şunları kaydetti: “Sektörün duru içler acısı. Kredi faizlerinin artmasından dolayı konut satışları durma noktasına geldi. Bunun yanında malzeme fiyatlarındaki artışlarla firmalar inşaat yapmakta zorlanıyor. Başladıkları işleri bitiremez hale geldi. Belediyeden ruhsat alan birçok kişi iki yıllık süre içinde işe başlayamadığı için ruhsatlarını iptal etmek zorunda kalıyor. Şuanda bankaların uyguladığı konut kredisi oranları yüzde 2 ile 2.50 arasında bu da vatandaşların konut almasını zorlaştırıyor. İnşaat maliyetlerinde de yüzde 50-60 arasında bir yükselme söz konusu.”

“EN ÇOK KONUT UYDUKENT BÖLGESİNDE YAPILIYOR”

Konut yapım maliyetlerinin kentin bölgesine göre değiştiğini ifade eden Suna, kentte en çok konut yapımının Uydukent bölgesinde olduğuna dikkat çekti. Uydukent bölgesinde yapılan konutlarının 250- 300 bin lira arasında bitirilebildiğini söyleyen Suna, “Bu bölgede daha önce 400 bin liraya kadar satılan konutlar vardı. Ama şuanda maliyetine bile satılan konutlar alıcı bulamıyor. Fatih Mahallesi tarafından yapılan konutların da 200 bin lira civarında maliyeti var. O bölgedeki konutlarda maliyetinin altında bile alıcı çıkmıyor. Faizler düşmeden konut piyasasının açılacağını sanmıyorum” diye konuştu. Müteahhitler Derneği Başkanı Suna, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden de bahsetti. Suna, kredili konut satışlarındaki düşüşün TÜİK verilerine de yansıdığını söyledi. Afyonkarahisar genelinde geçen yılın kasım ayında 791 konut satışının yapıldığına dair veriler olduğunu hatırlatan Suna, 2018 yılının kasım ayında ise 703 konut satışının gerçekleştiğini kaydetti.

“SEKTÖR ZOR GÜNLERDEN GEÇİYOR”

Geçen yıl kasım ayında yapılan satışların 217’sinin banka kredileri ile alındığı bilgisini veren Suna, bu sayının bu yılın kasım ayında 48’e düştüğünü belirterek, şöyle konuştu: “2017 yılının ocak ve kasım ayları döneminde Afyonkarahisar genelinde 8 bin 295 konut satışı gerçekleşmiş. Bu satışların 2 bin 368’i banka kredisi ile ipotekli olarak yapılmış. 2018 yılının aynı döneminde ise 9 bin konut satışı yapılmış ve bu sayının bin 688’i banka kredisi ile alınmış. Yılın ilk altı ayında yaşanan satışlarla konut satışları artmış gibi görünse de son dönemde yaşanan konut satışlarındaki sıkıntı, kredi ile satılan konut sayısındaki düşüş ile gözler önüne seriliyor.” Suna, Afyonkarahisar’da çok fazla konut üretimi olduğunu dile getirerek, bu konutların 5 yılda zor eritilebileceğini sözlerine ekledi. >>> Mustafa BAYER
  İŞ DÜNYASI    24.12.2018 12:00:51

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
04.12.2019
04.12.2019
04.12.2019