Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

TED Koleji’nden Miraç ve Muzaffer için çağrı
..

2

Image

AKÜ Öğrenci Konseyi seçimleri yapıldı
..

3

Image

Rektör Okumuş, Bolvadin’de temaslarda bulundu
..

4

Image

AKܒde ‘Yemek Fotoğrafçılığına Giriş’ etkinliği
..

5

Image

Büyüksağiş, Fütürizm’i anlattı
..

6

Image

AFSÜ danışmanlık hizmeti verecek
..

7

Image

VHO’dan öğrencilere kitap
..

8

Image

Sarıkürkcü, yine dünya listesinde
..

9

Image

TURAK heyetinden Karakaş’a ziyaret
..

10

Image

Osman Attila İlkokulu yeşilleniyor
..

11

Image

Estonya’da Türkiye’yi temsil ettiler
..

12

Image

AKܒde Atatürk anlatıldı
..

13

Image

Atatürk İlkokulu’ndan hayırseverlere plaket
..

14

Image

Öğrenci sorunları masaya yatırıldı
..

15

Image

AKܒden 7 bilim insanı listede
..

16

Image

Ödüllü öğrencilerden Karakaş’a ziyaret
..

17

Image

AKÜ ile protokol imzalandı
..

Çocukların eğitiminde aile faktörünün önemi | Gazete3.com.tr
Image

Çocukların eğitiminde aile faktörünün önemiAKÜ Eğitim Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Muhammet Emin Türkoğlu, “Çocuk ilkleri sizde görüyor. Dürüst olmayı, merhameti ve adaleti çocuk sizde görüyor. Aldığımız eğitimler çocuğa merhameti 0-6 yaş arasında vermek zorundasınız diyor. Çünkü merhamet diğer birçok duyguyu kuşatan çok güzel bir duygudur” dedi.
  EĞİTİM    06.10.2021 12:29:46


Afyonkarahisar Valiliği ve Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Kadın ve Aile Araştırmaları Uygulama ve Araştırmaları Merkezi tarafından, “Ailede Çocuk Eğitimi” semineri düzenlendi. 2021 Afyonkarahisar Aile Yılı kapsamında düzenlenen ve Akademide Aile Seminerlerinin dokuzuncusu olan etkinlik çevrim içi olarak AKÜ Youtube hesabından yayımlandı. Moderatörlüğünü AKÜ Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Meryem Şahin’in yaptığı, AKÜ Eğitim Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Muhammet Emin Türkoğlu’nun konuşmacı olarak yer aldığı seminerde ailede çocuk eğitimi konusunda bilgiler paylaşıldı.
AİLE ÇOCUK EĞİTİMİNİN MERKEZİNDE
Türkoğlu yaptığı konuşmada ailenin çocuk eğitiminin merkezinde yer aldığını belirterek, “Çocuğun eğitiminde en önemli etken aile ki bu sığınacağımız en son ada ya da insanlığın genetik kodudur. O aileyi nasıl koruyacağız? Çünkü aile varsa çocuk var. Çocuğun eğitiminden bahsetmemiz için aileden bahsetmemiz gerekir” dedi. Çocuğun eğitiminin ailede başlamasının genel kabul gören bir görüş olduğunun altını çizen Türkoğlu, çocuğun eğitiminin anne baba adayının birikimi ile başladığını vurguladı. Türkoğlu şunları söyledi: “Çocuğun eğitimi ne zaman başlar? Çocuğun eğitimi, anne karnında başlar ki bu soruya yüzde 90 oranında bu cevap veriliyor. Çocuğun eğitimi sonuçta, anne ve baba adayının birikimi ile başlar. İlkokulda, lisede, üniversitede ne yaptığınız, vaktinizi ne kadar nitelikli geçirdiğiniz sizin çocuğunuzun eğitimi ile yakından alakalıdır. Çünkü sosyal öğrenme gerçekleşecek. Çocuk ilkleri sizde görüyor. Dürüst olmayı, merhameti ve adaleti çocuk sizde görüyor. Aldığımız eğitimler çocuğa merhameti 0-6 yaş arasında vermek zorundasınız diyor. Çünkü merhamet diğer birçok duyguyu kuşatan çok güzel bir duygudur. Daha sonrasında ergenliğe yaklaşırken de çocuğa adalet duygusunu vermemiz gerekir. Çünkü adalet duygusu da şemsiye bir kavramdır, diğer birçok duyguyu kapsar, onların temelini oluşturur. Anne ya da baba olacaksam benim doğumumdan itibaren çocuğa taşıyacağım birçok birikimi de elde etmem gerekiyor. Çocuğun eğitimi 3-4 nesil öncesinden başlar. Çocuk eğitimi büyük babalar, büyük annelerle başlıyor. Onların birikimi eğer bende çok güzel buluşturulursa orada müthiş şeyler ortaya çıkıyor. Ataları da içerisine alan bir eğitim söz konusu.”>>>Gazete3

  EĞİTİM    06.10.2021 12:29:46

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..