Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

Yerleştirme takvimi güncellendi
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, bu yıl yapılacak olan Kamu Personeli Seçme Sınavı ( KPSS) merkezi yerleştirme takviminin..

2

Image

‘Öğrencilerimizi korumalıyız’
2019-2020 eğitim öğretim yılı ikinci dönem rehber öğretmenler toplantında konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın, öğrencilerin kötü bağımlılıklar..

3

Image

Rektör Okumuş’tan ziyaret
Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş, İl Emniyet Müdürü Ali Temiz’e hayırlı olsun ziyaretinde bulundu..

4

Image

Hologram okullarda
Hologram Okullarda adlı eğitim etkinliği İscehisar ilçesinde düzenlendi...

5

Image

Nezaket ve protokol eğitimi
Afyon Kocatepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcısı, Sinema ve Televizyon Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Sena Coşkun tarafından, Nezaket v..

6

Image

‘Eğitime desteğimiz devam edecek’
Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt, Şuhut Belediyesi’nin eğitime desteklerinin devam edeceğini söyledi...

7

Image

Rektör Karakaş eğitimcileri ağırladı
Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, Eğitim Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hasan Yalçın Yayla’yı makamında kabul etti...

8

Image

‘Eğitim seviyesi yükselecek’
Çay Kaymakamı Mehmet Miraç Topaloğlu, ilçe, belde ve köylerdeki okulların eğitim seviyesini üst noktalara taşımak için gereken çalışmaların yapılacağı..

9

Image

Başarılı öğrenciler ödüllendirildi
İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın, Ticaret Bakanlığınca yapılan Türkiye Geneli Kooperatifçilik Konulu Ortaokullar arası resim yarışmasında dereceye ..

10

Image

İş birliği protokolü
Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, Afyonkarahisar Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Acar ve beraberindeki heyeti kabul..

11

Image

‘Eğitime büyük yatırımlar yapıldı’
İl Genel Meclis Başkanı Burhanettin Çoban, merkeze bağlı Çavdarlı, Sarık, Halımoru ve Belkaracaören köylerini ziyaret etti. Çoban, “AK Parti öncesi b..

12

Image

‘NE GEREKİYORSA YAPACAĞIZ’
Afyonkarahisar’a bağlı köylerdeki okulları ziyaret eden Başkan Çoban, öğrencilerin en kaliteli şekilde eğitim almaları için ne gerekiyorsa yapacakları..

13

Image

Yalçın, Fen Laboratuarını inceledi
İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın, Hocalar İmam Hatip Ortaokulu’nu ziyaret ederek, okul yönetimi, öğretmen ve öğrencilerin işbirliği ile tasarlanan ..

14

Image

Protokol imzalandı
İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Türk Böbrek Vakfı arasında protokol imzalandı. Protokol öğretmen, öğrenci ve velileri böbrek sağlığı ve böbrek hastalıkl..

15

Image

Avrupa stajı tamamlandı
Park Koleji 20 öğrencisine Viyana ve Prag’da iki haftalık stajlarını tamamlattıktan sonra, mesleki pasaport değerinde nitelendirilen Europass belgeler..

16

Image

Hayırseverlerden eğitime destek
Emirdağ ilçesinde hayırseverlerin katkılarıyla hazırlanan Akıl ve Zeka Oyunları Sınıfı, Drama Sınıfı ve Tiyatro Sınıfı’nın açılışları yapıldı..

17

Image

Eğitim faaliyetleri ele alındı
Dinar ilçesinde, 2. dönem eğitim öğretim faaliyetlerinin ele alındığı toplantıya katıldı...

ANFAŞ’da AKÜ damgası | Gazete3.com.tr
Image

ANFAŞ’da AKÜ damgası


Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencileri ile Afyon Meslek Yüksekokulu (MYO) Aşçılık Programı öğrencileri Antalya ANFAŞ Fuar alanında gerçekleştirilen ve Antalya Gastronomi ve Eğitimciler Birliği (AGEB) Derneğinin düzenlemiş olduğu 3. Gelenekten Geleceğe Yaşasın Anadolu Yarışmasında birçok kategoride ödül aldı.
  EĞİTİM    22.01.2020 09:34:33

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Öğretim Görevlisi Osman Kazancı koordinatörlüğünde yarışmaya katılan Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencileri 10’u altın madalya olmak üzere 16 madalya ve 1 kupa ile toplamda 17 ödül kazandı. Öğretim Görevlileri Tansu Çelik ve Erkan Çelik rehberliğinde yarışmaya katılan Afyon MYO Aşçılık Programı öğrencileri ise 7 gümüş 1 bronz madalya ile toplamda 8 ödül aldı. Profesyonel Şefler Ekip Yarışması kategorilerinde Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencileri Pınar Adalet, Emre Külcüoğlu ve Berat Faruk Özkale tarafından altın madalya ve klasman kupası; Tolga Kaya, Melih Bozkurt, Neslihan Arslan ekibi altın madalya; Furkan Yılmaz, Sıla Güzelyurt, Muhammet Kırmızı ekibi altın madalya; Üniversiteliler Arası Kapalı Kutu Yarışmasında Pınar Adalet, Tolga Kaya, Furkan Yılmaz ekibi bronz madalya; Bireysel Şefler Kategorisinde Filiz Arslan altın madalya ve Ahmet Ulupınar gümüş madalya, TAFED Milli Takım Ay Yıldızlı Şefler seçmelerinde ise Furkan Yılmaz ve Tolga Kaya gümüş madalya kazandı.
24 MADALYA 1 KUPA
AKÜ Afyon MYO Aşçılık Programı öğrencileri ise Kapalı Kutu Yarışmasında Fatma Karaboyun, Hakan Akalın ve Selim Söyler’den oluşan ekip ile üç gümüş madalya aldı. İkinci gün ise Aşçılık Genç Milli Takımı için yapılan bireysel yarışmada 4 gümüş 1 bronz madalya alan ekipten gümüş madalya alan öğrenciler genç milli takım seçmeleri için görüşmeye çağrıldı. Yarışma sırasında gösterdikleri performans ile Hasan Ali Ulaş İlçan ve Beyza Nur Uğur ise organizasyon komitesinden teşekkür belgesi aldı. Ayrıca Afyon MYO mermer teknikeri Hüseyin Uysal’ın mermerden hazırlamış olduğu yarışma tabakları ise sunumlarda kullanıldı.
“SERGİLENEN PERFORMANSLARDAN MEMNUNUZ”
Gerçekleştirilen yarışmalarda sergilenen performanslardan memnun olduğunu dile getiren AKÜ Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Asuman Pekyaman, öğrencileri ile her zaman gurur duyduğunu ve önemli başarılara imza atacaklarına inandığını söyledi. Pekyaman, “Öğrencilerimizin aldığı bu ödüller, ulusal ve uluslararası platformda Gastronomi Şehri Afyonkarahisar’ın lezzetlerini ve adını ön plana çıkarma, ayrıca üniversitemizde aldıkları eğitim kalitesini ve bireysel yeteneklerini ispatlama noktasında büyük bir öneme sahip” diye konuştu.
YEREL YEMEKLER BAŞARI İÇİN KATKI SAĞLADI
Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Öğretim Görevlisi Osman Kazancı ise sunulan yemeklerde Afyonkarahisar’ın yerel ürünlerinin kullanılmasının başarı için kendilerine katkı sağladığını ifade etti. Kazancı, “Yaşasın Anadolu sloganı ile düzenlenen bu yarışmada Anadolu’nun, özellikle Gastronomi şehri olan Afyonkarahisar’ın güzide tatları modern sunum teknikleri ile jürilerin beğenisine sunulmuştur. Bu tür yarışmalar, katılımcılara yerel lezzetlerin tanıtılması ve öğrencilerin mesleki gelişimleri açısından gün geçtikçe önem kazanmaktadır” dedi.
GELENEKSEL VE YEREL ÜRÜNLER KULLANILDI
Yarışma ile ilgili konuşan AKÜ Afyon Meslek Yüksekokulu Aşçılık Programı Öğretim Görevlisi Tansu Çelik ise “Yaşasın Anadolu” sloganı ile yapılan organizasyonda geleneksel ve yerli ürünleri kullandıklarını, bunun da farkı arttırdığını söyledi. Çelik ayrıca düzenlenen yarışmaların öğrencilerin kişisel gelişimlerine çok katkıda bulunduğunu, geleneksel lezzetlerin su yüzüne çıkmasını sağladığını, yenilikleri takip etmeyi kolaylaştırdığını ve AKܒnün adını duyurduğunu dile getirdi.>>>Gül Seçkin

  EĞİTİM    22.01.2020 09:34:33

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..