Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

‘Gerekli tedbirler alındı’
İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın köy okullarında yüz yüze eğitimin başladığını söyleyerek velilere seslendi, “Müsterih olun. Gerekli tedbirler alın..

2

Image

Toplanan yardımlar SYDV’ye teslim edildi

İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın, Afyonkarahisar’daki bazı okullarda İzmir’deki depremzedeler için toplanan yardımların Afyon SYDV’ye teslim t..

3

Image

Kursa ziyaret

İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın, Açık Uçlu Soru Hazırlama kursunu ziyaret etti ..

4

Image

75 okula daha belge verildi
Milli Eğitim Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı arasında imza altına alınan "Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirmesi ve Enfeksiyo..

5

Image

Kursa ziyaret

İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın, Açık Uçlu Soru Hazırlama kursunu ziyaret etti ..

6

Image

‘Çok değerli projeler hayat bulacak’
İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın, proje sayısının arttırılması için verilen eğitimlerin çok değerli olduğunu söyleyerek, “Verilen eğitimlerle yeni ..

7

Image

Müzik eğitimi konuşuldu
Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Devlet Konservatuarı tarafından düzenlenen Sanatsal/ Bilimsel ve Kültürel etkinlikler kapsamında Afyonkarahisar Türk..

8

Image

Ortak Proje Çağrıları bilgilendirmesi yapıldı
Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) Koordinatörlüğü ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumunun (TÜBİTAK) birl..

9

Image

‘Gururumuz oldunuz’
TÜBİTAK tarafından nisan ayında Konya'da yapılması gereken Bölge Finali Covid 19 pandemisi nedeniyle 13-15 Ekim 2020 tarihleri arasında online olarak..

10

Image

Nalbantlık resimlerle yaşatılıyor
Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Resim Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Diğler’in hazırladığı “Kaybolan Me..

11

Image

Vali Çiçek ROBİLSA’yı tebrik etti

Dumlupınar BİLSEM ROBİLSA takımını makamında kabul eden Vali Gökmen Çiçek, öğrencileri tebrik ederek, başarılarının devamını diledi..

12

Image

Osman Nihat Akın anıldı
Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) tarafından “Vefatının 61. Yılında Osman Nihat Akın İçin Anma Programı/Konseri” düzenlendi..

13

Image

Eğiticilere eğitim verildi
Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Turizm Fakültesi öğretim elemanlarına yönelik olarak düzenlenen eğiticilerin eğitimi toplantısı çevrim içi olarak dü..

14

Image

Çocuklar doğanın dilini öğrendi
Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Eğitimi Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi̇ Nezahat Hamiden Karaca tarafından hazırlanan..

15

Image

‘Gururumuz oldunuz’
Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, Afyonkarahisar Dumlupınar Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri, TEKNOFEST kapsamındaki yar..

16

Image

‘Misafir öğrenci sayısı artsın istiyoruz’
Kazakistanlı öğrencileri kabul eden AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, ilerleyen yıllarda yurt dışından daha fazla öğrenci kabul etmek istediklerin..

17

Image

‘Laboratuarlarımız tamamlandı’
Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri (AFSÜ) Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayşegül Köroğlu, laboratuarların tamamlandığını ve öğrencilerin kullanımın..

ANFAŞ’da AKÜ damgası | Gazete3.com.tr
Image

ANFAŞ’da AKÜ damgası


Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencileri ile Afyon Meslek Yüksekokulu (MYO) Aşçılık Programı öğrencileri Antalya ANFAŞ Fuar alanında gerçekleştirilen ve Antalya Gastronomi ve Eğitimciler Birliği (AGEB) Derneğinin düzenlemiş olduğu 3. Gelenekten Geleceğe Yaşasın Anadolu Yarışmasında birçok kategoride ödül aldı.
  EĞİTİM    22.01.2020 09:34:33

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Öğretim Görevlisi Osman Kazancı koordinatörlüğünde yarışmaya katılan Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencileri 10’u altın madalya olmak üzere 16 madalya ve 1 kupa ile toplamda 17 ödül kazandı. Öğretim Görevlileri Tansu Çelik ve Erkan Çelik rehberliğinde yarışmaya katılan Afyon MYO Aşçılık Programı öğrencileri ise 7 gümüş 1 bronz madalya ile toplamda 8 ödül aldı. Profesyonel Şefler Ekip Yarışması kategorilerinde Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencileri Pınar Adalet, Emre Külcüoğlu ve Berat Faruk Özkale tarafından altın madalya ve klasman kupası; Tolga Kaya, Melih Bozkurt, Neslihan Arslan ekibi altın madalya; Furkan Yılmaz, Sıla Güzelyurt, Muhammet Kırmızı ekibi altın madalya; Üniversiteliler Arası Kapalı Kutu Yarışmasında Pınar Adalet, Tolga Kaya, Furkan Yılmaz ekibi bronz madalya; Bireysel Şefler Kategorisinde Filiz Arslan altın madalya ve Ahmet Ulupınar gümüş madalya, TAFED Milli Takım Ay Yıldızlı Şefler seçmelerinde ise Furkan Yılmaz ve Tolga Kaya gümüş madalya kazandı.
24 MADALYA 1 KUPA
AKÜ Afyon MYO Aşçılık Programı öğrencileri ise Kapalı Kutu Yarışmasında Fatma Karaboyun, Hakan Akalın ve Selim Söyler’den oluşan ekip ile üç gümüş madalya aldı. İkinci gün ise Aşçılık Genç Milli Takımı için yapılan bireysel yarışmada 4 gümüş 1 bronz madalya alan ekipten gümüş madalya alan öğrenciler genç milli takım seçmeleri için görüşmeye çağrıldı. Yarışma sırasında gösterdikleri performans ile Hasan Ali Ulaş İlçan ve Beyza Nur Uğur ise organizasyon komitesinden teşekkür belgesi aldı. Ayrıca Afyon MYO mermer teknikeri Hüseyin Uysal’ın mermerden hazırlamış olduğu yarışma tabakları ise sunumlarda kullanıldı.
“SERGİLENEN PERFORMANSLARDAN MEMNUNUZ”
Gerçekleştirilen yarışmalarda sergilenen performanslardan memnun olduğunu dile getiren AKÜ Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Asuman Pekyaman, öğrencileri ile her zaman gurur duyduğunu ve önemli başarılara imza atacaklarına inandığını söyledi. Pekyaman, “Öğrencilerimizin aldığı bu ödüller, ulusal ve uluslararası platformda Gastronomi Şehri Afyonkarahisar’ın lezzetlerini ve adını ön plana çıkarma, ayrıca üniversitemizde aldıkları eğitim kalitesini ve bireysel yeteneklerini ispatlama noktasında büyük bir öneme sahip” diye konuştu.
YEREL YEMEKLER BAŞARI İÇİN KATKI SAĞLADI
Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Öğretim Görevlisi Osman Kazancı ise sunulan yemeklerde Afyonkarahisar’ın yerel ürünlerinin kullanılmasının başarı için kendilerine katkı sağladığını ifade etti. Kazancı, “Yaşasın Anadolu sloganı ile düzenlenen bu yarışmada Anadolu’nun, özellikle Gastronomi şehri olan Afyonkarahisar’ın güzide tatları modern sunum teknikleri ile jürilerin beğenisine sunulmuştur. Bu tür yarışmalar, katılımcılara yerel lezzetlerin tanıtılması ve öğrencilerin mesleki gelişimleri açısından gün geçtikçe önem kazanmaktadır” dedi.
GELENEKSEL VE YEREL ÜRÜNLER KULLANILDI
Yarışma ile ilgili konuşan AKÜ Afyon Meslek Yüksekokulu Aşçılık Programı Öğretim Görevlisi Tansu Çelik ise “Yaşasın Anadolu” sloganı ile yapılan organizasyonda geleneksel ve yerli ürünleri kullandıklarını, bunun da farkı arttırdığını söyledi. Çelik ayrıca düzenlenen yarışmaların öğrencilerin kişisel gelişimlerine çok katkıda bulunduğunu, geleneksel lezzetlerin su yüzüne çıkmasını sağladığını, yenilikleri takip etmeyi kolaylaştırdığını ve AKܒnün adını duyurduğunu dile getirdi.>>>Gül Seçkin

  EĞİTİM    22.01.2020 09:34:33

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..