Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

ÖZEL HABER - Bağışıklık için adres aktarlar oldu
..

2

Image

PARKHAYAT’ta başarılı tümör ameliyatı
..

3

Image

‘Erken teşhis hayat kurtarır’
..

4

Image

Ruhsal sağlığın toplumda önemi
..

5

Image

Kilo problemine umut oldu
..

6

Image

Diz ağrılarında kök hücre mucizesi

Diz ağrısı şikayetiyle PARKHAYAT Hastanesi’ne başvuran bir hastaya eklem ağrılarının ve kireçlenmelerinin önüne geçmesi için kök hücreden sağlana..

7

Image

14 kişi meme kanserine yakalandı

Afyonkarahisar İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Serhat Korkmaz, Ekim ayının ‘Meme Kanseri Farkındalık’ ayı olması nedeniyle yaptığı yazılı açıklama da ..

8

Image

‘Anne sütü, bebeğin ilk aşısıdır’

Afyonkarahisar İl Sağlık Müdürlüğü tarafından 1-7 Ekim Emzirme Haftası kapsamında anne sütünün önemine dikkat çekmek amacıyla bir dizi etkinlikle..

9

Image

Bebek dostu hastaneden farkındalık standı
Afyonkarahisar Devlet Hastanesi, Sağlık Bakım Hizmetleri tarafından 1-7 Ekim Emzirme Haftası etkinlikleri kapsamında emzirme farkındalığını artırmak a..

10

Image

İlkyardım ve kalp masajı etkinliği
Afyonkarahisar İl Sağlık Müdürlüğü tarafından organize edilen Sağlık Hizmetleri Başkanlığı öncülüğünde İlkyardım ve Kalp Masajı etkinliği Park Afyon A..

11

Image

Üniversitelilere afet eğitimi verildi

Afyonkarahisar İl Sağlık Müdürlüğü tarafından üniversite öğrencilerine yönelik afetlerde sağlık hizmetleri konusunda eğitim verildi...

12

Image

“Diyalize bağlı yaşam oldukça zor”

Afyonkarahisar Diyaliz Hastalarını Koruma ve Yaşatma Derneği (AFDİDER) Başkanı Ahmet Akdağ, “Diyalize bağlı yaşam oldukça zor. Herkesi organ bağı..

13

Image

Balıkçılar, sağlık için balık diyor

Balık sezonu açıldı ve semt pazarlarındaki birbirinden farkı balıklar tezgâhlardaki yerini aldı. Havaların soğumasını bekleyen balıkçı esnafı ba..

14

Image

Herşey güzel bir gülücük için

Özel Nihal Korkmaz Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği, hafta sonu düzenlenen törenle Afyonkarahisar’ın Uydukent Mahallesi’nde hizmet vermeye başladı..

15

Image

NRP’de sertifika töreni yapıldı

Afyonkarahisar İl Sağlık Müdürlüğü tarafından organize edilen Neonatal Resusitasyon (NRP-Yenidoğan Canlandırma) programı eğitimi sona erdi. Eğit..

16

Image

İhsaniye'de Yangın Tatbikatı
..

17

Image

Başkan Şahin Covid-19 aşısı oldu
Sağlık Bakanlığı tarafından ülke genelinde yürütülen aşılama programı kapsamında Belediye Başkanı Ahmet Şahin ilk doz Covid-19 aşısını oldu..

Bitki üretimine yönelik çalışmalar sürüyor | Gazete3.com.tr
Image

Bitki üretimine yönelik çalışmalar sürüyor


Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nin (AFSÜ) tıbbi ve aromatik bitki üretimine yönelik altyapı çalışmaları sürüyor
  SAĞLIK    17.10.2020 12:16:38


AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Adem Aslan, Afyonkarahisar Orman İşletme Müdürü Mustafa Gökhan Us ve Afyonkarahisar Kocatepe Ağaçlandırma ve Toprak Muhafaza Şefi Mehmet Yiğit Şimşek ile birlikte teknik tespit incelemelerinde bulundu.

ÜRETİM İÇİN UYGUN
SAHALAR BULUNUYOR

AFSܒnün tıbbi ve aromatik bitki alanında paydaşlarıyla yürüttüğü çalışmalar kapsamında, ihtiyaç duyulan bitki türleri ve bunların yetiştirileceği ekolojik açıdan uygun üretim sahalarının tespitine yönelik incelemeler devam ediyor. Bu bağlamda üniversitemiz yöneticileri, Afyonkarahisar Orman İşletme Müdürlüğü uzmanlarıyla incelemeler yaptı.

“BİTKİLER BÜYÜK KATMA DEĞER SAĞLAYABİLİR”

Rektör Prof. Dr. Nurullah Okumuş, çeşitli bitkilerin endüstriyel üretimiyle şehir ve bölge ekonomisine önemli bir katma değer sağlanabileceğini söyledi. Söz konusu çalışmalarla yerli ilaç geliştirilmesinde kullanılacak bitkisel hammaddelerin de elde edilmesinin hedeflendiğine dikkat çeken Prof. Dr. Okumuş, teknik tespit gezisinde tıbbi ve aromatik bitki türlerinin yetiştirilmesi için ekolojik ve sosyoekonomik açıdan uygun alanların değerlendirildiğini belirtti.

“ÖNCELİK IHLAMUR”

Prof. Dr. Okumuş şöyle konuştu: “Öncelikli olarak, Dünya genelinde halk sağlığında yaygın bir şekilde kullanılan ıhlamur ile ilgili bir plantasyon gerçekleştirilmesini değerlendiriyoruz. Bunun yanında badem, kestane ve alıç üretimi de gündemimizde. Bu ağaç türlerinin altında kekik, adaçayı gibi otsu bitkilerin üretimine de yer vermek istiyoruz. Şüphesiz bu bitki türlerinin sürdürülebilirliği, ekolojik adaptasyonun yanında bölgemiz çiftçilerine katma değeri yüksek alternatif ürün olarak sunulmalarını da gerektiriyor. Bu konuda paydaşlarımızın da desteğiyle attığımız adımları peyderpey kamuoyu ile paylaşacağız.”>>>Gazete3

  SAĞLIK    17.10.2020 12:16:38

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
12.03.2021
12.03.2021
12.03.2021