Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

‘Koordineli çalışmalıyız’

Yeniden muhtar seçilen Sandıklı merkez köy ve mahalle muhtarları Kaymakam Eflatun Can Tortop'u makamında ziyaret etti. Kaymakam Tortop, muhtarlar..

2

Image

Tutulmaz Çiçek Festivaline katıldı

Vali Mustafa Tutulmaz programları kapsamında Dinar ilçesinde ziyaretler gerçekleştirdi, Dinar Çiçekçileri Kültür Derneği tarafından düzenlenen Çi..

3

Image

Eğitimde 3 Adım Toplantısı

İhsaniye Kaymakamı (İscehisar İlçesi Vekil Kaymakamı) Alper Taş tarafından hazırlanan, eğitimde bir taraftan akademik başarıyı artırırken diğer t..

4

Image

Dinar’a 4 doktor

Dinar Devlet Hastanesi’nde 4 yeni uzman hekim göreve başladı...

5

Image

Sağlıklı yaşam yürüyüşü

Afyonkarahisar'ın Çay ilçesinde sağlıklı yaşam için yürüyüş düzenlendi...

6

Image

Stresle başa çıkma semineri

Dinar Denetimli Serbestlik Müdürlüğü tarafından 70 hükümlüye Stres ve Stresle Başa Çıkma Yöntemleri konulu seminer düzenlendi...

7

Image

Okulda sebze ve meyve yetiştiriyorlar

Sandıklı ilçesindeki Şehit Ahmet Yumak Anaokulu'nun çatısına ‘2023 Eğitim Vizyonu’ hedefleri doğrultusunda kurulan serada öğrenciler domates, sal..

8

Image

Hükümlüler okul boyadı

Dinar Denetimli Serbestlik Müdürlüğü'ndeki hükümlüler, ilçeye bağlı Karahacılı köyündeki ilkokulu boyadı...

9

Image

Çiçek Festivali

Dinar ilçesinde Çiçekçiler Kültür Derneği tarafından düzenlenen ‘Çiçek Festivali’ başladı...

10

Image

Öğrencilerin taleplerini aldılar

Sandıklı ilçesi protokol üyelerinden oluşan bir heyet Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Ali Çetinkaya Ortaokulu’nu ziyaret ederek..

11

Image

Emirdağlı pilot son uçuşunu yaptı

Türk Hava Yolları'nın kaptan pilotu Asım Altın (63), 46 yıllık gökyüzü kariyerinin son uçuşunu, kendisi gibi THY pilotu olan oğlu Emre Altın'la g..

12

Image

Eski Başkan Acar’dan ziyaret

Dinar eski Belediye Başkanı Saffet Acar, Dinar Belediye Başkanı Nihat Sarı’ya hayırlı olsun ziyaretinde bulundu...

13

Image

Kanalizasyonlar temizleniyor

Şuhut Belediyesi İtfaiye Amirliği ekipleri tarafından başlatılan kanalizasyon hattı temizleme çalışmaları devam ediyor. ..

14

Image

Zincirleme kaza

Afyonkarahisar-Sandıklı Karayolu’nda trafik kazası yaşandı. Dün akşam saatlerinde ani olarak bastıran karla karışık yağmur sonrası Damlalı Boğazı..

15

Image

Tarlada erkek cesedi bulundu

Afyonkarahisar’ın Çay ilçesinde bir tarlada erkek cesedi bulundu. ..

16

Image

E-Ticaret semineri
Afyonkarahisar PTT Başmüdürlüğü ve Sandıklı Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğiyle Ulusal Elektronik Tebligat E- Ticaret semineri düzenlendi. ..

17

Image

Çamur Festivali düzenlendi
Sandıklı ilçesinde bulunan Hüdai Kaplıcalarında düzenlenen Çamur ve Termal Festivali’nde konuşan Vali Mustafa Tutulmaz, Sandıklı’daki termal bölgelerd..

Üreticiler kiraz fiyatı için birlik kurulmasını istiyor | Gazete3.com.tr
Image

Üreticiler kiraz fiyatı için birlik kurulmasını istiyor


Afyonkarahisar’ın Sultandağı ilçesinde üretilip Avrupa ülkeleri başta olmak üzere Rusya ve Çin gibi bir çok ülkeye ihraç edilen dünyaca ünlü kirazda hasat dönemi sonuna yaklaşırken, üreticiler buğday, mısır ve fındık gibi kirazında fiyatının belirlenmesi için bir birlik kurulmasını istiyor
  İLÇELER    10.07.2017 21:28:02


Afyonkarahisar’ın Sultandağı ilçesinde üretilip Avrupa ülkeleri başta olmak üzere Rusya ve Çin gibi bir çok ülkeye ihraç edilen dünyaca ünlü kirazda hasat dönemi sonuna yaklaşırken, üreticiler buğday, mısır ve fındık gibi kirazında fiyatının belirlenmesi için bir birlik kurulmasını istiyor. Diğer yandan dalından taze taze toplanan kirazlar ise dış görünüşleri ile de görenlerin tadına bakmadan iştahını kabartmaya yetiyor. İHA İngiltere Kraliyet ailesi ile birlikte bir çok Avrupa ülkesinin sofrasını süsleyen Sultandağı kirazında hasat döneminin bitmesine yaklaşık 20 gün kaldı. Hava şartlarının kiraz için gayet olumlu geçtiğini belirten üreticiler geçtiğimi 23 Nisan’da yaşanan don olayı olmasa rekoltenin mevcuttan daha fazla gerçekleşerek bu yıl rekor dahi kırılabileceğini ifade ettiler. İlçede uzun yıllardır kiraz üretimi gerçekleştiren Ayşe Budak isimli üretici, rekolteden bu sene çok memnun olduklarını kaydederek, “7-8 yıldan bu yana verim alamıyorduk, olsa da don oluyor ve soğuk verimi götürüyordu. Bu sene güzel ancak her bölgede yok. Bölgemizde bazı yerlerde ağaçlar çiçek açtı ama onu da don vurmuş. Bazı bölgelerin çok güzel verimi var. Buna rağmen rekolte bizi memnun etti. 5-7 TL’ye kadar kiraz satımı var” dedi. Budak, bölgede üretilen ve küçük kalibreli (çaplı) olduğu için “gılli” diye adlandırılan kirazında para ettiğini aktararak, “Gılli kiraz geçen sene 1 TL’ydi. Bu sene 2.20 TL’den gitti. Hersene böyle olsa çiftçinin yüzü gülecek” ifadesini kullandı. “KİRAZIMIZ YETERİNCE TANITILMIYOR” İlçede yaşayan bir başka üretici Mehmet Pekmezci isimli üretici ise üreticinin sadece yazın değil kış mevsiminde de ürünün fazla ve kaliteli olması için büyük çaba gösterdiğini aktararak, “Bu koşturma neticesinde acaba üretici ürettiği kirazının değerini alabiliyor mu veya kirazımız dünya genelinde hak ettiği yeri bulabiliyor mu, yeteri kadar tanıtabiliyor muyuz? Bu benim görüşüme göre yeterli değil. Biz sayın büyüklerimizden şunu istiyoruz çayın, buğdayın, mısırın veya fındığın her yıl sezon açıldığında belli bir fiyatı oluyor. Bizde isteriz ki kirazımızın en azından kalibrelerine göre bir fiyat belirlemesi olsa üreticiler olarak bizde rahat olacağız” şeklinde konuştu. ÜRETİLEN KİRAZLAR MASTARLARLA ÖLÇÜLÜP AYRILIYOR Diğer yandan yetişip olgunlaşan kirazlar üreticiler tarafından tarım işçileri yardımı ile toplanarak kalibreleri yani çaplarına göre ayrılarak alım yapan toptancılara götürülüyor. Ayıklanma esnasında 28-30 kalibrede olan kirazlar mastarlar vasıtası ile ölçülerek ayrı kasalara konulup toptancılara o şekilde götürülüyor. Büyük kalibredeki kirazlar ihracata ayrılırken, küçük kalibreli kirazla ise yurt içi piyasaya satılıyor. Tarım işçilerinin günlük 55-65 TL arasında yevmiye ile çalıştığı ilçede işçi çalıştırtacak durumu ya da o büyüklükte bahçesi olmaya üreticiler ise kirazı aile üyeleri ile birlikte topluyor. Toplanan kirazların ayırma esnasında ise sıcacık bir sohbetin ve söylenen Türküler ise çalışanların yorgunluğunu alıyor.
  İLÇELER    10.07.2017 21:28:02

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
20.04.2019
20.04.2019
20.04.2019
OZEL HABERLER