Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

Kaymakam İçen köyleri geziyor
Dazkırı İlçe Kaymakamı Gökay İçen, ilçeye bağlı köyleri ziyarete devam ediyor. ..

2

Image

Yol çalışmaları devam ediyor
Belediye Başkanı Fatih Kayacan’ın talimatıyla altyapısı tamamlanan cadde ve sokaklarda yol yapım faaliyetleri devam ediyor...

3

Image

Şuhut’ta huzur toplantısı
Şuhut ilçesinde, Kaymakamı Nurullah Kaya başkanlığında huzur toplantısı yapıldı. ..

4

Image

‘Herhangi bir bulguya rastlanılmadı’
Afyonkarahisar Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Zekai İnan, Dinar Belediye Başkanı Saffet Acar’ın Dinar’daki Yaşlı Bakım Merkezi’nin fuhuş ..

5

Image

Kaçak avcılara ceza yağdı
Şuhut ilçesine bağlı Bademli köyü civarında, kaçak avcılıkla mücadele çalışmaları kapsamında denetim yapıldı. ..

6

Image

Orta Asya’dan gelen gelenek
Afyonkarahisar'da, koyunyününden ip ve kök boya ile dokunan "Bayat kilimi", binlerce yıllık motifleri ile Türklerin Orta Asya'dan Anadolu'ya taşıdığı ..

7

Image

Kuyuya düşen köpek kurtarıldı
İhsaniye ilçesinde, sıcak su drenaj kuyusuna düşen yavru köpek, AFAD ekipleri tarafından kurtarıldı...

8

Image

Dazkırı'dan Çanakkale'ye kültür gezisi
Dazkırı Belediyesi tarafından organize edilen gezileri, Çanakkale’den başladı. ..

9

Image

Oyuncak projesi başarıyla sonuçlandı
Dazkırı Kaymakamlığı tarafından başlatılan oyuncak toplama kampanyası başarıyla sonuçlandı...

10

Image

‘Şuhut gelişiyor, güzelleşiyor’
Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt AK Parti iktidarı yıllarında Şuhut ilçesinin önemli kazanımlar sağladığını belirterek, “Sayın Cumhurbaşkanımız Er..

11

Image

‘Jeotermal’den 30 bin konut faydalanıyor’
Sandıklı İlçe Belediye Başkanı Mustafa Çöl, jeotermal enerji ile elde edilen sıcak sudan 30 bin konut ve iş yerinin faydalandığını ifade etti. ..

12

Image

Ahır çöktü koyunlar telef oldu
İscehisar ilçesi Çalışlar köyünde önceki gün başlayan ve aralıksız devam eden karla karışık yağmur nedeniyle Mehmet Çınar’a ait ahır çöktü. ..

13

Image

Adalet Cafe kışa hazır
Dazkırı Belediyesi tarafından 27 Temmuz 2018 de Halı-Kilim ve Haşhaş Festivali’nde açılışı yapılan Adalet Parkı ve Belediyece işletilen Adalet Cafe kı..

14

Image

Kaymakam Soylu okulları gezdi
Başmakçı Kaymakamı Mehmet Soylu, Yaka İlköğretim ve Fatih İlkokulunu ziyaret etti...

15

Image

Buğday pazarının yolları yapılıyor
Bolvadin ilçesinin önemli ticaret bölgelerinden birisi olan ve otantik özelliği ile bilinen Buğday Pazarında Belediye tarafından başlatılan düzenleme ..

16

Image

Kaymakam yol denetimi yaptı
İscehisar Kaymakamı Ahmet Nuri Demir, yol kontrol ve arama noktasında denetime katıldı...

17

Image

Mobil uygulama güncellendi
Yazılımı Sandıklı Belediyesi'ne ait olan Sandıklı Belediyesi Mobil Uygulaması vatandaşlardan gelen istek ve talepler doğrultusunda kendisini güncelley..

Üreticiler kiraz fiyatı için birlik kurulmasını istiyor | Gazete3.com.tr
Image

Üreticiler kiraz fiyatı için birlik kurulmasını istiyor


Afyonkarahisar’ın Sultandağı ilçesinde üretilip Avrupa ülkeleri başta olmak üzere Rusya ve Çin gibi bir çok ülkeye ihraç edilen dünyaca ünlü kirazda hasat dönemi sonuna yaklaşırken, üreticiler buğday, mısır ve fındık gibi kirazında fiyatının belirlenmesi için bir birlik kurulmasını istiyor
  İLÇELER    10.07.2017 21:28:02


Afyonkarahisar’ın Sultandağı ilçesinde üretilip Avrupa ülkeleri başta olmak üzere Rusya ve Çin gibi bir çok ülkeye ihraç edilen dünyaca ünlü kirazda hasat dönemi sonuna yaklaşırken, üreticiler buğday, mısır ve fındık gibi kirazında fiyatının belirlenmesi için bir birlik kurulmasını istiyor. Diğer yandan dalından taze taze toplanan kirazlar ise dış görünüşleri ile de görenlerin tadına bakmadan iştahını kabartmaya yetiyor. İHA İngiltere Kraliyet ailesi ile birlikte bir çok Avrupa ülkesinin sofrasını süsleyen Sultandağı kirazında hasat döneminin bitmesine yaklaşık 20 gün kaldı. Hava şartlarının kiraz için gayet olumlu geçtiğini belirten üreticiler geçtiğimi 23 Nisan’da yaşanan don olayı olmasa rekoltenin mevcuttan daha fazla gerçekleşerek bu yıl rekor dahi kırılabileceğini ifade ettiler. İlçede uzun yıllardır kiraz üretimi gerçekleştiren Ayşe Budak isimli üretici, rekolteden bu sene çok memnun olduklarını kaydederek, “7-8 yıldan bu yana verim alamıyorduk, olsa da don oluyor ve soğuk verimi götürüyordu. Bu sene güzel ancak her bölgede yok. Bölgemizde bazı yerlerde ağaçlar çiçek açtı ama onu da don vurmuş. Bazı bölgelerin çok güzel verimi var. Buna rağmen rekolte bizi memnun etti. 5-7 TL’ye kadar kiraz satımı var” dedi. Budak, bölgede üretilen ve küçük kalibreli (çaplı) olduğu için “gılli” diye adlandırılan kirazında para ettiğini aktararak, “Gılli kiraz geçen sene 1 TL’ydi. Bu sene 2.20 TL’den gitti. Hersene böyle olsa çiftçinin yüzü gülecek” ifadesini kullandı. “KİRAZIMIZ YETERİNCE TANITILMIYOR” İlçede yaşayan bir başka üretici Mehmet Pekmezci isimli üretici ise üreticinin sadece yazın değil kış mevsiminde de ürünün fazla ve kaliteli olması için büyük çaba gösterdiğini aktararak, “Bu koşturma neticesinde acaba üretici ürettiği kirazının değerini alabiliyor mu veya kirazımız dünya genelinde hak ettiği yeri bulabiliyor mu, yeteri kadar tanıtabiliyor muyuz? Bu benim görüşüme göre yeterli değil. Biz sayın büyüklerimizden şunu istiyoruz çayın, buğdayın, mısırın veya fındığın her yıl sezon açıldığında belli bir fiyatı oluyor. Bizde isteriz ki kirazımızın en azından kalibrelerine göre bir fiyat belirlemesi olsa üreticiler olarak bizde rahat olacağız” şeklinde konuştu. ÜRETİLEN KİRAZLAR MASTARLARLA ÖLÇÜLÜP AYRILIYOR Diğer yandan yetişip olgunlaşan kirazlar üreticiler tarafından tarım işçileri yardımı ile toplanarak kalibreleri yani çaplarına göre ayrılarak alım yapan toptancılara götürülüyor. Ayıklanma esnasında 28-30 kalibrede olan kirazlar mastarlar vasıtası ile ölçülerek ayrı kasalara konulup toptancılara o şekilde götürülüyor. Büyük kalibredeki kirazlar ihracata ayrılırken, küçük kalibreli kirazla ise yurt içi piyasaya satılıyor. Tarım işçilerinin günlük 55-65 TL arasında yevmiye ile çalıştığı ilçede işçi çalıştırtacak durumu ya da o büyüklükte bahçesi olmaya üreticiler ise kirazı aile üyeleri ile birlikte topluyor. Toplanan kirazların ayırma esnasında ise sıcacık bir sohbetin ve söylenen Türküler ise çalışanların yorgunluğunu alıyor.
  İLÇELER    10.07.2017 21:28:02

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
21.11.2018
21.11.2018
21.11.2018
OZEL HABERLER