Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

‘Var gücümüzle çalışıyoruz’

AK Parti Evciler Belediye Başkan Adayı Ali Dede Savaş, ilçede yerel seçim startını verdiklerini belirtti...

2

Image

İlanı duyan İŞKUR’a koştu
İŞKUR tarafından TYP kapsamında alınacak personel alımını duyanlar İŞKUR Şuhut Şubesi’ne koştular...

3

Image

‘Seçimlere hazırız’

AK Parti Dazkırı İlçe Başkanı Turgay Erdoğdu, teşkilatın yerel seçimlere hazır olduğunu söyledi...

4

Image

Serdar Dündar İYİ Parti’den aday

Çay ilçesinde adaylığı merakla beklenen Av. Serdar Dündar’ın İYİ Parti Çay Belediye Başkan Adaylığı ilçede büyük memnuniyetle karşılandı...

5

Image

Bina çatısına otağ kuruldu

Sandıklı Yörükler- Türkmenler Derneği tarafından çeşitli faaliyetlerin yürütülmesi amacıyla kiralanan iki katlı binanın çatısına 80 metrekarelik ..

6

Image

17 kişi tutuklandı

Sandıklı ilçesinde düzenlenen uyuşturucu operasyonunda 21 kişi gözaltına alınmış, 3 kişinin de arama çalışmaları devam ediyordu..

7

Image

Başkan Çöl, karne dağıttı
Sandıklı İlçe Kaymakamı Vekili Kızılören Kaymakamı Recep Hasar ve Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl, Fatih Sultan Mehmet İlköğretim Okulu’nda düze..

8

Image

Bozkurt’tan kurum ziyaretleri
Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt, 31 Mart yerel seçimler kapsamında bazı kamu kurumlarını ziyaret etti...

9

Image

Çocuklar tiyatroya doydu

Şuhut ilçesine bağlı Kurtuluş İhsan Küçükarslan Ortaokulu 7. sınıf öğrencileri, “Bilimi Yaşıyorum” etkinliği kapsamında atomun tarihsel gelişimin..

10

Image

Başkan Çöl’den ziyaret
Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl ve Sandıklı Ak Parti İlçe Başkanı Bekir Özçelik Sandıklı Eğitimciler Birliği Sendikası (EĞİTİM-BİR-SEN) Başkanlı..

11

Image

Okullar zeka oyunlarıyla donatılıyor
Başmakçı İlçe Kaymakamlığı, ilçedeki anaokulu ve ilkokullarda zeka oyunları projesini başlattı. ..

12

Image

Kaymakam okulları gezdi
Dinar Kaymakamı Selami Kapankaya, Tatarlı Beldesi'ndeki okullarda incelemelerde bulundu...

13

Image

Başkan Çöl işyeri açtı
Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl ve İlçe Kaymakamı Eflatun Can Tortop, İstasyon Caddesindeki işyeri açılışını yaparak hayırlı olsun dileklerinde ..

14

Image

Özel Öğrenme Güçlüğü semineri
Şuhut ilçesindeki Kurtuluş İhsan Küçükarslan İlkokul öğretmenleri için 'Özel öğrenme güçlüğü farkındalık' semineri düzenlendi...

15

Image

Okullara kitap desteği

Şuhut İlçe Kaymakamlığı tarafından ilçe genelinde bulunan ilkokul, ortaokul ve liselerde eğitim-öğretim gören öğrencilere okuma alışkanlıklarını ..

16

Image

Yaban hayvanları unutulmadı

Sandıklı ilçesinde bulunan Akdağ tabiat parkında yaşayan yaban hayvanları için yem ve saman bırakıldı...

17

Image

Minikler ilk kitaplarını okudu
Şuhut ilçesindeki Kurtuluş İhsan Küçükarslan İlkokulunda okumaya geçen 1.sınıf öğrencileri ilk kitaplarını okudular...

Üreticiler kiraz fiyatı için birlik kurulmasını istiyor | Gazete3.com.tr
Image

Üreticiler kiraz fiyatı için birlik kurulmasını istiyor


Afyonkarahisar’ın Sultandağı ilçesinde üretilip Avrupa ülkeleri başta olmak üzere Rusya ve Çin gibi bir çok ülkeye ihraç edilen dünyaca ünlü kirazda hasat dönemi sonuna yaklaşırken, üreticiler buğday, mısır ve fındık gibi kirazında fiyatının belirlenmesi için bir birlik kurulmasını istiyor
  İLÇELER    10.07.2017 21:28:02


Afyonkarahisar’ın Sultandağı ilçesinde üretilip Avrupa ülkeleri başta olmak üzere Rusya ve Çin gibi bir çok ülkeye ihraç edilen dünyaca ünlü kirazda hasat dönemi sonuna yaklaşırken, üreticiler buğday, mısır ve fındık gibi kirazında fiyatının belirlenmesi için bir birlik kurulmasını istiyor. Diğer yandan dalından taze taze toplanan kirazlar ise dış görünüşleri ile de görenlerin tadına bakmadan iştahını kabartmaya yetiyor. İHA İngiltere Kraliyet ailesi ile birlikte bir çok Avrupa ülkesinin sofrasını süsleyen Sultandağı kirazında hasat döneminin bitmesine yaklaşık 20 gün kaldı. Hava şartlarının kiraz için gayet olumlu geçtiğini belirten üreticiler geçtiğimi 23 Nisan’da yaşanan don olayı olmasa rekoltenin mevcuttan daha fazla gerçekleşerek bu yıl rekor dahi kırılabileceğini ifade ettiler. İlçede uzun yıllardır kiraz üretimi gerçekleştiren Ayşe Budak isimli üretici, rekolteden bu sene çok memnun olduklarını kaydederek, “7-8 yıldan bu yana verim alamıyorduk, olsa da don oluyor ve soğuk verimi götürüyordu. Bu sene güzel ancak her bölgede yok. Bölgemizde bazı yerlerde ağaçlar çiçek açtı ama onu da don vurmuş. Bazı bölgelerin çok güzel verimi var. Buna rağmen rekolte bizi memnun etti. 5-7 TL’ye kadar kiraz satımı var” dedi. Budak, bölgede üretilen ve küçük kalibreli (çaplı) olduğu için “gılli” diye adlandırılan kirazında para ettiğini aktararak, “Gılli kiraz geçen sene 1 TL’ydi. Bu sene 2.20 TL’den gitti. Hersene böyle olsa çiftçinin yüzü gülecek” ifadesini kullandı. “KİRAZIMIZ YETERİNCE TANITILMIYOR” İlçede yaşayan bir başka üretici Mehmet Pekmezci isimli üretici ise üreticinin sadece yazın değil kış mevsiminde de ürünün fazla ve kaliteli olması için büyük çaba gösterdiğini aktararak, “Bu koşturma neticesinde acaba üretici ürettiği kirazının değerini alabiliyor mu veya kirazımız dünya genelinde hak ettiği yeri bulabiliyor mu, yeteri kadar tanıtabiliyor muyuz? Bu benim görüşüme göre yeterli değil. Biz sayın büyüklerimizden şunu istiyoruz çayın, buğdayın, mısırın veya fındığın her yıl sezon açıldığında belli bir fiyatı oluyor. Bizde isteriz ki kirazımızın en azından kalibrelerine göre bir fiyat belirlemesi olsa üreticiler olarak bizde rahat olacağız” şeklinde konuştu. ÜRETİLEN KİRAZLAR MASTARLARLA ÖLÇÜLÜP AYRILIYOR Diğer yandan yetişip olgunlaşan kirazlar üreticiler tarafından tarım işçileri yardımı ile toplanarak kalibreleri yani çaplarına göre ayrılarak alım yapan toptancılara götürülüyor. Ayıklanma esnasında 28-30 kalibrede olan kirazlar mastarlar vasıtası ile ölçülerek ayrı kasalara konulup toptancılara o şekilde götürülüyor. Büyük kalibredeki kirazlar ihracata ayrılırken, küçük kalibreli kirazla ise yurt içi piyasaya satılıyor. Tarım işçilerinin günlük 55-65 TL arasında yevmiye ile çalıştığı ilçede işçi çalıştırtacak durumu ya da o büyüklükte bahçesi olmaya üreticiler ise kirazı aile üyeleri ile birlikte topluyor. Toplanan kirazların ayırma esnasında ise sıcacık bir sohbetin ve söylenen Türküler ise çalışanların yorgunluğunu alıyor.
  İLÇELER    10.07.2017 21:28:02

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
22.01.2019
22.01.2019
22.01.2019
OZEL HABERLER