Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

Belediye personellerine Kuran-ı Kerim dersi
Sandıklı Belediyesi ile Hayrat Vakfı ile ortaklaşa düzenlenen proje kapsamında Belediye personellerine haftanın iki günü Kuran-ı Kerim dersi veriliyor..

2

Image

Zafer Meydanı’na kapalı durak
Afyonkarahisar Belediyesi tarafından vatandaşların yoğun olarak kullandığı Zafer Meydanı’na kapalı otobüs durağı kuruldu. ..

3

Image

Gençler camide buluştu
İscehisar İlçe Müftülüğü tarafından, Kavak Camiinde Cami-Gençlik buluşması ve yarıyıl tatilini camide geçiren öğrencilere hediye verme programı organi..

4

Image

‘Film platoları keşfedilmeli’
Afyonkarahisar’da Kameranın 100 Yılı adlı kitabın tanıtımı ve belgesel film gösterimi programında konuşan Vali Mustafa Tutulmaz, Afyonkarahisar’daki f..

5

Image

Nikah için özel günü seçtiler
İnsanların hafızalarında kolay kalması ve matematiksel olarak ters yazıldığında da aynı tarihe denk gelmesi sebebiyle evlenmek için 02.02.2020 tarihin..

6

Image

Burcu’dan Temiz’e ziyaret
T.C. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Afyonkarahisar İl Müdürü Ş. Münire Burcu, Afyonkarahisar İl Emniyet Müdürü Ali Temiz’e hayırlı olsun ziyaret..

7

Image

Müftü Avcı görevine başladı
Dinar ilçe müftülüğüne atanan Ramazan Avcı, görevine başladı. ..

8

Image

Rüzgar hayatı olumsuz etkiledi
Afyonkarahisar'da etkili olan rüzgar nedeniyle yerinden sökülen, 6 katlı binanın duvarındaki yaklaşık 10 metre uzunluğundaki reklam tabelası, bazı dük..

9

Image

Akrones çalışanları yorgunluk attı
Afyonkarahisar’da bir termal otel, yarıyıl tatili boyunca yoğun bir dönem geçiren personeline yorgunluk partisi düzenledi. Otel çalışanları yemek yedi..

10

Image

Kendi oğlunun nikahını kıydı
İscehisar Belediye Başkanı Ahmet Şahin, oğlu İdris Şahin ile Burçak Akyol çiftinin nikahını kıydı...

11

Image

Metruk binalar yıkılıyor
Emirdağ Belediyesi ilçe sınırları içerisinde bulunan, emniyet ve sağlık açısından risk oluşturan metruk binaların yıkımını gerçekleştirmeye devam ediy..

12

Image

Kaymakamlardan ziyaret
İl Emniyet Müdürü Ali Temiz, Çay ve Çobanlar ilçesi kaymakamlarını makamında ağırladı. ..

13

Image

‘Elimizden gelen gayreti gösteriyoruz’
Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Huzurevi’nde kalan yaşlıları, AFBEL Termal Otel’de ağırladı. Zeybek, yaşlıların rahat bir hayat yaşamaları için eller..

14

Image

Kış kuşları sayıldı
Afyonkarahisar genelindeki sulak alanlarda bulunan su kuşları için kış sayımı yapıldı...

15

Image

‘Sorunları yerinde tespit ediyoruz’
Akçin Mahallesi’ni ziyaret eden Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, vatandaşların taleplerini aldı, sorunları yerinde tespit etti. ..

16

Image

Yardımlar bekleniyor
Afyonkarahisar Sanayicileri ve İşadamları Derneği, Elazığ’da yaşanan deprem sonrası Bir Lokma Ekmek Bir Lokma Katık ismiyle yardım kampanyası başlattı..

17

Image

ATSO’dan yardım kampanyası
ATSO tarafından deprem bölgesindeki depremzedelere ulaştırılmak üzere yardım kampanyası başlatıldı. ..

Kış kuşları sayıldı | Gazete3.com.tr
Image

Kış kuşları sayıldı


Doğa Koruma ve Milli Parklar 5. Bölge Müdürlüğü ve Afyon Kocatepe Üniversitesi Doğa Koruma ve Biyoizlem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DOKBİM) tarafından Kış Ortası Kuş Sayımı gerçekleştirildi.
  AFYON    24.01.2019 11:14:26

Türkiye genelinde her ilin gerçekleştirdiği ve kış aylarında göç etmeden konaklayan kuşların belirlenmesi için ocak ve şubat aylarında gerçekleştirilen sayım, Afyonkarahisar’da 4 noktada yapıldı. Göçmen kuşların göç yolları üzerinde bulunan ve sulak alanlarıyla önemli bir noktada bulunan Afyonkarahisar, kuş türü açısından Türkiye’deki kuş türünün yarısına ev sahipliği yapıyor. Afyonkarahisar’da Eber, Karamık, Acı Göl ve Karakuyu Gölleri gibi sulak alanlarında 246 kuş türü bulunuyor.

TELESKOPLARLA İZLENİYOR

Her onlarca kuş gözlemcisi yaz aylarında Afyonkarahisar’a gelerek kuş gözlemi yapıp, kuş fotoğrafları çekiyor.Geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirilen kış ortası kuş sayımında kış aylarında göç etmeyen yerel kuş türleri belinleme çalışması yapıldı. Doğa Koruma ve Milli Parklar 5. Bölge Müdürlüğü ve AKÜ DOKOBİM tarafından yapılan çalışmaya müdürlük yetkilileri ile AKÜ DOKOBİM içinde yer alan bilim insanları katıldı. Kuşlar bilim insanları ve müdürlük çalışanları tarafından teleskoplarla izlenerek sayıldı.

1967 YILINDAN BERİ KIŞ KUŞLARI SAYILIYOR

Çalışmayla ilgili bilgi veren AKÜ DOKOBİM Müdürü Doç. Dr. Uğur Cengiz Erişmiş, Afyonkarahisar’ın göçmen kuşların göç yolları üzerinde olduğunu ve önemli sulak alanları bulunduğunu dile getirdi: “Türkiye’de 1967 yılından beri 181 ülke ile hemen hemen aynı dönemde kış ortası kuş sayımı yapılıyor. Afyonkarahisar’da da Eber, Karamık, Karakuyu ve Acı Göl’de kış kuşlarına yönelik sayımı gerçekleştirdik. 48 tane kuş türü belirledik yaptığımız sayımlarda” Sayımlarda avlanabilen kuş türlerinde önemli azalma olduğunu kaydeden Erişmiş, “Sayımlarda yenebilen av kuşlarında, ördek olarak nitelendirdiğimiz kuşların sayısında önemli derecede azalma olduğunu tespit ettik. Geçtiğimiz yıl yaklaşık 200 civarında olan yeşilbaşlı ördek sayısı, bu yıl sadece iki tane olarak kayıt altına aldık. Çamurcun denilen avlanma olarak ikinci tercih edilen kuş türünde de azalma var. 60 tane civarında çamurcun kuşu tespit edildi” diye konuştu.

“HAVALARIN SOĞUMASI KUŞ SAYISINI ETKİLEDİ”

Kuş sayısının azalmasına havaların soğuk gitmesinin de etkili olduğunu söyleyen Erişmiş, salı nedeni avcı sayısının artmasına ve avcı belgesinin çok verilmesine bağladı. “Avcı sayısının artması bu azalmaya neden oldu diye düşünüyorum. Çünkü avcı sayısı alanda fazla olunca, kuşlar daha korunaklı alanlara gidiyor. Buralarda bu türleri görebiliriz. Su seviyesinin azalmasının da tür azalmasına neden olduğu kanaatindeyim. Su azalınca balık ve besin miktarı da düşüyor. Plankton azalması da ortaya çıkıyor. Bunların hepsi bir zincirleme olay ortaya çıkarıyor.”>>>Mustafa BAYER  AFYON    24.01.2019 11:14:26

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
17.02.2020
17.02.2020
17.02.2020
OZEL HABERLER