Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

SEVGİ BOHÇALARI ARMAĞAN EDİLECEK
Sevgi Bohçası protokolü
AFSÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Türk Kızılayı Afyonkarahisar Şubesi arasında “Sevgi Bohçası” iş birliği proto..

2

Image

Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu İl Temsilcisi ve BESYO Müdürü Prof. Dr. Yücel Ocak: “Bu tür organizasyonlar tanıtım için önem taşıyor”
Afyon Kocatepe Üniversitesi BESYO Spor Salonu’nda beş gün süren ve Üniversitelerarası Futsal 1. Ligi’nde mücadele veren en iyi takımların terfi maçlar..

3

Image

Zeybek son yolculuğuna uğurlandı

Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde vatani görevini yaptığı sırada nöbet esnasında elim bir kaza sonucu hayatını kaybeden J. Komando Er Sezer Zeybek son..

4

Image

Tarlaların ortasında minare

Afyonkarahisar'ın Bolvadin ilçesinde 13. yüzyılda Selçuklular döneminde yapılan ‘Kırık Minare’, 1801 yılındaki büyük yangında yok olan Erkmenhisa..

5

Image

31 bin öğrenci greve gitti
İklim değişikliğine karşı mücadele için Türk Eğitim Derneği’ne bağlı 38 okulun 31 bin öğrencisi okullarında greve gitti. Grev yapan okullar arasında T..

6

Image

Destek ödemeleri başladı

Afyonkarahisar Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Serdar Lökçü, 2018 Yılı Anaç Koyun Keçi Destekleme ödemelerinin bugünde..

7

Image

Sizler bizlere emanetsiniz’
Vali Mustafa Tutulmaz programları dahilinde 02.09.1996 tarihinde vatani görevini yaptığı esnada Van İli kırsalında mayın patlaması sonucu Şehit olan J..

8

Image

‘Üretimde merkez olma yolundayız’

Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan işletmeleri ziyaret eden Vali Mustafa Tutulmaz, Afyonkarahisar’ın makine üretim sektörünün merkezi olma yolun..

9

Image

‘Destek başvuruları tekrar açılacak’
Afyonkarahisar Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Serdar Lökçü, 2018 anaç koyun keçi destekleme başvurularını kaçıran yetiştiriciler ..

10

Image

Vali Tutulmaz’dan Manisa turu

Zafer Kalkınma Ajansı 2019 Yılı Destek Programları açılış toplantısı nedeniyle Manisa’da bulunan Vali Mustafa Tutulmaz, Kütahya Valisi Dr. Ömer T..

11

Image

Özdilek’te kış fırsatları

Kaliteli markaların en çok tercih edilen kadın, erkek ve çocuk giyim ürünlerini tek çatı altında buluşturan Özdilek’te yüzde 50’ye varan indiriml..

12

Image

Yükümlülere müzik dinletisi

Afyonkarahisar Denetimli Serbestlik Müdürlüğü tarafından yükümlülere yönelik olarak müzik dinletisi gerçekleştirildi.
..

13

Image

‘KKTC’nin her zaman yanındayız’
Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) eski ve yeni dönem milletvekillerinden oluşan heyet, KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay’ı ziyaret ..

14

Image

Kış kuşları sayıldı
Doğa Koruma ve Milli Parklar 5. Bölge Müdürlüğü ve Afyon Kocatepe Üniversitesi Doğa Koruma ve Biyoizlem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DOKBİM) tarafın..

15

Image

Çöpten servet çıkıyor
Afyonkarahisar Çevre Hizmetleri Birliği Müdürü Ercan Özcan, her yıl toplanan ambalaj atıklarının geri dönüştürülmesi ile ülke ekonomisine 4 milyon lir..

16

Image

‘Afyonkarahisar şanslı bir kent’
Türk Telekom’um hizmetlerinden memnun olduklarını ifade eden BİK Müdürü Selami Çalışkan, Afyonkarahisar’ın kamu yöneticileri açısından şanslı bir il o..

17

Image

‘Engelsiz Yaşam Merkezimiz olmalı’
Afyonkarahisar Basın Yayın Derneği’ni ziyaret eden Kent Konseyi Engeliler Meclisi Başkanı Mesut Yurt, Afyonkarahisar'daki engelli derneklerinin tek ç..

Kış kuşları sayıldı | Gazete3.com.tr
Image

Kış kuşları sayıldı


Doğa Koruma ve Milli Parklar 5. Bölge Müdürlüğü ve Afyon Kocatepe Üniversitesi Doğa Koruma ve Biyoizlem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DOKBİM) tarafından Kış Ortası Kuş Sayımı gerçekleştirildi.
  AFYON    24.01.2019 11:14:26

Türkiye genelinde her ilin gerçekleştirdiği ve kış aylarında göç etmeden konaklayan kuşların belirlenmesi için ocak ve şubat aylarında gerçekleştirilen sayım, Afyonkarahisar’da 4 noktada yapıldı. Göçmen kuşların göç yolları üzerinde bulunan ve sulak alanlarıyla önemli bir noktada bulunan Afyonkarahisar, kuş türü açısından Türkiye’deki kuş türünün yarısına ev sahipliği yapıyor. Afyonkarahisar’da Eber, Karamık, Acı Göl ve Karakuyu Gölleri gibi sulak alanlarında 246 kuş türü bulunuyor.

TELESKOPLARLA İZLENİYOR

Her onlarca kuş gözlemcisi yaz aylarında Afyonkarahisar’a gelerek kuş gözlemi yapıp, kuş fotoğrafları çekiyor.Geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirilen kış ortası kuş sayımında kış aylarında göç etmeyen yerel kuş türleri belinleme çalışması yapıldı. Doğa Koruma ve Milli Parklar 5. Bölge Müdürlüğü ve AKÜ DOKOBİM tarafından yapılan çalışmaya müdürlük yetkilileri ile AKÜ DOKOBİM içinde yer alan bilim insanları katıldı. Kuşlar bilim insanları ve müdürlük çalışanları tarafından teleskoplarla izlenerek sayıldı.

1967 YILINDAN BERİ KIŞ KUŞLARI SAYILIYOR

Çalışmayla ilgili bilgi veren AKÜ DOKOBİM Müdürü Doç. Dr. Uğur Cengiz Erişmiş, Afyonkarahisar’ın göçmen kuşların göç yolları üzerinde olduğunu ve önemli sulak alanları bulunduğunu dile getirdi: “Türkiye’de 1967 yılından beri 181 ülke ile hemen hemen aynı dönemde kış ortası kuş sayımı yapılıyor. Afyonkarahisar’da da Eber, Karamık, Karakuyu ve Acı Göl’de kış kuşlarına yönelik sayımı gerçekleştirdik. 48 tane kuş türü belirledik yaptığımız sayımlarda” Sayımlarda avlanabilen kuş türlerinde önemli azalma olduğunu kaydeden Erişmiş, “Sayımlarda yenebilen av kuşlarında, ördek olarak nitelendirdiğimiz kuşların sayısında önemli derecede azalma olduğunu tespit ettik. Geçtiğimiz yıl yaklaşık 200 civarında olan yeşilbaşlı ördek sayısı, bu yıl sadece iki tane olarak kayıt altına aldık. Çamurcun denilen avlanma olarak ikinci tercih edilen kuş türünde de azalma var. 60 tane civarında çamurcun kuşu tespit edildi” diye konuştu.

“HAVALARIN SOĞUMASI KUŞ SAYISINI ETKİLEDİ”

Kuş sayısının azalmasına havaların soğuk gitmesinin de etkili olduğunu söyleyen Erişmiş, salı nedeni avcı sayısının artmasına ve avcı belgesinin çok verilmesine bağladı. “Avcı sayısının artması bu azalmaya neden oldu diye düşünüyorum. Çünkü avcı sayısı alanda fazla olunca, kuşlar daha korunaklı alanlara gidiyor. Buralarda bu türleri görebiliriz. Su seviyesinin azalmasının da tür azalmasına neden olduğu kanaatindeyim. Su azalınca balık ve besin miktarı da düşüyor. Plankton azalması da ortaya çıkıyor. Bunların hepsi bir zincirleme olay ortaya çıkarıyor.”>>>Mustafa BAYER  AFYON    24.01.2019 11:14:26

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
04.12.2019
04.12.2019
04.12.2019
OZEL HABERLER