Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

‘Afyon’un vizyonu değişecek’
Kentsel Dönüşüm İrtibat Bürosu’nu ziyaret eden Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Kentsel Dönüşümle Afyonkarahisar’ın vizyonunun değişeceğini söyledi..

2

Image

Kültür Sanat Akademisi’nden ziyaret
Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Afyonkarahisar Belediyesi Kültür Sanat Akademisi Türk Müziği Topluluğu’nu makamında kabul etti...

3

Image

ATSO ile DANET protokol imzaladı
Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ile Vahdet Et ve Gıda Sanayi
Ticaret Anonim Şirketi (Danet) arasında, Coğrafi İşaret tescili ATSO t..

4

Image

‘Her daim yanınızdayım’
Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Afyonkarahisar Şube Başkanı Emre Öztürk ve beraberindeki de..

5

Image

Çevrimiçi mezuniyet töreni
Afyon Kocatepe Üniversitesinde (AKÜ) 2019-2020 akademik yılında mezun olan öğrenciler için çevrimiçi mezuniyet töreni düzenlendi...

6

Image

‘Afyon Sucuğu’na sahip çıkacağız’

Afyonkarahisar’daki sucuk üreticileriyle bir araya gelen MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak, Afyonkarahisar’ın önemli bir değeri olan ..

7

Image

AFYON ÇALIŞAN VE ÜRETEN BİR İL’
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, Fazlı-Macide Halaç Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nin açılışında, yaptığı konuşmada, ..

8

Image

‘Araştırma hakikati arama sürecidir’
AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, web ortamında yapılan Mühendislik Alanı’nda TÜBİTAK 1001 Projesi Hazırlama Eğitimi’nde yaptığı açıklamada, araşt..

9

Image

İmmün Plazma bağışları alınıyor

Türk Kızılayı Afyonkarahisar Şube Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Afyonkarahisar Kan Merkezi’nde de artık İmmün Plazma bağışlarının alınmaya ..

10

Image

‘Yaşlıları baş tacı eden bir toplumuz’
Emirdağ’da hayırsever Özcan Halaç tarafından yaptırılan Fazlı-Macide Halaç Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nin açılışında konuşan Aile, Çalışma ..

11

Image

Su ürünleri denetimi
Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri tarafından Afyonkarahisar’daki balık satış noktalarında denetim yapıldı ..

12

Image

BENDE A.Ş. İSTİYORUM

Geçtiğimiz hafta GAZETE3’ün kamuoyuna duyurduğu Salim Pancar’ın ‘A.Ş. olursa ben varım’ sözlerine Vali Çiçek’ten destek geldi. Vali Çiçek, GAZETE..

13

Image

Arabada konser
Afyonkarahisar Belediyesi Kültür Sanat Akademisi Türk Müziği Topluluğu tarafından Afyonkarahisar’da ilk kez arabada konser etkinliği düzenlendi. ..

14

Image

‘TEKNOFEST’in Afyon’da düzenlemesini istiyoruz’
ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser’i ziyaret eden Türkiye Afyonkarahisarlılar Platformu hakkında bilgi veren Doç. Dr. Mehmet Ali Danışman, TEK..

15

Image

‘İlimizin adı kötü anılıyor’
Atatürkçü Düşünce Derneği Afyonkarahisar Şube Başkanı Veli Cengiz İYİ Parti İl Başkanı Muhammet Mısırlıoğlu’nu ziyaret ederek çalışmalarında başarılar..

16

Image

‘İhracatımız toparlanmaya başladı’
ATSO eylül ayı meclis toplantısında gündemdeki gelişmeleri değerlendiren ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Serteser, pandemi dolayısıyla sıkıntıya düşen ihr..

17

Image

Haydi Afyon kan vermeye

Afyonkarahisar’daki kamu kurumları ile sivil toplum kuruluşlarının işbirliğinde “Kan ver Afyon” isimli kan bağışı kampanyası başlatılıyor..

Kış kuşları sayıldı | Gazete3.com.tr
Image

Kış kuşları sayıldı


Doğa Koruma ve Milli Parklar 5. Bölge Müdürlüğü ve Afyon Kocatepe Üniversitesi Doğa Koruma ve Biyoizlem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DOKBİM) tarafından Kış Ortası Kuş Sayımı gerçekleştirildi.
  AFYON    24.01.2019 11:14:26

Türkiye genelinde her ilin gerçekleştirdiği ve kış aylarında göç etmeden konaklayan kuşların belirlenmesi için ocak ve şubat aylarında gerçekleştirilen sayım, Afyonkarahisar’da 4 noktada yapıldı. Göçmen kuşların göç yolları üzerinde bulunan ve sulak alanlarıyla önemli bir noktada bulunan Afyonkarahisar, kuş türü açısından Türkiye’deki kuş türünün yarısına ev sahipliği yapıyor. Afyonkarahisar’da Eber, Karamık, Acı Göl ve Karakuyu Gölleri gibi sulak alanlarında 246 kuş türü bulunuyor.

TELESKOPLARLA İZLENİYOR

Her onlarca kuş gözlemcisi yaz aylarında Afyonkarahisar’a gelerek kuş gözlemi yapıp, kuş fotoğrafları çekiyor.Geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirilen kış ortası kuş sayımında kış aylarında göç etmeyen yerel kuş türleri belinleme çalışması yapıldı. Doğa Koruma ve Milli Parklar 5. Bölge Müdürlüğü ve AKÜ DOKOBİM tarafından yapılan çalışmaya müdürlük yetkilileri ile AKÜ DOKOBİM içinde yer alan bilim insanları katıldı. Kuşlar bilim insanları ve müdürlük çalışanları tarafından teleskoplarla izlenerek sayıldı.

1967 YILINDAN BERİ KIŞ KUŞLARI SAYILIYOR

Çalışmayla ilgili bilgi veren AKÜ DOKOBİM Müdürü Doç. Dr. Uğur Cengiz Erişmiş, Afyonkarahisar’ın göçmen kuşların göç yolları üzerinde olduğunu ve önemli sulak alanları bulunduğunu dile getirdi: “Türkiye’de 1967 yılından beri 181 ülke ile hemen hemen aynı dönemde kış ortası kuş sayımı yapılıyor. Afyonkarahisar’da da Eber, Karamık, Karakuyu ve Acı Göl’de kış kuşlarına yönelik sayımı gerçekleştirdik. 48 tane kuş türü belirledik yaptığımız sayımlarda” Sayımlarda avlanabilen kuş türlerinde önemli azalma olduğunu kaydeden Erişmiş, “Sayımlarda yenebilen av kuşlarında, ördek olarak nitelendirdiğimiz kuşların sayısında önemli derecede azalma olduğunu tespit ettik. Geçtiğimiz yıl yaklaşık 200 civarında olan yeşilbaşlı ördek sayısı, bu yıl sadece iki tane olarak kayıt altına aldık. Çamurcun denilen avlanma olarak ikinci tercih edilen kuş türünde de azalma var. 60 tane civarında çamurcun kuşu tespit edildi” diye konuştu.

“HAVALARIN SOĞUMASI KUŞ SAYISINI ETKİLEDİ”

Kuş sayısının azalmasına havaların soğuk gitmesinin de etkili olduğunu söyleyen Erişmiş, salı nedeni avcı sayısının artmasına ve avcı belgesinin çok verilmesine bağladı. “Avcı sayısının artması bu azalmaya neden oldu diye düşünüyorum. Çünkü avcı sayısı alanda fazla olunca, kuşlar daha korunaklı alanlara gidiyor. Buralarda bu türleri görebiliriz. Su seviyesinin azalmasının da tür azalmasına neden olduğu kanaatindeyim. Su azalınca balık ve besin miktarı da düşüyor. Plankton azalması da ortaya çıkıyor. Bunların hepsi bir zincirleme olay ortaya çıkarıyor.”>>>Mustafa BAYER  AFYON    24.01.2019 11:14:26

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
30.09.2020
30.09.2020
30.09.2020
OZEL HABERLER