Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

‘Afyon’un vizyonu değişecek’
Kentsel Dönüşüm İrtibat Bürosu’nu ziyaret eden Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Kentsel Dönüşümle Afyonkarahisar’ın vizyonunun değişeceğini söyledi..

2

Image

Kültür Sanat Akademisi’nden ziyaret
Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Afyonkarahisar Belediyesi Kültür Sanat Akademisi Türk Müziği Topluluğu’nu makamında kabul etti...

3

Image

ATSO ile DANET protokol imzaladı
Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ile Vahdet Et ve Gıda Sanayi
Ticaret Anonim Şirketi (Danet) arasında, Coğrafi İşaret tescili ATSO t..

4

Image

‘Her daim yanınızdayım’
Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Afyonkarahisar Şube Başkanı Emre Öztürk ve beraberindeki de..

5

Image

Çevrimiçi mezuniyet töreni
Afyon Kocatepe Üniversitesinde (AKÜ) 2019-2020 akademik yılında mezun olan öğrenciler için çevrimiçi mezuniyet töreni düzenlendi...

6

Image

‘Afyon Sucuğu’na sahip çıkacağız’

Afyonkarahisar’daki sucuk üreticileriyle bir araya gelen MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak, Afyonkarahisar’ın önemli bir değeri olan ..

7

Image

AFYON ÇALIŞAN VE ÜRETEN BİR İL’
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, Fazlı-Macide Halaç Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nin açılışında, yaptığı konuşmada, ..

8

Image

‘Araştırma hakikati arama sürecidir’
AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, web ortamında yapılan Mühendislik Alanı’nda TÜBİTAK 1001 Projesi Hazırlama Eğitimi’nde yaptığı açıklamada, araşt..

9

Image

İmmün Plazma bağışları alınıyor

Türk Kızılayı Afyonkarahisar Şube Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Afyonkarahisar Kan Merkezi’nde de artık İmmün Plazma bağışlarının alınmaya ..

10

Image

‘Yaşlıları baş tacı eden bir toplumuz’
Emirdağ’da hayırsever Özcan Halaç tarafından yaptırılan Fazlı-Macide Halaç Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nin açılışında konuşan Aile, Çalışma ..

11

Image

Su ürünleri denetimi
Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri tarafından Afyonkarahisar’daki balık satış noktalarında denetim yapıldı ..

12

Image

BENDE A.Ş. İSTİYORUM

Geçtiğimiz hafta GAZETE3’ün kamuoyuna duyurduğu Salim Pancar’ın ‘A.Ş. olursa ben varım’ sözlerine Vali Çiçek’ten destek geldi. Vali Çiçek, GAZETE..

13

Image

Arabada konser
Afyonkarahisar Belediyesi Kültür Sanat Akademisi Türk Müziği Topluluğu tarafından Afyonkarahisar’da ilk kez arabada konser etkinliği düzenlendi. ..

14

Image

‘TEKNOFEST’in Afyon’da düzenlemesini istiyoruz’
ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser’i ziyaret eden Türkiye Afyonkarahisarlılar Platformu hakkında bilgi veren Doç. Dr. Mehmet Ali Danışman, TEK..

15

Image

‘İlimizin adı kötü anılıyor’
Atatürkçü Düşünce Derneği Afyonkarahisar Şube Başkanı Veli Cengiz İYİ Parti İl Başkanı Muhammet Mısırlıoğlu’nu ziyaret ederek çalışmalarında başarılar..

16

Image

‘İhracatımız toparlanmaya başladı’
ATSO eylül ayı meclis toplantısında gündemdeki gelişmeleri değerlendiren ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Serteser, pandemi dolayısıyla sıkıntıya düşen ihr..

17

Image

Haydi Afyon kan vermeye

Afyonkarahisar’daki kamu kurumları ile sivil toplum kuruluşlarının işbirliğinde “Kan ver Afyon” isimli kan bağışı kampanyası başlatılıyor..

Çöpten servet çıkıyor | Gazete3.com.tr
Image

Çöpten servet çıkıyor


Afyonkarahisar Çevre Hizmetleri Birliği Müdürü Ercan Özcan, her yıl toplanan ambalaj atıklarının geri dönüştürülmesi ile ülke ekonomisine 4 milyon lira katma değer kazandırıldığını söyledi.
  AFYON    18.01.2019 10:54:49

Afyonkarahisar Belediyesi’nin öncülüğünde kurulan ve başkanlığını Belediye Başkanı Burhanettin Çoban’ın yaptığı Afyonkarahisar Çevre Hizmetleri Birliği, topladığı çöp ve atıklarla ülke ekonomisine katkı sağlıyor. Toplanan kağıtların geri kazanılmasıyla devasa ormanlar kurtarılırken, plastik atıkların geri dönüştürülmesiyle de litrelerce petrolden tasarruf edildi.

GÜNLÜK 500 TON ÇÖP TOPLANIYOR

Afyonkarahisar genelinde her gün ortalama 500 ton çöp toplandığını dile getiren Çevre Hizmetleri Birliği Müdürü Çevre Yüksek Mühendisi Ercan Özcan, şunları söyledi: “Çevre Hizmetleri Birliği çalışma alanlarında evsel atıklar, Atık piller, tıbbi atıklar ambalaj atıkları olarak sınıflandırılabilir. Bu kapsamda 2018 yılında 7 ilçeden uzak bölgedeki belediyelerimizin çöpleri taşındı. Yaklaşık 77 bin 800 ton çöp taşındı. 53 üye belediyelerimizden toplanan ve bertaraf edilen çöp miktarı ise 169 bin 750 tondur. Bu da yaklaşık olarak günlük ortalama 450-500 ton çöp geliyor ve bertaraf ediliyor.”

8 BİN TONA YAKIN AMBALAJ ATIĞI TOPLANDI

Toplanan çöpler içinde en fazla evsel atıkların olduğunu ifade eden Özcan, ambalaj atıklarının geri dönüştürülmesinin ekonomiye ve çevreye büyük katkı sağladığını belirterek, “Afyonkarahisar ilinin merkezinde ve ilçelerde toplam 7 bin 800 ton ambalaj atığı toplandı. Bu atıkların 2 bin 200 tonu kağıt-karton, 2 bin 900 tonu plastik 427 tonu metal ve 780 tonu ise cam atıklar olarak ortaya çıktı” dedi.

4 MİLYON TL KATMA DEĞER YARATILDI

Özcan, toplanan bu atıkların geri dönüştürülmesi ile ülke ekonomisine maddi olarak katkı sunulduğunu vurguladı. Geri dönüşümün çevreye ve doğal kaynaklara olan katkısını anlatan Özcan, “Bir ton kağıt karton toplandığında ve geri dönüştürüldüğünde 17 ağaç kesilmekten kurtarılıyor. Bu kapsamda 2018 yılında toplanan kağıt- karton atıklarla 38 bin 814 ağaç kesilmekten kurtarılmıştır. Bu da çok geniş bir orman alanın korunması anlamına geliyor. Aynı zamanda enerji tasarrufu da yapmış oluyoruz. Yaklaşık 10 bin hanenin elektriğini karşılayabilecek bir enerji tasarrufu gerçekleştiriliyor. Diğer olan cam, plastik ve metal atıklarında geri kazanımı mevcuttur. Toplanan ve geri dönüştürülen bu atıklar sayesinde yaklaşık 4 milyon lira ülke ekonomisine katma değer sağlandı” ifadelerini kullandı.

ATIK PİL TOPLAMA YÜZDE 60 ARTTI

Atık pillerin toplanması noktasında okullarda ve vatandaşlarda bilinç oluşturmak için her yıl düzenledikleri kampanyaların etkili olduğunu anlatan Çevre Hizmetleri Birliği Müdürü Özcan, şöyle konuştu: “Ödüllü kampanyalar devam ediyor. 2018 yılında yaptığımız kampanyalara çok yoğun katımı oldu. Vatandaşların ve öğrencilerin katılımının yüksek olduğu dikkat çekti. Geçtiğimiz yıl 5 bin 800 kilogram atık pil toplandı. Bir önceki yıla göre yüzde 60 oranında artış olduğu ortaya çıktı. Bu artışın vatandaşlarımızın bu konuya olan duyarlılığının yükseldiğini gösteriyor. Atık pillerin toplanması için okullarımızda her yıl çeşitli hediyeler vererek bilinç oluşturmaya özen gösterdik. Bu sene 15 okula laptop, bilgisayar, projeksiyon cihazı, yazıcı ve televizyon gibi ihtiyaçları doğrultusunda hediyeler verildi.”

ÇÖPTEN 10 BİN EVE ELEKTRİK

Modern çöp depolama alanında bulunan elektrik üretme tesisinin üretimiyle ilgili de bilgi veren Özcan, “Çöp depolama alanında metan gazını toplayarak elektrik üretimine dönüştürülmesi için bir tesisimiz var. Buradaki tesiste saatte 2 kilowatt elektrik üretiliyor. 2018 yılında 17 bin 200 megawattlık bir üretim gerçekleştirilerek sisteme verildi. Bu üretim ile yaklaşık 10 bin hanenin elektrik ihtiyacı karşılandı. 10 bin evin elektrik ihtiyacı toplanan çöplerden elde edilen metan gazından sağlanıyor” diyerek sözlerini noktaladı.>>>Mustafa BAYER

  AFYON    18.01.2019 10:54:49

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
30.09.2020
30.09.2020
30.09.2020
OZEL HABERLER