Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

SEVGİ BOHÇALARI ARMAĞAN EDİLECEK
Sevgi Bohçası protokolü
AFSÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Türk Kızılayı Afyonkarahisar Şubesi arasında “Sevgi Bohçası” iş birliği proto..

2

Image

Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu İl Temsilcisi ve BESYO Müdürü Prof. Dr. Yücel Ocak: “Bu tür organizasyonlar tanıtım için önem taşıyor”
Afyon Kocatepe Üniversitesi BESYO Spor Salonu’nda beş gün süren ve Üniversitelerarası Futsal 1. Ligi’nde mücadele veren en iyi takımların terfi maçlar..

3

Image

Zeybek son yolculuğuna uğurlandı

Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde vatani görevini yaptığı sırada nöbet esnasında elim bir kaza sonucu hayatını kaybeden J. Komando Er Sezer Zeybek son..

4

Image

Tarlaların ortasında minare

Afyonkarahisar'ın Bolvadin ilçesinde 13. yüzyılda Selçuklular döneminde yapılan ‘Kırık Minare’, 1801 yılındaki büyük yangında yok olan Erkmenhisa..

5

Image

31 bin öğrenci greve gitti
İklim değişikliğine karşı mücadele için Türk Eğitim Derneği’ne bağlı 38 okulun 31 bin öğrencisi okullarında greve gitti. Grev yapan okullar arasında T..

6

Image

Destek ödemeleri başladı

Afyonkarahisar Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Serdar Lökçü, 2018 Yılı Anaç Koyun Keçi Destekleme ödemelerinin bugünde..

7

Image

Sizler bizlere emanetsiniz’
Vali Mustafa Tutulmaz programları dahilinde 02.09.1996 tarihinde vatani görevini yaptığı esnada Van İli kırsalında mayın patlaması sonucu Şehit olan J..

8

Image

‘Üretimde merkez olma yolundayız’

Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan işletmeleri ziyaret eden Vali Mustafa Tutulmaz, Afyonkarahisar’ın makine üretim sektörünün merkezi olma yolun..

9

Image

‘Destek başvuruları tekrar açılacak’
Afyonkarahisar Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Serdar Lökçü, 2018 anaç koyun keçi destekleme başvurularını kaçıran yetiştiriciler ..

10

Image

Vali Tutulmaz’dan Manisa turu

Zafer Kalkınma Ajansı 2019 Yılı Destek Programları açılış toplantısı nedeniyle Manisa’da bulunan Vali Mustafa Tutulmaz, Kütahya Valisi Dr. Ömer T..

11

Image

Özdilek’te kış fırsatları

Kaliteli markaların en çok tercih edilen kadın, erkek ve çocuk giyim ürünlerini tek çatı altında buluşturan Özdilek’te yüzde 50’ye varan indiriml..

12

Image

Yükümlülere müzik dinletisi

Afyonkarahisar Denetimli Serbestlik Müdürlüğü tarafından yükümlülere yönelik olarak müzik dinletisi gerçekleştirildi.
..

13

Image

‘KKTC’nin her zaman yanındayız’
Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) eski ve yeni dönem milletvekillerinden oluşan heyet, KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay’ı ziyaret ..

14

Image

Kış kuşları sayıldı
Doğa Koruma ve Milli Parklar 5. Bölge Müdürlüğü ve Afyon Kocatepe Üniversitesi Doğa Koruma ve Biyoizlem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DOKBİM) tarafın..

15

Image

Çöpten servet çıkıyor
Afyonkarahisar Çevre Hizmetleri Birliği Müdürü Ercan Özcan, her yıl toplanan ambalaj atıklarının geri dönüştürülmesi ile ülke ekonomisine 4 milyon lir..

16

Image

‘Afyonkarahisar şanslı bir kent’
Türk Telekom’um hizmetlerinden memnun olduklarını ifade eden BİK Müdürü Selami Çalışkan, Afyonkarahisar’ın kamu yöneticileri açısından şanslı bir il o..

17

Image

‘Engelsiz Yaşam Merkezimiz olmalı’
Afyonkarahisar Basın Yayın Derneği’ni ziyaret eden Kent Konseyi Engeliler Meclisi Başkanı Mesut Yurt, Afyonkarahisar'daki engelli derneklerinin tek ç..

Çöpten servet çıkıyor | Gazete3.com.tr
Image

Çöpten servet çıkıyor


Afyonkarahisar Çevre Hizmetleri Birliği Müdürü Ercan Özcan, her yıl toplanan ambalaj atıklarının geri dönüştürülmesi ile ülke ekonomisine 4 milyon lira katma değer kazandırıldığını söyledi.
  AFYON    18.01.2019 10:54:49

Afyonkarahisar Belediyesi’nin öncülüğünde kurulan ve başkanlığını Belediye Başkanı Burhanettin Çoban’ın yaptığı Afyonkarahisar Çevre Hizmetleri Birliği, topladığı çöp ve atıklarla ülke ekonomisine katkı sağlıyor. Toplanan kağıtların geri kazanılmasıyla devasa ormanlar kurtarılırken, plastik atıkların geri dönüştürülmesiyle de litrelerce petrolden tasarruf edildi.

GÜNLÜK 500 TON ÇÖP TOPLANIYOR

Afyonkarahisar genelinde her gün ortalama 500 ton çöp toplandığını dile getiren Çevre Hizmetleri Birliği Müdürü Çevre Yüksek Mühendisi Ercan Özcan, şunları söyledi: “Çevre Hizmetleri Birliği çalışma alanlarında evsel atıklar, Atık piller, tıbbi atıklar ambalaj atıkları olarak sınıflandırılabilir. Bu kapsamda 2018 yılında 7 ilçeden uzak bölgedeki belediyelerimizin çöpleri taşındı. Yaklaşık 77 bin 800 ton çöp taşındı. 53 üye belediyelerimizden toplanan ve bertaraf edilen çöp miktarı ise 169 bin 750 tondur. Bu da yaklaşık olarak günlük ortalama 450-500 ton çöp geliyor ve bertaraf ediliyor.”

8 BİN TONA YAKIN AMBALAJ ATIĞI TOPLANDI

Toplanan çöpler içinde en fazla evsel atıkların olduğunu ifade eden Özcan, ambalaj atıklarının geri dönüştürülmesinin ekonomiye ve çevreye büyük katkı sağladığını belirterek, “Afyonkarahisar ilinin merkezinde ve ilçelerde toplam 7 bin 800 ton ambalaj atığı toplandı. Bu atıkların 2 bin 200 tonu kağıt-karton, 2 bin 900 tonu plastik 427 tonu metal ve 780 tonu ise cam atıklar olarak ortaya çıktı” dedi.

4 MİLYON TL KATMA DEĞER YARATILDI

Özcan, toplanan bu atıkların geri dönüştürülmesi ile ülke ekonomisine maddi olarak katkı sunulduğunu vurguladı. Geri dönüşümün çevreye ve doğal kaynaklara olan katkısını anlatan Özcan, “Bir ton kağıt karton toplandığında ve geri dönüştürüldüğünde 17 ağaç kesilmekten kurtarılıyor. Bu kapsamda 2018 yılında toplanan kağıt- karton atıklarla 38 bin 814 ağaç kesilmekten kurtarılmıştır. Bu da çok geniş bir orman alanın korunması anlamına geliyor. Aynı zamanda enerji tasarrufu da yapmış oluyoruz. Yaklaşık 10 bin hanenin elektriğini karşılayabilecek bir enerji tasarrufu gerçekleştiriliyor. Diğer olan cam, plastik ve metal atıklarında geri kazanımı mevcuttur. Toplanan ve geri dönüştürülen bu atıklar sayesinde yaklaşık 4 milyon lira ülke ekonomisine katma değer sağlandı” ifadelerini kullandı.

ATIK PİL TOPLAMA YÜZDE 60 ARTTI

Atık pillerin toplanması noktasında okullarda ve vatandaşlarda bilinç oluşturmak için her yıl düzenledikleri kampanyaların etkili olduğunu anlatan Çevre Hizmetleri Birliği Müdürü Özcan, şöyle konuştu: “Ödüllü kampanyalar devam ediyor. 2018 yılında yaptığımız kampanyalara çok yoğun katımı oldu. Vatandaşların ve öğrencilerin katılımının yüksek olduğu dikkat çekti. Geçtiğimiz yıl 5 bin 800 kilogram atık pil toplandı. Bir önceki yıla göre yüzde 60 oranında artış olduğu ortaya çıktı. Bu artışın vatandaşlarımızın bu konuya olan duyarlılığının yükseldiğini gösteriyor. Atık pillerin toplanması için okullarımızda her yıl çeşitli hediyeler vererek bilinç oluşturmaya özen gösterdik. Bu sene 15 okula laptop, bilgisayar, projeksiyon cihazı, yazıcı ve televizyon gibi ihtiyaçları doğrultusunda hediyeler verildi.”

ÇÖPTEN 10 BİN EVE ELEKTRİK

Modern çöp depolama alanında bulunan elektrik üretme tesisinin üretimiyle ilgili de bilgi veren Özcan, “Çöp depolama alanında metan gazını toplayarak elektrik üretimine dönüştürülmesi için bir tesisimiz var. Buradaki tesiste saatte 2 kilowatt elektrik üretiliyor. 2018 yılında 17 bin 200 megawattlık bir üretim gerçekleştirilerek sisteme verildi. Bu üretim ile yaklaşık 10 bin hanenin elektrik ihtiyacı karşılandı. 10 bin evin elektrik ihtiyacı toplanan çöplerden elde edilen metan gazından sağlanıyor” diyerek sözlerini noktaladı.>>>Mustafa BAYER

  AFYON    18.01.2019 10:54:49

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
04.12.2019
04.12.2019
04.12.2019
OZEL HABERLER