Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

Belediye personellerine Kuran-ı Kerim dersi
Sandıklı Belediyesi ile Hayrat Vakfı ile ortaklaşa düzenlenen proje kapsamında Belediye personellerine haftanın iki günü Kuran-ı Kerim dersi veriliyor..

2

Image

Zafer Meydanı’na kapalı durak
Afyonkarahisar Belediyesi tarafından vatandaşların yoğun olarak kullandığı Zafer Meydanı’na kapalı otobüs durağı kuruldu. ..

3

Image

Gençler camide buluştu
İscehisar İlçe Müftülüğü tarafından, Kavak Camiinde Cami-Gençlik buluşması ve yarıyıl tatilini camide geçiren öğrencilere hediye verme programı organi..

4

Image

‘Film platoları keşfedilmeli’
Afyonkarahisar’da Kameranın 100 Yılı adlı kitabın tanıtımı ve belgesel film gösterimi programında konuşan Vali Mustafa Tutulmaz, Afyonkarahisar’daki f..

5

Image

Nikah için özel günü seçtiler
İnsanların hafızalarında kolay kalması ve matematiksel olarak ters yazıldığında da aynı tarihe denk gelmesi sebebiyle evlenmek için 02.02.2020 tarihin..

6

Image

Burcu’dan Temiz’e ziyaret
T.C. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Afyonkarahisar İl Müdürü Ş. Münire Burcu, Afyonkarahisar İl Emniyet Müdürü Ali Temiz’e hayırlı olsun ziyaret..

7

Image

Müftü Avcı görevine başladı
Dinar ilçe müftülüğüne atanan Ramazan Avcı, görevine başladı. ..

8

Image

Rüzgar hayatı olumsuz etkiledi
Afyonkarahisar'da etkili olan rüzgar nedeniyle yerinden sökülen, 6 katlı binanın duvarındaki yaklaşık 10 metre uzunluğundaki reklam tabelası, bazı dük..

9

Image

Akrones çalışanları yorgunluk attı
Afyonkarahisar’da bir termal otel, yarıyıl tatili boyunca yoğun bir dönem geçiren personeline yorgunluk partisi düzenledi. Otel çalışanları yemek yedi..

10

Image

Kendi oğlunun nikahını kıydı
İscehisar Belediye Başkanı Ahmet Şahin, oğlu İdris Şahin ile Burçak Akyol çiftinin nikahını kıydı...

11

Image

Metruk binalar yıkılıyor
Emirdağ Belediyesi ilçe sınırları içerisinde bulunan, emniyet ve sağlık açısından risk oluşturan metruk binaların yıkımını gerçekleştirmeye devam ediy..

12

Image

Kaymakamlardan ziyaret
İl Emniyet Müdürü Ali Temiz, Çay ve Çobanlar ilçesi kaymakamlarını makamında ağırladı. ..

13

Image

‘Elimizden gelen gayreti gösteriyoruz’
Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Huzurevi’nde kalan yaşlıları, AFBEL Termal Otel’de ağırladı. Zeybek, yaşlıların rahat bir hayat yaşamaları için eller..

14

Image

Kış kuşları sayıldı
Afyonkarahisar genelindeki sulak alanlarda bulunan su kuşları için kış sayımı yapıldı...

15

Image

‘Sorunları yerinde tespit ediyoruz’
Akçin Mahallesi’ni ziyaret eden Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, vatandaşların taleplerini aldı, sorunları yerinde tespit etti. ..

16

Image

Yardımlar bekleniyor
Afyonkarahisar Sanayicileri ve İşadamları Derneği, Elazığ’da yaşanan deprem sonrası Bir Lokma Ekmek Bir Lokma Katık ismiyle yardım kampanyası başlattı..

17

Image

ATSO’dan yardım kampanyası
ATSO tarafından deprem bölgesindeki depremzedelere ulaştırılmak üzere yardım kampanyası başlatıldı. ..

Çöpten servet çıkıyor | Gazete3.com.tr
Image

Çöpten servet çıkıyor


Afyonkarahisar Çevre Hizmetleri Birliği Müdürü Ercan Özcan, her yıl toplanan ambalaj atıklarının geri dönüştürülmesi ile ülke ekonomisine 4 milyon lira katma değer kazandırıldığını söyledi.
  AFYON    18.01.2019 10:54:49

Afyonkarahisar Belediyesi’nin öncülüğünde kurulan ve başkanlığını Belediye Başkanı Burhanettin Çoban’ın yaptığı Afyonkarahisar Çevre Hizmetleri Birliği, topladığı çöp ve atıklarla ülke ekonomisine katkı sağlıyor. Toplanan kağıtların geri kazanılmasıyla devasa ormanlar kurtarılırken, plastik atıkların geri dönüştürülmesiyle de litrelerce petrolden tasarruf edildi.

GÜNLÜK 500 TON ÇÖP TOPLANIYOR

Afyonkarahisar genelinde her gün ortalama 500 ton çöp toplandığını dile getiren Çevre Hizmetleri Birliği Müdürü Çevre Yüksek Mühendisi Ercan Özcan, şunları söyledi: “Çevre Hizmetleri Birliği çalışma alanlarında evsel atıklar, Atık piller, tıbbi atıklar ambalaj atıkları olarak sınıflandırılabilir. Bu kapsamda 2018 yılında 7 ilçeden uzak bölgedeki belediyelerimizin çöpleri taşındı. Yaklaşık 77 bin 800 ton çöp taşındı. 53 üye belediyelerimizden toplanan ve bertaraf edilen çöp miktarı ise 169 bin 750 tondur. Bu da yaklaşık olarak günlük ortalama 450-500 ton çöp geliyor ve bertaraf ediliyor.”

8 BİN TONA YAKIN AMBALAJ ATIĞI TOPLANDI

Toplanan çöpler içinde en fazla evsel atıkların olduğunu ifade eden Özcan, ambalaj atıklarının geri dönüştürülmesinin ekonomiye ve çevreye büyük katkı sağladığını belirterek, “Afyonkarahisar ilinin merkezinde ve ilçelerde toplam 7 bin 800 ton ambalaj atığı toplandı. Bu atıkların 2 bin 200 tonu kağıt-karton, 2 bin 900 tonu plastik 427 tonu metal ve 780 tonu ise cam atıklar olarak ortaya çıktı” dedi.

4 MİLYON TL KATMA DEĞER YARATILDI

Özcan, toplanan bu atıkların geri dönüştürülmesi ile ülke ekonomisine maddi olarak katkı sunulduğunu vurguladı. Geri dönüşümün çevreye ve doğal kaynaklara olan katkısını anlatan Özcan, “Bir ton kağıt karton toplandığında ve geri dönüştürüldüğünde 17 ağaç kesilmekten kurtarılıyor. Bu kapsamda 2018 yılında toplanan kağıt- karton atıklarla 38 bin 814 ağaç kesilmekten kurtarılmıştır. Bu da çok geniş bir orman alanın korunması anlamına geliyor. Aynı zamanda enerji tasarrufu da yapmış oluyoruz. Yaklaşık 10 bin hanenin elektriğini karşılayabilecek bir enerji tasarrufu gerçekleştiriliyor. Diğer olan cam, plastik ve metal atıklarında geri kazanımı mevcuttur. Toplanan ve geri dönüştürülen bu atıklar sayesinde yaklaşık 4 milyon lira ülke ekonomisine katma değer sağlandı” ifadelerini kullandı.

ATIK PİL TOPLAMA YÜZDE 60 ARTTI

Atık pillerin toplanması noktasında okullarda ve vatandaşlarda bilinç oluşturmak için her yıl düzenledikleri kampanyaların etkili olduğunu anlatan Çevre Hizmetleri Birliği Müdürü Özcan, şöyle konuştu: “Ödüllü kampanyalar devam ediyor. 2018 yılında yaptığımız kampanyalara çok yoğun katımı oldu. Vatandaşların ve öğrencilerin katılımının yüksek olduğu dikkat çekti. Geçtiğimiz yıl 5 bin 800 kilogram atık pil toplandı. Bir önceki yıla göre yüzde 60 oranında artış olduğu ortaya çıktı. Bu artışın vatandaşlarımızın bu konuya olan duyarlılığının yükseldiğini gösteriyor. Atık pillerin toplanması için okullarımızda her yıl çeşitli hediyeler vererek bilinç oluşturmaya özen gösterdik. Bu sene 15 okula laptop, bilgisayar, projeksiyon cihazı, yazıcı ve televizyon gibi ihtiyaçları doğrultusunda hediyeler verildi.”

ÇÖPTEN 10 BİN EVE ELEKTRİK

Modern çöp depolama alanında bulunan elektrik üretme tesisinin üretimiyle ilgili de bilgi veren Özcan, “Çöp depolama alanında metan gazını toplayarak elektrik üretimine dönüştürülmesi için bir tesisimiz var. Buradaki tesiste saatte 2 kilowatt elektrik üretiliyor. 2018 yılında 17 bin 200 megawattlık bir üretim gerçekleştirilerek sisteme verildi. Bu üretim ile yaklaşık 10 bin hanenin elektrik ihtiyacı karşılandı. 10 bin evin elektrik ihtiyacı toplanan çöplerden elde edilen metan gazından sağlanıyor” diyerek sözlerini noktaladı.>>>Mustafa BAYER

  AFYON    18.01.2019 10:54:49

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
17.02.2020
17.02.2020
17.02.2020
OZEL HABERLER