Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

Hyundai Afyonkarahisar Bayisi açıldı
Otomobil sektörünün önde gelen markalarından olan Hyundai Afyonkarahisar şubesi hizmete açıldı.
..

2

Image

Özgül Termal’den motivasyon etkinliği
Özgül Termal tarafından çalışan personellere motivasyon etkinlikleri düzenlendi. Yapılan etkinliklerde renkli görüntüler oluştu...

3

Image

AKܒden satılık hayvanlar
Afyon Kocatepe Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Eğitim, Araştırma ve Uygulama Çiftliği bünyesinde bulunan ihtiyaç fazlası hayvanlar ihaleyle satışa..

4

Image

Büyüttüler doğaya saldılar
Eskişehir kırsal alanında vatandaşlar tarafından 5 ay önce bulunan üç tilki yavrusu, Doğa Koruma ve Milli Parklar 5. Bölge Müdürlüğü ekiplerine teslim..

5

Image

Mühsürler ailesinin acı günü
Afyonkarahisar Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Mühsürler’in annesi Hayriye Mühsürler, geçirdiği elim bir trafik kazası sonucu hayatın kaybetti. Merhume..

6

Image

‘Kırsal kalkınma ülkemiz için önemli’
IPARD-II Yatırımları Toplu Açılışı ve Sözleşme Töreninde konuşan Vali Mustafa Tutulmaz, insanları yaşadıkları ortamda geçinebilir kılmak gerektiğini b..

7

Image

‘Pancar alımları tüm hızıyla sürüyor’
Doğuş Afyon Şeker Fabrikası’ndan yapılan açıklamada, pancar alımlarının tüm kantarlarda yapılmaya devam edildiği bildirildi...

8

Image

Muhtarlar Günü kutlandı
19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla Vali Mustafa Tutulmaz İdare ve Denetim Müdürü Halit Taşpınar, Afyonkarahisar Belediyesi Muhtarlık ve Sosyal Hizmetl..

9

Image

Büyükşehirlere bal kabağı AFYON’DAN GİDİYOR
Afyonkarahisar'a bağlı Nuribey beldesinde patatesin yanı sıra üretilen bal kabakları, başta İstanbul olmak üzere Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlere ..

10

Image

Sorunlar TOKİ sakinlerini isyan ettirdi
Afyonkarahisar Zafer Mahallesi’nde TOKİ sakinleri, yaşadıkları sorunlara çözüm üretilmediği iddiasıyla toplanarak, yönetici Selçuk Nur’a şikâyetlerini..

11

Image

Meslek edindirme işbirliği
Afyonkarahisar Halk Eğitim Merkezi ile Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü (İŞKUR) arasında meslek edindirme kurslarıyla ilgili protokol imzalandı...

12

Image

Latife Mühsürler son yolculuğuna uğurlandı
Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Meclis Üyesi Ahmet Alp, Ahmet Alp ve Mustafa Mühsürler’in annesi Latife Mühsürler, vefat etti. Merhume M..

13

Image

‘Her zaman hizmetinizdeyiz’
Afyonkarahisar Valiliği ev sahipliğinde her ay düzenlenen Halk Günü toplantılarının ekim ayı toplantısında konuşan Vali Mustafa Tutulmaz, vatandaşlara..

14

Image

‘El temizliği önemli’
İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Dünya El Yıkama Günü dolayısıyla Park Afyon AVM’de stant açıldı. ..

15

Image

Dünya Ekmek Günü’nde No 03 farkı
Afyon’un yepyeni markası NO 03 Fırından Yeni; 16 Ekim Dünya Ekmek Günü’ne özel bir kampanya başlattı. Dünya Ekmek Günü’nde tüm ekmekleri yüzde 10 in..

16

Image

‘Kaldırımlara araç park etmeyin’
Dünya Beyaz Baston Günü dolayısıyla bir açıklama yapan Altı Nokta Körler Derneği Afyonkarahisar Şube Başkanı Hakan Erdoğan, kaldırımlarda rahat yürüye..

17

Image

‘Afyon’da bağımlılığı bitirmek istiyoruz’
Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı’nda konuşan Vali Mustafa Tutulmaz, bağımlılık konusunda Afyonkarahisar’ın Türkiye ortalamasını..

ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser: “Uyumlu çalışma Afyonkarahisar’ı geliştiriyor" | Gazete3.com.tr
Image

ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser: “Uyumlu çalışma Afyonkarahisar’ı geliştiriyor"


Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Kanal 3’te “Günlerin Getirdiği” isimli programda İhsan Beşer ve Sezer Küçükkurt’un sorularını yanıtladı. Serteser, uyum ile çalışıldığı takdirde şehrin ilerlediğini, bu ilerlemenin de son 10 yılda hissedilir düzeyde olduğunu belirtti
  AFYON    18.04.2018 10:23:21

Alkan KURT

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Kanal 3’te canlı yayınlanan “Günlerin Getirdiği” programında Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler, Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticiler Vakfı (TOSYÖV) Genel Başkan Yardımcısı İhsan Beşer ve Kocatepe Gazetesi Sahibi Sezer Küçükkurt’un Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası seçimlerinden projelere, kadar pek çok konuda yöneltilen soruları içtenlikle cevapladı.

BİRLİK VE BERABERLİK ÖNEMLİ

“Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası’nda birlikteliği nasıl sağladınız” sorusuna Serteser, “Ben kimseye kin güdemiyorum. Kin gütmek benim karakterimde yok. Beni insanların tanımaları zaman aldı. İki defa rakipli olarak ATSO’da seçime geçirdik. Ticaret ve Sanayi Odası’ndaki seçimlerinden sonra ‘Bu kişi buna oy vermiştir, vermemiştir’ diye bir yaklaşım bizim karakterimizde olmadı. Ben Türkiye’nin de birlik ve beraberliğe ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Bizim bu anlayışımız, Afyonkarahisar’ın A Protokolü’nde de hissediliyor. Valilerimiz, Belediye Başkanımız, Sayın Rektörümüz, ekonomi sivil toplum kuruluşları, Organize Sanayi Bölgesi. Biz hepsiyle iyi olmaya gayret ediyoruz. Bu şekilde bir uyum olursa şehir gelişiyor. Son 10 senede Afyonkarahisar’ın gelişimi hissedilir düzeyde. Uyum olmadan şehrin ilerlemesini düşünemeyiz. Bu benim en sevdiğim özelliklerimden bir tanesi. Hakikaten birlik ve beraberliğe önem veren bir insanım” dedi.

ODA SEÇİMLERİNDE PROJELER KONUŞULMALI

Ticaret ve Sanayi Odası seçimlerinde projelerin yarışması gerektiğine işaret eden Serteser, proje ile yürütülen rekabetin yararlı olduğunu belirtti. Serteser, “Nasıl ki Belediye Başkanlığı’nda adaylar projelerini açıklıyorsa, Ticaret ve Sanayi Odası seçimleri de öyle olmalı. Bizdeki seçimler ne yazık ki öyle olmuyor. Biz her dönemimizde projeler ürettik. Rekabet her zaman iyidir. Ama kuru kuruya rekabet değil, proje ile rekabet iyidir. Meslek Komiteleri’ne aday olanların sektörleri için hangi projeleri düşündükleri, hangi projeler için çaba sarf edeceklerini söylemeleri, Başkan Adayı’nın da genel olarak Ticaret ve Sanayi Odası’na ne katacağını açıklaması gerekiyor. Afyonlu sanayici ve işadamları da ne için oy verdiğini tam olarak bilebilir böylece” ifadelerini kullandı.

50 SENE KULLANILABİLECEK BİR BİNA

ATSO Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürdüğü iki dönemde ATSO’nun altyapısının tamamlanması ve kurumsallaşma işlemlerinin hızlandırılması çalışmalarına önem verdiklerini belirten Serteser, 2009-2013 döneminde ATSO’nun yeni hizmet binasını, 2013-2018 döneminde çarşı içindeki yeni İş Merkezi’ni bitirdiklerini vurguladı. Serteser, şöyle konuştu: “Bizim ilk dönemimizin projesi, yeni bir hizmet binasının yapılmasıydı. Eski Maliye Bakanlarımızdan İsmet Atilla Bey’i saygıyla anmak istiyorum. 2000’li yıllarda bu arazi Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası’na taahhütler içeren bir şekilde tahsis edilmişti. O taahhütlerden bir tanesi de hizmet binasının yapılmasıydı. 50 sene kullanılabilecek bir bina yatırımı yapılmasını düşündük. 2011’de başladık, 2013’te bitirdik. 12 milyon 300 bin liraya mal oldu. O zaman yapılamaz, buna gerek var mı derken, biz kredimizi ödedik. Binamızın şimdiki değerini varın siz hesap edin. O krediyi almasaydık, parayı biriktirseydik uçurum bir fark olurdu. O gün karşı çıkanlar, sonradan güzel bir işin yapıldığını kabul ettiler. İkinci dönemdeki projemiz de eski hizmet binamızın yeniden yapılmasıydı. Günün şartlarına göre yapılmış, bina zaman içinde yıpranmış. Kentsel Dönüşüm gibi bir imkan da oluşmuş. Yönetim Kurulu’nda bir araya geldik, dedik ki yıkalım, tekrar yapalım. O kiracıların bazılarından sıkıntı çıktı. Amaç orada kira artırmak değildi. Kira artışı, yeni binanın sonucu oldu. Biz o binayı 3 milyon 500 bin liraya mal ettik. 300 bin lira kira geliri elde ederken 2017 yılında 819 bin lira Ticaret ve Sanayi Odası’nın kasasına giren kira elde etmişiz. 2018 yılında 947 bin lira bekliyoruz. Bu mal, 6 bin üyenin. Böyle bir şey sağladıysak kötü mü ettik? Bazı kiracılarımız gerçekten mağdur oldular, ama ne yapalım? Üyelerimiz için bu binayı kullanmayalım mı? Bu güzel bir netice değil mi? Gelinen nokta şudur: İki binamız da eleştirilir noktada değildir. Bu konuda emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Belediye Başkanımızı o konularda bir dediğimizi iki etmedi. Kaldırımları, asfaltları yaptı. Valilerimiz bize destek oldu. İki dönemin Meclis üyelerine, Meclis Divanı’na teşekkür etmek lazım.”

ÜÇÜNCÜ DÖNEMDE BİR PROJE DAHA

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı’na 3 dönem üst üste seçilen Serteser, üçüncü dönemde yapılacak büyük bir proje hakkında da bilgi verdi. ATSO Hizmet Binası’nın arkasındaki alanda daha önceki alanlarda 10 bin metrekarelik bir binanın yapıldığına işaret eden Serteser, bu binanın verimli ve şehre katkı sağlar bir şekilde kullanılmasını istediklerini kaydetti. Serteser, “Mermer bizim bir klasiğimiz. İhracatımızın her dönem lokomotifi. İzmir Mermer Fuarı dünyada ilk 3’te. Kısıtlı, 3-4 gün süren bir fuar. Mermer sektöründe her mermer çeşidinin görülebildiği bir yer yok. Biz mermer şehrinde yaşıyoruz. Hizmette süreklilik ilkesi var. Bizden önce yapılmış, yapanlardan Allah razı olsun. Mevcut binanın arkasındaki yer, 10 bin metrekarelik bir alan. Şimdiye kadar değerlendiremiyorduk, kredi alarak yapabildiğimiz yatırımlarımız vardı. 3’üncü dönemde artık Afyonkarahisar’a önemli bir şey kazandırmamız lazım. Buraya biz Alışveriş Merkezi gibi, Fuar gibi bir proje uygulayacağız. Proje etüt çalışmaları da hazırlanıyor, belli bir noktaya geldikten sonra sektör temsilcilerinin de fikirlerini alacağız. Aşağı yukarı 30 metrekareden 100 adet stant ortaya çıkacak. Üreticiler, katılım bedeli ödeyerek sürekli fuar gibi ürününü sergileyecek” ifadelerini kullandı. Serteser, bu projenin Türkiye’de ilk olacağının altını çizdi.

“EKONOMİDE TÜRKİYE’NİN ÖNÜ AÇIK”

Ekonomi hakkında sorulan bir soru üzerine Türkiye’nin 15 Temmuz ihaneti ve terör belası ile mücadele ettiğini kaydeden Serteser, bu şartlara rağmen ekonominin önemli bir ivme kazandığını belirtti. Serteser, “Dünyada kriz yaşandığı bir dönemde Afyonkarahisar’da da Türkiye’de kriz yaşanabiliyor. Şirketler bazen kendi spesifik durumlarından dolayı da sıkıntıya giriyor. Sıkıntıya girmek için dünyanın tamamında bir kriz olması gerekmiyor. Netice itibariyle bir daralma, tabii ki insanlar rahat değiller. Türkiye 15 Temmuz ihanetini bertaraf etti, terör belası ile mücadele ediyoruz. Güllük gülistan dönemlerden geçerek bu hale gelmedik. Esnafımız sıkıntıya giriyor, ama biz yine çok iyi durumdayız. 7,4 büyüme oranı var. Tamamen yansıyor mu? Yansıdığını tamamen hissetmemiz mümkün olmuyor, ama ben hissettiğimizi düşünüyorum. Büyüme oranları, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kendi açıklaması değil, uluslararası platformda kabul gören bir rakam. Bu büyük bir başarıdır. Göreceli olarak aslında başarılı sayılırız. Bundan sonra Türkiye olarak önümüzün açık olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu.

SERTESER’İN AÇIKLAMALARINDAN NOTLAR:

Kanal 3’te 2 buçuk saat süren “Günlerin Getirdiği” programında Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser’in konuşmalarından bazı notlar ise şöyle: “2009’dan bugüne kadar ATSO içindeki faaliyetlere zaman ayırmamda değişiklik olmadı. Hatta arttı. Üçüncü dönemde üyelerimiz, daha çok sorumluluk yüklediler. Hepsi birleşti, sizin bu işi daha iyi yapacağınıza inanıyoruz dediler. Bu büyük bir sorumluluk. Ben, zamanımızın minimum yüzde 80’ini Ticaret ve Sanayi Odası’na ayırıyorum. Yarım yamalak takiple hiçbir iş olmaz. Kendi işimizden biraz fedakârlık ediyoruz. Ama bir taraftan kendi işimizi de sürdürüyoruz. Babam da inşaat yüksek mühendisidir. Birçok proje yaptık. Oturmuş belli personeliniz var. 10 birim iş yapacaksak 2 birim iş yapıyoruz. Kendi işlerimizden ödün vermemek zorundayız, markamızı sıkıntıya sokmamamız lazım.”
“Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu Bey de bazı görevler veriyor. Son 5 senedir Ticaret ve Sanayi Odaları Konsey Başkan Yardımcısı’yım. Rifat Bey’in Başkanı olduğu Milletler Arası Ticaret Odası’nın Yönetim Kurulu Üyesi’yim. 2015 yılından bu yana Afyon Eğitim Vakfı’nın Başkanıyım. Bu Vakıf’ta 126 bursiyerimiz varken, 436’lara üç senede çıkardık. Ama en fazla zamanımı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı alıyor.”
“Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası, A kalite Akredite Oda. Londra, Paris Ticaret Odaları hangi standartta hizmet veriyorsa, biz de o hizmeti hatta fazlasını veriyoruz. Bunu da bağımsız denetçiler denetliyor. Üst üste 2 dönem A kalite Akredite Belgesi’ne sahibiz.”
“Son 9 yıllık dönemde kendi bütçelerimiz dışında 23 tane proje yürüttük. Bunlardan bize 5 milyon 750 bin dolar hibe desteği girdi ve harcandı. 9 senede 30 milyonluk bütçemiz var, 5 milyon 750 bin dolar, yaklaşık 24 milyon liralık bir rakamı hibe almışız. Neredeyse bütçemize yakın. Şu anda yürüttüğümüz 3 proje var. 2’si Ur-Ge, bir tanesi de Avrupa Birliği hibeli KOBİ Finans projesi. Bunlar çok önemli projeler.”
“Odalar ve Borsalar içinde Yeşil Bina hiç yok. Bir proje daha hazırladık, Zafer Kalkınma Ajansı’nın son çağrısında. Bizim için önemli. Bu projeyi kazanırsak Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası, Odalar ve Borsalar içinde Yeşil Bina Sertifikası olan tek bina olacak. Bölgemizde de ilk bina olacak. Bu, sosyal sorumluluğumuza da önem verdiğimizi gösteriyor.”
“Ben gençlere şunu tavsiye etmek istiyorum. En az bir yabancı dili anadiliniz gibi biliniz. Bir lisan, bir meslek demektir. Yabancı dilinizle meslek sahibi gibi önemli bir yerde işe girebilirsiniz. Dürüst olmak, meziyet değil, ama olması gereken bir şey. Sözünde durmak, iş ahlakı da böyle. İcat çıkarma diye bir söylem vardır; biz icat çıkarmalıyız. Çok araştırmacı olmalıyız. İnovasyona önem vermeliyiz. Bu mantaliteyi kendi beynimize yerleştirmeliyiz. İş ahlakı, dürüstlük var; girişimci ruhunuz varsa hangi mesleği seçseniz başarılı olmamanız mümkün değil.”


  AFYON    18.04.2018 10:23:21

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
22.10.2018
22.10.2018
22.10.2018
OZEL HABERLER