Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

‘Basın her zaman yanımızda’
Afyonkarahisar basınının tüm çalışmalarında kendilerine destek verdiğini belirten Türk Eğitim-Sen temsilcileri ile Cansuyu Derneği temsilcileri Afyonk..

2

Image

Pazaryerinde çalışmalar tam gaz
Afyonkarahisar Belediyesi Selçuklu Mahallesinde başlatılan kapalı pazaryerinde çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor. ..

3

Image

‘Ortak projeler yapabiliriz’
Turkuvaz Medya Bölge Koordinatörü Şeyda Yılmaz Afyonkarahisar Basın Yayın Derneği’ni ziyaret etti. ..

4

Image

CAKA çocuklara müziği sevdirdi
Keman virtüözü Cihat Aşkın'ın 13 ilde başlattığı Cihat Aşkın ve Küçük Arkadaşları (CAKA) projesi kapsamında Türkiye genelinde 500'ün üzerinde çocuk ve..

5

Image

İçme Suyu Arıtma Tesisini gezdiler
Afyonkarahisar Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü'nce hayata geçirilen, sofra tuzundan klor üretilmesini sağlayan 10 kg/h kapasiteli Oksijen Bazl..

6

Image

Konservatuar Müzesi’ne anlamlı hediye
Kanun Sanatçısı Tahir Aydoğdu babasının yaptığı ve yıllarca çaldığı tarihi ve manevi önemi büyük olan kanunu Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Devlet ..

7

Image

"Bataklaşma temizlenmeli"
Afyonkarahisar'da, Türkiye'nin en büyük sulak alanlarından Eber Gölü'nün son yıllarda ortaya çıkan kuraklık tehdidine karşı korunabilmesi için yapılma..

8

Image

Otizmli Faik’in resim yeteneği
Afyonkarahisar'da özel eğitim merkezinde resim yeteneği keşfedilen 17 yaşındaki otizmli Faik Emre Arslan'ın, ahşap yakma sanatı ile yaptığı resimler i..

9

Image

İkazcı Şükrü Bey saygıyla anıldı

Milli Mücadele kahramanlarından Afyonkarahisar Milletvekili olarak 1. Meclis’te bulunan hukukçu ve gazeteci İkazcı Mehmet Şükrü Bey’in (Koçoğlu) ..

10

Image

‘Valilik kimseden para istemez’

Afyonkarahisar Valiliği’nden yapılan açıklamada, şehit yakınlarına ve gazilere yönelik olarak gereken desteklerin verildiği, bunu sağlarken vatan..

11

Image

Toprak Koruma Kurulu toplandı
İl Tarım ve Orman Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya Vali Mustafa Tutulmaz’ın yanı sıra Vali Yardımcısı Gülihsan Yiğit, İl Tarım..

12

Image

Alt geçitte sona gelindi
Afyonkarahisar Belediyesi tarafından kısa süre önce eski Stad Kavşağı, Atatürk Caddesi üzerinde çalışmalarına başlanan alt geçitte sona gelindi...

13

Image

Cep telefonu kontrollü sulama

Çalışmaları devam eden Afyonkarahisar Çobanlar Seyitler Sulaması Yenileme İnşaatının tamamlanması ile 31 bin 150 dekar zirai arazinin sulanacağın..

14

Image

Basın Yayın Derneği’ne ziyaretler sürüyor

Afyonkarahisar Basın Yayın Derneği’ne nezaket ziyaretleri devam ediyor. Afyonkarahisar İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır ve Türkiye-Çin İş ..

15

Image

Şehit babası Çömez’i ziyaret etti

Hakkari'nin Çukurca ilçesinde 1996 yılında teröristlerle girdiği çatışmada şehit olan Uzman Çavuş Fahri Pınar'ın babası İsmail Pınar'ı (74), Afyo..

16

Image

‘Hizmetlerimiz unutulmamış’
Afyonkarahisar Sivil Toplum Kuruluşları Platformu, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban'a teşekkür ziyaretinde bulundu. Ziyarette konuşan Başkan Çoban, ..

17

Image

Mevlevihane’ye ziyaretçi akını

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edilen, Afyonkarahisar Belediyesi tarafından düzenlenerek halkımızın hizmetine sunulan Afyonkarahisar..

“Afyonkarahisar’ın kardeşliği Hamm için çok önemli” | Gazete3.com.tr
Image

“Afyonkarahisar’ın kardeşliği Hamm için çok önemli”


Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Uluslararası İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi (UİM) tarafından 6. Erasmus+ Uluslararası Haftası Etkinliğinde konuşan Hamm Belediye Başkanı Thomas Hunsteger Petermann, Afyonkarahisar’la olan 10 yıllık kardeşliğin kendisi için çok önemli olduğunu söyleyerek, “Bugün dostluğumuz öğrenciler, üniversite öğrencileri, ekonomi temsilcileri ve daha birçok grubun canlı alışverişinden hayat bulmaktadır” diye konuştu.
  AFYON    18.04.2018 09:55:08

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Uluslararası İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi (UİM) tarafından 6. Erasmus+ Uluslararası Haftası Etkinliği gerçekleştirildi. Atatürk Kongre Merkezinde gerçekleştirilen etkinliğe Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Hamm Belediye Başkanı Thomas Hunsteger Petermann, AKÜ Rektör Vekili Prof. Dr. İsa Sağbaş, UİM Müdürü Prof. Dr. Mustafa Güler, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tuğrul Kandemir, Mühendislik Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Ahmet Yıldız, Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yılmaz Yalçın, Veteriner Fakültesi Dekan V. Erkan Karadaş ve UİM Müdür Yardımcısı ve Erasmus Kurum Koordinatörü Doç. Dr. Ayhan Erol ile birlikte çok sayıda akademik personel ve öğrenci katıldı.

GÜNEY AMERİKA’YA PERSONEL VE ÖĞRENCİ GÖNDERİMİ YAPILACAK

Etkinliğin açış konuşmasını gerçekleştiren AKÜ UİM Müdür Yardımcısı ve Erasmus Kurum Koordinatörü Doç. Dr. Ayhan Erol, Erasmus+ kapsamında Avrupa dışından da ortak ülkeler ve üniversiteler bulunduğunu ve yakın tarihte bu ülkelerle personel ve öğrenci değişimi yapılacağını kaydetti. Erol, “Şunu söylemek istiyorum ki Erasmus+ olduğundan beri sadece Avrupa’dan değil, Avrupa dışı kıtalardan da ortaklarımız da var. Kendimizi ülkemizdeki diğer üniversiteler ile kıyasladığımızda iyi bir yerde olduğumuzu sevinerek söylemek istiyorum. Çünkü anlaşmalı olduğumuz ülkelerin sayısı diğer üniversitelere nazaran çok iyi durumda, ayrıca önümüzdeki günlerde Ulusal Ajans’tan hibesini beklediğimiz ülkeler de eklenecek bu sayıya. Artık Brezilya, Peru, Şili ve Arjantin gibi ülkelerdeki üniversitelerle anlaşma yapacağız ve oralara da hem öğrenci hem de hocalarımızı göndermiş olacağız” diye konuştu.

“MÜLTECİLERİN SIKINTILARINI KONUŞMAK İÇİN EN İYİ TERCİH AFYONKARAHİSAR”

AKÜ Rektör Vekili Prof. Dr. İsa Sağbaş ise üniversitelerin kalite göstergelerinden en önemlilerinin uluslararasılaşma ve dışa açılım olduğunu dile getirdi. AKܒnün dışa açılıma büyük önem verdiğini kaydeden Sağbaş, “Uluslararası Hafta etkinliklerin birçok amacı bulunmaktadır. Bu yıl 14 ülkeden akademisyen ve uluslararası ilişkiler bürosu çalışanlarını misafir olarak ağırlamaktayız. Katılımcılar bu hafta boyunca tecrübelerini birbirleriyle paylaşma imkanı bulmaktadır” dedi Sağbaş, Afyonkarahisar’da da pek çok mülteci yaşadığını ifade ederek “Şehrimiz sayısı yaklaşık 14 bin Suriye ve Afgan mültecilere ev sahipliği yapmaktadır. Şehrimizde mültecilerle ilgili konut, eğitim gibi problemlerle karşı karşıyayız. Sayın Hamm Belediye Başkanı Petermann’ın bu konudaki konuşması için de Afyonkarahisar’ın iyi bir tercih olduğunu belirtmeliyim” dedi.

“ETKİNLİK FARKLI KÜLTÜRLERİ VE FARKLI İNANÇLARI TANIMAYA YARDIMCI OLUYOR”

Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban ise devletlerin ve üniversitelerin gerçekleştirdiği değişim programlarını çok olumlu bulduğunu belirtti. Değişim programları sayesinde kültürlerarası etkileşim gerçekleştiğini kaydeden Çoban, “Bu programlar sayesinde farklı dinlere, farklı inanç dünyasına, farklı yaşam tarzına sahip ülkeleri ve öğrencileri gözlemleme ve ilişki kurma imkânı bulunuyor. Şuanda dünyada en ihtiyaç duyduğumuz şeyin barış olduğunu görüyorum, bu barışın sağlanmasında da bu tip etkinliklerin büyük öneme sahip olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu.

“İNSAN OLDUĞUMUZ İÇİN DE TÜM İNSANLIĞI SEVMEK GÖREVİMİZ”

Etkinliğe yurtdışından katılan konuklara Afyonkarahisar’ın tarihini de anlatan Çoban, konuşmasına şöyle devam etti: “Bu topraklarda 5 bin yıl öncesinden bugüne kadar Etiler, Frigyalılar, Lidyalılar, Romalılar ve Bizanslılar yaşam sürmüşlerdir. Şehir merkezimizin ise son bin yıldır Müslüman toplumlar tarafından kullanıldığını görüyoruz. Ayrıca şehir merkezimizin şöyle bir özelliği var; 1922’den 500 yıl öncesine kadar burada yaşayanların yaklaşık yüzde 35’i Ermenilerden, yüzde 2’lik bir bölümü de Yahudilerden oluşuyordu. 1920’li yıllardaki nüfus sayımına göre şehir merkezinin nüfusu 20 bin, bunun 7 binini Ermeniler oluşturuyordu. 500 kadar da Rumlar ve Museviler vardı. Mutlaka gezi programınızda vardır; kalemizin etrafındaki eski mahiyelerde 500 yıl boyunca Müslümanlar ve Hristiyanlar barış içerisinde yaşamışlar, düğünlerini beraber yapmış, cenazelerini de birlikte kaldırmışlardır. İnancımız farklı olabilir, yaşam tarzımız farklı olabilir, milletimiz farklı olabilir ama en nihayetinde hepimiz insanız. İnsan olduğumuz için de tüm insanlığı sevmek gibi önemli bir görevimiz var. O yüzden dünyanın neresinde bir açlık varsa, bir zulüm varsa, neresinde çocuklar ve siviller katlediliyorsa buna tüm dünyanın ortak tepki göstermesi lazım.”

“2.DÜNYA SAVAŞINDAN SONRA HAMM TÜRK İŞÇİLERCE YENİDEN İNŞA EDİLDİ”

Açış konuşmalarının ardından etkinlik, Hamm Belediye Başkanı Thomas Hunsteger Petermann tarafından verilen “Almanya ve Hamm şehrinde göçmen politikaları ile ilgili fırsatlar, problemler ve tecrübeler“ konulu konferans ile devam etti. Petermann, yaptığı konuşmada özellikle 2. Dünya Savaşının ardından büyük zarar görmüş şehrin başta Türkiye olmak üzere farklı ülkelerden gelen işçiler tarafından yeniden inşa edildiğini anlattı. Bu bağlamda göçmen politikaları ve çok seslilik ile ilgili şehrinin deneyimlerini aktaran Petermann, “Biz Almanlar, Mayıs 1949 yılında kabul edilen ve özel bir biçimde, ülkemizin iki dünya savaşından doğru dersleri çıkardığını netleştirmesi gereken anayasamızın ilk maddelerinden dolayı haklı olarak gurur duyuyoruz. Ancak aynı zamanda hoşgörü ve insancıllığın basit olarak kanunla dayatılamayacağı da açıktır. Hoşgörü ve insancıllık her birimiz ile bireysel olarak ilgilidir. Bizler ve ortak değerlerimiz ile” dedi. Petermann, içerisinde kömür ocağı bulunan Heessen şehrinde büyüdüğünü anlatarak, “Sachsen kömür ocağının bulunduğu, orada herkesin birbirine ihtiyaç duyduğu ve herkesin birbirine bağımlı olduğu, küçük şehir Heessen’de büyüdüm. Kimin nereden geldiğinin hiçbir önemi yoktu. Yer altında, kömür önünde tüm insanların eşit olduğu mottosu geçerliydi. Bu bilinç, yer üstünde de yaşatılıyordu” diye konuştu. Madenciliğin şehirlerinde derin izler bıkaktığını ifade eden Petermann “Bugün 180 bin nüfusu ile büyük şehir olan Hamm, tarihsel olarak büyümedi, aksine 1968 ve 1975’te yapılan iki yerel düzenleme ile oluştu. Ruhr bölgesinin doğu kenarında yer alan bugünkü Büyükşehir Hamm’da toplamda beş kömür ocağı vardı: Sonuncusu olan Bergwerk Ost, 2010 yılının sonbaharında kapatıldı. Madencilik, şehrimizde derin izler bıraktı” ifadelerini kullandı. Petermann şu bilgileri paylaştı: “Tüm gelişime ve değişime rağmen, madencilik ruhu şehrimizin birçok noktasında yaşamaya devam etmektedir. Bu bağlamda, yer altındaki insanların hepsinin eşit olduğu konusundaki en önemli ifadeyi tekrarlamak istiyorum. Ayrıca madenciliğin dışında da, insaniyet, hoşgörü ve insan sevgisi Hamm’da daima yaşanıyordu. Hem büyükler hem de küçükler arasında. Ben kendim, tanrının birçok adının olduğu ve her insanın inancını istediği şekilde yaşayabilme imkanına sahip olması gerektiği inancı ile büyüdüm. Bu inançla 43 yıldan uzun bir süredir yerel politika sahnesinde aktif rol alıyorum. Bu inanç bana bu güne kadar üstlendiğim tüm görevlerde kılavuzluk yaptı.”

120’DEN FAZLA MİLLET HAMM’DA YAŞIYOR

Hamm kentinin farklı ülkelerden aldığı göçler neticesinde günümüzde 120’den fazla milletin yaşadığı bir şehir olduğunu kaydeden Petermann, “Bugün 120’den fazla ulustan insan bizim şehrimizde yaşıyor; bu çeşitlilik hem bir şans hem de aynı zamanda bir zorluktur. En büyük grubu Türkiye’den bize gelmiş olan insanlar oluşturmaktadır. 8 bin 922, geçtiğimiz yıl sonu için verilen kişi sayısıdır ancak sadece kısmen anlamlıdır çünkü geçtiğimiz yıllarda birçok Türk vatandaşı Alman vatandaşlığını almıştır. Ayrıca verilen sayıya, Almanya’da doğan çocuklar dahil değildir. Eğer bu iki değer eklenirse toplam sayı neredeyse ikiye katlanır.”

“GÜVENİ İNŞAA ETMEK YILLAR ALIR AMAYIKMAK İÇİN BİRKAÇ CÜMLE YETERLİ”

Alman ve Türk haklarının birbirlerine yaklaşmaları, birbirlerinden bir şeyler öğrenmeleri ve birlikte diyalog halinde kalmalarının önemine dikkat çeken Petermann, “Özellikle de Almanlar ve Türkler arasında daha önce ortaya çıkan ve hala devam eden zor zamanlarda, burada bunları ne derinleştirmek ne de değerlendirmek istiyorum. Güven inşa etmek yılları ve on yılları alır. Ancak güveni yıkmak için çoğunlukla birkaç cümle yeterli olabilir. Bu nedenle her birimiz, Almanlar ve Türkler arasındaki dostluğun, bizi birçok ortak tarihin birleştirmesinden dolayı çok özel olduğunun bilincinde olmalıyız” dedi. Afyonkarahisar-Hamm arasındaki kardeş kent olması sürecine ilişkin de bilgiler veren Petermann sözlerini şöyle noktaladı: “On yılı aşkın süredir devam eden, Afyon ile olan şehir kardeşliği benim için çok önemlidir. İnsanlar tarafından taşınan bir dostluktur. Partnerliğimizin başlangıç dönemlerini hala çok iyi hatırlıyorum. O dönemde bilinçli olarak özellikle bir Türk şehri ile partnerlik arayışındaydık ve Afyonkarahisar ile güvenilir bir dost ve partner bulduk. Bu özellikle ilk temasların daha çok tesadüfi olarak doğmuş olması nedeni ile çok önemlidir. Bugün dostluğumuz öğrenciler, üniversite öğrencileri, ekonomi temsilcileri ve daha birçok grubun canlı alışverişinden hayat bulmaktadır. Türkiye ziyaretlerim düşüncelerimi birçok alanda değiştirdi. Yerel insanlar ile olan karşılaşmalar ve görüşmeler bana Hamm’daki durum için de yeni bakış açıları verdi. Dostluk ve işbirliği için en önemli gereklilik, her iki tarafta iyi niyetin olmasıdır. Her iki taraf dostluğu isterse, biz de olası engellerden dolayı cesaretimizi kaybetmeyiz.” Altıncısı düzenlenen Erasmus+ Uluslararası Haftası Etkinliklerine Kosova’dan 3, İspanya’da 1, İngiltere’den 1, Romanya’dan 3, Pakistan’dan 1, Malezya’dan 2, Bosna Hersek’ten 4, Kazakistan’dan 5, Gürcistan’dan 4, Ukrayna’dan 2, Arnavutluk’tan 4, Cezayir’den 11 ve Almanya’dan 6 kişi katıldı.>>>Gazete3

  AFYON    18.04.2018 09:55:08

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
14.12.2018
14.12.2018
14.12.2018
OZEL HABERLER