Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu İl Temsilcisi ve BESYO Müdürü Prof. Dr. Yücel Ocak: “Bu tür organizasyonlar tanıtım için önem taşıyor”
Afyon Kocatepe Üniversitesi BESYO Spor Salonu’nda beş gün süren ve Üniversitelerarası Futsal 1. Ligi’nde mücadele veren en iyi takımların terfi maçlar..

2

Image

Zeybek son yolculuğuna uğurlandı

Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde vatani görevini yaptığı sırada nöbet esnasında elim bir kaza sonucu hayatını kaybeden J. Komando Er Sezer Zeybek son..

3

Image

Tarlaların ortasında minare

Afyonkarahisar'ın Bolvadin ilçesinde 13. yüzyılda Selçuklular döneminde yapılan ‘Kırık Minare’, 1801 yılındaki büyük yangında yok olan Erkmenhisa..

4

Image

31 bin öğrenci greve gitti
İklim değişikliğine karşı mücadele için Türk Eğitim Derneği’ne bağlı 38 okulun 31 bin öğrencisi okullarında greve gitti. Grev yapan okullar arasında T..

5

Image

Destek ödemeleri başladı

Afyonkarahisar Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Serdar Lökçü, 2018 Yılı Anaç Koyun Keçi Destekleme ödemelerinin bugünde..

6

Image

Sizler bizlere emanetsiniz’
Vali Mustafa Tutulmaz programları dahilinde 02.09.1996 tarihinde vatani görevini yaptığı esnada Van İli kırsalında mayın patlaması sonucu Şehit olan J..

7

Image

‘Üretimde merkez olma yolundayız’

Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan işletmeleri ziyaret eden Vali Mustafa Tutulmaz, Afyonkarahisar’ın makine üretim sektörünün merkezi olma yolun..

8

Image

‘Destek başvuruları tekrar açılacak’
Afyonkarahisar Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Serdar Lökçü, 2018 anaç koyun keçi destekleme başvurularını kaçıran yetiştiriciler ..

9

Image

Vali Tutulmaz’dan Manisa turu

Zafer Kalkınma Ajansı 2019 Yılı Destek Programları açılış toplantısı nedeniyle Manisa’da bulunan Vali Mustafa Tutulmaz, Kütahya Valisi Dr. Ömer T..

10

Image

Özdilek’te kış fırsatları

Kaliteli markaların en çok tercih edilen kadın, erkek ve çocuk giyim ürünlerini tek çatı altında buluşturan Özdilek’te yüzde 50’ye varan indiriml..

11

Image

Yükümlülere müzik dinletisi

Afyonkarahisar Denetimli Serbestlik Müdürlüğü tarafından yükümlülere yönelik olarak müzik dinletisi gerçekleştirildi.
..

12

Image

‘KKTC’nin her zaman yanındayız’
Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) eski ve yeni dönem milletvekillerinden oluşan heyet, KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay’ı ziyaret ..

13

Image

Kış kuşları sayıldı
Doğa Koruma ve Milli Parklar 5. Bölge Müdürlüğü ve Afyon Kocatepe Üniversitesi Doğa Koruma ve Biyoizlem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DOKBİM) tarafın..

14

Image

Çöpten servet çıkıyor
Afyonkarahisar Çevre Hizmetleri Birliği Müdürü Ercan Özcan, her yıl toplanan ambalaj atıklarının geri dönüştürülmesi ile ülke ekonomisine 4 milyon lir..

15

Image

‘Afyonkarahisar şanslı bir kent’
Türk Telekom’um hizmetlerinden memnun olduklarını ifade eden BİK Müdürü Selami Çalışkan, Afyonkarahisar’ın kamu yöneticileri açısından şanslı bir il o..

16

Image

‘Engelsiz Yaşam Merkezimiz olmalı’
Afyonkarahisar Basın Yayın Derneği’ni ziyaret eden Kent Konseyi Engeliler Meclisi Başkanı Mesut Yurt, Afyonkarahisar'daki engelli derneklerinin tek ç..

17

Image

AFBEL Termal kapılarını açıyor
Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, sporcu oteli konseptinde hayata geçirilen Afyonkarahisar Belediyesi Termal Oteli’nin (AFBEL) önümüz..

“Afyon basın konusunda öncü illerden bir tanesi” | Gazete3.com.tr
Image

“Afyon basın konusunda öncü illerden bir tanesi”


Afyonkarahisar Basın Yayın Enformasyon İl Müdürü Şerife Münire Burcu, Kanal 3 ekranlarında Pınar Akarsu’nun hazırlayıp sunduğu Pınar’la Kahvaltı Haberleri adlı programa konuk oldu. Programda Afyonkarahisar basını hakkında görüşlerini dile getiren Burcu, Afyonkarahisar’ın basın konusunda öncü illerden birisi olduğunu söyledi.
  AFYON    25.05.2018 09:29:13


Mehmet TABAK

Basın Yayın Enformasyon’un amaçları ve sorumlu olduğu civardaki basın araçlarını değerlendiren Burcu, Afyonkarahisar’ın potansiyeli hakkında ki görüşlerini de belirtti. İlk olarak Basın Yayın Enformasyon hakkında sorulan soruya cevap veren İl Müdürü Şerife Münire Burcu: “Basın Yayın Enformasyon, dördüncü güç olarak nitelendiriliyor. Basın, ülkemizden ziyade dünyada da çok önemli bir yere sahip. Basının gelişmesi, basına güvenin artırılması konusunda gerekli çalışmaları yapması, enformasyon alanında da kendi ülkesini dış ülkelere, kendi iş bölgelerine tanıtım tabii burada tanıtım da çok önemli. Genel itibari ile, basın sektörünün çalışanları ve fikir işçileri ile birlikte daha güçlü bir basın oluşturmak adına çalışanlar ile beraber daha üst seviyelere çıkarmak adına bazı çalışmalar yapmaktadır. Bildiğiniz gibi çalışmalarımız görsel, işitsel, radyo, televizyon gibi alanları da kapsamakta” ifadelerine yer verdi.

“AFYONKARAHİSAR’A ALIŞMAKTA ZORLANMADIM”

Önceki görevinde Muğla Bölge Müdürü olduğu sonrasında ise Afyonkarahisar’a geldiği hatırlatılan ve Afyonkarahisar’ı nasıl bulduğu üzerine sorulan soruyu da yanıtlayan Şerife Münire Burcu: “ Muğla’ya geçici görev ile atanmıştım ben, beş aylık bir sürecim vardı orada da. Ondan sonra asaleten olarak Afyonkarahisar’a atandım. Muğla tabii ki ilçeleri ile birlikte biraz turizm kaynakları olarak hareketli özellikle yaz döneminde o yüzden haber kaynağı olarak oldukça bol kaynağa sahip. Muğla’nın daha canlı olmasına rağmen Afyonkarahisar’da hiç Muğla’dan geri kalmıyor. Afyonkarahisar’da çok hareketli özellikle geldiğim günden beri tabii ki hareketli olmasının sebebi, Sayın Valimiz ve Belediye Başkanımızın çalışmaları var ve burada da tüm kamuda çok büyük bir hareketlilik var, herkeste de bir birlik söz konusu. Ben bunu görüyorum ve en güzel yanı. Herkes birbiri ile çok yakın, samimi, çok güzel diyalogları olan bir şehir tabii insanı da öyle, çalışan gazeteci arkadaşlarımız da öyle çok yakın, çok samimi ve içtenler. O yüzden buraya alışmakta çok zorlanmadım doğrusu, Afyonkarahisar’ı sevdik.” diye konuştu.

“TÜRKİYE’DE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ VAR FAKAT, GÜNDEM YOĞUN”

Türkiye Genelindeki basını nasıl değerlendirdiğine dair sorulan soruya da cevap veren Burcu: “ Öncelikle tabii ki basın özgür olmalı gerçekten özgür olmalı. Türkiye’de de basın özgür fakat ülke gündemi çok zor bir gündemden geçiyor, dünya daha doğrusu yeniden yapılandırılıyor bu sebeple devleti küçük düşürecek, ülkemizi geriye götürecek oluşumlar içerisinde olan gruplar olur tabii ki ancak, söz konusu gruplar ilgili bir takım sorunlar olması nedeni ile bazı girişimler yapılıyor tabii ki bunların da olması gerekiyor fakat, sarı basın kartı gazetecilik için önemli ve bir vizedir bu bence. O yüzden Sayın Cumhurbaşkanımızın da bahsettiği gibi kendisine yöneltilen bir soruda, içeride çok sayıda gazetecinin olduğundan bahsetti ve içeride sarı basın kartlı iki gazeteci var şeklinde beyanat vermişti. Sarı basın kartı aslında önemli ve gerçekten bir kabul görür yanı olduğu da söylenilebilir. Sarı basın kartlıların tabii ki basın camiasında artması ve o kartı taşıyan kişilerin de bu sorumluluk bincinde hareket etmeleri gerektiğini düşünüyorum. Ülkemizde gerçekten basın iyi durumda, sadece ülkemizde değil her yerdeler. Özellikle benim kurumum çok iyi çalışmalar yapıyor” dedi.

“SADECE BASIN İLAN KURUMUNUN YARDIMI DÜŞÜNÜLMEMELİ”

Sorumlu olduğu bölge ve Afyonkarahisar’da ki basın çalışanlarına verilen hakları da değerlendiren Şerife Münire Burcu: “Basın tabii ki zor durumda. Tüm bölge olarak tabii ki Uşak, Kütahya ve Eskişehir’de bize bağlı, onları da zaman zaman ziyaret ediyoruz. Herkesin tabii ki serzenişleri var. Genelde devletin gerçekleştirmiş olduğu yardımlar yani Basın İlan Kurumunun verdiği reklam ücretleri ile alakalı. Tabii ki devlet destekleyecek fakat, yine de kendi gazetelerimizin ilan bazı çabaları olmaları gerekiyor diye düşünüyorum ben. Sadece Basın İlan Kurumundan gelen destek ile bir yere varamayacaklarını görmeleri gerekiyor. Çünkü sadece Basın İlan Kurumundan gelecek yardımı düşünmeyerek çok bazlı hareket eden gazetelerin durumlarını daha iyi gördüm” ifadelerine yer verdi.

“YEREL BASIN, ULUSAL BASININ BİR AYAĞI”

Yazılı basının geleceğini de değerlendiren Afyonkarahisar Basın Yayın Enformasyon İl Müdürü Şerife Münire Burcu: “Yazılı basın zor durumda tabii ki artık sosyal medya var. Basın İlan Kurumunun da dijital medyaya geçilmesi konusunda yayınladığı bazı yönergeler var. Tabii ki süreç dijital medyaya doğru gidiyor. Yazılı basını gençlik zamanımızda daha keyifli, dokunarak gördük elbette onun zevkini vermeyecek fakat ben tamamen yazılı görselin sonlanarak dijital medyaya bilemiyorum tabii ki büyüklerimiz daha iyi biliyor fakat, acı bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor. Yazılı medyanın basımları var, çalışanları var, maliyetleri var ve maliyetleri her geçen gün biraz daha artıyor. Tabii az önce de dediğimiz gibi, reklam vermek isteyen gruplar artık daha çok sosyal medyayı tercih eder oldular ve kurumlardan bu konuda da serzenişler oldu gittiğim yerlerde bu durum tabii ki yazılı basını zora sokuyor. Bu durum yerel gazeteler içinde geçerli diyebiliriz. Bugün ki yerel basın, bana göre ulusal basının ayağı daha doğrusu temelidir” dedi.

“KANAL 3’ÜN MAŞALLAHI VAR”

Yerel Radyo ve Televizyonları da değerlendiren Burcu: “Yerel’de televizyonlar yani Muğla’da da görmüştüm ulusal yayına çıkanlar çok zorlanıyorlar, çok büyük meblağlar söyleniyor ve bunların karşılanması da çok zor o yüzden kanallarını kapatanlarını biliyorum. Muğla’da olsun tabii burada da var ve devam ediyor Kanal 3 maşallah güzel bir şekilde devam edecek. Bu tür güzel şeyleri umut ediyoruz, böyle şeyler önemli çünkü yereli ve Afyonkarahisar’ı tanıtmak adına gazete, televizyon özellikle çok önemli. Buradaki bir haberi ulusala taşımak adına bir basamak aslında ulusal her daim olmayabilir fakat yerel her daim burada” diye konuştu.

“ÇALIŞANLAR, KADROLARINA GÖRE BAŞVURU YAPABİLİR”

Sarı Basın kartı üzerine sorulan soruya daha detaylı bir şekilde cevap veren Şerife Münire Burcu: “Sarı basın kartı, yaptığınız bir işin karşılığıdır yani basın camiasında çok önemli bir kart, tüm dünyada kabul gören bir kart, Basın Press olarak adlandırılıyor. Bilindiği üzere gazetelerde birçok kadro var, bu kadrolarda herhangi bir gazetede, televizyonda, radyolarda göreve başladığınız zaman ilk başvurular kurumumuza yapılıyor bizler de çeşitli belgeler istiyoruz tabii ki. Bu belgeler çalıştığı yer ila alakalı bir beyanname, bunu dolduracak, yetkili kişiler imzalayacak, nüfus cüzdanı, sözleşmeleri, kurum künyeleri zaten bizlerde kayıtlı biz onları alarak değerlendiriyoruz. Toplanan belgeleri ilk olarak biz kendimiz değerlendiriyor, olumlu olursa eğer Genel Müdürlüğümüze gönderiyoruz, Genel Müdürlüğümüz de bunları değerlendirmeye alıyor” dedi.

“SARI BASIN KARTININ BEKLEME SÜRESİ VAR”

Sarı Basın Kartı’nın işlevi hakkında da açıklamalarda bulunan Burcu: “ Haber takibi, haberlere ulaşma açısından bir kolaylık, kendinizin kim olduğunuza dair bir kolaylık tabii sarı basın kartı dünya da geçerli olduğu için vize işlemlerinde, giriş ve çıkışlarda bir kolaylık bildiğiniz üzere yurt dışına çıkmak o kadar kolay değil. Basın kartı sayesinde bunları aşıyorsunuz. Tabii bir de bu kartların alım süreleri var. Radyo, televizyon ve gazetelerde hepsinin hemen hemen farklı zamanları var fakat bizim için basın kartına başvuranların öğrenim durumları önemli. Lise mezunları genelde 18 ay bekleme süresine tabi oluyorlar, bu süre içerisinde aynı yerlerinde çalışmaları gerekiyor. Lisans, ön lisans ve iletişim mezunları bizim için farklı bu durum biraz süreleri kısaltıyor. İletişim mezunlarına 6 ayda, ön lisanslara 9 ayda gibi şartlarımız var” diyerek sözlerini sonlandırdı.  AFYON    25.05.2018 09:29:13

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
24.06.2019
24.06.2019
24.06.2019
OZEL HABERLER