Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

‘Yerel basın desteklenmeli’
Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Başkanı Nuri Kolaylı, Türk basının meslek yasası olması gerektiğini belirterek, “Türk basınının en büyük sorunların..

2

Image

Saygıyla andık
Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikal edişinin 80'inci yıldönümü nedeniyle İlimizde çeşitli etkinlik..

3

Image

“Atatürk tüm dünyayı etkileyen bir lider’
Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 80.yıldönümü dolayısıyla Atatürk anıldı. Programda konuşan g..

4

Image

Saygıyla anıyoruz
Afyonkarahisar protokolü Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 80.yıldönümü nedeniyle mesajlar yayınladı...

5

Image

‘Türkiye’nin çabasına destek verilmeli’
1.Medya ve Mülteciler Basın Buluşması’nda Türkiye’nin mültecilere yönelik olarak yaptığı yardımlar ve çabaları ifade edilerek, diğer ülkelerin bu çaba..

6

Image

Koçak, Okan Üniversitesi Rektörü oldu
..

7

Image

Yapılandırmada ilk taksit hatırlatması
Kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin kanun kapsamındaki borçların ilk taksit ödemesi için verilen süre 1 Ekim Pazartesi günü sona ere..

8

Image

Aşure Günü etkinlikleri başlıyor
Afyonkarahisar Belediyesi tarafından Muharrem Ayı'nın 10. gününe rastlayan Aşûre Günü'nde Hz. Mevlana'nın yedinci kuşak torunlarından büyük mutasavvıf..

9

Image

Ahilik Haftası kutlanıyor
Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Hüsnü Serteser, Ahilik Haftası dolayısıyla birtakım etkinliklere katıldı, ziyaretlerde bu..

10

Image

İtalya semalarında Türk Bayrağı uçurulacak
Türk Uçurtma Takımı kaptanı ve İstanbul Uçurtmacılar Derneği Başkanı Mehmet Naci Aköz ülkemizi uluslar arası uçurtma etkinliklerinde temsil etmeye dev..

11

Image

Yatırım programları denetlendi
Isparta Orman Bölge Müdürlüğünce Bucak İşletme Müdürlüğü, Pamucak ve Kocaalilerde üç, Dinar İşletme Müdürlüğüne bağlı Başmakçı ilçesinde 1 olmak üzere..

12

Image

TGF’den yerel basına ‘cansuyu’ önerileri
Türkiye Gazeteciler Federasyonu tarafından, son dönemlerde yaşanan kağıt sıkıntısı ile had safhaya ulaşan basın sektöründeki zorlukları giderecek somu..

13

Image

SAĞLIK REVAÇTA
AKÜ ve AFSܒdeki öğrenci kayıtlarıyla ilgili olarak Gazetemiz Muhabiri Şehriban Toptaş’a konuşan AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, ilk yerleştirmel..

14

Image

Nurullah Okumuş AFSÜ Rektörü oldu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 15 üniversiteye yaptığı rektör atamalarına ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Afyonkarahisar Sağlık Bili..

15

Image

‘Nikah sayımız 940 oldu’
Pınar Akarsu’nun hazırlayıp sunduğu Pınar ile Kahvaltı Haberlerinin dünkü konuğu Afyonkarahisar Belediyesi Evlendirme Birim Sorumlusu Ümit Yıldırım, A..

16

Image

‘Zabıtalar fedakarca çalışıyor’
Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Zabıta Teşkilatı'nın kuruluşunun 192. yıldönümü dolayısıyla personeliyle bir araya geldi. Belediye Başkanı Burhane..

17

Image

‘Geleneksel el sanatları yaşatılmalı’
Taşhan Doruk Deri İşletmecisi Fatma Kıvrak, geleneksel el sanatlarının günümüzde var olma mücadelesi verdiğini söyleyerek, bu sanatların yaşatılması i..

YAŞAR YAŞAMAZ | Gazete3.com.tr
Image


YAŞAR YAŞAMAZ


27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü
  GÜNCEL    30.03.2017 12:00:48


27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü. Afyonkarahisar Belediyesi Tiyatrosu bu günde Aziz Nesin’in “Yaşar Yaşamaz” adlı oyununu RAM salonunda sergiledi. Benim isteğim ve düşüncem ; bu günde birden fazla yerde oyunları sergilenmesi, halkın bu salonları doldurmaları… Oyunun yönetmeni Sn. Hasan Elmas ,bu kadar kalabalık bir kadroyla hiçbir aksamaya uğramadan, oyunun özünü değiştirmeden, kendi ekolünü sahnede başarılı bir uyumla ortaya koyması mükemmelinde ötesindeydi. Her bir arkadaşı kahraman. Kendilerini oyuna öyle vermişlerdi ki; alın terini bolca sahneye bıraktılar 27 Mart akşamı RAM salonuna. Tiyatro deyince : Bizi kendimizle , çevremizle yüzleştirir… Yaşamımızda göremediğimiz bir olguyu sahnede fark ettirir, hayatı tanıtır bizlere… Birlikte olmayı, birlikte eğlenmeyi, yalnızlığın panzehiri olarak huzur verir bizlere… Dünyaya geldiğimizde aldığımız da aldığımız ilk nefes gibidir; değişen dünyamızın sonsuz soluklu nefesidir. Düşlerin bile “umut”tu tiyatrodur. Oyun 12 yaşındaki bir çocuğun okula kayıt olamayışıyla başladı gibi. Nüfuz Cüzdanı olmadığı için kayıt yapılmaz. Nüfuz Müdürlüğünden cüzdanını al gel, yapalım denir. Kargaşa ve karmaşıklık burada başlar!...Babası 1897 doğmuştur. Yaşar bir yıl önce 1896 doğduğu yazılıdır kütükte.Babası 1911 yılında evlenmiştir anasıyla. 1915 yılında ve 1935 Dersim isyanında şehit olmuş olarak yazılmıştır Yaşar. Nüfuz Cüzdanı çıkartmak için uğraşır, bürokrasi vermemek için savaş verir Yaşar’la… 12 Yaşındaki saf temiz Anadolu çocuğu çarkın dişlisi olmuştur; önüne geleni ezer yok eder !..Kazık yiye yiye yaşamı tanır, yol yordam öğrenir; kendi şikayet ettiklerini kendisi yapmaya başlar!... oyunda yapılan tasvirler, kişilerin dış özelliklerini değil de daha çok psikolojik durumlarını ve tercihlerini anlatmada çok başarılıydı oyuncular…Yerel ağızların ve argonun kullanımı dili basitleştirmemiş, aksine tam anlamıyla o dünyanın içine sokmuştur. Yaşar ‘ın başına gelenler hepimizin gerçeğidir. oyun kurgu olmaktan çıkmış, salt gerçek olmuştur oyun süresince… Bence bu sorunlar hala devam ediyor! Lütfen gidin seyredin…Ben anlatmayayım daha fazla heyecanı kaçar…Hayat hep böyle devam ediyorsa: söz bitmez, Perde kapanmaz, ışık sönmez, Bu tür oyunlar kubbede “hoş seda” , olarak kalacaktır. W. Shakespeare: “ Var olmak mı, yok olmak mı, bütün sorun bu!” Oyunun yönetmeni Sn. Hasan Elmas’a, ekip arkadaşlarına, Emel Sarlık Hanımefendiye, Belediye Başkanı Sn. Burhanettin Çoban’a teşekkürlerimi sunuyorum.Afyon Tiyatro Sanatının “ üs liginde” artık. Mutlu kalınız..
  GÜNCEL    30.03.2017 12:00:48

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
17.11.2018
17.11.2018
17.11.2018
OZEL HABERLER