Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

Camilerde Ramazan temizliği

Afyonkarahisar Belediyesi yaklaşan Ramazan Ayı nedeniyle camilerde temizlik ve dezenfeksiyon çalışmalarına devam ediyor...

2

Image

Yazar Yalnız çocuklarla buluştu

Çocuk kitapları yazarı Ferrin İlbay Yalnız 2.Afyon Kitap Fuarı'na katılmak için Afyonkarahisar'a geldi. ..

3

Image

Esnaflar Gastro Afyon’u bekliyor

Afyonkarahisar’ın yöresel lezzetlerinin tanıtılacağı 2. Gastro Afyon Lezzet Festivali görkemli bir organizasyona ev sahipliği yapacak...

4

Image

CİB’e büyük ödül

Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Telekomünikasyon Birliği tarafından Cenevre'de gerçekleştirilen Dünya Bilgi Toplumu Zirvesinde (WSIS), Cumh..

5

Image

Osman Attila anılacak

Afyonkarahisarlı Şair-Yazar Osman Attila vefatının 41. yılında 19 Nisan 2019 tarihinde saat 10:15’te kabri başında anılacak...

6

Image

Şehit polisler anıldı

Türk Polis Teşkilatının 174. kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında Afyon Kocatepe Asri Mezarlığı’nda bulunan Polis Şehitliği’nde tören düzenl..

7

Image

‘Polislik kutsal bir meslek’

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, vatandaşların huzur ve güvenliğini sağlamak için çalışmalar yapan p..

8

Image

Çoban köpekleri yarıştı

Afyonkarahisar'da Türk Çoban Köpekleri Festivali kapsamında Yerli Irklar Irk Standartları Yarışması yapıldı...

9

Image

Adı ormanda yaşayacak

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin (ÇYDD) Afyonkarahisar Şubesi’nin Kurucu Başkanı Ceyhun Yeltekin Arısoy’un adının verildiği bir hatıra ormanı..

10

Image

Küllerin Arasından oyunu sahnelenecek


Haldun Dormen ve Arena Oyuncuları ‘Küllerin Arasından’ tiyatro oyunu ile Afyonkarahisar’a geliyor...

11

Image

Otizmli çocuklar eğlendi

Özdilek Afyonkarahisar, 2 Nisan Otizm Farkındalık Günü dolayısıyla otizmli çocuklara ev sahipliği yaptı. Çocuklar, Özdilek’te unutamayacakları bi..

12

Image

‘Otizm konusunda duyarlı davranalım’

Afyonkarahisar’da düzenlenen Otizm Farkındalık Yürüyüşü etkinliğinde konuşan Vali Mustafa Tutulmaz, insanların otizm konusunda duyarlı olması ger..

13

Image

Kitap okuma etkinliği düzenlendi

55. Kütüphaneler Haftası kutlama etkinlikleri çerçevesinde İscehisar Kaymakamlığı koordinesinde yapılan “7’den 77’ye İscehisar Okuyor Projesi” ka..

14

Image

Özdilek’ten kitap hediyesi
Özdilek AVM Kütüphaneler Haftası dolayısıyla çocuk oyun odasında kitap okumanın önemini anlatan etkinlikler gerçekleştirildi. Etkinliğe katılan çocukl..

15

Image

Perdeler Tiyatro Günü’ne özel açıldı
Afyonkarahisar Belediyesi Şehir Tiyatrosu, Sanat Yönetmeni Hasan H. Elmas yönetiminde sezonun ikinci oyunu olan "7 Kocalı Hürmüz" adlı tiyatro oyunuyl..

16

Image

İzmir Mermer Fuarı açıldı

Alanında dünyanın en büyük doğaltaş fuarları arasında yer alan İzmir Mermer Fuarı 25. kez kapılarını açtı. ..

17

Image

‘Bilgi gücümüz kuvvetli olmalı’

Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz, Türkiye’nin güçlü olabilmesi için bilgi gücünün de olması gerektiğini söyledi...

YAŞAR YAŞAMAZ | Gazete3.com.tr
Image


YAŞAR YAŞAMAZ


27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü
  GÜNCEL    30.03.2017 12:00:48


27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü. Afyonkarahisar Belediyesi Tiyatrosu bu günde Aziz Nesin’in “Yaşar Yaşamaz” adlı oyununu RAM salonunda sergiledi. Benim isteğim ve düşüncem ; bu günde birden fazla yerde oyunları sergilenmesi, halkın bu salonları doldurmaları… Oyunun yönetmeni Sn. Hasan Elmas ,bu kadar kalabalık bir kadroyla hiçbir aksamaya uğramadan, oyunun özünü değiştirmeden, kendi ekolünü sahnede başarılı bir uyumla ortaya koyması mükemmelinde ötesindeydi. Her bir arkadaşı kahraman. Kendilerini oyuna öyle vermişlerdi ki; alın terini bolca sahneye bıraktılar 27 Mart akşamı RAM salonuna. Tiyatro deyince : Bizi kendimizle , çevremizle yüzleştirir… Yaşamımızda göremediğimiz bir olguyu sahnede fark ettirir, hayatı tanıtır bizlere… Birlikte olmayı, birlikte eğlenmeyi, yalnızlığın panzehiri olarak huzur verir bizlere… Dünyaya geldiğimizde aldığımız da aldığımız ilk nefes gibidir; değişen dünyamızın sonsuz soluklu nefesidir. Düşlerin bile “umut”tu tiyatrodur. Oyun 12 yaşındaki bir çocuğun okula kayıt olamayışıyla başladı gibi. Nüfuz Cüzdanı olmadığı için kayıt yapılmaz. Nüfuz Müdürlüğünden cüzdanını al gel, yapalım denir. Kargaşa ve karmaşıklık burada başlar!...Babası 1897 doğmuştur. Yaşar bir yıl önce 1896 doğduğu yazılıdır kütükte.Babası 1911 yılında evlenmiştir anasıyla. 1915 yılında ve 1935 Dersim isyanında şehit olmuş olarak yazılmıştır Yaşar. Nüfuz Cüzdanı çıkartmak için uğraşır, bürokrasi vermemek için savaş verir Yaşar’la… 12 Yaşındaki saf temiz Anadolu çocuğu çarkın dişlisi olmuştur; önüne geleni ezer yok eder !..Kazık yiye yiye yaşamı tanır, yol yordam öğrenir; kendi şikayet ettiklerini kendisi yapmaya başlar!... oyunda yapılan tasvirler, kişilerin dış özelliklerini değil de daha çok psikolojik durumlarını ve tercihlerini anlatmada çok başarılıydı oyuncular…Yerel ağızların ve argonun kullanımı dili basitleştirmemiş, aksine tam anlamıyla o dünyanın içine sokmuştur. Yaşar ‘ın başına gelenler hepimizin gerçeğidir. oyun kurgu olmaktan çıkmış, salt gerçek olmuştur oyun süresince… Bence bu sorunlar hala devam ediyor! Lütfen gidin seyredin…Ben anlatmayayım daha fazla heyecanı kaçar…Hayat hep böyle devam ediyorsa: söz bitmez, Perde kapanmaz, ışık sönmez, Bu tür oyunlar kubbede “hoş seda” , olarak kalacaktır. W. Shakespeare: “ Var olmak mı, yok olmak mı, bütün sorun bu!” Oyunun yönetmeni Sn. Hasan Elmas’a, ekip arkadaşlarına, Emel Sarlık Hanımefendiye, Belediye Başkanı Sn. Burhanettin Çoban’a teşekkürlerimi sunuyorum.Afyon Tiyatro Sanatının “ üs liginde” artık. Mutlu kalınız..
  GÜNCEL    30.03.2017 12:00:48

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
18.04.2019
18.04.2019
18.04.2019
OZEL HABERLER