Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

Osman Attila dualarla anıldı
Afyonkarahisarlı Şair-Yazar Osman Attila vefatının 41. yılında, kabri başında dualarla anıldı. ..

2

Image

‘Kültür şölenine dönüşsün istiyoruz’

Afyonkarahisar’da 2.Kitap Fuarı’na katılan Serkan Şengül’ün yaptığı söyleşiye katılan Vali Mustafa Tutulmaz, Kitap Fuarı’nın mekandan ibaret olma..

3

Image

Zirai don uyarısı

Meteoroloji 5. Bölge Müdürü Alper Akçakaya, bugün ve akabindeki 3 günlük süreçte zirai don uyarısında bulundu...

4

Image

Osman Attila anılacak

Afyonkarahisarlı Şair-Yazar Osman Attila vefatının 41. Yılında bugün saat 10.00’da Kocatepe Asri Mezarlığı’nda bulunan kabri başında anılacak...

5

Image

Kanser hastalarına kitaplı destek

Afyonkarahisar'da ilkokul 1. sınıf öğrencilerinin kaleme aldığı ‘Minik Yüreklerimizden Kalemlerimize Dökülenler’ isimli kitap, Valilik tarafından..

6

Image

Protokol kandili kutladı

Afyonkarahisar protokolü Berat Kandili dolayısıyla mesajlar yayınladı. ..

7

Image

Camilerde Ramazan temizliği

Afyonkarahisar Belediyesi yaklaşan Ramazan Ayı nedeniyle camilerde temizlik ve dezenfeksiyon çalışmalarına devam ediyor...

8

Image

Yazar Yalnız çocuklarla buluştu

Çocuk kitapları yazarı Ferrin İlbay Yalnız 2.Afyon Kitap Fuarı'na katılmak için Afyonkarahisar'a geldi. ..

9

Image

Esnaflar Gastro Afyon’u bekliyor

Afyonkarahisar’ın yöresel lezzetlerinin tanıtılacağı 2. Gastro Afyon Lezzet Festivali görkemli bir organizasyona ev sahipliği yapacak...

10

Image

CİB’e büyük ödül

Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Telekomünikasyon Birliği tarafından Cenevre'de gerçekleştirilen Dünya Bilgi Toplumu Zirvesinde (WSIS), Cumh..

11

Image

Osman Attila anılacak

Afyonkarahisarlı Şair-Yazar Osman Attila vefatının 41. yılında 19 Nisan 2019 tarihinde saat 10:15’te kabri başında anılacak...

12

Image

Şehit polisler anıldı

Türk Polis Teşkilatının 174. kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında Afyon Kocatepe Asri Mezarlığı’nda bulunan Polis Şehitliği’nde tören düzenl..

13

Image

‘Polislik kutsal bir meslek’

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, vatandaşların huzur ve güvenliğini sağlamak için çalışmalar yapan p..

14

Image

Çoban köpekleri yarıştı

Afyonkarahisar'da Türk Çoban Köpekleri Festivali kapsamında Yerli Irklar Irk Standartları Yarışması yapıldı...

15

Image

Adı ormanda yaşayacak

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin (ÇYDD) Afyonkarahisar Şubesi’nin Kurucu Başkanı Ceyhun Yeltekin Arısoy’un adının verildiği bir hatıra ormanı..

16

Image

Küllerin Arasından oyunu sahnelenecek


Haldun Dormen ve Arena Oyuncuları ‘Küllerin Arasından’ tiyatro oyunu ile Afyonkarahisar’a geliyor...

17

Image

Otizmli çocuklar eğlendi

Özdilek Afyonkarahisar, 2 Nisan Otizm Farkındalık Günü dolayısıyla otizmli çocuklara ev sahipliği yaptı. Çocuklar, Özdilek’te unutamayacakları bi..

Kabure Tabure, final yaptı | Gazete3.com.tr
Image

Kabure Tabure, final yaptı


Afyonkarahisar'ın yöresel özelliklerinin kullanıldığı "Kabure Tabure" isimli yerel güldürü tiyatrosu sezon finalini gerçekleştirdi
  GÜNCEL    24.05.2017 20:45:47


Afyonkarahisar'ın yöresel özelliklerinin kullanıldığı "Kabure Tabure" isimli yerel güldürü tiyatrosu sezon finalini gerçekleştirdi. Hattat Karahisar Kültür Merkezinde gerçekleşen sezon finaline il protokolü, şehit aileleri ve gazilerin yanı sıra çok sayıda davetli katıldı. Gazete3 Yönetmen Ahmet Taşpınar, Afyonkarahisar sezon finalinin tam anlamıyla istedikleri gibi olmadığını belirtti. Taşpınar, Kabure Tabure oyununda kullanılan bütün elbiselerin tamamını bir oyuncunun diktiğini ve en büyük özelliklerinin de o olduğunu söyledi. Taşpınar, eserde sadece Afyonkarahisar'la özdeşleşmiş özelliklerini anlatmaya çalışmadıklarını vurgulayarak, şöyle konuştu: "Kaymağı, sucuğu, lokumu değil. Afyonkarahisar'ın bazen geride kalmış ve dikkat edilmeyen özelliklerini de anlatmaya çalıştık. İnşallah, skeçlerimizde yazdığımız kadarıyla insanlara bir şeyler aktarabilmişizdir. Geri dönüşler de insanlarda ‘ben de şunu yaşadım’ diyorlar. Mutlaka içinden bir şeyler buluyorlar. Biz çok mutlu olduk. İstediğimiz tek bir şey var. O da Afyonkarahisar’ı anlatan bu skeçleri, il dışında yaşayan hemşehrilerimize turneye götürmek istiyoruz. Eylül’den sonra güzel turne teklifleri aldık. Bu yönde de planlarımız var." “KABURE TABURE’NİN YERLİ BİR TİYATRO OLMASINDAN DOLAYI ÇOK ÖNEMSİYORUZ” Kabure Tabure'nin ikinci aşaması için skeçler yazmaya başladığını aktaran Taşpınar, orada da Afyonkarahisar düğününün işleneceğini kaydetti. Afyonkarahisar İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır da Kabure Tabure oyununun Yönetmeni Ahmet Taşpınar'ın enerjisine hayran kaldıklarını belirtti. Kültür ve Turizm Müdürlüğünün kentteki bütün sanatsal faaliyetlere destek olmaya çalıştığını aktaran Tanır, şunları kaydetti: "Kabure Tabure’nin yerli bir tiyatro olmasından dolayı çok önemsiyoruz. İl Müdürlüğümüze devlet tiyatroları ve farklı tiyatrolar da geliyor. Ama biz yerli tiyatromuzu desteklemeyi daha fazla ön planda tuttuk. Yine oyuncularımızın tamamına yakını Afyonkarahisarlı. Ve her bir oyuncumuz çok güzel performans sergiledi. Biz kendilerini tebrik ediyoruz. Biz bu oyunda kültürümüzü görüyoruz. Yine Afyonkarahisar’ın misafirperverliğini, giyimini kuşamını ve şivesini görüyoruz." Tiyatronun sonunda destek veren sponsorlara plaket takdim edildi.
  GÜNCEL    24.05.2017 20:45:47

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
20.04.2019
20.04.2019
20.04.2019
OZEL HABERLER