Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

‘Kış lastiklerinizi taktırın’
Afyonkarahisar Valiliği’nden yapılan açıklamada, 1 Aralık 2018-1 Nisan 2019 tarihleri arasında kış lastiği kullanma zorunluluğunun olduğu ve araç sahi..

2

Image

Kandil ikramları belediyeden
Afyonkarahisar Belediyesi, mevlit kandili nedeni ile bazı camilerde vatandaşlara kandil helvası ve süt ikramında bulundu..

3

Image

Mevlid Kandili mübarek olsun
Afyonkarahisar protokolü yayınladıkları mesajlarla Mevlid Kandili’ni kutladılar. Mevlid Kandili’ne ulaşmanın huzurunu yaşadıklarını ifade eden protoko..

4

Image

‘Yerel basın desteklenmeli’
Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Başkanı Nuri Kolaylı, Türk basının meslek yasası olması gerektiğini belirterek, “Türk basınının en büyük sorunların..

5

Image

Saygıyla andık
Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikal edişinin 80'inci yıldönümü nedeniyle İlimizde çeşitli etkinlik..

6

Image

“Atatürk tüm dünyayı etkileyen bir lider’
Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 80.yıldönümü dolayısıyla Atatürk anıldı. Programda konuşan g..

7

Image

Saygıyla anıyoruz
Afyonkarahisar protokolü Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 80.yıldönümü nedeniyle mesajlar yayınladı...

8

Image

‘Türkiye’nin çabasına destek verilmeli’
1.Medya ve Mülteciler Basın Buluşması’nda Türkiye’nin mültecilere yönelik olarak yaptığı yardımlar ve çabaları ifade edilerek, diğer ülkelerin bu çaba..

9

Image

Koçak, Okan Üniversitesi Rektörü oldu
..

10

Image

Yapılandırmada ilk taksit hatırlatması
Kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin kanun kapsamındaki borçların ilk taksit ödemesi için verilen süre 1 Ekim Pazartesi günü sona ere..

11

Image

Aşure Günü etkinlikleri başlıyor
Afyonkarahisar Belediyesi tarafından Muharrem Ayı'nın 10. gününe rastlayan Aşûre Günü'nde Hz. Mevlana'nın yedinci kuşak torunlarından büyük mutasavvıf..

12

Image

Ahilik Haftası kutlanıyor
Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Hüsnü Serteser, Ahilik Haftası dolayısıyla birtakım etkinliklere katıldı, ziyaretlerde bu..

13

Image

İtalya semalarında Türk Bayrağı uçurulacak
Türk Uçurtma Takımı kaptanı ve İstanbul Uçurtmacılar Derneği Başkanı Mehmet Naci Aköz ülkemizi uluslar arası uçurtma etkinliklerinde temsil etmeye dev..

14

Image

Yatırım programları denetlendi
Isparta Orman Bölge Müdürlüğünce Bucak İşletme Müdürlüğü, Pamucak ve Kocaalilerde üç, Dinar İşletme Müdürlüğüne bağlı Başmakçı ilçesinde 1 olmak üzere..

15

Image

TGF’den yerel basına ‘cansuyu’ önerileri
Türkiye Gazeteciler Federasyonu tarafından, son dönemlerde yaşanan kağıt sıkıntısı ile had safhaya ulaşan basın sektöründeki zorlukları giderecek somu..

16

Image

SAĞLIK REVAÇTA
AKÜ ve AFSܒdeki öğrenci kayıtlarıyla ilgili olarak Gazetemiz Muhabiri Şehriban Toptaş’a konuşan AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, ilk yerleştirmel..

17

Image

Nurullah Okumuş AFSÜ Rektörü oldu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 15 üniversiteye yaptığı rektör atamalarına ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Afyonkarahisar Sağlık Bili..

İscehisar Mermeri 120 ülkede yapıları süslüyor | Gazete3.com.tr
Image

İscehisar Mermeri 120 ülkede yapıları süslüyor


Afyonkarahisar'ın İscehisar ilçesinden bu yılın ilk 10 ayında 120 ülkeye mermer ihraç edildi, ihracat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9 artarak 154 milyon dolara yükseldi
  GÜNCEL    27.11.2017 09:00:00


Afyonkarahisar'ın İscehisar ilçesinden bu yılın ilk 10 ayında 120 ülkeye mermer ihraç edildi, ihracat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9 artarak 154 milyon dolara yükseldi. A.A. Başta ABD, Irak, Fransa, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan olmak üzere 120 ülkeye ihraç edilen Afyon mermeri, birçok ülkede evlerde ve önemli projelerde kullanılıyor. İscehisar Mermerciler Derneği Başkanı Metin Mercan, yaptığı açıklamada, 2 yıldır azalan mermer ihracatında bu yıl artış yaşandığını söyledi. Bu yılın ilk 10 ayında ulaştıkları ihracat rakamlarının sevindirici olduğuna dikkati çeken Mercan, "İlk 10 ayda 154 milyon dolarlık ihracatımız var. Geçen yılın aynı döneminde 142 milyon dolar ihracatımız vardı. 2016 yılı kapanışı da 171 milyon dolardı. Bu da demek oluyor ki; inşallah kasım sonu itibarıyla 2016 yılı rakamlarına ulaşmış olacağız." diye konuştu. 200 ÇEŞİT ÜRÜN İHRAÇ EDİLİYOR Dernek olarak ihracatın daha da artması için çalışmalar yaptıklarını anlatan Mercan, şöyle devam etti: "İhracatımız biraz daha artacak. Bu yükseliş trendinin 2018-2019'da da artarak devam edeceği ümidindeyiz. Dünyada 'Afyon mermeri' yeni oluşan bir algı değildir. Antik dönemden bu tarafa Afyon mermeri birinci sınıf, kaliteli mermer olarak bilinir. Afyonkarahisar'ın yanı sıra komşu illerimizden de üretimimiz var. Ürün yelpazemizi sürekli genişletiyoruz. Şu anda Afyonkarahisar'daki firmalarımızın ham madde taş olarak 200'ün üzerinde ürün çeşitliliği var." “MERMER ÜRETİCİLERİ MALİYETLERİ AZALTMANIN MÜCADELESİNİ VERİYOR” Mercan, Afyon mermerinin 120 ülkeye ihraç edildiğine dikkati çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü: "En çok ihracat yaptığımız ülkeler ABD, Irak, Fransa, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan. Bu ülke sıralaması dönem içinde değişebiliyor ama ağırlıklı olarak ihracat yaptığımız ülkeler bunlar. Şu anda Türkiye'den mermer ihracatının yaklaşık yüzde 40'ı, yıllar itibarıyla oran değişse de Çin'e yapılıyor. Buraya ham madde olarak ihracat yapılıyor. Yine Irak ve ABD bizim için büyük pazarlar arasında yer alıyor." Mermer üreticilerinin imalat maliyetlerini biraz daha aşağıya çekebilme arayışında olduğuna işaret eden Mercan, devletten bu konuda destek beklediklerini vurguladı. PROJE ODAKLI ÜRETİM YAPILIYOR Mermercilerin proje bazlı üretimlere daha fazla ağırlık vermeye başladıklarına değinerek, şunları kaydetti: "Kentteki mermer üretim çeşitliliğine baktığımızda genellikle proje bazlı imalatların ön plana çıktığını görüyoruz. Bunların yanında inşaatların ihtiyacı olan pratik ürünler de üretiliyor. Restorasyonlarda kullanılan ürünler üretiliyor. Mermer mozaik ve dekoratif mermer halı gibi çeşitler de ürün yelpazesini oluşturuyor. Bunların çoğu proje odaklı, mimarların yaptığı çizimlere göre üretiliyor. Sanatsal ürünlerin de ihracatımızda yeri oldukça iyi düzeyde."
  GÜNCEL    27.11.2017 09:00:00

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
21.11.2018
21.11.2018
21.11.2018
OZEL HABERLER