Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

Osman Attila dualarla anıldı
Afyonkarahisarlı Şair-Yazar Osman Attila vefatının 41. yılında, kabri başında dualarla anıldı. ..

2

Image

‘Kültür şölenine dönüşsün istiyoruz’

Afyonkarahisar’da 2.Kitap Fuarı’na katılan Serkan Şengül’ün yaptığı söyleşiye katılan Vali Mustafa Tutulmaz, Kitap Fuarı’nın mekandan ibaret olma..

3

Image

Zirai don uyarısı

Meteoroloji 5. Bölge Müdürü Alper Akçakaya, bugün ve akabindeki 3 günlük süreçte zirai don uyarısında bulundu...

4

Image

Osman Attila anılacak

Afyonkarahisarlı Şair-Yazar Osman Attila vefatının 41. Yılında bugün saat 10.00’da Kocatepe Asri Mezarlığı’nda bulunan kabri başında anılacak...

5

Image

Kanser hastalarına kitaplı destek

Afyonkarahisar'da ilkokul 1. sınıf öğrencilerinin kaleme aldığı ‘Minik Yüreklerimizden Kalemlerimize Dökülenler’ isimli kitap, Valilik tarafından..

6

Image

Protokol kandili kutladı

Afyonkarahisar protokolü Berat Kandili dolayısıyla mesajlar yayınladı. ..

7

Image

Camilerde Ramazan temizliği

Afyonkarahisar Belediyesi yaklaşan Ramazan Ayı nedeniyle camilerde temizlik ve dezenfeksiyon çalışmalarına devam ediyor...

8

Image

Yazar Yalnız çocuklarla buluştu

Çocuk kitapları yazarı Ferrin İlbay Yalnız 2.Afyon Kitap Fuarı'na katılmak için Afyonkarahisar'a geldi. ..

9

Image

Esnaflar Gastro Afyon’u bekliyor

Afyonkarahisar’ın yöresel lezzetlerinin tanıtılacağı 2. Gastro Afyon Lezzet Festivali görkemli bir organizasyona ev sahipliği yapacak...

10

Image

CİB’e büyük ödül

Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Telekomünikasyon Birliği tarafından Cenevre'de gerçekleştirilen Dünya Bilgi Toplumu Zirvesinde (WSIS), Cumh..

11

Image

Osman Attila anılacak

Afyonkarahisarlı Şair-Yazar Osman Attila vefatının 41. yılında 19 Nisan 2019 tarihinde saat 10:15’te kabri başında anılacak...

12

Image

Şehit polisler anıldı

Türk Polis Teşkilatının 174. kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında Afyon Kocatepe Asri Mezarlığı’nda bulunan Polis Şehitliği’nde tören düzenl..

13

Image

‘Polislik kutsal bir meslek’

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, vatandaşların huzur ve güvenliğini sağlamak için çalışmalar yapan p..

14

Image

Çoban köpekleri yarıştı

Afyonkarahisar'da Türk Çoban Köpekleri Festivali kapsamında Yerli Irklar Irk Standartları Yarışması yapıldı...

15

Image

Adı ormanda yaşayacak

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin (ÇYDD) Afyonkarahisar Şubesi’nin Kurucu Başkanı Ceyhun Yeltekin Arısoy’un adının verildiği bir hatıra ormanı..

16

Image

Küllerin Arasından oyunu sahnelenecek


Haldun Dormen ve Arena Oyuncuları ‘Küllerin Arasından’ tiyatro oyunu ile Afyonkarahisar’a geliyor...

17

Image

Otizmli çocuklar eğlendi

Özdilek Afyonkarahisar, 2 Nisan Otizm Farkındalık Günü dolayısıyla otizmli çocuklara ev sahipliği yaptı. Çocuklar, Özdilek’te unutamayacakları bi..

GÜNEŞ IŞIĞININ ETKİLERİ 2 | Gazete3.com.tr
Image

GÜNEŞ IŞIĞININ ETKİLERİ 2


Normal koşullarda güneş yanığı, derinin UV B ışınlarından uzun süre etkilenmesiyle ortaya çıkar
  GÜNCEL    23.07.2017 22:36:12


Normal koşullarda güneş yanığı, derinin UV B ışınlarından uzun süre etkilenmesiyle ortaya çıkar. Belirti ve bulgular 1 ile 24 saat içerisinde ortaya çıkar ve aşırı tepkiler 72 saat sonra en üst düzeye ulaşır. Derideki değişiklikler: 1. Hafif kızarıklık 2. Soyulmalar 3. Ağrı 4. Şişlik 5. Deride gerginlik hissi 6. Derinin toplanması şeklinde olabilir. Bacakların alt kısımlarındaki yanıklar daha geç iyileşebilmektedir. Eğer kişide: 1. Yüksek ateş 2. Titreme 3. Halsizlik 4. Bayılma 5. Bilinç bulanıklığı gibi belirtiler görülürse sıcak çarpmasından şüphelenmek gerekir. GÜNEŞ YANIKLARINDAN KORUNMA Basit önlemlerle ciddi yanıkların pek çoğu önlenebilmektedir: 1. Yaz aylarında yakıcı öğlen güneşinde kalış süresi esmer tenlilerde bile ilk çıkışta 30 dakikayı aşmamalıdır 2. Sıcak bölgelerde güneşlenmenin en uygun olduğu saatler sabah 10’dan önce ve öğleden sonra saat 3’den sonradır 3. Aminobenzoik asit içeren krem yada solüsyonların deriye bağlanmaları 30 dakika aldığı için bunların güneşe çıkmadan 30-60 dakika önce sürülerek terleme yada yüzerek yok olmaları önlenmelidir. 4. Güneş koruyucu yağ ve solüsyonların en uygun olanları SPF (sun protection factor) 15 ve üzerinde olmalıdır. Kışın güneş yanığı ( kar körlüğü) tehlikesinin en fazla olduğu zamanlar sisli havalardır. Bu tehlike yükseklikle birlikte artmaktadır. GÜNEŞ YANIKLARINDA TEDAVİ 1. Güneş yanığının erken etkileri geçene kadar güneşe çıkılmamalıdır. 2. Belirtiler için topikal steroidli kremlerin etkileri soğuk musluk suyundan daha fazla değildir 3. Benzocain ve benzeri yüzeysel ağrı kesici krem ve losyonlar duyarlılığı artıracağından kullanılmamalıdır 4. Ağızdan ağrı kesici ve ateş düşürücüler kullanılabilir 5. Şiddetli yanıklarda yanık için kremler kullanılması ile rahatsızlık belirgin şekilde azaltılabilir. 6. Doktor tavsiyelerine uyunuz!!!
  GÜNCEL    23.07.2017 22:36:12

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
20.04.2019
20.04.2019
20.04.2019
OZEL HABERLER