Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

Burcu’dan Gençlik Merkezi’ne ziyaret
T.C. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Afyonkarahisar İl Müdürü Şerife Münire Burcu Karahisar Gençlik Merkezi Müdürü Gökhan Gürbüz’e nezaket ziyare..

2

Image

Şehir Tiyatrosu perdelerini açıyor

Afyonkarahisar Belediyesi Şehir Tiyatrosu, Sanat Yönetmeni Hasan H. Elmas yönetiminde sezonun ilk oyunu "Darısı Başımıza" adlı tiyatro oyunuyla y..

3

Image

Esnaflara 65 milyon TL kredi
Afyonkarahisar Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi tarafından 2018 yılında 930 kişiye 65 milyon lira kredi kullandırıldı...

4

Image

Arsalar bankanın oldu
Afyonkarahisar’ın termal turizm bölgesinde yer alan ve borçların ödenmemesinden dolayı alacaklı bankalar tarafından icraya verilen toplam 80 bin metre..

5

Image

Keçe ürünleri indirimli gönderilecek

Afyonkarahisar PTT Başmüdürlüğü ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Sanatçısı keçe ustaları arasında indirimli kargo gönderimi konusunda protok..

6

Image

Eskişehirspor'da başkan belli oldu

Spor Toto 1. Lig ekiplerinden Eskişehirspor’un yeni Başkanı Kaan Ay oldu...

7

Image

Kömür kampanyasına destek
İşsizler Derneği Afyonkarahisar Şube Başkanı Hasan Kaya, işsiz ve dar gelirli vatandaşlar için başlattıkları “Kömür Kampanyası”na Afyonkarahisar Beled..

8

Image

TALİPLİ ÇIKMADI
Afyonkarahisarlı iş adamı Ali Acar'a ait olan ve borçlardan dolayı özel bir bankanın talebi üzerine dün icradan satışa çıkarılan Alila Termal Otel’e a..

9

Image

İHH’dan gönül köprüsü

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı İstanbul Başakşehir Şubesi tarafından Afyonkarahisar'daki Kızıldağ İlkokulu ve Ortaokulunda ö..

10

Image

Emniyet araç filosunu güçlendirdi
Emniyet Müdürlüğü'ne alınan 11 yeni araç, düzenlenen törende kurban kesilerek dualar eşliğinde teslim edildi. Törende Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tu..

11

Image

Müze’de selfie çektiler
Afyonkarahisar Kültür ve Turizm Müdürlüğü çalışanları ‘Müzede Selfie Günü’ dolayısıyla Afyonkarahisar Arkeoloji Müdürlüğü’nde öz çekim yaptı. ..

12

Image

Sokak hayvanları unutulmadı
Afyonkarahisar Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği (AFHAYKO) üyeleri sokak hayvanlarını unutmadı...

13

Image

Kar temizleme seferberliği
Afyonkarahisar’daki kar yağışı sonrası belediye ekipleri temizleme çalışmaları için seferber oldu. ..

14

Image

Çocuklar eğlenceye doyacak
Özdilek Afyonkarahisar Alışveriş Merkezi, yarıyıl tatilinde birbirinden eğlenceli gösteriler ile çocuklara keyifli vakit geçirme imkanı sunacak...

15

Image

Kan bağışladılar
Afyonkarahisar Belediyesi çalışanları Afyonkarahisar Kızılay Kan Merkezi tarafından düzenlenen organizasyonda kan bağışında bulundu...

16

Image

‘Aile hekiminiz yanınızda’
İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Aile Hekimliği Birim Sorumlusu Mustafa Ulupınar, aile hekimlerinin her zaman vatandaşların hizm..

17

Image

2019 Şehitler Takvimi yayımlandı
Afyonkarahisar Belediyesi’nin katkılarıyla Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Afyonkarahisar Şubesi tarafından hazırlanan "201..

GÜNEŞ IŞIĞININ ETKİLERİ 2 | Gazete3.com.tr
Image

GÜNEŞ IŞIĞININ ETKİLERİ 2


Normal koşullarda güneş yanığı, derinin UV B ışınlarından uzun süre etkilenmesiyle ortaya çıkar
  GÜNCEL    23.07.2017 22:36:12


Normal koşullarda güneş yanığı, derinin UV B ışınlarından uzun süre etkilenmesiyle ortaya çıkar. Belirti ve bulgular 1 ile 24 saat içerisinde ortaya çıkar ve aşırı tepkiler 72 saat sonra en üst düzeye ulaşır. Derideki değişiklikler: 1. Hafif kızarıklık 2. Soyulmalar 3. Ağrı 4. Şişlik 5. Deride gerginlik hissi 6. Derinin toplanması şeklinde olabilir. Bacakların alt kısımlarındaki yanıklar daha geç iyileşebilmektedir. Eğer kişide: 1. Yüksek ateş 2. Titreme 3. Halsizlik 4. Bayılma 5. Bilinç bulanıklığı gibi belirtiler görülürse sıcak çarpmasından şüphelenmek gerekir. GÜNEŞ YANIKLARINDAN KORUNMA Basit önlemlerle ciddi yanıkların pek çoğu önlenebilmektedir: 1. Yaz aylarında yakıcı öğlen güneşinde kalış süresi esmer tenlilerde bile ilk çıkışta 30 dakikayı aşmamalıdır 2. Sıcak bölgelerde güneşlenmenin en uygun olduğu saatler sabah 10’dan önce ve öğleden sonra saat 3’den sonradır 3. Aminobenzoik asit içeren krem yada solüsyonların deriye bağlanmaları 30 dakika aldığı için bunların güneşe çıkmadan 30-60 dakika önce sürülerek terleme yada yüzerek yok olmaları önlenmelidir. 4. Güneş koruyucu yağ ve solüsyonların en uygun olanları SPF (sun protection factor) 15 ve üzerinde olmalıdır. Kışın güneş yanığı ( kar körlüğü) tehlikesinin en fazla olduğu zamanlar sisli havalardır. Bu tehlike yükseklikle birlikte artmaktadır. GÜNEŞ YANIKLARINDA TEDAVİ 1. Güneş yanığının erken etkileri geçene kadar güneşe çıkılmamalıdır. 2. Belirtiler için topikal steroidli kremlerin etkileri soğuk musluk suyundan daha fazla değildir 3. Benzocain ve benzeri yüzeysel ağrı kesici krem ve losyonlar duyarlılığı artıracağından kullanılmamalıdır 4. Ağızdan ağrı kesici ve ateş düşürücüler kullanılabilir 5. Şiddetli yanıklarda yanık için kremler kullanılması ile rahatsızlık belirgin şekilde azaltılabilir. 6. Doktor tavsiyelerine uyunuz!!!
  GÜNCEL    23.07.2017 22:36:12

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
24.01.2019
24.01.2019
24.01.2019
OZEL HABERLER