Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

‘Yerel basın desteklenmeli’
Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Başkanı Nuri Kolaylı, Türk basının meslek yasası olması gerektiğini belirterek, “Türk basınının en büyük sorunların..

2

Image

Saygıyla andık
Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikal edişinin 80'inci yıldönümü nedeniyle İlimizde çeşitli etkinlik..

3

Image

“Atatürk tüm dünyayı etkileyen bir lider’
Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 80.yıldönümü dolayısıyla Atatürk anıldı. Programda konuşan g..

4

Image

Saygıyla anıyoruz
Afyonkarahisar protokolü Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 80.yıldönümü nedeniyle mesajlar yayınladı...

5

Image

‘Türkiye’nin çabasına destek verilmeli’
1.Medya ve Mülteciler Basın Buluşması’nda Türkiye’nin mültecilere yönelik olarak yaptığı yardımlar ve çabaları ifade edilerek, diğer ülkelerin bu çaba..

6

Image

Koçak, Okan Üniversitesi Rektörü oldu
..

7

Image

Yapılandırmada ilk taksit hatırlatması
Kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin kanun kapsamındaki borçların ilk taksit ödemesi için verilen süre 1 Ekim Pazartesi günü sona ere..

8

Image

Aşure Günü etkinlikleri başlıyor
Afyonkarahisar Belediyesi tarafından Muharrem Ayı'nın 10. gününe rastlayan Aşûre Günü'nde Hz. Mevlana'nın yedinci kuşak torunlarından büyük mutasavvıf..

9

Image

Ahilik Haftası kutlanıyor
Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Hüsnü Serteser, Ahilik Haftası dolayısıyla birtakım etkinliklere katıldı, ziyaretlerde bu..

10

Image

İtalya semalarında Türk Bayrağı uçurulacak
Türk Uçurtma Takımı kaptanı ve İstanbul Uçurtmacılar Derneği Başkanı Mehmet Naci Aköz ülkemizi uluslar arası uçurtma etkinliklerinde temsil etmeye dev..

11

Image

Yatırım programları denetlendi
Isparta Orman Bölge Müdürlüğünce Bucak İşletme Müdürlüğü, Pamucak ve Kocaalilerde üç, Dinar İşletme Müdürlüğüne bağlı Başmakçı ilçesinde 1 olmak üzere..

12

Image

TGF’den yerel basına ‘cansuyu’ önerileri
Türkiye Gazeteciler Federasyonu tarafından, son dönemlerde yaşanan kağıt sıkıntısı ile had safhaya ulaşan basın sektöründeki zorlukları giderecek somu..

13

Image

SAĞLIK REVAÇTA
AKÜ ve AFSܒdeki öğrenci kayıtlarıyla ilgili olarak Gazetemiz Muhabiri Şehriban Toptaş’a konuşan AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, ilk yerleştirmel..

14

Image

Nurullah Okumuş AFSÜ Rektörü oldu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 15 üniversiteye yaptığı rektör atamalarına ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Afyonkarahisar Sağlık Bili..

15

Image

‘Nikah sayımız 940 oldu’
Pınar Akarsu’nun hazırlayıp sunduğu Pınar ile Kahvaltı Haberlerinin dünkü konuğu Afyonkarahisar Belediyesi Evlendirme Birim Sorumlusu Ümit Yıldırım, A..

16

Image

‘Zabıtalar fedakarca çalışıyor’
Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Zabıta Teşkilatı'nın kuruluşunun 192. yıldönümü dolayısıyla personeliyle bir araya geldi. Belediye Başkanı Burhane..

17

Image

‘Geleneksel el sanatları yaşatılmalı’
Taşhan Doruk Deri İşletmecisi Fatma Kıvrak, geleneksel el sanatlarının günümüzde var olma mücadelesi verdiğini söyleyerek, bu sanatların yaşatılması i..

GÜNEŞ IŞIĞININ ETKİLERİ 2 | Gazete3.com.tr
Image

GÜNEŞ IŞIĞININ ETKİLERİ 2


Normal koşullarda güneş yanığı, derinin UV B ışınlarından uzun süre etkilenmesiyle ortaya çıkar
  GÜNCEL    23.07.2017 22:36:12


Normal koşullarda güneş yanığı, derinin UV B ışınlarından uzun süre etkilenmesiyle ortaya çıkar. Belirti ve bulgular 1 ile 24 saat içerisinde ortaya çıkar ve aşırı tepkiler 72 saat sonra en üst düzeye ulaşır. Derideki değişiklikler: 1. Hafif kızarıklık 2. Soyulmalar 3. Ağrı 4. Şişlik 5. Deride gerginlik hissi 6. Derinin toplanması şeklinde olabilir. Bacakların alt kısımlarındaki yanıklar daha geç iyileşebilmektedir. Eğer kişide: 1. Yüksek ateş 2. Titreme 3. Halsizlik 4. Bayılma 5. Bilinç bulanıklığı gibi belirtiler görülürse sıcak çarpmasından şüphelenmek gerekir. GÜNEŞ YANIKLARINDAN KORUNMA Basit önlemlerle ciddi yanıkların pek çoğu önlenebilmektedir: 1. Yaz aylarında yakıcı öğlen güneşinde kalış süresi esmer tenlilerde bile ilk çıkışta 30 dakikayı aşmamalıdır 2. Sıcak bölgelerde güneşlenmenin en uygun olduğu saatler sabah 10’dan önce ve öğleden sonra saat 3’den sonradır 3. Aminobenzoik asit içeren krem yada solüsyonların deriye bağlanmaları 30 dakika aldığı için bunların güneşe çıkmadan 30-60 dakika önce sürülerek terleme yada yüzerek yok olmaları önlenmelidir. 4. Güneş koruyucu yağ ve solüsyonların en uygun olanları SPF (sun protection factor) 15 ve üzerinde olmalıdır. Kışın güneş yanığı ( kar körlüğü) tehlikesinin en fazla olduğu zamanlar sisli havalardır. Bu tehlike yükseklikle birlikte artmaktadır. GÜNEŞ YANIKLARINDA TEDAVİ 1. Güneş yanığının erken etkileri geçene kadar güneşe çıkılmamalıdır. 2. Belirtiler için topikal steroidli kremlerin etkileri soğuk musluk suyundan daha fazla değildir 3. Benzocain ve benzeri yüzeysel ağrı kesici krem ve losyonlar duyarlılığı artıracağından kullanılmamalıdır 4. Ağızdan ağrı kesici ve ateş düşürücüler kullanılabilir 5. Şiddetli yanıklarda yanık için kremler kullanılması ile rahatsızlık belirgin şekilde azaltılabilir. 6. Doktor tavsiyelerine uyunuz!!!
  GÜNCEL    23.07.2017 22:36:12

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
16.11.2018
16.11.2018
16.11.2018
OZEL HABERLER