Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

Afyonkarahisar’da 6.8 deprem olabilir
Afyon Kocatepe Üniversitesi Deprem Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Çağlar Özkaymak, Afyonkarahisar’ın Denizli’ye yakın bölgelerinde bulu..

2

Image

SERKAN BAŞKAN ZİYARET TURUNDA

Emirdağ Belediye Başkanı Serkan Koyuncu, Afyon protokolüne nezaket ziyaretinde bulundu.
Vali Mustafa Tutulmaz’ı ziyaret eden Başkan Koyuncu..

3

Image

AFYON'A 5 BİN 174 KİŞİ GÖÇ ETTİ
Türkiye'ye göç edenlerin sayısı 2018 yılında arttı. Türkiye’ye göç eden 577 bin 457 kişinin 5 bin 174’ü Afyonkarahisar’a geldi. ..

4

Image

BAGIŞLAR BEKLENİYOR
Cansuyu Derneği İl Temsilciliği, Megabirlik Medya Temsilcisi Mehmet Emin Güzbey’i ziyaret etti. Dernek Başkanı Mehmet Demir, ziyarette yaptığı açıklam..

5

Image

BASIN MENSUPLARININ HER ZAMAN YANINDAYIZ
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun, "Dünyanın her köşesinde haber alma ve bilgi edinme ihtiyacını karşılamak adına savaşlara,..

6

Image

Genç MÜSİAD’tan ziyaret

Genç MÜSİAD Afyonkarahisar Şube Başkanı Abdullah Sert, Yönetim Kurulu Üyeleri Ahmet Sayın, Ahmet Yaşar ve Mehmet Hamziyan, 24 Temmuz Basın Bayram..

7

Image

Sokak hayvanları yararına kermes
Afyonkarahisar’da sokak hayvanlarının bakım ve beslenme masraflarını karşılamak amacıyla haftaya pazartesi günü kermes açılacağı belirtildi...

8

Image

GURBETÇİLER İÇİN STANT

Sandıklı Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından gurbetçi vatandaşların istek, öneri ve şikâyetlerini dinleyerek değerlendirmek ü..

9

Image

Yaralı geyik tedavi ediliyor

Eskişehir kırsalında ön sağ ayağından yaralı şekilde bulunan yavru kızıl geyik Afyon Kocatepe Üniversitesi Yaban Hayatını Kurtarma Rehabilitasyon..

10

Image

PROTOKOL BASIN BAYRAMI'NI KUTLADI
Afyonkarahisar protokolü 24 Temmuz Basın Bayramı dolayısıyla mesajlar yayınladı...

11

Image

DOĞAN İMZA GÜNÜ DÜZENLEYECEK
Afyonkarahisarlı yazar Zekiye Doğan, 26 Temmuz – 04 Ağustos tarihleri arasında Emirdağ’da belediye tarafından düzenlenecek olan kitap fuarında imza gü..

12

Image

'SERA GÖLÜ'NÜ TEMİZ TUTACAĞIZ'
Trabzon Sera Gölü hakkında açıklamalarda bulunan Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı, Sera Gölü’nün temizliğine büyük önem vereceklerini beli..

13

Image

86 KONUTA ELEKTİRİK VERİLDİ

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı tarafından Dinar’a bağlı Suçıkan Mahallesi’nde yapımı sona eren ve anahtar teslimleri yapılan 86 konuta, AK..

14

Image

SANDIKLI'DA EMRAH KÖRLÜ RÜZGARI
Sandıklı Belediyesi tarafından geleneksel hale getirilerek ikincisi düzenlenen Bedesten Yaz Akşamları, Kanal 3 ekranlarından canlı olarak yayınlanan p..

15

Image

AFRAY'DA İLK ÖDENEK TAMAM
Afyon Gar ile Kocatepe Üniversitesi arası 1. Etap 2. Konvansiyonel hattının yapımı, etüd, proje, mühendislik ve danışmanlık hizmet işi için gerekli öd..

16

Image

Kanlıca'ya halı saha yapılacak
Kanlıca Mahallesi’nde vatandaşlarla bir araya gelen Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, vatandaşların mahalle için halı saha ve çimlendirme yapılması tale..

17

Image

HACI ADAYLARI UĞURLANDI
Başmakçı'da hacı adayları için uğurlama töreni düzenlendi...

Geleneksel sanatlar Taş Medrese’de yaşatılıyor | Gazete3.com.tr
Image

Geleneksel sanatlar Taş Medrese’de yaşatılıyor


Afyonkarahisar Belediyesi tarafından aslına uygun olarak restore edilen Gedik Ahmet Paşa Külliyesi içinde yer alan Taş Medrese’de, unutulmaya yüz tutan geleneksel el sanatları yaşatılmaya çalışılıyor.
  GÜNCEL    24.12.2018 12:00:51


1500’lü yıllarda Mimar Ayaz Ağa tarafından yaptırılan Taş Medrese, Osmanlı’nın son dönemlerinde Çanakkale Savaşı’nda bir süre esirlerin tutulduğu bir yer olarak kullanıldı. 1930’lu yıllarda müze deposu, 1995-1997 yıllarında Türk İslam Eserleri Müzesi olarak kullanılmış. Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban’ın gayretleriyle yapılan restorasyon çalışmalarının ardından unutulmaya yüz tutmuş mesleklerin öğretildiği bir mekana dönüştürülen Taş Medrese, içinde bulunan 10 atölyede 15 farklı meslek gelecek nesillere aktarılıyor. Taş Medrese’de bıçak ve kılıç yapımı, boynuz tarak yapımı, kitre bebek yapımı, deri aksesuar ve tablo yapımı, yemeni, çarık yapımı ve tespih yapımı, usta eller tarafından kursiyerlere öğretiliyor. Taş Medrese Sorumlusu Ali Örk, restorasyon yapılarak meslek edindirme noktasında ve unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarının yaşatılması konusunda önemli eğitimler verildiğini söyledi.

BAŞKAN ÇOBAN TARAFINDAN RESTORE EDİLDİ

Ali Örk, belediyenin 2010'dan itibaren unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarının yeniden canlandırılması için faaliyette bulunduğunu belirterek, şunları kaydetti: “Taş medrese yıkılmaya yüz tutmuşken Belediye Başkanı’mız Burhanettin Çoban tarafından restore edildi. Burada unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarını, geleneksel Türk El Sanatları’nı yaşatmaya çalışıyoruz. Verilen kurslarla kursiyerlerin edindikleri bilgilerle yaptığı ürünleri satarak ev ekonomisine katkı sağlamalarını desteklemek. Şuanda kurslarımızda 17 kursiyerimiz eğitim görüyor. Şuanda taş medresede 10 atölyede 15 tane unutulmuş veya unutulmaya yüz tutmuş kursumuz var.”

ÇEŞİTLİ AKSESUARLAR YAPILIYOR

Taş Medrese’de deri el sanatları öğretmenliği yapan Emine Tokaç, 3 yıldır öğreticilik yaptığı ifade ederek, “Ben El Sanatları Öğretmenliğini bitirdim. Okulda öğrendiğim deri işlemeciliğini kursiyerlere öğretiyorum. Kursta deriden kullanılabilir ürünler yapmayı öğretiyoruz. Burada deriden saat, tablo, yemeni, çarık gibi aksesuarlar yapıyoruz” dedi. Keçe Kursunda eğitim alan kursiyer üniversite öğrencisi Cansu Sinan da öğrenci olarak geldiği Afyonkarahisar’da keçecilik mesleğini öğrendiğini dile getirdi. Sinan, şöyle konuştu: “Taş Medrese’de açılan önce dericilik ardından da keçecilik kursuna başladım. Keçeden seccade, şal, gibi ürünler yapıyorum. Yaptıklarımı sevdiklerime hediye ediyorum. Etrafta dolaşmak yerine derslerden arta kalan vaktimi burada değerlendiriyorum. Bunlarla uğraşmak beni mutlu ediyor.” >>>MUSTAFA BAYER


  GÜNCEL    24.12.2018 12:00:51

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
21.08.2019
21.08.2019
21.08.2019
OZEL HABERLER