Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

Tiyatro Festivali düzenlenecek
Afyonkarahisar Belediye Meclisi, 2019 yılının son toplantısını yaptı. Toplantıda; Liselerarası Tiyatro Festivali düzenlenmesi için belediye ile İl Mil..

2

Image

Askerlere mektup yazdılar
Afyonkarahisar’da anaokulu öğrencileri, İl Jandarma Komutanlığı’nı ziyaret etti. Ziyarette anaokulu öğrencileri askerlere yazdığı mektupları iletilmek..

3

Image

“HEPİMİZ BİR GÜN ENGELLİ OLABİLİRİZ”
‘Her zaman yanınızdayız’
Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Müftülük tarafından düzenlenen programda konuşan Vali Mustafa Tutulmaz, devletin engell..

4

Image

Telefon direkleri değiştirildi
Gazetemizde; 18 Kasım 2019 tarihinde yayınlanan ‘telefon direkleri beşik gibi sallanıyor’ başlıklı haber sonrası, İl Telekom Müdürlüğü ekipleri tarafı..

5

Image

Kişisel Verileri Koruma Kanunu
‘ÖNEMSİYORUZ’
ATSO’da düzenlenen Kişisel Verileri Koruma Kanunu Semineri’nde konuşan ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, kişisel verilerin..

6

Image

HURSAD’tan tanıtıma katkı
Hac ve Umre Seyahat Acentaları Derneği (HURSAD) çıkartmış oldukları yaklaşık 1000 acenteye hitap eden derginin 3.sayısında Afyon Ammuriye ve Selman-ı ..

7

Image

Genç Kızılay Afyonkarahisar İl Başkanlığı İscehisar’da
Kütüphaneler açacaklar
Genç Kızılay Afyonkarahisar İl Başkanlığı İscehisar’da bazı okullarda kütüphaneler açacak.
Türk Kızılay Afyonkarahisar..

8

Image

Kuşlar için yemlik hazırladılar
Genç Kızılay Afyonkarahisar teşkilatı; yaklaşan zorlu kış günlerinde, yiyecek bulmakta zorlanan kuşların aç kalmaması ve farkındalık yaratmak için kuş..

9

Image

Örsdemir’e ziyaret
Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl, Afyonkarahisar PTT Başmüdürü Mehmet Örsdemir’i ziyaret etti. ..

10

Image

Kış lastiği uygulaması 1 Aralık’ta başlıyor
Afyonkarahisar’da araçlara yönelik olarak kış lastiği uygulamasının 1 Aralık’tan itibaren başlayacağı duyuruldu. ..

11

Image

Bu gösteri kaçmaz!

Türk Hava Kuvvetleri Akrobasi Timi Türk Yıldızları, Zaferin kazanıldığı topraklarda gösteri yapacak. ..

12

Image

Afyonkarahisar’da 6.8 deprem olabilir
Afyon Kocatepe Üniversitesi Deprem Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Çağlar Özkaymak, Afyonkarahisar’ın Denizli’ye yakın bölgelerinde bulu..

13

Image

SERKAN BAŞKAN ZİYARET TURUNDA

Emirdağ Belediye Başkanı Serkan Koyuncu, Afyon protokolüne nezaket ziyaretinde bulundu.
Vali Mustafa Tutulmaz’ı ziyaret eden Başkan Koyuncu..

14

Image

AFYON'A 5 BİN 174 KİŞİ GÖÇ ETTİ
Türkiye'ye göç edenlerin sayısı 2018 yılında arttı. Türkiye’ye göç eden 577 bin 457 kişinin 5 bin 174’ü Afyonkarahisar’a geldi. ..

15

Image

BAGIŞLAR BEKLENİYOR
Cansuyu Derneği İl Temsilciliği, Megabirlik Medya Temsilcisi Mehmet Emin Güzbey’i ziyaret etti. Dernek Başkanı Mehmet Demir, ziyarette yaptığı açıklam..

16

Image

BASIN MENSUPLARININ HER ZAMAN YANINDAYIZ
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun, "Dünyanın her köşesinde haber alma ve bilgi edinme ihtiyacını karşılamak adına savaşlara,..

17

Image

Genç MÜSİAD’tan ziyaret

Genç MÜSİAD Afyonkarahisar Şube Başkanı Abdullah Sert, Yönetim Kurulu Üyeleri Ahmet Sayın, Ahmet Yaşar ve Mehmet Hamziyan, 24 Temmuz Basın Bayram..

Geleneksel sanatlar Taş Medrese’de yaşatılıyor | Gazete3.com.tr
Image

Geleneksel sanatlar Taş Medrese’de yaşatılıyor


Afyonkarahisar Belediyesi tarafından aslına uygun olarak restore edilen Gedik Ahmet Paşa Külliyesi içinde yer alan Taş Medrese’de, unutulmaya yüz tutan geleneksel el sanatları yaşatılmaya çalışılıyor.
  GÜNCEL    24.12.2018 12:00:51


1500’lü yıllarda Mimar Ayaz Ağa tarafından yaptırılan Taş Medrese, Osmanlı’nın son dönemlerinde Çanakkale Savaşı’nda bir süre esirlerin tutulduğu bir yer olarak kullanıldı. 1930’lu yıllarda müze deposu, 1995-1997 yıllarında Türk İslam Eserleri Müzesi olarak kullanılmış. Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban’ın gayretleriyle yapılan restorasyon çalışmalarının ardından unutulmaya yüz tutmuş mesleklerin öğretildiği bir mekana dönüştürülen Taş Medrese, içinde bulunan 10 atölyede 15 farklı meslek gelecek nesillere aktarılıyor. Taş Medrese’de bıçak ve kılıç yapımı, boynuz tarak yapımı, kitre bebek yapımı, deri aksesuar ve tablo yapımı, yemeni, çarık yapımı ve tespih yapımı, usta eller tarafından kursiyerlere öğretiliyor. Taş Medrese Sorumlusu Ali Örk, restorasyon yapılarak meslek edindirme noktasında ve unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarının yaşatılması konusunda önemli eğitimler verildiğini söyledi.

BAŞKAN ÇOBAN TARAFINDAN RESTORE EDİLDİ

Ali Örk, belediyenin 2010'dan itibaren unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarının yeniden canlandırılması için faaliyette bulunduğunu belirterek, şunları kaydetti: “Taş medrese yıkılmaya yüz tutmuşken Belediye Başkanı’mız Burhanettin Çoban tarafından restore edildi. Burada unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarını, geleneksel Türk El Sanatları’nı yaşatmaya çalışıyoruz. Verilen kurslarla kursiyerlerin edindikleri bilgilerle yaptığı ürünleri satarak ev ekonomisine katkı sağlamalarını desteklemek. Şuanda kurslarımızda 17 kursiyerimiz eğitim görüyor. Şuanda taş medresede 10 atölyede 15 tane unutulmuş veya unutulmaya yüz tutmuş kursumuz var.”

ÇEŞİTLİ AKSESUARLAR YAPILIYOR

Taş Medrese’de deri el sanatları öğretmenliği yapan Emine Tokaç, 3 yıldır öğreticilik yaptığı ifade ederek, “Ben El Sanatları Öğretmenliğini bitirdim. Okulda öğrendiğim deri işlemeciliğini kursiyerlere öğretiyorum. Kursta deriden kullanılabilir ürünler yapmayı öğretiyoruz. Burada deriden saat, tablo, yemeni, çarık gibi aksesuarlar yapıyoruz” dedi. Keçe Kursunda eğitim alan kursiyer üniversite öğrencisi Cansu Sinan da öğrenci olarak geldiği Afyonkarahisar’da keçecilik mesleğini öğrendiğini dile getirdi. Sinan, şöyle konuştu: “Taş Medrese’de açılan önce dericilik ardından da keçecilik kursuna başladım. Keçeden seccade, şal, gibi ürünler yapıyorum. Yaptıklarımı sevdiklerime hediye ediyorum. Etrafta dolaşmak yerine derslerden arta kalan vaktimi burada değerlendiriyorum. Bunlarla uğraşmak beni mutlu ediyor.” >>>MUSTAFA BAYER


  GÜNCEL    24.12.2018 12:00:51

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
04.12.2019
04.12.2019
04.12.2019
OZEL HABERLER