Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

Şehit ailesine ziyaret
Dinar Kaymakamı Selami Kapankaya, Dinar'a bağlı Yelalan Köyü'nde ikamet eden şehit asker Bülent Aksoy'un baba evini ziyaret etti. ..

2

Image

Ergonomi anlatıldı
Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü tarafından “Ofis Alanları ve Ergonomi” konulu konfer..

3

Image

Milli Takım umreye gitti
Hac Umre ve Seyahat Acentaları Derneği organizasyonuyla Paralimpik Milli takımı oyuncuları Umre'ye gitti...

4

Image

Koçak’a büyük ödül
Yıldız Teknik Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Halk Edebiyatı Anabilim Dalı Başkanı Afyonkarahisarlı Prof. Dr. Aynur Koçak, Türk Halk Kültürün..

5

Image

ATV’yi gezdiler
Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Sandıklı Meslek Yüksekokulu (MYO) Halkla İlişkiler Programı öğrencileri, Medya Planlama dersini ATV stüdyolarında ge..

6

Image

Kadının toplumdaki yeri anlatıldı
Afyonkarahisar Belediyesi ile Bilge Tam Gelişim Derneği işbirliğinde düzenlenen “İslam’da Kadın ve Kadının Toplumdaki Yeri” konulu panel Rehberlik ve ..

7

Image

Tiyatro Festivali düzenlenecek
Afyonkarahisar Belediye Meclisi, 2019 yılının son toplantısını yaptı. Toplantıda; Liselerarası Tiyatro Festivali düzenlenmesi için belediye ile İl Mil..

8

Image

Askerlere mektup yazdılar
Afyonkarahisar’da anaokulu öğrencileri, İl Jandarma Komutanlığı’nı ziyaret etti. Ziyarette anaokulu öğrencileri askerlere yazdığı mektupları iletilmek..

9

Image

“HEPİMİZ BİR GÜN ENGELLİ OLABİLİRİZ”
‘Her zaman yanınızdayız’
Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Müftülük tarafından düzenlenen programda konuşan Vali Mustafa Tutulmaz, devletin engell..

10

Image

Telefon direkleri değiştirildi
Gazetemizde; 18 Kasım 2019 tarihinde yayınlanan ‘telefon direkleri beşik gibi sallanıyor’ başlıklı haber sonrası, İl Telekom Müdürlüğü ekipleri tarafı..

11

Image

Kişisel Verileri Koruma Kanunu
‘ÖNEMSİYORUZ’
ATSO’da düzenlenen Kişisel Verileri Koruma Kanunu Semineri’nde konuşan ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, kişisel verilerin..

12

Image

HURSAD’tan tanıtıma katkı
Hac ve Umre Seyahat Acentaları Derneği (HURSAD) çıkartmış oldukları yaklaşık 1000 acenteye hitap eden derginin 3.sayısında Afyon Ammuriye ve Selman-ı ..

13

Image

Genç Kızılay Afyonkarahisar İl Başkanlığı İscehisar’da
Kütüphaneler açacaklar
Genç Kızılay Afyonkarahisar İl Başkanlığı İscehisar’da bazı okullarda kütüphaneler açacak.
Türk Kızılay Afyonkarahisar..

14

Image

Kuşlar için yemlik hazırladılar
Genç Kızılay Afyonkarahisar teşkilatı; yaklaşan zorlu kış günlerinde, yiyecek bulmakta zorlanan kuşların aç kalmaması ve farkındalık yaratmak için kuş..

15

Image

Örsdemir’e ziyaret
Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl, Afyonkarahisar PTT Başmüdürü Mehmet Örsdemir’i ziyaret etti. ..

16

Image

Kış lastiği uygulaması 1 Aralık’ta başlıyor
Afyonkarahisar’da araçlara yönelik olarak kış lastiği uygulamasının 1 Aralık’tan itibaren başlayacağı duyuruldu. ..

17

Image

Bu gösteri kaçmaz!

Türk Hava Kuvvetleri Akrobasi Timi Türk Yıldızları, Zaferin kazanıldığı topraklarda gösteri yapacak. ..

‘Hızlı tren 2019 sonu hizmete açılacak’ | Gazete3.com.tr
Image

‘Hızlı tren 2019 sonu hizmete açılacak’


Megabirlik Medya’yı ziyaret eden ve TCDD’nin Afyonkarahisar ile çevresindeki yaptığı yatırımlar konusunda açıklamalarda bulunan TCDD 7.Bölge Müdürü Adem Sivri, Ankara-İzmir Hızlı Tren projesinin ilk etabının 2019 yılı sonu itibariyle hizmete açılmasının planlandığını söyleyerek, vatandaşların rahat, güvenli ve hızlı yolculuk yapacaklarını söyledi.

  GÜNCEL    17.08.2018 09:29:29

TCDD 7.Bölge Müdürü Adem Sivri, Megabirlik Medya’yı ziyaret etti. Yapılan ziyarette konuşan TCDD Bölge Müdürü Adem Sivri, müdürlüğün yaptığı çalışmalar konusunda açıklamalarda bulundu. Sivri, Afyonkarahisar’ın da dahil olduğu Ankara-İzmir hızlı tren projesi hakkında, “Polatlı – Afyon Hat Kesimi 152 km: Alt yapı çalışmaları %65 ilerleme ile devam etmekte olup, bu hat kesiminde 8 adet tünel ve 16 adet viyadük, 105 adet alt/üst geçit ve 203 adet köprü/menfez bulunmaktadır. Afyon - Banaz Hat Kesimi 80 km: Alt yapı çalışmaları %30 ilerleme ile devam etmekte olup bu hat kesiminde 8 adet tünel ve 11 adet viyadük, 64 adet alt/üst geçit ve 106 adet köprü/menfez bulunmaktadır. Polatlı-Afyon-Uşak hat kesimi 329 km üst yapı yer teslimi yapılmış ve üst yapı ön hazırlıkları, Üst yapı Yüklenicisinin Beton Travers Fabrikası Kurma çalışmaları devam etmektedir. Ankara-Afyon-Uşak üst yapı ve EST çalışmalarının tamamlanması ve hattın 2019 sonu itibari ile açılması planlanmaktadır. Hızlı Tren açılmasıyla birlikte Ankara-Afyon yaklaşık 1 saat 30 dakika, Afyon-İzmir yaklaşık 2 saat, Ankara-İzmir ise 3 saat 30 dakika seyahat süresi içinde ulaşılacaktır” dedi.

Sivri devam eden diğer projeler hakkında şunları söyledi:

İSTANBUL - ANTALYA HT HATTI ( KUZEY – GÜNEY KORİDORU)

Eskişehir-Kütahya-Afyon, Afyon-Isparta/Burdur ve Isparta/Burdur-Antalya olarak 3 etaplı proje çalışmaları devam etmekte olup yılsonu projelerin tamamlanıp 2019 da yapım programına alınması hedeflenmektedir. Eskişehir-Kütahya-Tavşanlı arası elektrikli tren işletmeciliğine açılmış olup proje %95 ilerleme ile devam etmekte ve yılsonu Balıkesir’e kadar bitirilmesi planlanmaktadır. Ayrıca Afyon-Konya ve Manisa-Uşak-Afyon hatlarında da Elektrifikasyon Projeleri ihale aşamasındadır. Genel olarak 1 elektrikli lokomotifin yaptığı iş 2 adet dizel lokomotifin yaptığı işe eşittir, az sayıda tren ile daha kısa sürede daha çok yük taşınacağı için hat kapasitesi artacak, maliyetler düşecektir. Elektrikli lokomotiflerin enerji gideri, dizel lokomotiflere göre % 66 daha düşüktür. Elektrikli lokomotifler dizellere göre daha az bakım gerektirdiği için bakım maliyetleri düşer. Eskişehir-Kütahya yerel kumanda masaları ile açılmış olup, Proje %78 ilerleme ile devam etmekte ve yılsonu Balıkesir’e kadar bitirilmesi için yoğun bir çalışma yapılmaktadır. Proje %75 ilerleme ile devam etmekte olup yılsonuna tamamlanması için yoğun bir çalışma yapılmaktadır. Yazılımı TÜBİTAK tarafından hazırlanmaktadır. Yer Teslimi Haziran 2018 de yapılmış olup %5 ilerleme ile devam etmektedir. 2020 sonu bitirilmesi planlanmaktadır. Yazılımı TÜBİTAK tarafından hazırlanmaktadır. Ayrıca Afyon-Konya ve Manisa-Uşak-Afyon hatlarında da Sinyalizasyon Projeleri ihale aşamasındadır. Mevcut günlük çalıştırılan yük ve yolcu trenlerinden daha fazla sayıda tren işletilmesi mümkün olacak ve hat kapasitesi artacaktır. Trenler Kumanda Merkezinden kontrol edileceği için personel tasarrufu sağlanacaktır. Sinyalizasyon sistemi ile ray kırılması ve yolun genel olumsuzluklarını, sistemin ihbar etmesi; kazaların önlenmesi ve seyrüsefer emniyetini artıracaktır.

İLTİSAK HATTI VE LOJİSTİK MERKEZ PROJELERİ

Konya-Kayacık Lojistik Merkezi: 1 Milyon m2 lik alanda %65 ilerleme ile devam etmekte ve ilk 100 günlük icraat programında olduğundan çalışmalar tüm hızıyla devam etmektedir.
Afyon OSB İltisak Hattı ve Yük Merkezi: Afyon – Eskişehir hattı Çayırbağ sayding den 8 km yeni demiryolu hattı yapımı ve 300.000 m2 yük merkezi düzenlenmesi. Projesi tamamlanmış olup ödenek talep edilmiş, 2019 yılı içinde tamamlanması planlanmaktadır. İscehisar OSB İltisak Hattı ve Yük Merkezi: Ankara-Afyon YHT hattı paralelinde 20 km yeni demiryolu hattı yapımı ve 250.000 m2 yük merkezi düzenlenmesi. Projesi tamamlanmış olup ödenek talep edilmiş, 2019 yılı içinde tamamlanması planlanmaktadır. İltisak Hatları ve yük Merkezleri Tamamlandığında: Ülkemizde toplam taşıma içerisindeki demiryolu taşıma payını %3’ler seviyesinden %10 lar seviyesine yükseltme hedefine ulaşmaya katkı sağlanmış olacak, Bu doğrultuda ithalat – ihracat ve transit taşımalarda ulaşım maliyetlerini minimum seviyeye çekerek makro dengeye olumlu yönde katkı sağlanacaktır.

HEMZEMİN GEÇİTLERİN KARAYOLU ALT/ÜST GEÇİTLERE DÖNÜŞÜMÜ

Bölge genelinde 3 proje ( Kütahya 2 alt geçit ve 1 üst geçit ) tamamlandı, 3 proje ( Kütahya 2 üst geçit, Afyon 1 alt geçit ) devam ediyor, 9 proje ( afyon 2 alt geçit ve 4 üst geçit, Kütahya 2 alt geçit, Konya 1 üst geçit ) ihale aşamasında ve 13 adet proje ( Afyon 5, Konya 3, Denizli 3, Kütahya 1, Balıkesir 1 ) yapımı devam etmektedir. Afyon da 1 adet alt geçit proje devam ediyor (OSB yolu üzeri) yıl sonu tamamlanması planlanıyor, 6 proje ihale aşamasında 5 adet geçit için proje yapımı devam etmektedir Alt/Üst geçit proje yatırımları tamamlandığında hemzemin geçit kazaları bu geçitlerde ortadan kalkacaktır.

HEMZEMİN GEÇİT KAUÇUK KAPLAMA ÇALIŞMALARI

Bölge genelinde 168 adet geçitte kauçuk kaplama tamamlanmış, 23 adet geçitte yapım devam etmekte ve 95 adet geçitte kauçuk kaplama ihale aşamasındadır. Afyon da 46 adet geçitte kauçuk kaplama tamamlanmış, 10 adet geçitte yapım devam etmekte ve 49 adet geçitte kauçuk kaplama ihale aşamasındadır. Hemzemin Geçitlerde Kauçuk Kaplama uygulamaları ile karayolu araçlarına geçiş konforu sağlanmaktadır. Afyon da Afyon-Konya Hattında 2 adet geçitte otomatik bariyer yapımı sözleşmesi imzalanmış olup yapım aşaması devam etmektedir. Bir adedi Sülümenli Belediyesi yolu üzeri diğeri ise AKÜ Veterinerlik Fakültesi yolu üzeri geçen yıl ölümlü kazanın yaşandığı geçittir.”>>>Ferhat Yüksel


  GÜNCEL    17.08.2018 09:29:29

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
13.12.2019
13.12.2019
13.12.2019
OZEL HABERLER