Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

Arsalar bankanın oldu
Afyonkarahisar’ın termal turizm bölgesinde yer alan ve borçların ödenmemesinden dolayı alacaklı bankalar tarafından icraya verilen toplam 80 bin metre..

2

Image

Keçe ürünleri indirimli gönderilecek

Afyonkarahisar PTT Başmüdürlüğü ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Sanatçısı keçe ustaları arasında indirimli kargo gönderimi konusunda protok..

3

Image

Eskişehirspor'da başkan belli oldu

Spor Toto 1. Lig ekiplerinden Eskişehirspor’un yeni Başkanı Kaan Ay oldu...

4

Image

Kömür kampanyasına destek
İşsizler Derneği Afyonkarahisar Şube Başkanı Hasan Kaya, işsiz ve dar gelirli vatandaşlar için başlattıkları “Kömür Kampanyası”na Afyonkarahisar Beled..

5

Image

TALİPLİ ÇIKMADI
Afyonkarahisarlı iş adamı Ali Acar'a ait olan ve borçlardan dolayı özel bir bankanın talebi üzerine dün icradan satışa çıkarılan Alila Termal Otel’e a..

6

Image

İHH’dan gönül köprüsü

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı İstanbul Başakşehir Şubesi tarafından Afyonkarahisar'daki Kızıldağ İlkokulu ve Ortaokulunda ö..

7

Image

Emniyet araç filosunu güçlendirdi
Emniyet Müdürlüğü'ne alınan 11 yeni araç, düzenlenen törende kurban kesilerek dualar eşliğinde teslim edildi. Törende Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tu..

8

Image

Müze’de selfie çektiler
Afyonkarahisar Kültür ve Turizm Müdürlüğü çalışanları ‘Müzede Selfie Günü’ dolayısıyla Afyonkarahisar Arkeoloji Müdürlüğü’nde öz çekim yaptı. ..

9

Image

Sokak hayvanları unutulmadı
Afyonkarahisar Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği (AFHAYKO) üyeleri sokak hayvanlarını unutmadı...

10

Image

Kar temizleme seferberliği
Afyonkarahisar’daki kar yağışı sonrası belediye ekipleri temizleme çalışmaları için seferber oldu. ..

11

Image

Çocuklar eğlenceye doyacak
Özdilek Afyonkarahisar Alışveriş Merkezi, yarıyıl tatilinde birbirinden eğlenceli gösteriler ile çocuklara keyifli vakit geçirme imkanı sunacak...

12

Image

Kan bağışladılar
Afyonkarahisar Belediyesi çalışanları Afyonkarahisar Kızılay Kan Merkezi tarafından düzenlenen organizasyonda kan bağışında bulundu...

13

Image

‘Aile hekiminiz yanınızda’
İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Aile Hekimliği Birim Sorumlusu Mustafa Ulupınar, aile hekimlerinin her zaman vatandaşların hizm..

14

Image

2019 Şehitler Takvimi yayımlandı
Afyonkarahisar Belediyesi’nin katkılarıyla Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Afyonkarahisar Şubesi tarafından hazırlanan "201..

15

Image

Vali Tutulmaz vatandaşları dinledi
Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz’ın başkanlığında 2019 yılı ocak ayı Halk Günü toplantısı gerçekleştirildi...

16

Image

Hayrettin Güzbey dernek başkanı
Afyonkarahisar Sarraflar ve Kuyumcular Yardımlaşma Derneği 16 Olağan Genel Kurulu yapıldı. Başkanlığa oy birliği ile Hayrettin Güzbey getirildi..

17

Image

Millet Kıraathanesi açıldı
Afyonkarahisar'da Gedik Ahmet Paşa Kütüphanesi içerisinde oluşturulan "Millet Kıraathanesi" açıldı...

“Matüridi ve Gazzali birer klasiktir” | Gazete3.com.tr
Image

“Matüridi ve Gazzali birer klasiktir”


Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) İslami İlimler Fakültesinde İstanbul Medeniyet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç
  GÜNCEL    21.10.2017 09:45:14


Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) İslami İlimler Fakültesinde İstanbul Medeniyet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatih Mehmet Şeker tarafından “Dünya Görüşümüzün Önsözü ve Son Sözü Matüridi ve Gazzali” konulu konferans verildi. Şeker, Matüridi ve Gazzali’nin bir klasik olduğunu söyledi. Gazete3 Ahmet Karahisari Kampüsünde düzenlenen konferansa AKÜ İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Güler, İslami İlimler Fakültesi Dekan Yardımcıları Yrd. Doç. Dr. Fatih Çakmak ve Yrd. Doç. Dr. Kenan Özçelik ile AKÜ öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı. “İNSANLARI ZİHNİYETLER BİRLEŞTİRİR DÜŞÜNCELER AYRIŞTIRIR” İnsanların nasıl düşündüğünü anlayabilmek için zihniyetlere bakmanın önemli olduğunu söyleyen Şeker, “Bu da bizi hayat felsefemizin standartlarını veren Matüridi ile Gazzali’ye götürür. İnsanları, zihniyetler birleştirir, düşünceler ayrıştırır. Bir düşünce ne derecede kemali yoklarsa yoklasın ehemmiyetli bir kısmıyla başlangıç devrinin bir semeresidir. Onun için filozoflar diyorlar ki; ‘Başlangıç Tanrı’dır. İnsanlar arasında gezindiği müddetçe, her şeyi kurtarır.’ Dünya görüşümüzün önsözü Matüridi, son sözü de Gazzali’dir. Dolayısıyla, bunlar bizim klasiklerimizdir” dedi. MATÜRİDİ VE GAZALLİ ANLATILDI Matüridi ve Gazzali’nin bir klasik olduğunu anlatan Şeker, sözlerine söyle devam etti: “Bir klasik bir medeniyetin teşekkül ettiği yahut  kemale erdiği zaman doğar, bir milletin ruh ve karakterini yansıtan bir ayna fonksiyonu icra eder. Dolayısıyla Matüridi ve Gazzali bizi, suyun başına çağıran mütefekkirler olarak görülebilir. Bizim, zihniyet dünyamız ve hayat felsefemiz, Hanefi-Matüridi geleneğe düşülmüş dipnotlardan oluşur. Bizim İslam anlayışımızın cümle kapısı buradadır. İslamiyet, toparlanmasını Hanefi-Matüridi gelenekte kendisini bulan bir millete borçludur. Tahlil ve tasvirleri geriye götürdüğümüz zaman Selçuklu asırlarında da aynı yaklaşıma şahit oluruz. Mesela kendisi de Hanefi olan Mevlana, Matüridi’yi Selçuklu’nun gündemine Sufi bir Mutasavvıf olarak taşır. Türk-İslam asırlarında gördüğümüz bu manzara Osmanlı asırlarında da değişmez.”
  GÜNCEL    21.10.2017 09:45:14

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
22.01.2019
22.01.2019
22.01.2019
OZEL HABERLER