Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

‘Kış lastiklerinizi taktırın’
Afyonkarahisar Valiliği’nden yapılan açıklamada, 1 Aralık 2018-1 Nisan 2019 tarihleri arasında kış lastiği kullanma zorunluluğunun olduğu ve araç sahi..

2

Image

Kandil ikramları belediyeden
Afyonkarahisar Belediyesi, mevlit kandili nedeni ile bazı camilerde vatandaşlara kandil helvası ve süt ikramında bulundu..

3

Image

Mevlid Kandili mübarek olsun
Afyonkarahisar protokolü yayınladıkları mesajlarla Mevlid Kandili’ni kutladılar. Mevlid Kandili’ne ulaşmanın huzurunu yaşadıklarını ifade eden protoko..

4

Image

‘Yerel basın desteklenmeli’
Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Başkanı Nuri Kolaylı, Türk basının meslek yasası olması gerektiğini belirterek, “Türk basınının en büyük sorunların..

5

Image

Saygıyla andık
Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikal edişinin 80'inci yıldönümü nedeniyle İlimizde çeşitli etkinlik..

6

Image

“Atatürk tüm dünyayı etkileyen bir lider’
Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 80.yıldönümü dolayısıyla Atatürk anıldı. Programda konuşan g..

7

Image

Saygıyla anıyoruz
Afyonkarahisar protokolü Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 80.yıldönümü nedeniyle mesajlar yayınladı...

8

Image

‘Türkiye’nin çabasına destek verilmeli’
1.Medya ve Mülteciler Basın Buluşması’nda Türkiye’nin mültecilere yönelik olarak yaptığı yardımlar ve çabaları ifade edilerek, diğer ülkelerin bu çaba..

9

Image

Koçak, Okan Üniversitesi Rektörü oldu
..

10

Image

Yapılandırmada ilk taksit hatırlatması
Kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin kanun kapsamındaki borçların ilk taksit ödemesi için verilen süre 1 Ekim Pazartesi günü sona ere..

11

Image

Aşure Günü etkinlikleri başlıyor
Afyonkarahisar Belediyesi tarafından Muharrem Ayı'nın 10. gününe rastlayan Aşûre Günü'nde Hz. Mevlana'nın yedinci kuşak torunlarından büyük mutasavvıf..

12

Image

Ahilik Haftası kutlanıyor
Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Hüsnü Serteser, Ahilik Haftası dolayısıyla birtakım etkinliklere katıldı, ziyaretlerde bu..

13

Image

İtalya semalarında Türk Bayrağı uçurulacak
Türk Uçurtma Takımı kaptanı ve İstanbul Uçurtmacılar Derneği Başkanı Mehmet Naci Aköz ülkemizi uluslar arası uçurtma etkinliklerinde temsil etmeye dev..

14

Image

Yatırım programları denetlendi
Isparta Orman Bölge Müdürlüğünce Bucak İşletme Müdürlüğü, Pamucak ve Kocaalilerde üç, Dinar İşletme Müdürlüğüne bağlı Başmakçı ilçesinde 1 olmak üzere..

15

Image

TGF’den yerel basına ‘cansuyu’ önerileri
Türkiye Gazeteciler Federasyonu tarafından, son dönemlerde yaşanan kağıt sıkıntısı ile had safhaya ulaşan basın sektöründeki zorlukları giderecek somu..

16

Image

SAĞLIK REVAÇTA
AKÜ ve AFSܒdeki öğrenci kayıtlarıyla ilgili olarak Gazetemiz Muhabiri Şehriban Toptaş’a konuşan AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, ilk yerleştirmel..

17

Image

Nurullah Okumuş AFSÜ Rektörü oldu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 15 üniversiteye yaptığı rektör atamalarına ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Afyonkarahisar Sağlık Bili..

“Matüridi ve Gazzali birer klasiktir” | Gazete3.com.tr
Image

“Matüridi ve Gazzali birer klasiktir”


Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) İslami İlimler Fakültesinde İstanbul Medeniyet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç
  GÜNCEL    21.10.2017 09:45:14


Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) İslami İlimler Fakültesinde İstanbul Medeniyet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatih Mehmet Şeker tarafından “Dünya Görüşümüzün Önsözü ve Son Sözü Matüridi ve Gazzali” konulu konferans verildi. Şeker, Matüridi ve Gazzali’nin bir klasik olduğunu söyledi. Gazete3 Ahmet Karahisari Kampüsünde düzenlenen konferansa AKÜ İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Güler, İslami İlimler Fakültesi Dekan Yardımcıları Yrd. Doç. Dr. Fatih Çakmak ve Yrd. Doç. Dr. Kenan Özçelik ile AKÜ öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı. “İNSANLARI ZİHNİYETLER BİRLEŞTİRİR DÜŞÜNCELER AYRIŞTIRIR” İnsanların nasıl düşündüğünü anlayabilmek için zihniyetlere bakmanın önemli olduğunu söyleyen Şeker, “Bu da bizi hayat felsefemizin standartlarını veren Matüridi ile Gazzali’ye götürür. İnsanları, zihniyetler birleştirir, düşünceler ayrıştırır. Bir düşünce ne derecede kemali yoklarsa yoklasın ehemmiyetli bir kısmıyla başlangıç devrinin bir semeresidir. Onun için filozoflar diyorlar ki; ‘Başlangıç Tanrı’dır. İnsanlar arasında gezindiği müddetçe, her şeyi kurtarır.’ Dünya görüşümüzün önsözü Matüridi, son sözü de Gazzali’dir. Dolayısıyla, bunlar bizim klasiklerimizdir” dedi. MATÜRİDİ VE GAZALLİ ANLATILDI Matüridi ve Gazzali’nin bir klasik olduğunu anlatan Şeker, sözlerine söyle devam etti: “Bir klasik bir medeniyetin teşekkül ettiği yahut  kemale erdiği zaman doğar, bir milletin ruh ve karakterini yansıtan bir ayna fonksiyonu icra eder. Dolayısıyla Matüridi ve Gazzali bizi, suyun başına çağıran mütefekkirler olarak görülebilir. Bizim, zihniyet dünyamız ve hayat felsefemiz, Hanefi-Matüridi geleneğe düşülmüş dipnotlardan oluşur. Bizim İslam anlayışımızın cümle kapısı buradadır. İslamiyet, toparlanmasını Hanefi-Matüridi gelenekte kendisini bulan bir millete borçludur. Tahlil ve tasvirleri geriye götürdüğümüz zaman Selçuklu asırlarında da aynı yaklaşıma şahit oluruz. Mesela kendisi de Hanefi olan Mevlana, Matüridi’yi Selçuklu’nun gündemine Sufi bir Mutasavvıf olarak taşır. Türk-İslam asırlarında gördüğümüz bu manzara Osmanlı asırlarında da değişmez.”
  GÜNCEL    21.10.2017 09:45:14

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
21.11.2018
21.11.2018
21.11.2018
OZEL HABERLER