Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

Camilerde Ramazan temizliği

Afyonkarahisar Belediyesi yaklaşan Ramazan Ayı nedeniyle camilerde temizlik ve dezenfeksiyon çalışmalarına devam ediyor...

2

Image

Yazar Yalnız çocuklarla buluştu

Çocuk kitapları yazarı Ferrin İlbay Yalnız 2.Afyon Kitap Fuarı'na katılmak için Afyonkarahisar'a geldi. ..

3

Image

Esnaflar Gastro Afyon’u bekliyor

Afyonkarahisar’ın yöresel lezzetlerinin tanıtılacağı 2. Gastro Afyon Lezzet Festivali görkemli bir organizasyona ev sahipliği yapacak...

4

Image

CİB’e büyük ödül

Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Telekomünikasyon Birliği tarafından Cenevre'de gerçekleştirilen Dünya Bilgi Toplumu Zirvesinde (WSIS), Cumh..

5

Image

Osman Attila anılacak

Afyonkarahisarlı Şair-Yazar Osman Attila vefatının 41. yılında 19 Nisan 2019 tarihinde saat 10:15’te kabri başında anılacak...

6

Image

Şehit polisler anıldı

Türk Polis Teşkilatının 174. kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında Afyon Kocatepe Asri Mezarlığı’nda bulunan Polis Şehitliği’nde tören düzenl..

7

Image

‘Polislik kutsal bir meslek’

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, vatandaşların huzur ve güvenliğini sağlamak için çalışmalar yapan p..

8

Image

Çoban köpekleri yarıştı

Afyonkarahisar'da Türk Çoban Köpekleri Festivali kapsamında Yerli Irklar Irk Standartları Yarışması yapıldı...

9

Image

Adı ormanda yaşayacak

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin (ÇYDD) Afyonkarahisar Şubesi’nin Kurucu Başkanı Ceyhun Yeltekin Arısoy’un adının verildiği bir hatıra ormanı..

10

Image

Küllerin Arasından oyunu sahnelenecek


Haldun Dormen ve Arena Oyuncuları ‘Küllerin Arasından’ tiyatro oyunu ile Afyonkarahisar’a geliyor...

11

Image

Otizmli çocuklar eğlendi

Özdilek Afyonkarahisar, 2 Nisan Otizm Farkındalık Günü dolayısıyla otizmli çocuklara ev sahipliği yaptı. Çocuklar, Özdilek’te unutamayacakları bi..

12

Image

‘Otizm konusunda duyarlı davranalım’

Afyonkarahisar’da düzenlenen Otizm Farkındalık Yürüyüşü etkinliğinde konuşan Vali Mustafa Tutulmaz, insanların otizm konusunda duyarlı olması ger..

13

Image

Kitap okuma etkinliği düzenlendi

55. Kütüphaneler Haftası kutlama etkinlikleri çerçevesinde İscehisar Kaymakamlığı koordinesinde yapılan “7’den 77’ye İscehisar Okuyor Projesi” ka..

14

Image

Özdilek’ten kitap hediyesi
Özdilek AVM Kütüphaneler Haftası dolayısıyla çocuk oyun odasında kitap okumanın önemini anlatan etkinlikler gerçekleştirildi. Etkinliğe katılan çocukl..

15

Image

Perdeler Tiyatro Günü’ne özel açıldı
Afyonkarahisar Belediyesi Şehir Tiyatrosu, Sanat Yönetmeni Hasan H. Elmas yönetiminde sezonun ikinci oyunu olan "7 Kocalı Hürmüz" adlı tiyatro oyunuyl..

16

Image

İzmir Mermer Fuarı açıldı

Alanında dünyanın en büyük doğaltaş fuarları arasında yer alan İzmir Mermer Fuarı 25. kez kapılarını açtı. ..

17

Image

‘Bilgi gücümüz kuvvetli olmalı’

Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz, Türkiye’nin güçlü olabilmesi için bilgi gücünün de olması gerektiğini söyledi...

“Matüridi ve Gazzali birer klasiktir” | Gazete3.com.tr
Image

“Matüridi ve Gazzali birer klasiktir”


Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) İslami İlimler Fakültesinde İstanbul Medeniyet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç
  GÜNCEL    21.10.2017 09:45:14


Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) İslami İlimler Fakültesinde İstanbul Medeniyet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatih Mehmet Şeker tarafından “Dünya Görüşümüzün Önsözü ve Son Sözü Matüridi ve Gazzali” konulu konferans verildi. Şeker, Matüridi ve Gazzali’nin bir klasik olduğunu söyledi. Gazete3 Ahmet Karahisari Kampüsünde düzenlenen konferansa AKÜ İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Güler, İslami İlimler Fakültesi Dekan Yardımcıları Yrd. Doç. Dr. Fatih Çakmak ve Yrd. Doç. Dr. Kenan Özçelik ile AKÜ öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı. “İNSANLARI ZİHNİYETLER BİRLEŞTİRİR DÜŞÜNCELER AYRIŞTIRIR” İnsanların nasıl düşündüğünü anlayabilmek için zihniyetlere bakmanın önemli olduğunu söyleyen Şeker, “Bu da bizi hayat felsefemizin standartlarını veren Matüridi ile Gazzali’ye götürür. İnsanları, zihniyetler birleştirir, düşünceler ayrıştırır. Bir düşünce ne derecede kemali yoklarsa yoklasın ehemmiyetli bir kısmıyla başlangıç devrinin bir semeresidir. Onun için filozoflar diyorlar ki; ‘Başlangıç Tanrı’dır. İnsanlar arasında gezindiği müddetçe, her şeyi kurtarır.’ Dünya görüşümüzün önsözü Matüridi, son sözü de Gazzali’dir. Dolayısıyla, bunlar bizim klasiklerimizdir” dedi. MATÜRİDİ VE GAZALLİ ANLATILDI Matüridi ve Gazzali’nin bir klasik olduğunu anlatan Şeker, sözlerine söyle devam etti: “Bir klasik bir medeniyetin teşekkül ettiği yahut  kemale erdiği zaman doğar, bir milletin ruh ve karakterini yansıtan bir ayna fonksiyonu icra eder. Dolayısıyla Matüridi ve Gazzali bizi, suyun başına çağıran mütefekkirler olarak görülebilir. Bizim, zihniyet dünyamız ve hayat felsefemiz, Hanefi-Matüridi geleneğe düşülmüş dipnotlardan oluşur. Bizim İslam anlayışımızın cümle kapısı buradadır. İslamiyet, toparlanmasını Hanefi-Matüridi gelenekte kendisini bulan bir millete borçludur. Tahlil ve tasvirleri geriye götürdüğümüz zaman Selçuklu asırlarında da aynı yaklaşıma şahit oluruz. Mesela kendisi de Hanefi olan Mevlana, Matüridi’yi Selçuklu’nun gündemine Sufi bir Mutasavvıf olarak taşır. Türk-İslam asırlarında gördüğümüz bu manzara Osmanlı asırlarında da değişmez.”
  GÜNCEL    21.10.2017 09:45:14

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
18.04.2019
18.04.2019
18.04.2019
OZEL HABERLER