Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

Promosyon ihalesini Vakıfbank kazandı
16 Eylül 2020 tarihinde yapılan ve 5 bankanın katıldığı yarış sonucunda Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) personeline yapılacak maaş ve ücret ödemeler..

2

Image

‘Her zaman yanınızdayız’
Afyonkarahisar İYİ Parti İl Başkanı Muhammet Mısırlıoğlu ve beraberindeki yönetim kurulu üyeleri Veteriner Hekimler Odası başkanlığını ziyaret etti. M..

3

Image

‘Tasvip etmiyoruz’
MHP İl Başkanı Kocacan, Türk Tabipler Birliği’nin tavırlarını tasvip etmediklerini ifade ederek, “Türkiye’nin bekasını derinden yaralayan PKK dediğimi..

4

Image

Taytak Kılıçdaroğlu’na sert yanıt: ‘Utanmadın mı?’
Milliyetçi Hareket Partisi MYK Üyesi ve Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak’tan, TTB'yi ziyaret eden Kılıçdaroğlu'na sert bir tepki göstererek, ..

5

Image

Köksal’dan soru yağmuru
Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye Çay Barajı'nın neden tamamlanamadığını..

6

Image

Sultandağı’na Spor Kompleksi
Sultandağı Belediye Başkanı Mehmet Aldırmaz, geçtiğimiz günlerde ihalesi gerçekleştirilen Spor Kompleksi’nin inşaatına önümüzdeki günlerde başlanacağı..

7

Image

Danışma Kurulu toplandı
Dinar Yüksekokul Danışma Kurulu Toplantısı Yüksekokul Müdürü Doç.Dr. İsmail Zorluer başkanlığında, Yabancı Dil Laboratuvarı’nda yapıldı...

8

Image

‘Okullar neden açılmıyor?’
Saadet Partisi Merkez İlçe Başkanı Orhan Arslan, dünyanın pek çok ülkesindeki okulların tekrar açılmasına rağmen Türkiye’de neden açılmadığını merak e..

9

Image

‘Okullar neden açılmıyor?’
Saadet Partisi Merkez İlçe Başkanı Orhan Arslan, dünyanın pek çok ülkesindeki okulların tekrar açılmasına rağmen Türkiye’de neden açılmadığını merak e..

10

Image

Ekipler 7/24 görev başında
Şuhut Belediyesi koronavirüs nedeniyle dezenfeksiyon çalışmalarına hız kesmeden aralıksız devam ediyor..

11

Image

Sezen istifa etti
AK Parti İl Başkanı Hüseyin Sezen, düzenlediği basın toplantısı ile AK Parti İl Başkanlığı görevinden istifa ettiğini açıkladı..

12

Image

‘Sorumlulardan hesap sorulmalı’
İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Yunanistan'da bir gazetede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret edilmesini en sert biçimde kınadığını belirt..

13

Image

‘O söz Türk Milletine söylendi’
Büyük Birlik Partisi Afyonkarahisar Merkez İlçe Başkanı Süleyman Çağlar, Yunanistan'da yayımlanan "Dimokratia" adlı sözde gazetenin Cumhurbaşkanı Rece..

14

Image

Türkiye’yi aydınlık geleceğe taşıyacağız’
AK Parti 7.Dinar Kongresi’nde konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir, karşı çıkanlara inat Türkiye’yi aydınlık geleceklere taşıyacak..

15

Image

Yüz yüze eğitim başladı
Milli Eğitim Bakanlığınca, okullarda yüz yüze eğitim, seyreltilmiş uygulamalarla anasınıfı ve ilkokul 1'inci sınıflarda başladı. Vali Gökmen Çiçek, Ge..

16

Image

‘Türkiye nereden nereye geldi?’
Kızılören ve Hocalar Kongreleri’nde Konuşan Orman ve Su İşleri eski Bakanı, Cumhurbaşkanlığı Irak Özel Temsilcisi Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 2002 yılınd..

17

Image

Afyonspor sezona galibiyetle başladı: 1-0
Mor beyazlı takıma sezonun ilk maçında üç puan kazandıran tek gol, 70.dakikada Onur Ramazan Toprak’tan geldi
..

Dönemimizde İstanbul’u dünya’nın incisi yaptık | Gazete3.com.tr
Image

Dönemimizde İstanbul’u dünya’nın incisi yaptıkMilletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 1989-1994 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olan Nurettin Sözen’in bazı basın organlarında yaptığı açıklamaları sert bir dille eleştirdi. Eroğlu, Sözen’in belediye başkanlığı döneminde kanayan yara olan çevre faciası, İstanbul’un susuzluğu ve Haliç’in halinin unutmasının mümkün olmadığını ifade etti.
  SİYASET    11.08.2020 14:16:42Orman ve Su İşleri eski Bakanı AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 1989-1994 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olan Nurettin Sözen’in bir gazetenin internet sayfasında yayınlanan haberlere açıklama getirdi. Açıklamalarla ilgili tekzip hazırlandığını ve gazeteye gönderildiğini ifade eden Eroğlu, “1994 yılı öncesi İstanbul’da yaşanan başta susuzluk problemi olmak üzere, çöplerin düzenli toplanması ve bertarafı, hava kirliliğinin önlenmesi, Haliç’in temizlenmesi gibi pek çok problemi çözen ve İstanbul’a yaptığı muazzam yatırımlarla şehri dünyanın incisi haline getiren Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dır” dedi.

“AÇIKLAMA YAPMA GEREĞİ GÖRÜLMÜŞTÜR”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde İstanbul’da gerçekleştirilen muhteşem dönüşümü, yaşı 30-35’ten büyük olan bütün vatandaşların bilindiğini belirten Milletvekili Eroğlu, “O döneme şahit olan büyüklerin 1994 öncesi İstanbul’da yaşadıkları kâbusu gençlere anlatmasını bekliyoruz. Bu sebeple genç kardeşlerimizin de bilgi sahibi olması için aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür” diye konuştu.

İSTANBUL’A ÇEVRE FACİASI YAŞATTILAR
“İstanbul Büyükşehir eski Belediye Başkanı Nurettin Sözen’in belediye başkanlığı döneminde İstanbul’un kanayan yarası olan çöp problemini unutmuş olması mümkün değildir” diyen Milletvekili Eroğlu, “Kendisinin belediye başkanı olduğu dönemde İstanbul çöp dağlarından geçilmiyordu. Şehri çevreleyen çöp dağları ve açıktan akan lağım dereleri yüzünden İstanbullu artık nefes alamıyordu. En kalabalık caddelerde bile çöp dağları oluşmuştu” ifadelerini kullandı.

ATIKTAN GÜBRE ÜRETEN KOMPOST TESİSLERİ KURULDU
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 27 Mart 1994 tarihinde seçimleri kazanarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesiyle birlikte kendisinin İSKİ Genel Müdürü olarak vazifelendirildiğini hatırlatan Milletvekili Eroğlu, “Cumhurbaşkanımızın Belediye Başkanı seçilmesiyle birlikte özellikle çevre alanında muazzam yatırımlar bir bir hizmete alınmaya başladı. Avrupa ve Anadolu Yakasında 2 adet katı atık düzenli depolama sahası kuruldu ve çöplerin düzenli olarak toplanması sağlandı. Atıkların geri kazanımına önem verildi ve atıktan gübre üreten kompost tesisleri kuruldu” dedi.

HALİÇ PIRIL PIRIL HALE GETİRİLDİ
“Tıbbi atıkların sağlıklı bertarafı için de yakma tesisi kuruldu” diyen Milletvekili Eroğlu, “Çöp gazından ilk defa elektrik üretildi. Hava kirliliğinin önlenmesi için kaliteli olmayan kömürlerin şehre girişi yasaklandı. Kömür, torbaya sokularak denetim altına alındı. Hava kirliliğine köklü çözüm için doğalgaza ağırlık verildi ve kısa sürede şehrin tamamı doğalgaza kavuştu. Kokudan geçilemeyen, hiçbir canlının yaşayamadığı ve adeta balçık haline gelen Haliç pırıl pırıl hale getirildi. İSKİ, Kuzey ve Güney Haliç Projelerini tatbik ederek Haliç’e deşarj edilen atıksuları kesti” şeklinde konuştu.

BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ ALINDI
Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Haliç’in dibindeki birikmiş 5 milyon metreküp çamuru özel bir usulle temizleyerek Alibeyköy’deki taş ocağına bastı. Adına yaraşır hale getirilen Haliç tekrar Altın Boynuz oldu. Haliç Projemiz Dünya metropol belediyelerin çevre projeleri arasında birincilik ödülü aldı. Kısa bir zaman sonra, Haliç’te 48 tür balık ve su canlısı yaşamaya başladı.”


İSTANBUL SUSUZLUKTAN KERBELA’YA DÖNÜŞMÜŞTÜ
1994 öncesi İstanbul’u yönetemeyenler susuzluktan şehri Kerbela’ya çevirdiğini belirten Milletvekili Eroğlu, “Musluklardan günlerce değil, aylarca su akmadığı için vatandaşlar semtler arası mekik dokuyordu. Kadınlar ellerinde bidon ve kovalarla su tankeri yolu gözlüyordu. Mahalle aralarında benzin satar gibi su satış istasyonları kurulmuş, vatandaşlar su kuyruklarında parayla su almak için bekler olmuştu. Şehirde su turizmi başlamıştı. İstanbulluların en büyük lüksü “15 günde bir suya razıyız ama hangi gün verileceğini bilelim” idi.”

7 DEREDEN 7 TEPEYE SUYU İLETTİK
Milletvekili Veysel Eroğlu, “Nurettin Sözen’in, bizim dönemimizde Istranca derelerine inşa ettiğimiz barajları, kendisinin inşa ettiğini söyleyecek kadar ileri gitmesine kendisi dahi inanmamaktadır. Şayet bu barajlar kendi dönemlerinde inşa edilmiş olsaydı İstanbul’da bu derece susuzluk yaşanmazdı. 1994 yılında İSKİ suyunun takriben %65’i elek gibi olmuş şebekelerde kayboluyordu. Cumhurbaşkanımız 1994 yılında Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi ve ben de 5 Mayıs 1994 Cuma günü İSKİ Genel Müdürü olarak vazifeye başladım. Yaptığımız değerlendirmeler neticesinde 1 Ocak 1995 saat 08.59’da su kesintisine son vereceğimizi aziz İstanbullularla ilan ettik. 7 dereden 7 tepeye suyu iletmek için çalışmalara başladık” dedi.

1995 TARİHİNDE HİZMETE ALDIK

Sözen’in yüzde 100’ünü bitirdik dediği, Istranca derelerinin en küçüğü olan Düzdere Barajının temeli atılmış ama sadece dolu savaktan ve 6 kilometre isale hattından başka hiçbir imalatı yapıldığını belirten Eroğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Biz ta o günlerde bu baraja ileride sahip çıkmak isteyeceklerini düşündüğümüz için Düzdere Barajı’nın temelini 21 Temmuz 1994 tarihinde tekrar attık. İstanbul Valisi Rahmetli Hayri Kozakçıoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve ben birlikte temel atmıştık. Çalışmalara hızla başlayarak gece gündüz çalıştık. Barajı önceden belirlendiği gibi 253 günde tamamlayarak 1 Nisan 1995 tarihinde saat 11.00’de Rahmetli Necmettin Erbakan Hocamız, Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve ben hizmete aldık” diye konuştu.

KUZULUDERE BARAJININ PROJELERİ DAHİ YOKTU
Sayın Sözen’in yüzde 90’ını tamamladık dediği Istrancaların ikinci barajı olan Kuzuludere Barajı’nın projeleri hazırlandığını söyleyen Eroğlu, “Barajın inşa edileceği alan orman olduğu için Orman Genel Müdürlüğünden irtifak hakkı dahi alınmamıştı. Kuzuludere Barajını da 6 Ağustos 1995 tarihinde hizmete almıştık. Aynı şekilde Sayın Sözen’in röportajında yüzde 80’ini tamamladık dediği Büyükdere Barajı’nın da ortada projesi dahi yoktu. O barajı da inşa etmek bize nasip oldu” dedi.

25 YILDA İÇMESUYU YATIRIMLARI YAPTIK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Liderliğinde Istraca Dereleri Projesine büyük önem verdiklerini vurgulayan Eroğlu, “1995 yılında Istranca Dereleri Projelerinin 1. Kademesini teşkil eden Düzdere, Kuzuludere ve Büyükdere Barajları’nı inşa ederek hizmete aldık. 1997 ve 2000 yıllarında ise projenin 2. Kademesini teşkil eden Elmalıdere, Sultanbahçedere, Kazandere ve Papuçdere Barajları’nı inşa ederek hizmete aldık. Yani bu barajları biz inşa ettik. Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde İSKİ’nin yürüttüğü çalışmalar ile 7 dere 7 tepeyle buluşturulmuş ve yıllık 235 milyon metreküp su şehre getirilmiştir. İSKİ ayrıca 1996 yılında Şile Keson kuyularını ve 1998 yılında da Sazlıdere Barajını hizmete alarak yıllık 85 milyon m3 su daha devreye alındı. 1994 yılından 2019 yılına kadar 25 yılda İstanbul’a muazzam içmesuyu yatırımları yaptık” dedi.


MELEN PROJESİNİ 2007’DE TAMAMLADIK
Melen Projesi’nin ilk safhasını 20 Ekim 2007 tarihinde tamamlayarak, saat 16.59’da Melen Suyunu, Şafak Harekâtıyla Ömerli Barajına ilettiklerini vurgulayan Eroğlu, “ İkinci merhalede Cumhuriyet İçmesuyu Arıtma Tesisi ile Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan dev Boğaz Geçiş Tünelini inşa ettik. Toplam uzunluğu 5.551 metre olan dev tünel, su yüzeyinin 135 metre derinliğinde ve 4 metre çapındadır. İkinci merhale 12.12.2012’de hizmete alınmıştır. Melen suyu, 189 km’lik dev isale hattı ile şehre getirilerek Asya yakası ve Boğaz Geçiş Tünelinden Kâğıthane Arıtma Tesisine ileterek Avrupa yakasına verilmiştir. Üçüncü merhale de ise iki ayrı isale hattı inşa edilmiştir. Melen Projesinin dördüncü merhalesinde ise Melen Barajı bulunmakta olup, baraj inşaatında sona yaklaşılmıştır” dedi

FOTO ALTI:
Milletvekili Eroğlu, “1994 – 2019 yılları arasında yaptığımız alt ve üst yapı tesisleri ile şehrin 2071 yılına kadar olan su ihtiyacını karşıladık. Fakat İstanbul büyüyen gelişen dinamik bir şehir olduğu için bu tesislerin işletilmesi çok önemlidir. İstanbul’a sürekli su vermek için bütün tesisler mükemmel olsa dahi yetmez! Kadim İstanbulumuza ve burada yaşayan aziz kardeşlerimize kesintisiz su vermek için bilgi, tecrübe, şevk ve heyecan ile akıllı bir işletme elzemdir” dedi.

  SİYASET    11.08.2020 14:16:42

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
24.09.2020
24.09.2020
24.09.2020
OZEL HABERLER