Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

Otomobil devrildi: 2 ölü
Bolvadin ilçesinde otomobilin devrilmesi sonucu 2 kişi öldü, 4 kişi yaralandı..

2

Image

‘Her zaman yanınızdayız’
İscehisar Kaymakamı Uğur Kapar Kurban Bayramı dolayısıyla önce şehit ailelerini daha sonra gazileri ziyaret etti.Kapar, şehit ailelerinin her zaman ya..

3

Image

‘Kendi hikayenizin kahramanı olun’
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Hisarcıklıoğlu, TOBB ETÜ mezunlarını tebrik ederek, öğrencilere tavsiyede bulunarak, “Başkasının değil, ken..

4

Image

Bozkurt, sosyal konutları inceledi
Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt’un talimatlarıyla durumu iyi olmayan 4 aile için yapılan sosyal konutların inşaatı devam ediyor...

5

Image

Tabiat Parkı’nda yangın
Afyonkarahisar’da 26 Ağustos Tabiat parkı içinde çıkan küçük çaplı ot yangını panik yarattı..

6

Image

Fay hatlarının röntgeni çekiliyor
Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir öncülüğündeki bir grup uzman, kazdıkları he..

7

Image

Metruk evde yangın
Bolvadin ilçesinde metruk ev çıkan yangında kullanılamaz hale geldi..

8

Image

‘5 günde 45 kişi öldü’
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Balıkesir’de trafik kontrol noktalarını teftiş etti. Yolculara Susurluk ayranı ikram eden Soylu, “Bayramda 5 günde 45 ..

9

Image

Helikopterle DENETİM

Afyonkarahisar İl Jandarma Komutanlığı, Kurban Bayramı trafik tedbirleri kapsamında dönüş yolculuğunda yaşanacak yoğunluğa bağlı olarak trafik dü..

10

Image

Tescilli ürün sayısı 206 oldu
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne (TOBB) bağlı Oda/Borsalar tarafından tescil ettirilen coğrafi işaretli ürün sayısı 206’ya, tescil başvurusu yapı..

11

Image

Hint kenevirleri imha edildi
Çay ve Bolvadin ilçeleri arasında yer alan Eber Gölü'nde bir adacıkta tespit edilen 1805 kök Hint keneviri imha edildi..

12

Image

‘Fiyatlar makul seviyeye çekilmeli’
Saadet Partisi Merkez İlçe Başkanı Orhan Arslan, Tüvtürk araç muayene ücretlerinin çok yüksel olduğunu söyleyerek, fiyatların makul bir seviyeye çekil..

13

Image

‘Afyon potansiyeli olan bir il’
Vali Gökmen Çiçek Kurban Bayramı dolayısıyla düzenlenen genel bayramlaşma töreninde yaptığı açıklamada, Afyonkarahisar’ın potansiyeli olan bir il oldu..

14

Image

‘Günü gelince görecekler’
Geçtiğimiz günlerde Ankara’da bir dizi ziyaretlerde bulunan AK Parti heyetinin Ankara’dan hangi yatırımları getirdiğini basın aracılığı ile soran bazı..

15

Image

Gölette boğulan anne ve kızı toprağa verildi
Bilecik'te gölet kenarında piknik yaptıkları sırada düştükleri suda boğulan kız ile onu kurtarmak isteyen annesi Afyonkarahisar'ın Bolvadin ilçesine ..

16

Image

‘2023’e gümbür gümbür geleceğiz’

AK Parti İl Başkanlığı’nın Kurban Bayramı dolayısıyla düzenlediği bayramlaşma töreninde konuşan Eroğlu, AK Parti’nin 2023 seçimlerine de gümbür g..

17

Image

Uyuşturucu taciri tutuklandı
Şuhut ilçesinde düzenlenen operasyonda uyuşturucu ticareti yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınan 3 kişiden 1'i tutuklandı..

AFSܒden büyük buluş | Gazete3.com.tr
Image

AFSܒden büyük buluş


Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi akademisyenleri Diyabet tedavisinde insülin bağımlılığını azaltacak proje hazırlayarak, bilimsel buluş patenti aldılar
  SİYASET    01.07.2020 19:45:05

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi akademisyenlerinin, üniversitemizin vizyonuna uygun yürüttüğü ilaç olma potansiyeline sahip çalışmalar, meyvesini veriyor. Şuhut Sağlık Hizmetleri MYO Öğr. Gör. Dr. Merve Şen’in TÜBİTAK destekli yüksek lisans tez projesinden üretilen proje, Türkiye Patent ve Marka Kurumundan bilimsel buluş patenti aldı. Rektörümüz Prof. Dr. Nurullah Okumuş, diyabet tedavisinde insüline bağımlılığı azaltacak ilaç projesi ile bilimsel buluş patenti alan ekipte yer alan akademisyenlerimize teşekkür belgesi verdi.
TEŞEKKÜR BELGELERİ VERİLDİ
Öğr. Gör. Şen’in AFSÜ Tıp Fakültesi Temel Tıp Bilimleri Bölümünde tamamladığı “Epstein Barr Virüs Rekombinant Proteinleri EBNA1 ve LMP1’in INS1-E (832/13) Beta Hücre Kültüründe Endoplasmik Retikulum (ER) Stres Markırları, Apoptoz ve Hücre Proliferasyonu Üzerine Etkisi” başlıklı yüksek lisans tez projesi, patentlendi. Tez danışmanı, Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Altındiş’in yürütücüsü olduğu projenin ekibinde, AFSÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sefa Çelik ve Atatürk Sağlık Hizmetleri MYO öğretim elemanlarından Öğr. Gör. Serkan Şen de yer aldı.
TAM METİN MAKALE OLARAK BASILDI
Proje ekibi, Prof. Dr. Sefa Çelik tarafından ABD’deki Duke Üniversitesinden temin edilen klonal insülin sentez eden INS1-E pankreatik beta hücre kültürü üzerinde bilimsel araştırmalar yaptı. Proje kapsamında çalışılan viral proteinlerin ilgili hücre hattında klonal insülin sekresyonu üzerine olumlu katkılarının olduğu tespit edildi. İlgili projenin sonuçları uluslararası kongrede sözlü bildiri olarak sunulup 2018 yılında en iyi sözlü bildiri ödülü ile de ödüllendirildi. Ardından uluslararası bir dergide tam metin makale olarak basıldı.
BİLİMSEL BULUŞ PATENTİ OLARAK KABUL EDİLDİ
Öğr. Gör. Merve Şen’in TÜBİTAK tarafından desteklenen yüksek lisans tez projesi tamamlandıktan sonra Türkiye Patent ve Marka Kurumu’na başvuruda bulunuldu. İlgili başvuru “Buluş, insüline bağımlılığı azaltacak niteliğe sahip, farklı şekillerde de kullanılarak, insülin sekresyonuna pozitif katkı sağlayan, antidiyabetik tedavilerde kullanılacak viroterapötik ajan geliştirebilme ile ilgilidir.” şeklinde tanımlanarak yedi yıl süre ile korunmak üzere bilimsel buluş patenti olarak kabul edildi.
VERİLER KORUMA ALTINA ALINDI
Öğr. Gör. Şen; buluş patenti kapsamında koruma altına alınan verilerin sadece hücre kültürü çalışmalarından elde edilmiş veriler olduğunu, bu sonuçların hayvan deneyleri ve faz çalışmaları ile desteklenmeye muhtaç olduğunu vurgulayıp bilimsel çalışmalarda disiplinlerarası yaklaşımların önemine dikkat çekti.
REKTÖR OKUMUŞ AKADEMİSYENLERİ TEBRİK ETTİ
AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş, Covid-19 salgını önlemleri dolayısıyla bir araya gelinemeyen araştırmanın yürütücüsü Prof. Dr. Mustafa Altındiş başta olmak üzere projede emeği geçen bilim insanlarını tebrik ederek, bu tür araştırmaların ülkemiz adına gurur verici olduğunu söyledi. Prof. Dr. Okumuş, AFSܒnün güçlü akademik kadrosunun etkili çalışmalarla bilimsel katkılarının artarak devam edeceğini dile getirdi.>>>Fatma Yıldız

  SİYASET    01.07.2020 19:45:05

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
29.07.2020
29.07.2020
29.07.2020
OZEL HABERLER