Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

Ramada Otel hizmete açıldı
SESEMAR Mermer firmasının sahibi, iş adamı Engin Gökdemir tarafından satın alınan Ramada Plaza By Wyndham İzmir Otel’in açılışı gerçekleştirildi. ..

2

Image

Tiyatro sevgisi salona sığmadı
Afyonkarahisar Belediye Şehir Tiyatrosu, yoğun istek üzerine geçen sezonun kahkaha tufanı estiren ‘Darısı Başımıza’ adlı oyunu, kaçıranlar için son ke..

3

Image

Türkeli Gazetesi’nde 69 yıllık vefa
Afyonkarahisar’ın en köklü gazetesi Türkeli’nin Kuruluşunun 69. Yılı ve Vefa Gecesi, geniş bir katılımla gerçekleşti. Gazetenin yeni sahibi Önder Artu..

4

Image

‘Vatandaş odaklı hareket ediyoruz’
Sandıklı ilçesine bağlı köyleri ziyaret eden Sandıklı Kaymakamı Eflatun Can Tortop, köylere hizmet götürürken vatandaş odaklı hareket ettiklerini söyl..

5

Image

Sağlık en büyük hazine
Sandıklı ilçesindeki hasta vatandaşları evlerinde ziyaret eden Belediye Başkanı Mustafa Çöl, sağlığın insanların en büyük hazinesi olduğunu söyledi. ..

6

Image

Sendikacılardan teşekkür ziyareti
BEM-BİR-SEN Afyonkarahisar Şube Başkanı ve başkan yardımcılarından oluşan heyet, Başkan Mustafa Çöl’e bir nezaket ziyarette bulundu...

7

Image

Madalyalarına kavuştular
Sandıklı'daki Kıbrıs gazilerine, madalya ve plaket verildi...

8

Image

Başkan Altuntaş eczane açtı
Çobanlar Belediye Başkanı Ali Altuntaş, ilçedeki Meryem Eczanesi’nin açılışına katıldı. ..

9

Image

15 bin fidan dağıtıldı
Şuhut Orman İşletme Şefliği ve Şuhut Orman İşletme Fidanlığı tarafından 15 bin adet fidan dağıtıldı...

10

Image

Başkan Koyuncu’dan TOKİ müjdesi
Emirdağ Belediye Başkanı Serkan Koyuncu’nun girişimleriyle ilçede, 151 konutluk TOKİ Projesi hayata geçiyor. Başkan Koyuncu, “TOKİ konutları için başv..

11

Image

2023 hedeflerine adımlar atıyoruz
Afyonkarahisar merkez ilçe ve merkeze bağlı köylerde; AK Parti üyeleri, kongrelerde oy kullanacak delegelerin belirlenmesi için bugün sandık başına gi..

12

Image

YATIRIM İÇİN TEŞVİK VERİN
Cumhurbaşkanlığı Irak Özel Temsilcisi, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Irak’a yatırım yapmak isteyenler için teşvik sist..

13

Image

Korkmaz, sağlık kuruluşlarını denetledi
İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Serhat Korkmaz, il merkezi ve ilçelerdeki ziyaretlerine devam ediyor...

14

Image

Karakol ailesinin acı günü
MÜSİAD Afyonkarahisar Şube Başkanı Ahmet Karakol’un amcası Süleyman Karakol, vefat etti. Merhum Karakol, Tınaztepe beldesinde son yolculuğuna uğurland..

15

Image

'Biz birlikte güçlüyüz'
Afyonkarahisar Basın Yayın Derneği Başkanı Sezer Küçükkurt ve yönetim kurulu üyeleri, kuruluşunun 16. yılı nedeniyle Kadınana Gazetesi’ne bir kutlama ..

16

Image

‘Çalışmalarımız artarak devam edecek’
Engelliler Meclisi üyelerini makamında ağırlayan Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Afyonkarahisar Belediyesi’nin engellilere yönelik çalışmalarının arta..

17

Image

Sorunlar tespit edildi ÖNERİLER SUNULDU
Afyonkarahisar’da, 27 Kasım’da düzenlenen Sivil Toplum Kuruluşları İstişare Toplantısı’nda; kentimizle ilgili sorunlar belirlenerek sorunların gideril..

‘Yumurta sektörü zorda’ | Gazete3.com.tr
Image

‘Yumurta sektörü zorda’
Afyonkarahisar Yumurta Üreticileri Birliği (Yum-Bir) Başkanı Sait Evrenkaya, yumurta ihracatındaki en büyük pazar olan Irak’ın kapılarını kapatmasıyla üreticilerin zor günler geçirdiğini söyledi.
  SİYASET    20.05.2019 10:52:43


Afyonkarahisar, Türkiye’nin en önemli yumurta üretim merkezlerinden birisi. 25 milyon kanatlı hayvan varlığı ve günlük 17 milyon yumurta üretimi ile Türkiye’de tüketilen yumurtanın yüzde 23’ünü Afyonkarahisar karşılıyor. Afyon Türkiye’nin yumurta ihracatında da önemli bir noktada bulunuyor. Yıllık 430 milyon dolarlık yumurta ihracatının yüzde 17’sini Afyonkarahisar yapıyor. Yumurta sektörü, afyon ve ülke ekonomisine ciddi katkılar sunarken, istihdama da önemli katkılar sağlıyor. Afyonkarahisar Yumurta Üreticileri Birliği Başkanı Sait Evrenkaya, ekonomi ve ihracat için önemli bir ürün olan yumurta ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.
70 MİLYON DOLAR İHRACAT YAPILIYOR
Türkiye’de yumurta ihracatının büyük bir bölümünün Irak’a yapıldığı bilgisini veren Evrenkaya, “Yumurtada Türkiye olarak yıllık 430 milyon dolarlık bir ihracat hacmi var. 2005 yılından sonra açılan Irak pazarı bizim en önemli ihracat kapımız. Bu tarihten itibaren ırak’ı doyurur hale geldik. İlk yıllarda olan 3 milyon dolarlık ihracat, 2018 yılı verilerine göre 430 milyona ulaştı. Yumurta ihracatındaki bu rakamın 70 milyon dolarını, yani yüzde 20’sini Afyonkarahisar yapıyor. Türkiye’nin de yüzde 23 yumurta ihtiyacını Afyonkarahisar karşılıyor” diye konuştu. Gelişen dünyada yaşanacak gıda sıkıntısının her zaman dile getirildiğini belirten Afyonkarahisar Yum-Bir Başkanı Evrenkaya, ülkelerin son yıllarda yumurta sektörüne önem vermeye başladığını ve yumurta pazarında hedef olan ülkelerin de artık kendi yumurta sektörünü oluşturduğunu vurguladı.
“MALİYETİN YARISINA YUMURTA SATIYORUZ”
Alternatif Pazar arayışını her zaman yaptıklarını ve pazar olma olasılığı olan ülkelerin de yumurta üretimine ağırlık vermesinin pazar bulmayı zorlaştırdığını, sektörde işlerin iyi gitmediğini belirten Evrenkaya, şöyle konuştu: “Aslında pazarımız olacak ülkelerdeki yumurta üretiminin artması, bizim işimizi ciddi anlamda zorlaştırıyor. Biz pazar arayışımızı sürdürüyoruz. Bundan vazgeçmeyeceğiz. Ama çok fazla umudumuz yok açıkçası. Son bir aydır ciddi anlamda sektör olarak sıkıntılar çekiyoruz. Maliyetinin yarısını a yumurta satmaya çalışıyoruz. Bugün 34 kuruşa üretilen bir yumurta 23 kuruşa satılıyor. Aslında alıcı da yok. Ama bir taraftan üretime de devam ediyoruz. Bu sektör işler kötü gittiğinde kapıyı kapatıp sonra tekrar üretime başlayacağımız bir alan değil. Irak pazarıyla ilgili girişimlerimiz hükümetimiz ve bakanlıklarımız kanalıyla devam ediyor. Irak Tarım bakanlığı görevlileriyle görüşmeler yapıldı. Son olarak önümüzdeki günlerde bir görüşme daha yapılacak ve ırak’a yumurta ihracatı yapılması için bazı kriterler getirilecek. Ne kadar ihracat yapılacağı veya kimlerden alınacağına dair lisanslar verilecek. Tekrar ihracatın başlamasını umuyoruz.” Mustafa Bayer

  SİYASET    20.05.2019 10:52:43

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
09.12.2019
09.12.2019
09.12.2019
OZEL HABERLER