Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

Uysal’dan Atlı’ya ziyaret

Demokrat Parti Genel Başkanı ve Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal Çay Belediye Başkanı Uzm. Dr. Hüseyin Atlı’yı makamında ziyaret etti...

2

Image

Kocaşaban ailesinin mutlu günü
Afyonkarahisar’ın tanınmış iş insanlarından Kocaşaban ailesinden Mustafa Kocaşaban7ın oğlu İhsan Kocaşaban, Yavaş ailesinin kızları Nil Deniz Yavaş il..

3

Image

Eski Kaymakam Fatih Sayar, Evciler'i ziyaret etti

Evciler ilçesinde geçmişte 3 yıl kaymakamlık yapan eski Kaymakam Fatih Sayar, ilçe Kaymakamı Abdullah Yüksel'i ziyaret etti...

4

Image

Haydarlı'da TOKİ kura çekimi yapıldı

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından (TOKİ) Dinar'a bağlı Haydarlı kasabasında inşası devam eden 81 konutun hak sahipleri kurayla belirlendi..

5

Image

AFSÜ REKOR KIRDI

Afyon Sağlık Bilimleri Üniversitesi bu yılki sınav sonuçlarındaki tercihlerde yüzde yüzlük doluluk oranını yakaladı. 1810 kişilik kontenjana 1863..

6

Image

Su gibi saf doğa kadar sade “Sadem”

Bir Özdilek markası olan Sadem, doğaya duyulan özlemi, sadeliği ve doğaya ait izleri barındırdığı koleksiyonundaki yüzde yüz organik ürünlerini k..

7

Image

Kocatepe’de öğretmenler noter huzurunda belirlenecek

Afyonkarahisar Kocatepe İlkokulu’nda birinci sınıfa başlayacak öğrencilerin 4 yıl boyunca eğitim alacakları öğretmenlerin belirlenmesi yine noter..

8

Image

Acısını ilk günkü gibi hissediyoruz

Dinar Belediye Başkanı Nihat Sarı, 17 Ağustos 1999 Marmara depreminin yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı...

9

Image

Ekonomik hedeflerle uyumlu değil

Memur-Sen İl Temsilcisi EBS Afyonkarahisar 1 Nolu Şube Başkanı Mustafa Arslan, 5. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerini değerlendirdi. ..

10

Image

İlçe protokolü yalnız bırakmadı

Şırnak Uludere'de yol güvenliği sağlamak için bölgeye giden aracın takla atması sonucu şehit olan Jandarma Uzman Çavuş Altan Ceyhan’ın oğlu Kemal..

11

Image

Kuran Kursu öğrencilerinden ziyaret

Yazın Sandıklı İlçesindeki camilerde kuranı kerim, sure, dini bilgiler öğrenen çocuklar, Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl’ü ziyaret etti. ..

12

Image

Kaymakam Yazıcı şehit ailesini unutmadı

Başmakçı Kaymakamı Halil Yazıcı, ilçede bulunan şehit ailelerini ziyaret etti...

13

Image

25 bin öğrenci servisle taşınıyor

S.S. 60 Nolu Minibüs ve Otobüs Servisçiler Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Yönetim Kurulu Üyesi Süleyman Çevik, Afyonkarahisar’da 25 bin öğrencin..

14

Image

Kaymakam Tortop, mutluluklarına ortak oldu

Sandıklı Kaymakamı Eflatun Can Tortop eşi Reyhan Tortop ile birlikte Akharım Belediye Başkanı Eşref Ünsal’ın oğlu Ahmet Ünsal’ın nişan törenine k..

15

Image

Zeybek’e her türlü desteği vereceğiz

Anayasa Mahkemesi Üyesi hemşehrimiz Celal Mümtaz Akıncı ve Afyonkarahisar AK Parti Milletvekili Ali Özkaya, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’i maka..

16

Image

Sandıklı ulusal ve yerel basında

Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl Ramazan ve Kurban Bayramlarında ilçeden geçen vatandaşlara değişik ikramlarda bulunarak bayramlarını kutlay..

17

Image

Dinar’da toplu sünnet şöleni yapılacak

Dinar Belediye Başkanı Nihat Sarı tarafından Dinar ilçesinde çocuklarını sünnet ettirmek isteyenler için toplu sünnet şöleni düzenlenecektir...

‘Yumurta sektörü zorda’ | Gazete3.com.tr
Image

‘Yumurta sektörü zorda’
Afyonkarahisar Yumurta Üreticileri Birliği (Yum-Bir) Başkanı Sait Evrenkaya, yumurta ihracatındaki en büyük pazar olan Irak’ın kapılarını kapatmasıyla üreticilerin zor günler geçirdiğini söyledi.
  SİYASET    20.05.2019 10:52:43


Afyonkarahisar, Türkiye’nin en önemli yumurta üretim merkezlerinden birisi. 25 milyon kanatlı hayvan varlığı ve günlük 17 milyon yumurta üretimi ile Türkiye’de tüketilen yumurtanın yüzde 23’ünü Afyonkarahisar karşılıyor. Afyon Türkiye’nin yumurta ihracatında da önemli bir noktada bulunuyor. Yıllık 430 milyon dolarlık yumurta ihracatının yüzde 17’sini Afyonkarahisar yapıyor. Yumurta sektörü, afyon ve ülke ekonomisine ciddi katkılar sunarken, istihdama da önemli katkılar sağlıyor. Afyonkarahisar Yumurta Üreticileri Birliği Başkanı Sait Evrenkaya, ekonomi ve ihracat için önemli bir ürün olan yumurta ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.
70 MİLYON DOLAR İHRACAT YAPILIYOR
Türkiye’de yumurta ihracatının büyük bir bölümünün Irak’a yapıldığı bilgisini veren Evrenkaya, “Yumurtada Türkiye olarak yıllık 430 milyon dolarlık bir ihracat hacmi var. 2005 yılından sonra açılan Irak pazarı bizim en önemli ihracat kapımız. Bu tarihten itibaren ırak’ı doyurur hale geldik. İlk yıllarda olan 3 milyon dolarlık ihracat, 2018 yılı verilerine göre 430 milyona ulaştı. Yumurta ihracatındaki bu rakamın 70 milyon dolarını, yani yüzde 20’sini Afyonkarahisar yapıyor. Türkiye’nin de yüzde 23 yumurta ihtiyacını Afyonkarahisar karşılıyor” diye konuştu. Gelişen dünyada yaşanacak gıda sıkıntısının her zaman dile getirildiğini belirten Afyonkarahisar Yum-Bir Başkanı Evrenkaya, ülkelerin son yıllarda yumurta sektörüne önem vermeye başladığını ve yumurta pazarında hedef olan ülkelerin de artık kendi yumurta sektörünü oluşturduğunu vurguladı.
“MALİYETİN YARISINA YUMURTA SATIYORUZ”
Alternatif Pazar arayışını her zaman yaptıklarını ve pazar olma olasılığı olan ülkelerin de yumurta üretimine ağırlık vermesinin pazar bulmayı zorlaştırdığını, sektörde işlerin iyi gitmediğini belirten Evrenkaya, şöyle konuştu: “Aslında pazarımız olacak ülkelerdeki yumurta üretiminin artması, bizim işimizi ciddi anlamda zorlaştırıyor. Biz pazar arayışımızı sürdürüyoruz. Bundan vazgeçmeyeceğiz. Ama çok fazla umudumuz yok açıkçası. Son bir aydır ciddi anlamda sektör olarak sıkıntılar çekiyoruz. Maliyetinin yarısını a yumurta satmaya çalışıyoruz. Bugün 34 kuruşa üretilen bir yumurta 23 kuruşa satılıyor. Aslında alıcı da yok. Ama bir taraftan üretime de devam ediyoruz. Bu sektör işler kötü gittiğinde kapıyı kapatıp sonra tekrar üretime başlayacağımız bir alan değil. Irak pazarıyla ilgili girişimlerimiz hükümetimiz ve bakanlıklarımız kanalıyla devam ediyor. Irak Tarım bakanlığı görevlileriyle görüşmeler yapıldı. Son olarak önümüzdeki günlerde bir görüşme daha yapılacak ve ırak’a yumurta ihracatı yapılması için bazı kriterler getirilecek. Ne kadar ihracat yapılacağı veya kimlerden alınacağına dair lisanslar verilecek. Tekrar ihracatın başlamasını umuyoruz.” Mustafa Bayer

  SİYASET    20.05.2019 10:52:43

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
19.08.2019
19.08.2019
19.08.2019
OZEL HABERLER