Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

Müjdeyi Nihat Sarı verdi

Dinar Belediye Başkanı Nihat Sarı’nın seçim beyannamesinde bulunan Galericiler Sitesi projesi için son aşamaya gelindi...

2

Image

Şehit yakınları için duygulandıran "reçete"

Afyonkarahisar Kamu Hastaneleri Birliği Başkanı Opr. Dr. Kadir Gökhan Saçkan'ın, personele hitaben, şehit yakınlarının hastanelerde daha iyi şart..

3

Image

Tanrıkulu için veda yemeği düzenlendi

Çay Kaymakamı Erol Tanrıkulu için ilçede veda yemeği düzelendi.
..

4

Image

Hep beraber güzel hizmetler yaptık

Vali Mustafa Tutulmaz son yayınlanan 08/08/2019 tarihli ve 268 sayılı Cumhurbaşkanlığı Atama Kararı ile başka illere tayin olan Vali Yardımcıları..

5

Image

Şahin, adli yıl açılış törenine katılacak

Afyonkarahisar Baro Başkanı Turgay Şahin, "2 Eylül'de yapılacak adli yıl açılış töreni, yargının bu strateji belgesine (Yargı Reformu Strateji Be..

6

Image

Sadem organik ürünlerini reklam filmiyle tanıttı


Bir Özdilek markası olan Sadem, özel olarak ürettiği organik ürünlerinden oluşan koleksiyonunu, yayınladığı reklam filmiyle kullanıcılarının..

7

Image

Özkaya; “Problemler kısa sürede çözülecek”

AK Parti Milletvekili Av. Ali Özkaya Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu’na nezaket ziyaretinde bulundu. ..

8

Image

Proje onaylandı

Dinar İlçesine Zafer Kalkınma Ajansı Destek Projesiyle 2 adet beceri atölyesi kurulacak...

9

Image

Saltanat Kayığı hizmete sunuldu

Bölgenin sayılı doğal güzellikleri arasında kendine yer bulan, ünü Türkiye’de hızla yayılan, sosyal medya aramalarında her geçen gün yükselişte o..

10

Image

Hastaneye kaldırılan motosiklet sürücüsü yaşamını yitirdi

Denizli'nin Çivril ilçesinde dün otomobilin çarptığı motosiklet sürücüsü, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.
..

11

Image

Köksal'dan engelli vatandaşlar için kanun teklifi


Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı Katip Üyesi Av. Burcu Köksal, TBMM Başk..

12

Image

Uygulamalı girişimcilik eğitimi için mülakat yapıldı

ATSO’da 22 Ağustos’ta başlayacak Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi için mülakat yapıldı. ..

13

Image

İktidar ülkeyi yönetemiyor

İYİ Parti Afyonkarahisar İl Başkanı Mehmet İnkaya düzenlediği basın toplantısında AK Parti hükümetini ülkeyi kötü yöneltmekle suçladı. Başkan İnk..

14

Image

İmzalar atıldı

Vali Tutulmaz, Özel Eğitim Uygulama Okulunun protokolünü imzaladı...

15

Image

Duyarlı çocuklar ödüllerini aldı

Vali Tutulmaz “Dikkat Sizden, Notlar Bizden” Projesinde Duyarlı Olan Çocukların Ödül Törenine Katıldı..

16

Image

İlçenin asayişi konuşuldu

Afyonkarahisar İscehisar İlçesinde Asayiş Koordinasyon toplantısı yapıldı. Toplantıya İscehisar Kaymakamı Mehmet Miraç Topaloğlu başkanlık yaptı...

17

Image

Çay’da camilere belediye eli değdi

Çay Belediyesi İlçede bulunan camilerin bakım ve onarımlarını yapıyor. Bu kapsamda Aktaş Mahallesinde bulunan Hacı Latif Camiinde bakım onarım ça..

‘Türkiye ve Çin yıldız ülkeler olacak’ | Gazete3.com.tr
Image

‘Türkiye ve Çin yıldız ülkeler olacak’Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu (ATSO) Başkanı Hüsnü Serteser, Türkiye ve Çin’in gelecekte dünyanın yıldız ülkeleri olacağını söyleyerek, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesinin önemli bir olgu haline geldiğini belirtti.
  SİYASET    19.06.2019 11:09:21


Türkiye Çin İş Geliştirme ve Destekleme Derneği, Çin Gıda ve Hayvancılık İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret Odası ile Çin Baharatçılar Birliği'nin düzenlediği, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler İşbirliği Toplantısı Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantının açılış konuşmasını yapan Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, toplantının yapılmasında emekleri olan Orman ve Su İşleri eski Bakanı, Cumhurbaşkanlığı Özel Temsilcisi, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na ve Türkiye-Çin İş Geliştirme ve Destekleme Derneği Başkanı İhsan Beşer’e teşekkür etti.
“YAPILACAK OLAN GÖRÜŞMELER
TİCARİ İLİŞKİLERİMİZİ ARTTIRACAKTIR”
Konuşmasında 21. Yüzyılın İpek Yolu olarak yorumlanan, Çin Halk Cumhuriyet Devlet Başkanı Şi Cinping’in Bir Kuşak Bir Yol Projesi’nden bahseden Serteser, “Bir Kuşak, Bir Yol projesi çerçevesinde Çin, Avrupa’ya hızlı mal aktarımı yapabilmeyi hedefliyor. Demiryolundaki altyapı yatırımları ile Türkiye ile Çin arasındaki mal taşıma süresi 1 aydan 10 güne düşecek. Türkiye’nin en büyük 19’uncu ihracat ve en büyük ithalat pazarı olan Çin ile bu proje çerçevesinde ticaret hacmimizin daha da artacağına inanıyorum. İkili ilişkilerin gelişmesi kapsamında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Sayın Şi Cinping’in Tacikistan’da G-20 Zirvesi’nde görüştü. Cumhurbaşkanımız’ın 2 Temmuz’da Çin’de gerçekleştireceği ziyaretin de son derece ekonomik ilişkilerimizin gelişmesi için son derece önemli olacağı kanaatindeyim” dedi.
“TÜRKİYE VE ÇİN GELECEĞİN YILDIZ ÜLKELERİ”
Çin Halk Cumhuriyeti’nin ve Türkiye’nin geleceği yıldız ülkeleri olacağını kaydeden Serteser, yapılan bir araştırmaya göre Çin’in 2030 yılında dünyanın en önemli ekonomisi haline geleceğini, aynı araştırmaya göre Türkiye’nin de dünyanın en önemli 5’inci ekonomisi olacağını belirtti. Serteser, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştirilmesinin önemli ve yararlı bir olgu haline geldiğini sözlerine ekledi.
“TİCARET ANLAŞMASININ İLİMİZ İÇİN
YARARLI OLDUĞU KANISINDAYIZ”
Türkiye ile Çin arasındaki 2018 yılı ticaret hacminin 24 milyar dolar olduğunu kaydeden Serteser, bu rakamın ihracat-ithalat denge grafiğinde yüzde 17.80 oranında Türkiye aleyhinde olduğunu belirtti. Serteser, “Afyonkarahisar ile Çin Halk Cumhuriyeti arasındaki ticarete baktığımızda, ihracatın öne çıktığını görüyoruz. 2018 yılında, Çin, Irak ve Amerika Birleşik Devletleri’nden sonra en çok ihracat yaptığımız ülke olmuştur. Afyonkarahisar olarak 350 milyon dolara yaklaşan ihracatımızı, Cumhuriyetimiz’in kuruluşunun 100’üncü yılında en az 1 milyar dolara çıkarmak istiyoruz. Bu çerçevede çalışmalarımız sürüyor. Bugün ev sahipliği yaptığımız toplantının da bizi hedefimize ulaştıracağını düşünmekteyiz. Ayrıca, Çin’in 400 milyon nüfuslu Jiangxi (Caşin) eyaleti ile yapılan ticaret anlaşmasının da ilimiz için çok yararlı olduğu kanısındayız” dedi. Serteser konuşmasının sonunda, Eroğlu’nun iş adamlarına Tıbbi Aromatik Bitkiler hakkında yatırım yapma tavsiyesinde bulunduğunu bu doğrultuda sektörel araştırmaların yapıldığını, Çinli firmalar ve kuruluşlarla bu konuda işbirliği yapmaya hazır olduklarını ifade etti.
“SERTESER TECRÜBE SAHİBİ BİR BAŞKAN”
Türkiye-Çin İş Geliştirme ve Destekleme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Beşer de “Bugün burada olan heyet, Çin’in farklı bölgelerinden konusunda uzman kişilerdir. Bugün burada onları alım heyeti olarak ağırlamaktayız. Yaptığımız çalışma neticesinde iki konunun altını özellikle çizmek istiyorum: Ülkemiz ve ilimiz tıbbı ve aromatik bitkiler anlamında geniş ve verimli topraklara sahip olup üretim kapasitesi çok yüksektir. Doğru planlama ile sözleşmeli tarım yöntemini kullanarak çok kaliteli üretim yapıp Çinli dostlarımıza bu ürünleri satabileceğiz. Türk tarafı olarak bizim kazancımız da verimli topraklarda sözleşmeli tarım uygulamasıyla üreticilerimizin daha çok para kazanmasını sağlamak, bunun yanında endüstriyel değeri fazla olan ürünleri de ihraç etmektir” diye konuştu. ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser’in üç dönem üst üste aynı göreve seçildiğini, şehrin gelişmesi ve ihracatın artması noktasında tecrübe sahibi olduğunu kaydeden Beşer, ATSO Yönetim Kurulu ve Meclisi’ni başarılı çalışmaları dolayısıyla tebrik etti.
“ÇİN’İN 12 EYALETİNDEN 42 İŞ İNSANI TOPLANTIYA GELDİ”
Çin Gıda ve Hayvancılık İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Rong Weidong ise toplantıya Çin’in 12 eyaletinden 42 iş insanının geldiğini belirtti. Rong Weidong, “Bu kadar büyük bir katılımı gördükten sonra duygulandım. Türk arkadaşlarımızın ne kadar samimi olduklarını gördüm. Bizim bu defaki gelişimiz bir kiraz işbirliğinden gelmiştir. 18 Ocak’ta İhsan Bey, beni ziyaret etti. Ziyarette verdiğimiz kararın sonucunda buradayız. İleride Türkiye ile Çin arasında ticaret potansiyelinin yüksek olduğunu görüyorum. Bu nedenle bu buluşmamıza emek veren tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Hedefimiz Türkiye ile Çin arasındaki tarım işbirliğinin geliştirilmesini istiyoruz” dedi.
“ÇİN 40 YILDA EKONOMİK OLARAK
ÇOK BÜYÜK BİR ÜLKE OLDU”
Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, önemli bir toplantıya imza atıldığını belirterek toplantıya emeği geçen her kurum ve kuruluşa teşekkür etti. Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçiliği Ticaret Müsteşarı Liu Yuhua, Çin'in nispeten fakir bir ülkeden sadece 40 yıl gibi bir sürede en büyük ikinci ekonomiye ve en büyük ikinci yabancı yatırım yapılan ülkesine dönüştüğünü söyledi. Yuhua, "Çin'in dünyadaki gayrisafi milli hasılası içindeki payı 40 yıl öncesinden yüzde 1.80'den yüzde 15.2'ye yükseldi. Son yıllarda dünya ekonomik büyümesine katılım oranı hepsi yüzde 30'u aştı. Geçen yıl yüzde 33'dü" dedi.
ÇİN’LE TURİZM ALANINDA DA İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ
Konuşmasında ilimizin turizm potansiyeli hakkında da bilgiler veren Vali Mustafa Tutulmaz: “Bizim önemli turizm potansiyelimizden birisi turizmdir. Turizmin deniz turizmi dışındaki her alanında hizmet edebilecek potansiyeli, kapasiteye sahibiz. Değerli Çin’li misafirlerimizle sadece tarım alanında değil, turizm alanında da işbirliği yapmaya hazır olduğumuzu burada açıkça ifade etmek isterim. Şu anda otellerimiz ve apartlarımızla beraber 27.000 yatak kapasitesiyle Türkiye'nin en fazla termal tesisi sahibiz. İlimizdeki 11 tane 5 yıldızlı otelimizin kalitesi dünya standartlarının üzerindedir. Bunun dışında bugün Kapadokya'da bulunan birçok özellik ilimizin belirli bölgelerinde yer almaktadır. Bu özelliklere Uzakdoğu'dan ve Asya'dan gelen turistlerin ilgi duyduğunu biliyoruz. Kısa sürede bu bölgeye balon getirmemizle birlikte ilimizde de benzer talebin olabileceğini değerlendiriyoruz. Buradan Çin’li kardeşlerimize, Ticaret Ateşemize, Turizm alanında işbirliği yapmaya hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum” şeklinde konuştu.
“ÇİN İLE YARARLI GÖRÜŞMELER YÜRÜTÜYORUZ”
Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak, Çin ile yararlı ticari görüşmeler yürüttüklerini belirtti. Uçarmak, "Özellikle tarım ürünleri ticaretinde Antep fıstığıyla ilgili böyle bir şey var. Kiraz da var. Kanatlı ticareti yine bu bölgede çok yaygın. Kuş gribi nedeniyle ihracat durmuştu. Ama biliyorsunuz Dünya Sağlık Örgütü Türkiye'de artık bu hastalığın olmadığına dair bir ibranameyi bize verdi, Çin'e ilettik, cevap bekleniyor. Türkiye'de yaklaşık 12 bin tür kendine özgü bitki türü olduğu, 3 bin 600 adetinin endemik olduğu, başka ülkelerde çoğunun görünmediği biliniyor. Onun için bu alan da spesifik bir alan olarak değerlendirip bence belirli bölgelere, yörelere has bir ticari hareket ettirici olarak kullanmak mümkün olabilir" diye konuştu.
“AFYONKARAHİSAR ENDEMİK BİTKİLERDE AVANTAJLI DURUMDA”
Cumhurbaşkanlığı Irak Özel Temsilcisi ve AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu da şifalı bitkilerle ilgili dünyada 115 milyar dolarlık pazardan bahsedildiğini kaydetti. Birinci sırada Çin'in olduğunu anlatan Eroğlu, “Bu toplantı bir milat olarak anılacaktır. Türkiye ile Çin arasında 24 milyar dolarlık ticaret hacmi var. 21 milyar dolarlık ithalatımız var. Biz derneğin ilk toplantısında da ifade etmiştir. Bu dengesizliği gidermemiz gerekir. Türkiye’deki potansiyeli kullanmamız gerekiyor. Afyon, mermerin, lezzetin, termal turizmin başşehri. Zaferin kazanıldığı topraklar burası. İhracatı daha da artırmak için belki blok halinde mermer yerine işlenmiş mermeri size satmak için bir çalışmamız var. Türkiye’de tıbbi ve aromatik bitkiler konusunda büyük bir pazar var. Bizdeki bitki türü 11.500 adet. Kıta Avrupası’ndan daha fazla bitki çeşidimiz var. Afyonkarahisar endemik bitkilerde avantajlı durumda” ifadelerini kullandı.
TÜRKİYE FLORASI PANELİ DÜZENLENDİ
Konuşmaların ardından Türkiye Florası Paneli gerçekleştirildi. AK Parti 26’ncı Dönem Çorum Milletvekili Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt’un yönettiği panelde Çin Baharatçılar Birliği Başkanı Mike Liu, Hacattepe Üniversitesi Farmasotik Botanik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İffet İrem Tatlı Çankaya ile Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Özcan Kayacan tıbbi ve aromatik bitkiler hakkında ayrıntılı sunumlar yaptılar. Türkiye Florası Paneli’nin sonunda Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası, Türkiye-Çin İş Geliştirme ve Destekleme Derneği ile Çin heyeti adına hediyeler takdim edildi.
TARİHİ BİR GÜN
Tıbbi ve Aromatik Bitkiler İşbirliği Toplantısı’nın ikinci bölümünde ise Çin heyetindeki 42 iş insanı, Afyonkarahisar ve bölgesindeki iş insanları ile bir araya gelerek İkili İş Görüşmesi’ne katıldı. Cumhurbaşkanlığı Irak Özel Temsilcisi ve AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu, ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, ATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Şükrü Köse, İkili İş Görüşmesi için kurulan masaları tek tek ziyaret etti. İkili İş Görüşmesi’ne katılanlar, “Afyonkarahisar için tarihi bir gün” yorumunda bulundu.>>>Alkan Kurt

  SİYASET    19.06.2019 11:09:21

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
21.08.2019
21.08.2019
21.08.2019
OZEL HABERLER