Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

TMO Şuhut’tan patates alacak
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla Toprak Mahsulleri Ofisi Türkiye genelinde yemeklik ve patates alımına başladı. Türkiye genelinde ..

2

Image

Taylan Başkan Böcek’le görüştü
Dazkırı Belediye Başkanı İsmail Taylan, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ile görüştü ..

3

Image

‘Tedbirlere uyalım’
MHP İl Binası’nın dezenfekte işlemlerinin düzenli olarak yapıldığını kaydeden MHP İl Başkanı Mehmet Kocacan, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de cov..

4

Image

‘Etkin bir şekilde mücadele ediyoruz’
İl Emniyet Müdürü Ali Temiz, (Covid-19) ile mücadelede emniyet mensuplarının da sağlıkçılar gibi etkin bir şekilde mücadele ettiğine dikkat çekerek, “..

5

Image

Yatırımları incelediler
Vali Gökmen Çiçek ve Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Afyonkarahisar’daki yapımı devam eden yatırımları incelediler. Akarçay kenarında yapımı devam ed..

6

Image

Sanayi Sitesi’nde yangın
Sanayi Sitesi’nin ortak kullanım bacasında çıkan yangında faciadan dönülürken olayda 4 dükkân yanmaktan son anda kurtuldu. Yoğun dumanların çıktığı ya..

7

Image

Şehit Karadirek için hatıra ormanı
5 Mart 2021 tarihinde Tatvan ilçesi yakınların meydana gelen helikopter kazasında şehit olan Şükrü Karadirek için Afyonkarahisar’da hatıra ormanı oluş..

8

Image

Vakalar arttı tedbirler peş peşe geldi
İhsaniye ilçesinde Koronavirüs vakaların artması sebebiyle 1 belde ve 2 köy için İlçe Hıfzıssıhha Kurulu tarafından kısıtlama kararları alındı..

9

Image

Projeler istişare edildi
Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, Ankara ziyaretleri kapsamında AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya ile ..

10

Image

Aday adaylığı için başvurular başladı
Afyonkarahisar’ın Sinanpaşa ilçesine bağlı Güney beldesinde yapılacak belediye başkanlığı seçimleri dolayısıyla AK Parti İl Başkanlığı, aday adayların..

11

Image

‘Canla başla çalışıyoruz’
Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, mahalle ziyaretlerine hız kesmeden devam ederek, milletin ayağına hizmet götürmek için canla başla çalıştıklarını söyl..

12

Image

‘Yüzde 21 azalma sağlandı’
81 il Valisinin katılımıyla video konferans üzerinden Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele, Koordinasyon, İzleme ve Değerlendirme Toplantısı’nda konuşan İ..

13

Image

Başkan Çöl polisleri kabul etti
Sandıklı Bölge Trafik Denetleme İstasyonu Komiser Yardımcısı Onur Kaya ve beraberindeki polisler, 06-10 Nisan tarihleri arasından kutlanan “Polis Haft..

14

Image

Romanlar Günü ilanı Romanları sevindirdi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan genelgeyle Türkiye'de 8 Nisan'ın "Romanlar Günü" ilan edilmesi, Afyonkarahi..

15

Image

Aşılama hakkında bilgi aldılar
İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Şükrü Boz aile sağlığı merkezlerine ziyaretlerini sürdürüyor. Sinanpaşa Kılıçarslan, Ahmetpaşa..

16

Image

‘KURUMSALLAŞMA ÖNEMLİ’
ATSO KOBİ Akademisi tarafından Aile Anayasası Eğitimi verildi. Eğitimin açılış konuşmasını yapan ATSO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Muammer Türker, Türk..

17

Image

Hobi bahçelerine başvurular başlıyor
Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Devlet Parkı’nda oluşturulan 229 adet hobi bahçesi için başvuruların başladığını ve kuraların mayıs içinde çekileceğin..

‘Ticari ilişkilerin gelişmesinde Afyonkarahisar öne çıkacak’ | Gazete3.com.tr
Image

‘Ticari ilişkilerin gelişmesinde Afyonkarahisar öne çıkacak’


Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret eden Bangladeş Ankara Büyükelçisi Mosud Mannan, Türkiye ile Bangladeş arasındaki dostluk ilişkilerinin iş potansiyeline dönmesini istediklerini belirtti. ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Türkiye ile Bangladeş arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesinde, Afyon’un öne çıkacağını söyledi
  SİYASET    25.02.2021 19:07:10


Bangladeş’in Ankara Büyükelçisi Mosud Mannan ve Bangladeş Fahri Konsolosu Kazım Özer, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti. Ziyarette ATSO Meclis Başkanı Dr. Mehmet Sıtkı Merdivenci, ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Bangladeş Büyükelçiliği Ticaret Koordinatörü Kemal Doğan, ATSO Genel Sekreteri Ali Şenol ile Megabirlik A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Emin Güzbey hazır bulundu.

“AFYON’DA BULUNMAKTAN
MUTLULUK DUYUYORUM”
Ziyaret hakkında değerlendirme yapan Bangladeş’in Ankara Büyükelçisi Mosud Mannan, “Bu güzel Afyonkarahisar’da bizi ağırladığınız için çok teşekkür ediyorum. Bu güzel şehre ilk defa geliyorum. Afyonkarahisar’ın doğal kaynaklarını ve fırsatlarını öğrenmekten çok memnunum. Bangladeş’in bağımsızlığının 50’inci yılında ve ulusun atası Bangabandhu Şeyh Mujibur Rahman'ın 100’üncü doğum yılında Afyon’da bulunmaktan mutluluk duyuyorum. Afyonlu işadamları ile Bangladeşli işadamlarının ticari ilişkilerini geliştirmek için buradayım. İki ülke arasında son zamanlarda çok iyi bir siyasi yaklaşım var. Ümit ediyoruz ki amacımıza ulaşacağız. Afyonkarahisar’da madencilik ve mermerin çok önemli olduğunu biliyoruz. Bunun yanı sıra et, süt, yumurta gibi ürünlerde çok güçlü bir şehir. Afyon’daki özel sektör temsilcilerini, Bangladeş’teki özel sektör temsilcileri ile bir araya getirmek istiyoruz. Bu yüzden Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası’nın, pandemiden sonra Bangladeş’i ziyaret etmesini öneriyorum. Ama bu arada video konferans üzerinden görüşme yaparak ilişkileri başlatabiliriz” dedi.

KARDEŞ ŞEHİR VE ODA ÖNERİSİ
Büyükelçi Mannan, “Afyonkarahisar’a geldiğimizde Sayın Vali ve Sayın Belediye Başkanı’nı da ziyarette bulunduk. Politik anlamda onların desteğini istedik. Belediye Başkanımız’a Afyon ile Bangladeş’in Rajshahi şehirlerinin kardeş şehir olmasını önerdik. Aynı şekilde Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası’nın da Rajshahi Ticaret ve Sanayi Odası ile bir mutabakat metni imzalayarak birbirileri ile yakın ilişkiye geçmesini de öneriyoruz. Güven Mektubu sunduğumda Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve sonrasında Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, bana Türkiye’nin farklı şehirlerini ziyaret etmemi tavsiye etti. Ben de bu doğrultuda ziyaretlerime başladım. İki ülke arasındaki dostluk ve kardeşliğin iş potansiyeline dönmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“AFYON, TİCARİ İLİŞKİLERİN
GELİŞMESİNDE ÖNE ÇIKACAK”
ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser de, “Sizleri Odamız’da ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Türkiye ve Bangladeş’in çok eskiye dayanan ilişkileri mevcut. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun riyasetleri ve tensipleri ile 2 ülke arasındaki ticaret hacminin 2 milyar doları aşması hedefini koyduklarını biliyoruz. Siz de Aralık ayında yeni görevinize başladınız. Görevinizin hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum. Sayın Kazım Özer’in Bangladeş Fahri Konsolosu olması, Bangladeş-Türkiye-Afyonkarahisar hattında önemli bir şans. Bize bu imkânı verdiği için Sayın Özer’e, ziyaretlerinize Afyon’dan başladığınız için de size teşekkürlerimi sunuyorum. İki ülke arasında yaklaşık 1 milyar dolarlık bir ticaret hacmimiz var. Ne yazık ki Afyon’da bu ilişkiyi tam geliştirememişiz. Sizin ve Kazım Bey’in burada olması, ticari ilişkinin gelişmesinde önemli rol oynayacaktır. Afyonkarahisar’dan size daha çok maden ihraç etmişiz, 340 bin dolar seviyesinde bir ihraç gerçekleşmiş. 45 bin dolarlık da ithalatımız var. İki ülke arasındaki dış ticaret hacminin 2 milyar dolar olarak hedeflendiği süreçte, Afyonkarahisar’ın Bangladeş ile olan ticaret hacminin de en az 5 misli artmasını istiyoruz. Bunları karşılıklı yapacağımıza inanıyorum. İnşallah pandemi sürecinin yavaşlaması veya sona ermesi ile ülke ziyaretlerinin daha mümkün olabileceğine inanıyorum. Rajshahi şehri ile kardeşlik mümkün kılınırsa, bizde Rajshahi Ticaret ve Sanayi Odası ile ilişkilerimizi daha hızlı götürebiliriz. Bu adımların hızla atılması, ilişkilerin hızlanacağı anlamına geliyor. Biz de elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Bangladeş’in bağımsızlığının 50’inci yılında ve ulusun atası Bangabandhu Şeyh Mujibur Rahman'ın 100’üncü doğum yılını kutluyoruz. Türkiye Cumhuriyetimiz’in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün de Bangladeş’te bir caddede adı var. Aynı zamanda Ankara’da sizin ulusal lideriniz Mujibur Rahman’ın bir caddeye ismi verilmiş. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Bangladeş Başkanı Sayın Abdülhamit arasındaki ilişkiler de son derece ileri düzeydedir. Türkiye’deki ilk öne çıkacak, dış ticareti artıracak en önemli il Afyonkarahisar olacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

“MERHUM YUSUF ÖZER’İN İZİNDEN GİTMEYE ÇALIŞIYORUZ”
Konuşmasında ATSO’nun eski Yönetim Kurulu Başkanları’ndan merhum Yusuf Özer’den de bahseden Serteser, “Kazım Bey’in babası merhum Yusuf Özer, Afyon’un önemli sanayicilerinden, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası’nın uzun yıllar Başkanlığı’nı yapmış, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu’nda bulunmuş, tüm ülke tarafından sevilen, sayılan bir kişiydi. Allah rahmet eylesin. Biz de burada O’nun izinden gitmeye çalışıyoruz” dedi.

“İLİŞKİLERİMİZ ÇOK ESKİYE DAYANIYOR”
ATSO Meclis Başkanı Dr. Mehmet Sıtkı Merdivenci ise ilişkilerin geliştirilmesinin önemine işaret etti. Merdivenci, “Şahsım ve Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Meclisimiz adına Sayın Büyükelçi’ye Bengal’in ülkesinden hoşgeldiniz diyorum. Sayın Fahri Konsolosumuz Kazım Özer Bey’e de hoşgeldiniz diyorum. Türk Milleti ile Bengal Halkı’nın dostluğu, Bangladeş Hükümeti’nin kurulmasından çok daha öncesine dayanıyor. Kurtuluş Savaşımız sırasında bize maddi-manevi destek olan Güney Asya halklarından biri de Bengalliler’dir. Bengal Halkı’nın kurucu önderimiz, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e duyduğu hayranlık, ayrıca bize mutluluk verir. Bengal’in ulusal şairlerinden Kazi Nazrul’un 1921 yılında yazdığı Kemal Paşa Destanı, okullarda okutulmaktadır. Sayın Büyükelçi’nin göreve başlamasından kısa bir süre sonra ilimize yaptığı ziyaretten ayrıca mutluluk duydum. Ticari ilişkilerimiz için Sayın Büyükelçi’nin yapmış olduğu davete de inşallah pandemi biter bitmez karşılık vereceğiz. Ticaret adamlarımız ile birlikte Bangladeş’e ziyaret gerçekleştireceğiz” dedi.

“YATIRIMA İHTİYAÇ DUYAN BİR ÜLKE”
Bangladeş Fahri Konsolosu ve iş insanı Kazım Özer de konuşmasında şu vurguları yaptı:
“Bangladeş Halkı’nın 18 yıldır Fahri Konsolosluğu’nu yapıyorum. Bangladeş Halkı ile çok derin bir geçmişimiz var. Kurtuluş Savaşı’nda Bangladeş Halkı, kendi yüzüklerini, küpelerini bozdurarak 90 bin altını Türkiye’ye göndermişlerdir. Bangladeş, 180 milyon nüfusu olan, dinamik bir ülkedir. Ülkede doğalgaz kaynakları çok, ayrıca küçükbaş hayvancılık yapılıyor. İlaç sektöründe çok ileri düzeydeler. Ticaretimizi çok geliştiremedik. Sayın Büyükelçimiz’in liderliğinde Türkiye ile ticari ilişkilerin gelişmesini istiyoruz. Bangladeş’te Türkleri çok seviyorlar. Devlet olarak, işadamlarına yarar sağlayacak konularda hazırlar. Yatırıma ihtiyaç duyan bir ülke. Sizlere misafirperverliğiniz için teşekkür ediyorum. Babamız merhum Yusuf Özer’in de Başkanlık yaptığı bir kuruluşta olmaktan ve Sayın Yönetim Kurulu Başkanımız Hüsnü Serteser’in ATSO’ya kazandırdığı böyle güzel bir binada toplantı yapmaktan mutluluk duyuyoruz, Afyonlu olmaktan bir kez daha gurur duydum.” Ziyaret hatıra fotoğraf çekilmesinin ardından sona erdi.>>>Gazete3

  SİYASET    25.02.2021 19:07:10

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
12.03.2021
12.03.2021
12.03.2021
OZEL HABERLER