Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

AK Parti Şuhut ilçe yönetimi toplandı
AK Parti Şuhut İlçe Başkanlığı Başkan Ali Diren başkanlığında Haftalık Olağan İlçe Yürütme ve Yönetim Kurulu Toplantısını sosyal mesafe kurallarına uy..

2

Image

Avşar Maden Suları'na büyük ödül
Şehrimizin öncü markası ve ülkemizin yükselen değeri Avşar Doğal Maden Suyu ile Avşar Karadut & Frenk Üzümü aromalı içeceği Brüksel’de International T..

3

Image

'Maske ve sosyal mesafe çok önemli'
Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Başhekimi Mehmet Duran, koronavirüsten korunma noktasında maske kullanımı ve sosyal mesafenin çok önemli olduğunu beli..

4

Image

Türkiye dünya şampiyonu
Dünya İnternet Klavye Şampiyonasında Türkiye 8 madalya kazanarak takım halinde dünya şampiyonu oldu..

5

Image

'Her zaman yanınızdayız'
Şuhut Devlet Hastanesi heyetini ağırlayan Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt, belediye olarak sağlık çalışanlarının her zaman yanında olduklarını sö..

6

Image

5 ayda 122 milyon dolarlık ihracat
Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, 2020’nin Mayıs ayında 18 milyon 456 bin dolarlık, 2020’nin ilk 5 ayında ..

7

Image

'Çiftçilere destek verilmeli'
Don olayı nedeniyle tarlalarındaki ekili ürünleri zarar gören çiftçilerle bir araya gelen CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, "Çiftçilerimiz..

8

Image

15 milyon 500 bin TL nakdi yardım
Afyonkarahisar'da koronavirüsle mücadele kapsamında Vefa Sosyal Destek Grubu tarafından vatandaşlara 15 milyon 500 bin TL nakdi yardım ulaştırıldı ..

9

Image

'SÜRÜMDEN KAZANIN'
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu, yeni açıklanan kredi paketlerinin önemli olduğunu söyleyerek firmalara fiyat artışı..

10

Image

'Yönetmelik iptal edilmeli'
Afyonkarahisar Sigorta Acenteleri Derneği Başkanı Bekir Özerdem, sigorta pazarını büyütmek adına Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın çıkardığı yönetmeliğin..

11

Image

'Çalışmaya ve üretmeye devam edeceğiz'
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, 365 oda ve borsa başkanının katılımıyla vi..

12

Image

Tutulmaz'dan teşekkür belgesi
Vali Mustafa Tutulmaz, Biz Bize Yeteriz Türkiyem kampanyasına bağış yaparak destek veren Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı..

13

Image

Vatandaşlar çorbacılara akın etti
Afyonkarahisar’da Covid-19 nedeniyle kapalı olan lokantaların açılmasıyla birlikte kentte vatandaşlar sabahın ilk saatlerinden itibaren soluğu çorbacı..

14

Image

ATSO kurucu ortak olacak
Afyonkarahisar Valiliği, Afyonkarahisar Belediyesi, İl Özel İdaresi'nin kurumsal katkılarının yanı sıra Orman ve Su İşleri Eski Bakanı, Cumhurbaşkanlı..

15

Image

Hırsız yakayı ele verdi
Afyonkarahisar'da 84 yaşındaki bir kadını darp ederek parasını çalan şahıs emniyet ekipleri tarafından yakalandı ..

16

Image

# POLİS KARŞILADI
Seyahat yasağının kalkmasıyla birlikte fuhuş şebekelerinin sosyal medya paylaşımları da arttı. Bunun üzerine harekete geçen Afyon Emniyet Müdürlüğü Ek..

17

Image

'Şehitlikler sular altında kalmayacak'
Afyonkarahisar'ın Sinanpaşa İlçesi'nde yer alan Büyük Taarruzun yaşandığı bölgede, DSİ tarafından yapılması planlanan gölet projesi CHP Afyonkarahisar..

'O suçlara indirim yok' | Gazete3.com.tr
Image

'O suçlara indirim yok'


AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya, İnfaz Kanunu değişiklik tasarısında cinsel istismar, terör ve uyuşturucu ticareti suçlarında herhangin bir indirim olmayacağını söyledi
  SİYASET    02.04.2020 15:52:42

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya imzacısı olduğu İnfaz Kanunundaki değişiklikleri içeren kanun teklifinin TBMM ye sunulmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Özkaya imzacısı olduğu İnfaz Kanunundaki değişiklikleri içeren kanun teklifinin TBMM ye sunulmasıyla ilgili açıklamalarında İnfaz Kanunu ve Diğer Kanunlardaki Değişiklik Teklifinin TBMM ye sunulduğunu, teklifin perşembe günü Adalet Komisyonunda, aksi karar olmazsa da haftaya salı günü Genel Kurulda görüşülmesinin planlandığını söyledi.

"KASTEN ÖLDÜRMEYE
İNDİRİM YAPILMIYOR"

Milletvekili Ali Özkaya Kanun Teklifinde yapılması öngörülen önemli değişiklikleri şu şekilde sıraladı: "Ceza infaz kurumlarında geçirilmesi gereken süreler yeniden belirlenmektedir. Koşullu salıverilme oranı kural olarak yarıya indirilmektedir. Uyuşturucu ticareti ve cinsel istismar suçları ile terör suçlarında kesinlikle bir indirim söz konusu olmayacaktır. Bu suçlar bakımından ¾ lük koşullu salıverilme oranı korunmaktadır. Kasten öldürme suçu bakımından da herhangi bir indirim yapılmamaktadır. Denetimli serbestlik uygulamasındaki cezasızlık algısı ortadan kaldırılmaktadır. Mevcut denetimli serbestlik uygulaması toplumda cezasızlık algısına yol açmaktadır. Denetimli serbestlik kriterleri değiştirilerek herkese maktu 1 yıl uygulamak yerine ceza adaletini sağlamak amacıyla hükmolunan ceza ile orantılı bir uygulama yapılacaktır."

"İYİ HAL DEĞERLENDİRMESİ
6 AYDA BİR YAPILACAK"
İyi hal değerlendirmesinin 6 ayda bir yapılacağını kaydeden Özkaya, "Hükümlülerin iyi hallilik değerlendirmesi infazın tüm aşamalarında ve 6 ayda bir yapılacaktır. Hükümlülerin tutum ve davranışlarının değerlendirilmesine ilişkin esaslar yeniden belirlenmektedir. Hükümlüler ceza infaz kurumlarında bulunduğu tüm aşamalarda en geç 6 ayda bir değerlendirmeye tabi tutulacaktır. 10 yılın üzerinde olan cezalar ile terör ve kasten öldürme gibi önemli suçlardan mahkum olanların tahliyesine cumhuriyet savcısının başkanlık edeceği bir kurul karar verecektir. Ayrıca, bu kurula cezaevi izleme kurulu üyesi ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı temsilcileri de katılacaktır.
Açık ceza infaz kurumuna ayrılma koşulları yeniden belirlenmekte ve önemli suçlar bakımından infaz hakiminin onayı getirilmektedir" ifadelerini kullandı.

"HAMİLE KADINLARIN CEZALARI ERTELENEBİLECEK"

Özkaya, özel infaz usullerinin kapsamının genişletildiğini belirterek, "Hapis cezalarının hafta sonu ve geceleyin veya konutta infazına ilişkin mevcut uygulamanın kapsamı genişletilmektedir. Kadınlar ve yaşlılar için öngörülen konutta infaz usulünün ceza sınırı arttırılmaktadır. Çocuklarda bu usule dahil edilmektedir. Bu kapsamda konutta infazın sınırı; Kadın çocuk ve 65 yaşını bitirmiş erkekler için 1 yıl, 70 yaşını bitirmiş kişiler için 2 yıl, 75 yaşını bitirmiş kişiler için de 4 yıl, olarak belirlenmektedir. 5 yıl veya daha az hapis cezasına mahkum olan hasta veya engelli hükümlüler Adli Tıp Kurumu raporuna bağlı olarak cezalarını konutlarında infaz edebilecektir. Yeni doğum yapan ve toplam 3 yıl veya daha az süreli hapis cezasına mahkum olan kadın hükümlülerde yine cezalarını konutunda infaz edebilecektir. Diğer yandan hamile kadınların cezası bir buçuk yıl ertelenebilecektir" ifadelerine yer verdi.

15 YAŞINA KADAR BİR GÜNÜ 3
18 YAŞINA KADAR 2 GÜN SAYILACAK

Çocuk suçlulara yönelik düzenlemelerin de olduğunu kaydeden Özkaya, "Geçici düzenleme uyarınca, özellikle terör suçları, uyuşturucu ticareti suçları, cinsel saldırı suçları, kasten öldürme suçları ve özel hayatın gizliliğine ilişkin suçlar hariç olmak üzere, belirli bir tarihten önce işlenen suçlarda, denetimli serbestlik süresi 3 yıl olarak uygulanacaktır. Belirli bir tarihten önce işlenen suçlar bakımından terör suçları, cinsel saldırı suçları, kasten öldürme suçları ve özel hayatın gizliliğine ilişkin suçlar hariç olmak üzere; 0-6 yaş grubu çocuğu bulunan kadın hükümlüler ile 70 yaşını bitirmiş hükümlüler hakkında denetimli serbestlik süresi 4 yıl olarak uygulanacaktır. Yine maruz kaldıkları ağır bir hastalık engellilik veya kocama nedeniyle hayatlarını cezaevinde yalnız sürdüremeyen 65 yaşını bitirmiş hükümlülerin cezası denetimli serbestlik tedbiri altında infaz edilecektir. Belirli bir tarihten önce suç işleyen çocuk hükümlülerin 15 yaşına kadar cezaevinde kaldığı 1 gün 3 gün, 18 yaşını dolduruncaya kadar kaldığı 1 gün ise 2 gün sayılacaktır" dedi.

"ÖRGÜT KURANLARIN VE TEFECİLİK
YAPANLARIN CEZALARI ARTTIRILIYOR"

Cumhuriyet Başsavcılığı'nın hapis cezasına ara vermeye ilişkin yetkisinin 6 aydan 1 yıla çıkarılacağını kaydeden Özkaya, "Zorunlu ve çok ivedi durumlarda, Cumhuriyet Başsavcılığı'nın hapis cezasının infazına 6 ay ara verebilmeye ilişkin yetkisi, 1 yıla çıkarılmaktadır. Ayrıca, hükümlülerin eş veya çocuklarının sürekli hastalık veya malüllükleri halinde infaza ara verilebilmesine imkan tanınmaktadır. Açık ceza infaz kurumunda bulunan hükümlülerin 3 günlük mazeret izin hakkı 7 güne çıkarılmaktadır. Hükümlülere hasta olan yakınlarını ziyaret edebilmesi amacıyla verilen mazeret izin hakkı 1 defadan ikiye çıkarılmaktadır. Cezaların infazı sürecinde verilecek tüm kararların uzmanlaşmış hakimler tarafından verilmesi sağlanmaktadır. İnfaz hakimliği kurumunun kapasitesi güçlendirilerek uzmanlaşmalarının sağlanması ve infaza ilişkin tüm kararların bu hakimlikler tarafından verilmesi amaçlanmaktadır. Bazı suçlarla daha etkin mücadele edilebilmesi amacıyla cezaları artırılmaktadır. Bu kapsamda yaralama suçunun canavarca his saiki ile (örneğin; kezzap atmak suretiyle) işlenmesi durumunda verilecek azami ceza 18 yıla çıkarılmaktadır. Örgüt kuran ve yönetenlerin cezaları ile tefecilik yapanların cezaları artırılmaktadır" ifadelerine yer verdi.>>>Gazete3  SİYASET    02.04.2020 15:52:42

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
28.05.2020
28.05.2020
28.05.2020
OZEL HABERLER